Voznja automobila sa stranim tablicama

Stanje na putevima, registracija, osiguranje i druge informacije
Odgovori
Floyd
Postovi: 19654
Pridružio se: 13 Jan 2012, 09:18

Re: Voznja automobila sa stranim tablicama

Post od Floyd » 05 Jan 2013, 23:49

Ako planiras da emigriras na zapad onda stoji da je bolje da uzmes madjarsku dozvolu kad vec imas mogucnosti.
Srpska dozvola je za sad kompletno priznata u svega nekoliko zapadnih zemalja a delimicno (polazes samo voznju uz simbolicnu nadoknadu) skoro u svim ali ce se i to vremenom sigurno promeniti na bolje.

Sto se tice voznje sa stranom dozvolom u nekoj zemlji, pravilo koje skoro svuda vazi (osim medju clanicama EU) je da strana dozvola vazi odredjeni period (6-12 meseci) a posle je obavezna konverzija u lokalnu.
Drugar koji sa BIH dozvolom vozi BH i SRB table u Srbiji mi je pricao da su ga cesto cimali kad ga zaustave u autu sa SRB tablama, te se ponovo vratio na srpsku dozvolu.

Uglavnom, Dragvorl je upravu...nemas potrebe da zuris sa tim jer ces tu formalnost uraditi kad se preselis u drugu zemlju.
Drugar odavde koji ima BIH i HR drzavljanstvo a ziveo je u BIH pre dolaska u CH je izvadio HR dozvolu (konvertuje se bez problema) tek kad se doselio ovde.

ljubitelj
Postovi: 10571
Pridružio se: 10 Sep 2012, 21:16
Lokacija: Beograd

Re: Voznja automobila sa stranim tablicama

Post od ljubitelj » 06 Jan 2013, 00:17

Voznju stranih tablica regulisu carinski propisi uz ostale pa shodno tome potpuno je nebitno drzavljanstvo kojih mozes imati i 5, vec je bitno gde je prijavljeno prebivaliste.

Ako imas prebivaliste u Srbiji koje god drzavljanstvo da imas ne mozes da vozis auto sa stranim tablicama.

Ako imas prebivaliste u inostranstvu mozes da vozis sa stranim tablicama bez obzira na bilo koje drzavljanstvo ukljucivo i sprsko.

Prebivaliste je tamo gde boravis 181dan ili vise tokom godine, shodno tome legalno ne mozes da budes istovremeno na dva mesta (u dve zemlje) ali ako ne postoji medjusobna razmena podataka mozes da se provuces sa dvojnim dokumentima.

Kako Srbija sa celom Evropom ima razmenu podataka to moze eventualno za neke daleke zemlje dok za EU manipulaciju sa dvojnim dokumentima ne treba razmatrati.

Obicno je rezultat zaplena dokumenata koji se tretiraju kao falsifikat (krsenje zakona o njihovoj upotrebi) uz deportovanje sto povlaci zabranu ulasak na vise godina i stavljanje na crnu listu.
Na vozilo koje se prodaje u Madjarskoj se takodje placa PDV koji iznosi 25%.
Troskovi uvoza u Srbiju su jednokratni i sada su smesni, pa jedino ako se drasticno razlikuje godisnja taksa za registraciju i radi se o jako skupom vozilu ima smisla.

Ali, obicno u EU su iznosi obaveznog osiguranja 3-20 puta veci nego kod nas pa je shodno tome i registracija sveukupno znatno skuplja cesto.

Kako se budu ukidale stare SFRJ vozacke dozvole, roze platnene, tako ce i nova srpska vozacka kartica postati priznata od svih u Evropi, za neke 2 godine.

Treba dobro proracunati, a koliko znam jeftinije je kupiti, voziti i imati firmu u Bugarskoj nego u Madjarskoj a to je ista ta EU.

