Prenos vlasništva automobila

Stanje na putevima, registracija, osiguranje i druge informacije
Odgovori
Korisnikov avatar
Grujic
Moderator
Postovi: 13155
Pridružio se: 06 Jan 2012, 12:39
Garaža: Bmw 320d e90 & 316i E36 Kupe
Lokacija: Beograd

Re: Prenos vlasništva automobila

Post od Grujic » 13 Jun 2022, 22:30

Kako sada ide za prenos po novom, taj elektronski zahtev i to? Između dva fizička lica

Korisnikov avatar
sebekkg
Postovi: 10392
Pridružio se: 13 Jan 2012, 02:18

Re: Prenos vlasništva automobila

Post od sebekkg » 14 Jun 2022, 02:50

I mene interesuje, da li samo mora elektronski ili može i lično? Znači ljudima ako je malo skuplji prenos.

Sent from my Nokia 3310 using Tapatalk

Slika

Korisnikov avatar
pedja
član 001
Postovi: 14188
Pridružio se: 13 Jan 2012, 08:52
Garaža: SX4 1,6/120 TNG
Lokacija: Beograd

Re: Prenos vlasništva automobila

Post od pedja » 14 Jun 2022, 06:40

Zakon kaže, član 38, stav 7, da se prijava podnosi elektronskim putem, ali dalje (u istom članu) piše i:
Slika


TapaT


Korisnikov avatar
Momčilo
Postovi: 1363
Pridružio se: 21 Mar 2020, 22:44
Garaža: Peugeot 407 2.0 HDi

Re: Prenos vlasništva automobila

Post od Momčilo » 14 Jun 2022, 07:19

Da li je kalkulator na sajtu obavezujuci? Hteo bih da izracunam porez, ali informativno za sad.

Sent from my YAL-L21 using Tapatalk


Korisnikov avatar
OMP
Postovi: 8045
Pridružio se: 15 Feb 2013, 11:57
Garaža: GP TJet
Lokacija: Krusevac

Re: Prenos vlasništva automobila

Post od OMP » 14 Jun 2022, 09:05

mislim da moze informativno da se gleda

Korisnikov avatar
nuk
Postovi: 7607
Pridružio se: 13 Jan 2012, 08:49
Garaža: Renault Espace 2.0dCi
Lokacija: Ns
Kontakt:

Re: Prenos vlasništva automobila

Post od nuk » 14 Jun 2022, 17:41

Iznos je tačan u dinar, računa se na osnovu formule te nema varijacija i slobodnih procena.

Edit:

Odnosi se na sajt e-uprave da ne bude zabune



Sent from my Redmi Note 8 Pro using Tapatalk



Korisnikov avatar
jocas
Postovi: 2286
Pridružio se: 13 Jan 2012, 10:09
Garaža: Mazda 3 G120 Challenge 2015
Lokacija: Niš

Re: Prenos vlasništva automobila

Post od jocas » 27 Sep 2022, 15:51

Prodao sam auto - Kakva je procedura? Kupac je iz Vranja, kola registrovana na niške tablice do aprila sledeće godine.
Kupac dolazi posle posla pa nemamo puno vremena,gledao bi da pripremim sve.
Kupoprodajni ugovor skinem sa polovnih automobila i unesem podatke. Ugovor overimo kod notara.
Kupac placa porez preko eplati na koju opštinu - Vranje ili niška opština?
On može u Vranju sa ugovorom da vrati tablice ili mora da ih donese u Niš?

Sent from my ELE-L29 using Tapatalk


Rade
Postovi: 325
Pridružio se: 19 Apr 2012, 16:28
Garaža: škoda octavia 1.9 tdi
Lokacija: Sremski Karlovci

Re: Prenos vlasništva automobila

Post od Rade » 27 Sep 2022, 15:56

Mislim da kod ugovora u poklonu može u mestu prebivališta da odradi sve a kod kupoprodajnog ugovora mora da ih vrati u Niš.

Poslato sa JSN-L21 pomoću Tapatoka


Korisnikov avatar
dunx81
Postovi: 5576
Pridružio se: 13 Jan 2012, 08:20
Garaža: Civic 1.8
Lokacija: Zrenjanin

Re: Prenos vlasništva automobila

Post od dunx81 » 27 Sep 2022, 16:12

Moj slučaj od pre mesec dana,otišao u bg po auto,kod notara dobili šablon ugovora,popunili i platio overu. Sa tim otišli u agenciju oni mi spremili papire, popunili uplatnice za porez,tablicu i nalepnicu. Sa tim seo u auto,dovezao ga u zr opet u agenciju. Dao im sve to i novac,oni na licu mesta uplatili dali mi papire s overenim uplatnicama i s tim se provozao do zr supa,skinuo bg i dobio zr table.
Nikad brže.

lami
Postovi: 3270
Pridružio se: 19 Feb 2017, 15:34
Lokacija: Smederevo

Re: Prenos vlasništva automobila

Post od lami » 27 Sep 2022, 16:20

Dogovori se sa njim da mora prenos da se uradi odmah, nema cekanja da istekne registracija.

