Voznja automobila sa stranim tablicama

Stanje na putevima, registracija, osiguranje i druge informacije
Odgovori
kod
Postovi: 321
Pridružio se: 16 Jan 2012, 19:19
Lokacija: Pancevo

Re: Voznja automobila sa stranim tablicama

Post od kod » 09 Jan 2013, 01:20

iz svog licnog iskustva potvrdjujem da kod nas zakon tumaci (po drzavnim sluzbama) ko kako stigne, odnosno kako ga je shvatio ili kako im je logicno u praksi. te "famozne" papirice je apsolutno nemoguce naci jer ih u lokalnim samoupravama nema, u knjizarama za njih nisu ni culi itd. ne

ne vidim razlog zasto bi postojao problem ukoliko obe zemlje (cije neko drzavljanstvo ima) dozvoljavaju dvojno. ukoliko zaista ne dodje do zloupotrebe, mislim da nema nikakvih problema. meni nisu uzeli nasu vozacku dozvolu, imam dve, nasima sam pokazivao i jednu i drugu, u inostranstvu sam pokazivao i jednu i drugu (izuzev u zemlji u kojoj sam ziveo gde sam uvek prikazivao njihovu) i apsolutno nikada, nikada nije bilo nikakvih problema.

Korisnikov avatar
Risto
Postovi: 6023
Pridružio se: 24 Dec 2012, 23:51
Garaža: BMW 316d Sport Line, OEBB Desiro
Lokacija: Klagenfurt, AT

Re: Voznja automobila sa stranim tablicama

Post od Risto » 13 Jan 2013, 12:54

ajde da iskoristim temu i postavim slicno pitanje koje me muci vec duze vremena :)

Ja sam drzavljanin i BiH i Srbije (bas sam se usrecio, dva najbolja drzavljanstva u Evropi :D ) ali sam srpsko dobio tek prije dvije godine... Imam bh vozacku i ostale dokumente dok od srpskih dokumenata imam samo pasos i LK, znam da konvertovanje bh dozvole u srpsku ide lako ali mi se ne konvertuje jos jer jos ne znam, iako ja to zelim, da li cu uspjeti naci posao ovdje i nastaviti svoj zivot u Srbiji...

U razmisljanju sam ako bi mi sve islo po planu, a to bi bilo da do kraja godine zavrsim master studije (vrlo izvjesno) i da nadjem posao (mala izvjesnost), da kupim sebi auto... U ovakvoj konstalaciji faktora, mislite li da je bolje kupiti auto sa bh tablama i voziti ga ovdje sa bosanskim papirima ili je bolje uzeti srpsku vozacku i kupiti auto sa srpskim papirima?

Fora je u tome sto mi je lakse da kupim auto ovdje iz vise razloga, malo su jeftiniji, veci je izbor itd... Problem mi predstavlja gubljenje bosanske vozacke gdje imam neku "vezu" za prolaz na ljekarskom koji nisam siguran kako bi zbog slabog vida rijesio u Srbiji (NS)...

Korisnikov avatar
Saša
Postovi: 13053
Pridružio se: 13 Jan 2012, 08:07
Garaža: Renault Kadjar Equilibre 1.3 TCe 140 i Fiat Punto Classic 1.2 8V LPG Dynamic A/C
Lokacija: Novi Sad

Re: Одг: Voznja automobila sa stranim tablicama

Post od Saša » 13 Jan 2013, 13:15

Reci ti nama gde trenutno imaš prebivalište? To je najbitniji podatak u celoj priči. Ako si prijavljen ovde a koristiš i dalje bosanska dokumenta - u prekršaju si, debelom... Ne može i tamo i ovamo. Sve te mi razumemo, ali zakon je neumoljiv. Pročitaj još jednom celu temu od početka... :)

Tapatalk

Floyd
Postovi: 19654
Pridružio se: 13 Jan 2012, 09:18

Re: Voznja automobila sa stranim tablicama

Post od Floyd » 13 Jan 2013, 14:47

Voznja sa BH tablama u Srbiji uz posedovanje BH dokumenata prolazi bez problema...licno znam par primera.
Problem nastaje ako se nekom detaljnom kontrolom utvrdi da imas prebivaliste u Srbiji, sto se jako retko radi ali trebas biti svestan rizika.

Na zapadu je drugacije...npr. ako imas boravak u CH, duzan si da koristis njihovu dozvolu i reg tablice...drugim recima, njih ne zanima koliko ti drzavljanstva i dozvola imas ali ako te zaustave i pokazes "ne-CH" dozvolu, automatski proverajavaju da li imas boravak u CH ;)

Korisnikov avatar
Risto
Postovi: 6023
Pridružio se: 24 Dec 2012, 23:51
Garaža: BMW 316d Sport Line, OEBB Desiro
Lokacija: Klagenfurt, AT

Re: Voznja automobila sa stranim tablicama

Post od Risto » 13 Jan 2013, 14:49

Imam ja srpska dokumenta i prijavljen sam ovdje u Srbiji (NS)... Mislim da tu ne cinim prekrsaj jer zivim i studiram u Srbiji i spadam u rezidente jer boravim vise od 180 dana u NS...

Floyd
Postovi: 19654
Pridružio se: 13 Jan 2012, 09:18

Re: Voznja automobila sa stranim tablicama

Post od Floyd » 13 Jan 2013, 15:13

Pa ne pravis prekrsaj ako vozis SRB table ali ako vozis BH onda pravis.
Zamena dozvole ne treba da te brine jer je izmedju SRB i BH to cista formalnost.