Korisnikov avatar
dragvorl
Site Admin
Postovi: 23800
Pridružio se: 06 Jan 2012, 13:03
Garaža: Fiat Stilo 1.9 MJ
Lokacija: NS
Kontakt:

Re: Voznja automobila sa stranim tablicama

Post od dragvorl » 06 Jan 2013, 10:11

Koliko znam u Madjarskoj je porez 27%.
SlikaSlika
Mauro Forghieri:"Power comes from speed, torque without speed is nothing"
Life is funny, skies are sunny, Bees make honey, who needs money

Korisnikov avatar
Darko
Postovi: 9055
Pridružio se: 12 Sep 2012, 16:05
Garaža: Fiat Stilo 1.9 Mjet
Lokacija: Lungomare

Re: Voznja automobila sa stranim tablicama

Post od Darko » 06 Jan 2013, 11:08

Momci verovatno ste i u pravu za vecinu stvari, ali za to i forumi sluze, da se razmene informacije i iskustva. Mene je iskreno zanimalo sta mogu a sta ne mogu sa papirima koje cu dobiti. Za sada cu jedino jos razmisliti za tu dozvolu ako bas budem imao vremena da se bakcem sa tim a da je pritom potpuno isto i bezbedno kad se vozi u srb.
U svakom slucaju hvala vam na svemu sto ste napisali :)

Sto se tice madjarskog drzavljanstva, nema nigde ogranicenja za rad, kretanje u EU ukljucujuci i norvesku i island. Jedino su svajcarci lupili ogranicenje na rad do 01.05.13 sa mogucim produzenjem do 01.05.14, posle cega vise ne mogu da ogranicavaju na osnovu ugovora sa Eu. Cak je to bilo uzrok nekih trzavica izmedju ketrin eston i svajcarskih vlasti.

Floyd
Postovi: 19654
Pridružio se: 13 Jan 2012, 09:18

Re: AW: Voznja automobila sa stranim tablicama

Post od Floyd » 06 Jan 2013, 11:20

Off topic
Anti-EU raspolozenje u CH je jako poraslo otkad su poceli da primenjuju ugovor o slobodi kretanja jer se doselilo dosta Nemaca, Francuza i Italijana. Postoji inicijativa najjace nacionalne partije za raspisivanje referenduma po kome bi se taj sporazum sa EU, ponistio. Naravno, ne tvrdim da ce ovo proci ali takvo je trenutno raspolozenje.

I jos nesto...vozacku dozvolu jedne clanice EU, preseljenjem u drugu, ne konvertujes vec je korstis ravnopravno kao lokalnu. U CH se menja jer oni nisu u EU.

Gesendet von meinem GT-N7000 mit Tapatalk 2

Korisnikov avatar
Darko
Postovi: 9055
Pridružio se: 12 Sep 2012, 16:05
Garaža: Fiat Stilo 1.9 Mjet
Lokacija: Lungomare

Re: AW: Voznja automobila sa stranim tablicama

Post od Darko » 06 Jan 2013, 11:30

Floyd je napisao: I jos nesto...vozacku dozvolu jedne clanice EU, preseljenjem u drugu, ne konvertujes vec je korstis ravnopravno kao lokalnu. U CH se menja jer oni nisu u EU.
Sjajno :)


Ja sam skoro izvadio ovu novu, ali ta nije nista bolja od stare, i dalje treba medjunarodna uz nju, nije priznata u mnogo zemalja, i jos kao slag na tortu, da bi se dobila medjunarodna navodno treba i neka potvrda o nekaznjavanju jer na plastici ne mogu da se upisu zabrane.