Послато са SM-N960F помоћу Тапатока


Korisnikov avatar
jocas
Postovi: 2286
Pridružio se: 13 Jan 2012, 10:09
Garaža: Mazda 3 G120 Challenge 2015
Lokacija: Niš

Re: Prenos vlasništva automobila

Post od jocas » 29 Sep 2022, 23:17

jocas je napisao:
27 Sep 2022, 15:51
Prodao sam auto - Kakva je procedura? Kupac je iz Vranja, kola registrovana na niške tablice do aprila sledeće godine.
Kupac dolazi posle posla pa nemamo puno vremena,gledao bi da pripremim sve.
Kupoprodajni ugovor skinem sa polovnih automobila i unesem podatke. Ugovor overimo kod notara.
Kupac placa porez preko eplati na koju opštinu - Vranje ili niška opština?
On može u Vranju sa ugovorom da vrati tablice ili mora da ih donese u Niš?

Sent from my ELE-L29 using Tapatalk
Danas sve završili. Popunio onlajn ugovor sa sajta polovniautomobili, overili kod notara.
Kako je auto registrovan do aprila a ide u drugi grad novi vlasnik vraća tablice i saobraćajnu u Vranju, pre toga plaća porez preko eplati.
Sve je vrlo brzo i jednostavno.

rankachmimu
Postovi: 2
Pridružio se: 08 Okt 2022, 22:21

Re: Prenos vlasništva automobila

Post od rankachmimu » 31 Okt 2022, 13:02

Zdravo svima,

Novopečeni vozač ovde :) Nedavno smo uzeli auto na nekom autoplacu i dobili sledeću dokumentaciju, pa da proverim koja je fora sa ovim.

Naime, auto je registrovan do polovine sledeće godine. Saobraćajna se trenutno vodi na prethodnog vlasnika, koje je dalo ovlašćenje autoplacu za dalju prodaju, te su ga oni prodali meni, odnosno otkupili od nje. Prilikom prodaje oni su izvršili plaćanje poreza na prenos vlasništva, pa sada kad sam kupio, potrebno je da izvršim i ja. Radi se o tome da su mi rekli da je potrebno da izvršim plaćanje putem e-plati servisa koji se odnosi na fizičko-fizičko lice, međutim gledajući da meni na fakturi koju sam dobio od njih stoji pravno lice, zar ne bi trebalo to da bude pravno-fizičko lice te da moram otići direktno u poresku?

Korisnikov avatar
Momčilo
Postovi: 1363
Pridružio se: 21 Mar 2020, 22:44
Garaža: Peugeot 407 2.0 HDi

Re: Prenos vlasništva automobila

Post od Momčilo » 31 Okt 2022, 15:08

Ako su oni samo ovlašćeni da prodaju to vozilo, zašto su plaćali porez na prenos apsolutnih prava?

rankachmimu
Postovi: 2
Pridružio se: 08 Okt 2022, 22:21

Re: Prenos vlasništva automobila

Post od rankachmimu » 31 Okt 2022, 16:03

Momčilo je napisao:
31 Okt 2022, 15:08
Ako su oni samo ovlašćeni da prodaju to vozilo, zašto su plaćali porez na prenos apsolutnih prava?
Pardon, pogrešno sam se izrazio. Oni imaju sačinjen kupoprodajni ugovor sa njom, platili su prenos, međutim samo je u ugovoru navedeno da se vrši kupovina radi dalje prodaje.

Međutim, sada čitam na poreskom portalu: https://www.purs.gov.rs/sr/fizicka-lica ... -lica.html

Kod kupovine polovnog, već registrovanog vozila, prenos se vrši isključivo sa licem navedenim kao vlasnikom u saobraćajnoj dozvoli, odnosno ovlašćenim licem i to sklapanjem kupoprodajnog ili posredničkog ugovora overenog u sudu ili kod notara. - Ovo bi značilo da mogu odraditi plaćanje putem e-plati servisa jer se u saobraćajnoj i dalje vodi stari vlasnik.

Munja666
Postovi: 155
Pridružio se: 19 Mar 2016, 02:31
Lokacija: Beograd

Re: Prenos vlasništva automobila

Post od Munja666 » 12 Mar 2023, 11:53

Pozdrav svima,
Zna li neko da li postoji neki određeni vremenski rok da se izvrši prenos vozila nakon sačinjenog kupoprodajnog ugovora i overenog kod notara? Naime znam ranije dok je moralo da se ide u Poresku upravu i nije postojala mogućnost plaćanja poreza na prenos vlasništva elektronskim putem da je navodno rok za plaćanje bio 15 dana od trenutka sačinjavanja kupoprodajnog ugovora. Sada kada je dovoljno da se sve plati preko eUprave i odnese uplatnica i kupoprodajni ugovor u MUP da bi se dobila nova saobraćajna dozvola, da li gledaju koliko je prošlo od kada je sačinjen kupoprodajni ugovor - tipa da li može da se odradi prenos prilikom ili neposredno pred sledeću registraciju?

Odgovori