Zeleni karton

Stanje na putevima, registracija, osiguranje i druge informacije
Odgovori
Korisnikov avatar
Heinz
Postovi: 19260
Pridružio se: 12 Mar 2012, 19:27
Garaža: Civic FK2 1.8
Lokacija: Voždovac

Re: Zeleni karton

Post od Heinz » 14 Jul 2022, 11:32

Opet isto :glavomuzid:
Makedonija nije ispunila neke zahteve za pristupanje tom sistemu.
http://uos.rs/lat/zelena-karta/

Korisnikov avatar
OMP
Postovi: 8040
Pridružio se: 15 Feb 2013, 11:57
Garaža: GP TJet
Lokacija: Krusevac

Re: Zeleni karton

Post od OMP » 14 Jul 2022, 11:42

da setih se posle da je bilo price na tu temu

ljubitelj
Postovi: 10583
Pridružio se: 10 Sep 2012, 21:16
Lokacija: Beograd

Re: Zeleni karton

Post od ljubitelj » 16 Jul 2022, 23:33

OMP je napisao:
14 Jul 2022, 08:18
a sta se desava sa drugim zemljama gde ne treba z.karton i tamo se desavaju sranja
Pa neke zemlje su bilateralno ugovorili sa Makedonijom da ne treba zeleni karton.
To može i naša NBS da uradi samo ako hoće. A neće jer ovako mogu da se uzimaju pare od ekstra profita za štancanje obrasca.

Uopšte nije pitanje za druge nego samo je do nas što i dalje mora da se plati celih 2.000 dinara za 1 jefitn obrazac.
Zeleni karton nije nikakvo dodatno /dopunsko osiguranje i samo je prost običan prepis obrasca /polise sa sprskog jezika.

Ni CG nije (bila, ne znam da li je sada) u podsistemu godinamai isto je bio formalno potreban zeleni karton kao takav ali, država Srbija i država Crna Gora su dogovorile da jedna drugoj priznaju polise i bez prevodjenja.
I tako zeleni karton kao prepis sa srpskog da bi ga razumeli na crnogorskom nije potreban i obrnuto. NI mi tamo ni oni ovde ne pokazujemo zeleni karton već samo polisu.

To može i sa MKD da se dogovori kao što je odavno recimo Slovenija uradila, pa slovenačke tablice mogu u MKD bez zelenog kartona. odavno.

Suština je da naši neče da reše ni na jedan efikasan i lagan način i samo traže izgovore da ostane naplata 2,000 (a bilo je i 3,000dinara pre koju godinu)

devit0
Postovi: 82
Pridružio se: 04 Apr 2021, 22:52

Re: Zeleni karton

Post od devit0 » 18 Jul 2022, 12:54

I onda ce kad Severna Makedonija ikada, nekada ispuni te uslove da pristupi toj asocijaciji, od tada ces ZK da dobijes uvek besplatno kome treba, a tad nikome ili vecini nece trebati, bagra al sta ces.

Dzoni_m
Postovi: 1714
Pridružio se: 12 Jul 2013, 12:38
Garaža: BMW 118i, CX-5
Lokacija: DE

Re: Zeleni karton

Post od Dzoni_m » 18 Jul 2022, 17:08

Ja "zeleni karton" dobijam kao PDF na mail od osiguranja ovde. Niti je zelen niti je karton :) Za prosli auto bilo tako, sada drugi auto, druga osiguravajuca kuca, isto. Ne kosta nista.

ljubitelj
Postovi: 10583
Pridružio se: 10 Sep 2012, 21:16
Lokacija: Beograd

Re: Zeleni karton

Post od ljubitelj » 18 Jul 2022, 18:32

Ali "ovde" tj negde nema Narodne Banke Srbije i države da se meša u posao. Srbija je raj za osiguranja i banke, koliko drpaju na sve strane za izmišljene "proizvode" teško i popisati sve naknade, takse i ostale izume....

Korisnikov avatar
sebekkg
Postovi: 10392
Pridružio se: 13 Jan 2012, 02:18

Re: Zeleni karton

Post od sebekkg » 18 Jul 2022, 20:38

I to si u pravu. Kad se setim kolege sa foruma koji je morao da proverava polisu osiguranja za kasko da li podržava sve živo, a čovek kaže hoću da mi staviš sve. Bilo je u tom slučaju vezano za hidro udar. Pa evo sad još jednom kolegi koji ima kasko, čuknuo se i nije njegova krivica pa opet plaća učešće. Ako se ne varam u eu ako nisi kriv ne plaćaš ništa.

Sent from my Nokia 3310 using Tapatalk

Slika

Korisnikov avatar
Grujic
Moderator
Postovi: 13155
Pridružio se: 06 Jan 2012, 12:39
Garaža: Bmw 320d e90 & 316i E36 Kupe
Lokacija: Beograd

Re: Zeleni karton

Post od Grujic » 18 Jul 2022, 21:37

Sve je stvar dogovora, imas sigurno i ovde opciju bez ucesca, samo je pitanje sta se isplati.