Slika

Floyd
Postovi: 19654
Pridružio se: 13 Jan 2012, 09:18

Re: Voznja automobila sa stranim tablicama

Post od Floyd » 06 Jan 2013, 12:21

Sto se tice medjunarodne vozacke ja to nisam nikad vadio, niti mi je trebala.
Ne znam koja je fora sa istom ali ja sam u mnogim EU zemljama bez problema vozio sa starom SRB vozackom.
ljubitelj je napisao:Ako imas prebivaliste u Srbiji koje god drzavljanstvo da imas ne mozes da vozis auto sa stranim tablicama.
To je tacno i ne vazi samo u Srbiji ali sa duplim dokumentima u kojima su razlicite adrese moze da prodje bez vecih problema.
Naravno to nije bas 100% legalno ali velika vecina ljudi to radi.

ljubitelj
Postovi: 10571
Pridružio se: 10 Sep 2012, 21:16
Lokacija: Beograd

Re: Voznja automobila sa stranim tablicama

Post od ljubitelj » 06 Jan 2013, 12:43

Uz staru vozacku nije potrebna medjunarodna odavnoooo, osim u retkim izuzecima.
Sa madjarskom ili nekom drugom vozackom mozes voziti kod nas bez ogranicenja kao sa domacom ali samo odredjeni vremenski period, nekoliko meseci ali ne vise od godinu dana.

To znaci da bi ako zivis ovde ili ponovo polagao za novu domacu ili izvrsio konverziju madjarske za nasu pri cemu naravno vracas madjarsku.

Tako je opste prihvaceno medjunarodnim ugovorima i vazi i kada mi sa nasom dozvolom zelimo da vozimo u nekoj zemlji.
Napomena, da je EU jedna zemlja formalno, kao sto je vec opisano. (kao sto je bila SFRJ, pa si mogao sa vozackom izdatom u Sloveniji da vozis u Makedoniji na primer bez ogranicenja ili konverzije).

Uopste Eu moze da se posmatra kao kopija uredjenja SFRJ u mnogo cemu sto se tice osnova kretanja, zaposljavanja, prelaska "granica", itd. a naravno da ima i dosta razlika.

Korisnikov avatar
Darko
Postovi: 9055
Pridružio se: 12 Sep 2012, 16:05
Garaža: Fiat Stilo 1.9 Mjet
Lokacija: Lungomare

Re: Voznja automobila sa stranim tablicama

Post od Darko » 06 Jan 2013, 12:52

Da to je interesantno, medjunarodna vozacka dozvola mi deluje kao prevara, niko nikad nikom nije trazio ali nas auto moto savez i dalje tvrdi da je neophodna i da mozemo imati problema bez nje. Pogotovo sad ako imamo nove vozacke po evropskim standardima, ne vidim razlog cemu ta medjunarodna sluzi?

inace mislim da njeno vadjenje kosta 2000 dinara.

ljubitelj
Postovi: 10571
Pridružio se: 10 Sep 2012, 21:16
Lokacija: Beograd

Re: Voznja automobila sa stranim tablicama

Post od ljubitelj » 06 Jan 2013, 13:06

AMSS je privatna firma. Medjunarodna vozacka za najveci deo Evrope je ukinuta tamo negde 1968. ili tako negde, uglavnom odavno se ne koristi unutar Evrope vec pretezno kada vozis u Africi, Latinskoj Americi, Bliski Istok i slicno.

Samo kada sam vozio van Evrope sam vadio tu medjunarodnu koja vazi 3 godine, u Evropi mi niko nikada nije ni pomenuo a kamoli trazio a vozio sam u vise od 10 zemalja ne racunajuci Balkan.

Ni u jednoj susednoj zemlji bilo ondasnje YU bilo Srbije nije trebalo nista vise od domace (koja je istovremeno i medjunarodna kao dvojezicna, ona stara).

Sta sada tacno vazi ili ne vazi posto imamo dvojne vozacke,i stare i nove istovremeno u upotrebi, ne znam pa probaj da proveris kod zvanicnih organa te neke zemlje gde zelis da vozis koje su procedure kada si u tranzitu a kada zelis stalno da koristis kroz proces imigracije.

Uglavnom, tendencija je da se nasi dokumenti unifikuju sa EU dokumentima po formi i sadrzaju pa je za ocekivati da ce sva nasa dokumenta u bilo kojoj oblasti narednih godina biti ravnopravno priznata u celoj Evropi. (ona koja jos nisu).

