Prenos vlasništva automobila

Stanje na putevima, registracija, osiguranje i druge informacije
Odgovori
Korisnikov avatar
OMP
Postovi: 7969
Pridružio se: 15 Feb 2013, 11:57
Garaža: GP TJet
Lokacija: Krusevac

Re: Prenos vlasništva automobila

Post od OMP » 10 Apr 2021, 09:55

samo nisam siguran da li to vazi samo za ugovor o poklonu ili i za kp ugovor, to treba proveriti, ovaj moj slucaj je bio ugovor o poklonu

dispy
Postovi: 556
Pridružio se: 13 Okt 2019, 18:01
Garaža: Astra K 1.6CDTi 2019

Re: Prenos vlasništva automobila

Post od dispy » 10 Apr 2021, 09:56

A poništavanje saobraćajne? Isto u svom mestu ili se ona nosi u mesto prodavca?

Sent from my SM-G985F using Tapatalk


Korisnikov avatar
OMP
Postovi: 7969
Pridružio se: 15 Feb 2013, 11:57
Garaža: GP TJet
Lokacija: Krusevac

Re: Prenos vlasništva automobila

Post od OMP » 10 Apr 2021, 10:02

podrazumeva se da je i saobracajna tamo ponistena kad su i tablice vracene, ne moze jedno bez drugog

Korisnikov avatar
noodles
Postovi: 946
Pridružio se: 21 Jun 2016, 19:54
Garaža: KIA Sportage 1.6 GDi
Lokacija: Beograd

Re: Prenos vlasništva automobila

Post od noodles » 11 Apr 2021, 19:04

Možda nekome zatreba:

Slika
Sa budalama se ne isplati svađati. Prvo te spuste na svoj nivo, a onda te dotuku na iskustvo!

dispy
Postovi: 556
Pridružio se: 13 Okt 2019, 18:01
Garaža: Astra K 1.6CDTi 2019

Re: Prenos vlasništva automobila

Post od dispy » 16 Apr 2021, 17:48

Ćale kupio juče auto, napravio ugovor o poklonu juče oko 11. Jutros u 11 na autu nove tablice :) Prednost života u malom mestu. Ibiza 1.2 tsi dsg. Evo par slika:

Slika
Slika
Slika
Slika
Slika
Slika
Slika

Sent from my SM-G985F using Tapatalk

Korisnikov avatar
sebekkg
Postovi: 10346
Pridružio se: 13 Jan 2012, 02:18

Re: Prenos vlasništva automobila

Post od sebekkg » 16 Apr 2021, 17:52

Opaaa. Neka je sa srećom.

Sent from my SM-G965F using Tapatalk

Slika

Korisnikov avatar
Geza
Moderator
Postovi: 45621
Pridružio se: 06 Jan 2012, 11:49
Lokacija: Apsurdistan

Re: Prenos vlasništva automobila

Post od Geza » 30 Nov 2021, 21:10

Evo kako će se uskoro obračunavati porez na prenos vlasništva
https://sasomange.rs/app/sasomange-blog ... istva.html

Kada kupujete automobil vaša dužnost je i da platite porez na isti. Srećom uskoro ni kupac ni prodavac polovnjaka neće više morati da čekaju po više od mesec dana da bi platili porez na prenos vlasništva ("apsolutnih prava"), bez čega ne može da se završi kompletna kupoprodajna procedura.

Vlada Srbije usvojila je izmene "Zakona o porezima na imovinu" što znači potpuno drugačiji način plaćanja i obračuna poreza na prenos.

Te izmene trebalo bi da stupe na snagu 31. marta sledeće godine. Napominjemo da se ovo odnosi samo na kupoprodaju između dva fizička lica.

Umesto čekanja da Poreska uprava odredi koliki porez treba da se plati, praktično se uvodi samooporezivanje. Usvojena je formula po kojoj će svako moći unapred da izračuna visinu poreza na prenos apsolutnih prava, a tačan kalkulator imate na sajtu Poreske Uprave.

Kako izvršiti prenos vlasništva vozila?

