Prenos vlasništva automobila

Stanje na putevima, registracija, osiguranje i druge informacije
Odgovori
Korisnikov avatar
OMP
Postovi: 7975
Pridružio se: 15 Feb 2013, 11:57
Garaža: GP TJet
Lokacija: Krusevac

Re: Prenos vlasništva automobila

Post od OMP » 10 Sep 2020, 20:52

ako odes odmah sa nekim da ti izvrsi prenos sa tog ovlascenja nema problema, a ako kupis auto pa bude fazon lako cemo za prenos javi se i sl. onda naravno moze biti problema ali i ne mora, sve je relativno. placevi su ta kola vrv uzeli u nekoj zameni i njima se ne isplati da ih prenose na firmu i placaju porez nego odmah sa ovlascenja ide na kupca.

Korisnikov avatar
mironiko
Postovi: 591
Pridružio se: 05 Jan 2017, 10:46
Garaža: Suzuki SX4 S-Cross 1.4 Premium 2019.
Lokacija: Petrovaradin
Kontakt:

Re: Prenos vlasništva automobila

Post od mironiko » 16 Mar 2021, 13:19

Nadam se da ne postavljam pitanje na pogresnom mestu, tj. po stoti put, prosao sam preko pola teme i pretrazivao forum, nisam nasao sta me zanima, ali ako neko zna da ima vec i gde je, slobodno neka samo stavi link. Hvala unapred.

Uglavnom, cale bi da uzme auto od neke firme koja prodaje svoje stare sluzbene automobile. I sad, traze da platimo ceo iznos (koji ce biti verovatno 4.5k, ako je to bitno za nesto), tako sto oni izdaju fakturu, mi platimo po nalogu za plaćanje, porez na prenos apsolutnih prava plaća firma, mi sa fakturom i uplatnicom nakon plaćanja idemo u MUP, gde menjamo saobraćajnu dozvolu. U tom slučaju ne radi se kupoprodajni ugovor, jer je faktura dokaz kupovine - tako su nam rekli.

Je l' to sve ok, tako ide postupak? I, dodatno, posto smo mi iz NS, a firma iz Bg - da li mozemo nekako sve da obavimo u jednom danu, ili da zaboravimo na to?

Pritom, jasan mi je taj deo da kad odemo u MUP u Bg, tamo mozemo samo probne tablice da dobijemo, pa dalje nastavljamo u NS u MUP-u proceduru. Mislim, dakle, na to da ne moramo dvaput za Bg.

Sent from my motorola one fusion+ using Tapatalk

Astra >> Lambo

ljubitelj
Postovi: 10548
Pridružio se: 10 Sep 2012, 21:16
Lokacija: Beograd

Re: Prenos vlasništva automobila

Post od ljubitelj » 16 Mar 2021, 16:15

Faktura pravnog lica jeste ugovor (o kupoprodaji, kao i svaka faktura što je) tj. podobna isprava MUPu kao dokaz vlasništva i da, sve si dobro posložio u opisu.

Osim fakture traži i (staru) saobraćajnu i polisu osiguranja.

Korisnikov avatar
mironiko
Postovi: 591
Pridružio se: 05 Jan 2017, 10:46
Garaža: Suzuki SX4 S-Cross 1.4 Premium 2019.
Lokacija: Petrovaradin
Kontakt:

Re: Prenos vlasništva automobila

Post od mironiko » 16 Mar 2021, 16:34

Hocu, hvala na savetu.

Iskreno, cudi me da tu nikakvih drugih dadzbina nema. Kao da mi je nekad neko pomenuo da se placa i neka taksa za prenos sa privatnog lica na fizicko... Ili je to sve obuhvaceno tim porezom koji bi ta firma platila?

Sent from my motorola one fusion+ using Tapatalk

Astra >> Lambo

ljubitelj
Postovi: 10548
Pridružio se: 10 Sep 2012, 21:16
Lokacija: Beograd

Re: Prenos vlasništva automobila

Post od ljubitelj » 16 Mar 2021, 16:59

Kakav još neki porez, i ovaj izmišljeni kod nas na prenos apsolutnih prava inače ne postoji u drugim zemljama. A ni PDV ne treba što je i logično jer polovni auto nema veću vrednost od novog pa logično nije moguće da postoji dodatna vrednost koja bi se oporezivala.

Ovo kod nas da država traži/ nekakva robna prava koja se prenose/ je samo po sebi sramotno i nepotrebno parafiskalno zahvatanje.
Nije velika vrednost državi a pravi toliko troškova, pre svega vremena i ometa slobodnu trgovinu.

Na pitanje, ne treba nikakav dodatni porez da ti platiš kao kupac, jedan porez plaća prodavac u ovom slučaju firma.

Korisnikov avatar
mironiko
Postovi: 591
Pridružio se: 05 Jan 2017, 10:46
Garaža: Suzuki SX4 S-Cross 1.4 Premium 2019.
Lokacija: Petrovaradin
Kontakt:

Re: Prenos vlasništva automobila

Post od mironiko » 16 Mar 2021, 17:41

Sve si lepo rekao, ali toliko su nas navikli kojekakvim besmislenim (i cesto višestrukim) dadzbinama na davanje, da prosto ocekujemo da treba nesto da se plati, i kad ne treba...