Iako imam dvojno drzavljanstvo ne vidim neke posebne prednosti danas po pitanju kupovine automobila,

Korisnikov avatar
dragvorl
Site Admin
Postovi: 23800
Pridružio se: 06 Jan 2012, 13:03
Garaža: Fiat Stilo 1.9 MJ
Lokacija: NS
Kontakt:

Re: Voznja automobila sa stranim tablicama

Post od dragvorl » 06 Jan 2013, 13:39

Sad sam pricao sa drugom iz Belgije, on je tamo nostrifikovao nasu vozacku 1:1.
SlikaSlika
Mauro Forghieri:"Power comes from speed, torque without speed is nothing"
Life is funny, skies are sunny, Bees make honey, who needs money

Floyd
Postovi: 19654
Pridružio se: 13 Jan 2012, 09:18

Re: Voznja automobila sa stranim tablicama

Post od Floyd » 06 Jan 2013, 13:59

U Belgiji se menja bez problema kao i u Francuskoj.
Pored toga sam cuo da su priznate u Holandiji, Spaniji, Italiji (potpisano ali ne znam da li je stupilo na snagu) kao i u skoro svim novim EU clanicama.
U CH i AT se menja relativno lako dok se npr. u DE i UK polaze sve iz pocetka.

To su neke stvari koje se resavaju medjunardonim ugovorima izmedju svake zemlje pojedincano i obicno se radi po reciprocitetu.
Srbija je zeznula stvar jer svima automatski priznaje a druge treba da moli ;)
Hrvati su napravili po reciprocitetu, tako da je u vecini zemalja, njihova dozvola priznata.

Korisnikov avatar
Darko
Postovi: 9055
Pridružio se: 12 Sep 2012, 16:05
Garaža: Fiat Stilo 1.9 Mjet
Lokacija: Lungomare

Re: Voznja automobila sa stranim tablicama

Post od Darko » 06 Jan 2013, 15:06

Apsolvirali smo da medjunarodna vozacka je bespotrebna i bukvalno bacanje para.

Sta je sa zelenim kartonom, u cemu je fora da za celu evropu ne treba sa izuzetkom makedonije i bih?
da nije i to neka navlakusa, s obzirom da se zna koliko nasi gradjani cesto idu u ove zemlje ili prolaze kroz njih.

Malo smo otisli u off, ali dobro ovo su interesantna i korisna pitanja.

ljubitelj
Postovi: 10571
Pridružio se: 10 Sep 2012, 21:16
Lokacija: Beograd

Re: Voznja automobila sa stranim tablicama

Post od ljubitelj » 06 Jan 2013, 16:57

Mk i BH nemaju sredjenu evidenciju o vozilima, tj ne zna se koja su registrovana a koja nisu i stoga su van lokalnog evropskog sistema.
Mk je imala oko 30% neregistrovanih/ nepoznatog vlasnika/ nepoznatog porekla vozila u posedu gradjana, nesto manje a slicno je i sa BH a bilo je i kod nas dok su vazile stare tablice, do pre 2 godine.

Samo je pitanje vremena kada ce i Mk BH dovesti registre podataka u red i prikljuciti se sistemu gde je vec sama tablica garancija nadoknade stete tj osiguranja prema trecim licima.

Koliko sam video na putevima kod nas postoje neke nove BH tablice pa pretpostavljam da je proces odmakao i da ce uskoro BH biti u euro sistemu. Isto vazi i za Mk gde je prosle godine zapoceo proces zamene tablica novim tipom.

Nove tablice se izdaju i na KM, barem sam ih video proslog leta u tranzitu u inostranstvu.

Korisnikov avatar
Darko
Postovi: 9055
Pridružio se: 12 Sep 2012, 16:05
Garaža: Fiat Stilo 1.9 Mjet
Lokacija: Lungomare

Re: Voznja automobila sa stranim tablicama

Post od Darko » 06 Jan 2013, 18:54

Svaka cast na pojasnjenju, sve je jasno :doubleup:

Odgovori