Za prenos vlasništva vozila potrebna su tri uslova: overen kupuprodajni ugovor, plaćen porez na prenos vlasništva vozila i izvršena promena u saobraćajnoj dozvoli.

Ukoliko se registarsko područje razlikuje od opštine na kojoj je prodavac potrebno je najpre odjaviti tablice na toj opštini i tu platiti porez na prenos vlasništva u iznosu od 2,5% od procenjene kataloške vrednosti vozila.

Formula po kojoj se računa vrednost vozila na koju se plaća porez na prenos od 2,5% izgleda ovako:

Vrednost = (320 x radna zapremina + 6400 x snaga) x koeficijent starosti vozila

Koeficijent starosti vozila iznosi:

100% - za vozila do i preko navršene jedne godine starosti
90% - za vozila preko navršene dve godine starosti
80% - za vozila preko navršene tri godine starosti
70% - za vozila preko navršene četiri godine starosti
60% - za vozila preko navršenih pet godina starosti
50% - za vozila preko navršenih šest godina starosti
45% - za vozila preko navršenih sedam godina starosti
40% - za vozila preko navršenih osam godina starosti
35% - za vozila preko navršenih devet godina starosti
30% - za vozila preko navršenih deset i više godina starosti
Na primer, ako imamo VW Golf VI 1.6 TDI iz 2010. godine, koji ima 1.598 kubika i 77 kW (105 KS), formula izgleda ovako: Vrednost = (320 x 1598 + 6400 x 77) x 0.3

Pad vrednosti određuje se tako što se od početne cene oduzima određeni procenat na osnovu utvrđene tabele. Najveći pad vrednosti dešava se u prvim godinama nakon kupovine. Kasnije se ovaj pad smanjuje, a posle 14 godina i 2 meseca potpuno se eliminiše i vrednost vozila po osnovu starosti ne može biti manja od 10% vrednosti novog vozila.

Svakog meseca dolazi do određenog pada vrednosti, pa tako npr. benzinci kubikaže preko 1.6 litara i svi dizelaši imaju sledeći pad:

Prva godina – 20%
Druga godina – 34%
Treća godina – 44%
Četvrta godina – 52%
Peta godina – 59%
Šesta godina - 65%
Najgore je svađati se sa budalom. Prvo te spusti na svoj nivo, a onda te dotuče iskustvom...
Slika Slika

Korisnikov avatar
OMP
Postovi: 7969
Pridružio se: 15 Feb 2013, 11:57
Garaža: GP TJet
Lokacija: Krusevac

Re: Prenos vlasništva automobila

Post od OMP » 03 Dec 2021, 07:48

ispada skuplje nego pre bar na osnovu moja dva auta za koja znam koliko je bio porez prethodne i ove godine, oba auta su bila preko 10 god starosti sad po ovom ispada skuplje za oko 2000 ako ne i vise

Korisnikov avatar
Ji 4Tze
Postovi: 8088
Pridružio se: 22 Jan 2012, 23:10
Garaža: Honda CR-V 2.0 4WD
Lokacija: Beograd

Re: Prenos vlasništva automobila

Post od Ji 4Tze » 28 Mar 2022, 09:36

Nisam skoro radio ali, za promenu saobracajne (promena vlasnika) ne zakazuju se preko e-uprave, samo u SUP?

je l ima negde gde nije neka guzva ili je svejedno?
Boringly average, but also perfect for school run mums

Korisnikov avatar
Geza
Moderator
Postovi: 45621
Pridružio se: 06 Jan 2012, 11:49
Lokacija: Apsurdistan

Re: Prenos vlasništva automobila

Post od Geza » 31 Mar 2022, 13:51

Kupovina od fizičkog lica bez odlaska u Poresku
B92

Od četvrtka 31. marta građani mogu preko portala eUprave "Plati" sami da obračunaju i elektronski plate porez na prenos apsolutnih prava pri kupovini polovnih motornih vozila i motocikala, saopštila je Poreska uprava.

Na internet stranici eUprave navodi se da je ukoliko se vozilo kupuje od drugog fizičkog lica procedura svedena u četiri jednostavna koraka. Posle unosa ličnih i podataka iz saobraćajne dozvole kupac dobija iznos poreza.