To za hidro udar je bio Aca sa tada novim f10, i uplatio je sve, ali je dilema bila da Delta uradi defektazu, da li ce da pokriva garancija ako je kvar iz drugog uzroka, ili kasko ako jeste hidro udar. Na kraju je kasko pokrilo

Korisnikov avatar
sebekkg
Postovi: 10392
Pridružio se: 13 Jan 2012, 02:18

Re: Zeleni karton

Post od sebekkg » 18 Jul 2022, 21:45

Sećam se da je bila peripetija i da je cimao nekog advokata iki iz materije da prodje kroz ponudu za ful kasko. Ali generalno jeste kod nas to još uvek ne baš toliko uređeno j da se pod full full podrazumeva svašta kao i u oglasima na polovnim automobilima.

Sent from my Nokia 3310 using Tapatalk

Slika

Korisnikov avatar
Jumbo
Postovi: 647
Pridružio se: 13 Jan 2012, 10:34
Garaža: Kia ceed 1,4; Renault Clio 1,2 TCe; Dacia Logan 1,4
Lokacija: Novi Beograd

Re: Zeleni karton

Post od Jumbo » 19 Jul 2022, 10:28

sebekkg je napisao:
18 Jul 2022, 20:38
Pa evo sad još jednom kolegi koji ima kasko, čuknuo se i nije njegova krivica pa opet plaća učešće. Ako se ne varam u eu ako nisi kriv ne plaćaš ništa.
Postoje dve opcije kada nisi kriv

1. Sporija varijanta - Sačekati proceduru i naplatiti (u novcu ili da direktno plate servisu) od osiguranja krivca za udes.

2. Brža varijanta - Pokrenuti kasko pri čemu se plati učešće koje se refundira po završetku procedure od osiguranja krivca za udes. Ostali deo štete osiguranja prebiju međusobno.

Ja sam tako bio pokrenuo kasko i trebalo je jedno 40-50 dana da mi refundiraju učešće, i pri tome zadržan bonus na kasko.
Može biti nezgodno u ovom slučaju ukoliko baš u tom periodu ističe kasko i onda može biti problema oko bonusa za novi ugovor.

Korisnikov avatar
Grujic
Moderator
Postovi: 13155
Pridružio se: 06 Jan 2012, 12:39
Garaža: Bmw 320d e90 & 316i E36 Kupe
Lokacija: Beograd

Re: Zeleni karton

Post od Grujic » 19 Jul 2022, 10:36

Naravno da kad nisi kriv ne placas nista ni ovde, pod uslovom da ima identifikovan krivac, ne znam otkud ti to :)

Kao sto je jumbo napisao, to ti je opcija da preko svog kaska malo ubrzas proceduru iako se sve naplacuje od obaveznog osiguranja krivca, to je jos jedna pogodnost kaska

ftj
Postovi: 13036
Pridružio se: 26 Jan 2012, 11:43
Garaža: vw golf 2.0
Lokacija: Beograd

Re: Zeleni karton

Post od ftj » 19 Jul 2022, 12:05

Za hidro udar je problem što osiguranje može da kaže da si ti svesno išao u vodu i da je tvoja krivica, slično kao kad ostaviš ključ u kolima pa ti ukradu auto.

Kad se burazeru to desilo morao je malo da zamasti priču kako je voda neočekivano jurnula sa njegove zadnje strane i poplavila auto i platili su. Doduše tad je već bio 7+ godina star auto i korišćeni su polovni delovi za motor pa je račun bio recimo par hiljada evra pa nisu pravili problem.

maniaxxx
Postovi: 6359
Pridružio se: 14 Nov 2012, 20:34
Lokacija: Slovenija

Re: Zeleni karton

Post od maniaxxx » 19 Jul 2022, 18:48

ljuba je napisao:
14 Jul 2022, 08:58
Interesantno je da Makedonci ne priznaju ni zeleni karton koji sam sam odstampao (kakav ja dobijam u NL) nego mora da bude original stampan u osiguravajucem drustvu. Samo nisu uspeli da mi objasne kako znaju da je tako i odstampan, posto standardni zeleni karton nema nikakvih zastitnih elemenata osim zelenog papira :)
Znaci ja ne mogu u Mk jer ZK dobijem na mail. Kreteni.

Korisnikov avatar
meidling
Postovi: 1055
Pridružio se: 02 Feb 2017, 19:16
Garaža: Volvo XC90 II D4
Lokacija: Wien_Leskovac

Re: Zeleni karton

Post od meidling » 19 Jul 2022, 19:20

Znači sad moram da tražim zeleni papir za štampač.

Kia Sportage 3 Österreich Edition 1.7 crdi


ikac2000
Postovi: 5857
Pridružio se: 08 Jul 2012, 22:50

Re: Zeleni karton

Post od ikac2000 » 19 Jul 2022, 21:18

Ne mora vise na zelenom.

Naime od 1. Jula 2020 DE osiguranja ( a verovatno i ostala EU) vise ne moraju da stampaju na zelenom papiru, vec iskljucivo na belom, ali je ime zadrzano. Razlog je upravo taj da moze da se distribuira na email, ali je validan samo ako se odstampa, na telefonu u digitalnom obliku nije.

Ja sam usao i izasao pre neki dan u MK sa belim bez ikakvih problema, e sada da li sam imao srece ili ponekad zezaju, ne znam.

Bitte beachten Sie:
Seit Oktober 2020 wird die Internationale Versicherungskarte (ehemals: Grüne Karte) nicht mehr auf grünem, sondern auf weißem Papier gedruckt. Die Versicherungskarte muss immer als Ausdruck mitgeführt werden – eine digitale Version der Karte ist nicht ausreichend!

Odgovori