Uglavnom, hvala na pomoci i savetima. :)

Sent from my motorola one fusion+ using Tapatalk

Astra >> Lambo

Korisnikov avatar
klisko
Postovi: 666
Pridružio se: 01 Okt 2016, 00:09
Garaža: Octavi A7FL 1.6TDI 2019, Octavia A5FL 1.9TDI 2010
Lokacija: Beograd

Re: Prenos vlasništva automobila

Post od klisko » 16 Mar 2021, 19:47

Ja sam dobio fakturu na kojoj je bio iskazan PDV i nisam plaćao porez na prenos vlasništva.
Edit: ima tome 5-6 godina.

ljubitelj
Postovi: 10548
Pridružio se: 10 Sep 2012, 21:16
Lokacija: Beograd

Re: Prenos vlasništva automobila

Post od ljubitelj » 16 Mar 2021, 21:01

Osnovno sredstvo firme ili od firme trgovca autima?

Korisnikov avatar
klisko
Postovi: 666
Pridružio se: 01 Okt 2016, 00:09
Garaža: Octavi A7FL 1.6TDI 2019, Octavia A5FL 1.9TDI 2010
Lokacija: Beograd

Re: Prenos vlasništva automobila

Post od klisko » 16 Mar 2021, 21:23

Pretpostavljam da je osnovno sredstvo firme, mada se firma ne bavi transportom. Pre mene vozio jedan od regionalnih menadžera.

Korisnikov avatar
Momčilo
Postovi: 1345
Pridružio se: 21 Mar 2020, 22:44
Garaža: Peugeot 407 2.0 HDi

Re: Prenos vlasništva automobila

Post od Momčilo » 16 Mar 2021, 21:29

Ako je firma koristila PDV kao odbitnu stavku pri nabavci, onda je u obavezi da obračuna PDV i prilikom prodaje.

Sent from my YAL-L21 using Tapatalk


ftj
Postovi: 12985
Pridružio se: 26 Jan 2012, 11:43
Garaža: vw golf 2.0
Lokacija: Beograd

Re: Prenos vlasništva automobila

Post od ftj » 17 Mar 2021, 01:52

Nije mogla da bude odbitna stavka jer je putnicko vozilo a firma se ne bavi trgovinom automobilima. Medjutim i pored toga traze da se iskaze pdv na fakturi, ne znam da li je u nekom trenutku moglo i bez.

Korisnikov avatar
shandu90
Postovi: 12278
Pridružio se: 22 Jan 2016, 23:13
Garaža: Opel Astra J 1.4 Turbo
Lokacija: Novi Sad

Re: Prenos vlasništva automobila

Post od shandu90 » 17 Mar 2021, 08:30

Ako je auto bio osnovno sredstvo (koristio se za obavljanje delatnosti) onda su mogli odbiti pdv.


Sent from my iPhone using Tapatalk

Korisnikov avatar
ChobbyNS
Postovi: 1032
Pridružio se: 30 Avg 2017, 15:25
Garaža: Alfa Romeo GT

Re: Prenos vlasništva automobila

Post od ChobbyNS » 17 Mar 2021, 10:05

Jel postoje negde informacije šta se za koju delatnost smatra kao osnovno sredstvo za rad?

neshaoct
Postovi: 45
Pridružio se: 26 Feb 2012, 02:20
Lokacija: Beograd

Re: Prenos vlasništva automobila

Post od neshaoct » 17 Mar 2021, 12:59

shandu90 je napisao:
17 Mar 2021, 08:30
Ako je auto bio osnovno sredstvo (koristio se za obavljanje delatnosti) onda su mogli odbiti pdv.
''Prema Zakonu o porezu na dodatu vrednost pravo na odbitak prethodnog poreza je moguće ostvariti ukoliko se vrši nabavka dobara radi obavljanja delatnosti. Prilikom nabavke putničih vozila moguće je ostvariti odbitak prethodnog poreza samo u slučaju nabavke vozila za taksi službe, auto škole ili renta-car agencija. Takođe moguće je ostvariti pravo na odbitak prethodnog poreza ukoliko se putnički automobili nabavljaju radi bilo kakvog rentiranja ili iznajmljivanja, dakle pravo na odbitak prethodnog poreza mogu ostvariti i lizing kuće.''
https://www.biljanatrifunovicifa.com/20 ... mljivanja/
ChobbyNS je napisao:
17 Mar 2021, 10:05
Jel postoje negde informacije šta se za koju delatnost smatra kao osnovno sredstvo za rad?
Samo ona pravna lica nabrojana gore.

Mane_nis
Postovi: 10
Pridružio se: 25 Sep 2019, 08:04

Re: Prenos vlasništva automobila

Post od Mane_nis » 19 Mar 2021, 18:09

Danas sam potpisao kupoprodajni ugovor i preuzeo auto. Agencija ce odraditi poresku/mup
Da li smem da vozim auto dok ne promenim saobracajnu ili cu napraviti prekrsaj?
Nismo radili ovlascenje...

Odgovori