Uplatu može odmah izvršiti na portalu putem kartice, ili posle generisanja uplatnicu za plaćanje e-bankingom odnosno skeniranjem QR koda. Takođe uplatnicu je moguće odštampati uplatnicu pa obavezu izmiriti na šalteru pošte ili banke.

Nova usluga omogućena je izmenama Zakona o porezima na imovinu kojima je ukinut dolazak kupca u Poresku upravu kako bi pribavili rešenje o visini poreza. Za plaćanje poreza nije potrebno registrovati se na Portalu eUprava, već je dovoljno samo uneti podatke kao što JMBG, adresa i tri podatka sa saobraćajne dozvole.

Građani koji još nisu počeli da koriste elektronske usluge i portal "Plati", popunjene uplatnice mogu da dobiju na šalterima MUP-a, Poreske uprave i Pošte.

Poreska uprava će i dalje porez na prenos apsolutnih prava na polovnim motornim vozilima između pravnih lica, odnosno između pravnog i fizičkog lica, kao i porez na nasleđe i poklon utvrđivati rešenjem.

Oslobađanje poreza na prenos za auto-škole, taksi prevoznike, "rent a car" vozila i vozila hitne pomoći, utvrđivaće Poreska uprava rešenjem na isti način kao i do sada.
Najgore je svađati se sa budalom. Prvo te spusti na svoj nivo, a onda te dotuče iskustvom...
Slika Slika

Korisnikov avatar
Gazu
Postovi: 2107
Pridružio se: 08 Feb 2022, 00:31
Garaža: Opel Astra G 1.6i-16V
Lokacija: Novi Sad

Re: Prenos vlasništva automobila

Post od Gazu » 31 Mar 2022, 22:13

Zanimljiva novina.👍

Darenzi
Postovi: 2
Pridružio se: 22 Mar 2022, 13:37

Re: Prenos vlasništva automobila

Post od Darenzi » 13 Jun 2022, 12:13

Pozdrav, kupio sam polovan auto od firme, ja sam fizicko lice.
Firma koja mi je prodala auto mi je dala fakturu s iskazanim PDV-om, ja platio na njihov racun. PROBLEM je da li treba da platim 2.5 posto za prenos apsolutnih prava? Oni su mi rekli da treba (nisu prodavci automobila, vec firma za ugostiteljstvo). Svi ostali su mi rekli da ne treba.
Dobio sam kupoprodajni ugovor, koji ne treba da se overava kod notara. Imam Fakturu, uplatnice, dokaze o uplati...
Zvao sam poresku i saobracajnu i oni su rekli da ne placam porez na prenos. Ovako niko ne placa porez na prenos?
Hvala unapred,

Korisnikov avatar
Vladapetr
Postovi: 9821
Pridružio se: 26 Jan 2013, 10:50
Garaža: Skoda Kodiaq 2.0 TDI L&K / Jeep Compass 1.3 DDCT
Lokacija: Beograd

Re: Prenos vlasništva automobila

Post od Vladapetr » 13 Jun 2022, 12:32

Koliko se sećam kad smo mi prodavali auto, taj porez se u varijanti od firme ka fizičkom licu ne plaća

Sent from my SM-G996B using Tapatalk

There are 10 kinds of people in the world:
those who understand binary and others who don't.

Korisnikov avatar
LukaMaletin
Postovi: 1386
Pridružio se: 31 Maj 2015, 23:43
Garaža: Renault Clio 1.5 dci 2015
Lokacija: Novi Sad

Re: Prenos vlasništva automobila

Post od LukaMaletin » 13 Jun 2022, 13:43

Ukoliko je pdv plaćen, ne plaća se porez na apsolutna prava.

Sent from my AC2003 using Tapatalk


Korisnikov avatar
pedja
član 001
Postovi: 14138
Pridružio se: 13 Jan 2012, 08:52
Garaža: SX4 1,6/120 TNG
Lokacija: Beograd

Re: Prenos vlasništva automobila

Post od pedja » 13 Jun 2022, 17:35


Odgovori