Korisnikov avatar
Risto
Postovi: 6023
Pridružio se: 24 Dec 2012, 23:51
Garaža: BMW 316d Sport Line, OEBB Desiro
Lokacija: Klagenfurt, AT

Re: Voznja automobila sa stranim tablicama

Post od Risto » 13 Jan 2013, 16:25

zamjena jeste formalnost i to me raduje... Jedino sto ne znam koliko su strogi na ljekarskom u Srbiji, ja realno sam na granici za dobijanje dozvole ili cak malo ispod te granice i tu mi lezi dio problema...

Znaci ako vozim ovdje auto sa bh tablama nastavio bi sa istom praksom pokazivanja bh dokumenata, ali ako bi npr. zbog posla morao da vozim auto na srpskim tablicama onda bi morao da uzmem i srpsku vozacku dozvolu..

Korisnikov avatar
Darko
Postovi: 9074
Pridružio se: 12 Sep 2012, 16:05
Garaža: Fiat Stilo 1.9 Mjet
Lokacija: Lungomare

Re: Voznja automobila sa stranim tablicama

Post od Darko » 19 Mar 2013, 00:13

Da li neko zna kakva je procedura kad se kupi auto u jednoj clanici eu i onda se preregistruje u drugoj drzavi eu gde se ima prebivaliste.. Da li je tu neka pojednostavljena procedura ili funkcionise kao kad se uvozi u non eu zemlju..

ljubitelj
Postovi: 10595
Pridružio se: 10 Sep 2012, 21:16
Lokacija: Beograd

Re: Voznja automobila sa stranim tablicama

Post od ljubitelj » 19 Mar 2013, 23:12

Cela EU je jedna "zemlja", jedno carinsko podrucje. Ne postoji pojam uvoza unutar jedne zemlje, nema preregistracije.
Slicno kao N.Sad-Nis situacija na primer.

Odjavi se vozilo u Agenciji/Registru prodavca, i prijavi u Agenciji/Registru kupca, zavisno vec koja su administracije u pitanju (drzave) lokalno organizovane.

ADrei
Postovi: 2699
Pridružio se: 21 Sep 2012, 18:34

Re: Voznja automobila sa stranim tablicama

Post od ADrei » 19 Mar 2013, 23:14

drugar je skoro uvezao iz nemacke audi a6 u austriju... kostao ga je 2000-3000eura vise nego da ga je uvezao u srbiju :thumbdown:
nemaju carinu ali imaju neke silne takse za auto koji se prvi put registruje...

Floyd
Postovi: 19654
Pridružio se: 13 Jan 2012, 09:18

Re: Voznja automobila sa stranim tablicama

Post od Floyd » 19 Mar 2013, 23:15

Zavisi od zemlje do zemlje...nije bas EU kao jedna drzava po svim pitanjima.
Pitaj u zemlji gde uvozis ili nadji na sajtu njihovog AMS-a.

Korisnikov avatar
Darko
Postovi: 9074
Pridružio se: 12 Sep 2012, 16:05
Garaža: Fiat Stilo 1.9 Mjet
Lokacija: Lungomare

Re: Voznja automobila sa stranim tablicama

Post od Darko » 23 Mar 2013, 17:21

Prolazio sam preko koji dan pored sup-a, pa sam se raspitao malo oko te famozne voznje automobila sa stranim tablicama sa dvojnim drzavljanstvom. Ako sam ja dobro razumeo postoji neka "varijanta" privremene odjave lica. Gde sve ostaje normalno, i dalje si zaposlen u srbiji, sva su prava i obaveze redovne, aktivan si na evidenciji supa, itd. Ali dobijas taj papir gde si potpuno cist pred policajcem i zakonom ako te neko nekad zaustavi i pravi ti problem zbog duplih dokumenata i voznje automobila sa stranim tablicama po srbiji.

Korisnikov avatar
dragvorl
Site Admin
Postovi: 23814
Pridružio se: 06 Jan 2012, 13:03
Garaža: Fiat Stilo 1.9 MJ
Lokacija: NS
Kontakt:

Re: Voznja automobila sa stranim tablicama

Post od dragvorl » 14 Apr 2013, 15:33

Interesuje me kakvo je stanje sa konkretnim slucajem: auto na EU table treba da se voza po Srbiji do granice, a vozac koji treba da ga vozi zivi ovde, ima nase drzavljanstvo, vozacku, itd, ali ima i EU pasos. Sad znam da se teoretski pravi carinski prekrsaj, blabla, ali kako prolazi to kod pandura, ako bi se pokazao pasos strane drzave, nasa vozacka i auto na strane table?
SlikaSlika
Mauro Forghieri:"Power comes from speed, torque without speed is nothing"
Life is funny, skies are sunny, Bees make honey, who needs money

Korisnikov avatar
Laki021
Postovi: 13095
Pridružio se: 13 Jan 2012, 01:41
Garaža: BMW 540i xDrive
Lokacija: Zurich

Re: Voznja automobila sa stranim tablicama

Post od Laki021 » 14 Apr 2013, 15:34

Samo im da strani pasos i to je to. Nema veze sto ima nase papire takodje....

Floyd
Postovi: 19654
Pridružio se: 13 Jan 2012, 09:18

Re: Voznja automobila sa stranim tablicama

Post od Floyd » 14 Apr 2013, 15:45

Po pravilu ne moze ako ima SRB dozvolu jer je ona dokaz boravka u Srbiji.

Odgovori