Uber

Stanje na putevima, registracija, osiguranje i druge informacije
Korisnikov avatar
Vladapetr
Postovi: 9821
Pridružio se: 26 Jan 2013, 10:50
Garaža: Skoda Kodiaq 2.0 TDI L&K / Jeep Compass 1.3 DDCT
Lokacija: Beograd

Re: Uber

Post od Vladapetr » 17 Jan 2016, 12:04

Delatnost u kojoj zaposleni moraju da mole da ih oceniš dobro, kako bi mogli da nastave da rade, u meni ne izaziva ništa drugo no gađenje.
Istu reakciju mi izaziva i organizacija u kojoj se izvrdaju svi zakoni jedne države, a od odrađenog posla se procenat uplaćuje nekom genijalcu iz ko-zna-odakle koji je to samo lepo smislio i podmazao gde treba.

Da treba taksi da se sredi, naravno da treba. Ali se to može izvesti i bez "noga u dupe" varijante. Uostalom, šta će uraditi većina taksista ako Uber tako masovno zaživi? Pa preći će da vozi za taj isti Uber, samo što im to neće biti posao sa strane nego primarni - i onda ćeš na ulici imati gomilu vozača bez uplaćenog socijalnog i zdravstvenog, itd...

Uveren sam da Uber-oliki način razmišljanja nije izolovan slučaj nego trend koji se širi. Vrlo je licemerno od toga praviti neki uspeh a sutra dizati dreku kad se tvom gazdi javi neki socijalac, izbeglica ili Indus (bez rasizma ili omalovažavanja, naprosto: neko kome je posao potreban) i dogovore da radi za manje para nego ti - a što će postići krajcovanjem gomile dadžbina koje su za tebe bile obavezne.
Da ne bude kao kod Nimlera: Kada su došli po komuniste, ja sam ćutao...
There are 10 kinds of people in the world:
those who understand binary and others who don't.

Korisnikov avatar
Kornjaca Rade
Postovi: 3811
Pridružio se: 15 Feb 2014, 08:57
Garaža: Lancia Delta 1.8 Di T-Jet
Lokacija: Bg

Re: Uber

Post od Kornjaca Rade » 17 Jan 2016, 12:07

+1

sunnyvale
Postovi: 209
Pridružio se: 17 Jan 2016, 05:19
Lokacija: California

Re: Uber

Post od sunnyvale » 17 Jan 2016, 12:16

Tebi to moze da se ne svidja ali iskreno korisnicima je to znacajno bolje. Ne poznajem nikoga u Kaliforniji ko bi sada posle Ubera i Lyft-a koristio taksi. Definitivno je usluga transporta mnogo kvalitetnija, pouzdanija, sigurnija i jeftinija.
Rejting omogucava da dobri vozaci budu nagradjeni a losi odbaceni. Cist surovi kapitalizam. Dodatna prednost Ubera i Lyft-a je sto "software" odredjuje efikasnost, broj vozaca, govori im gde da idu u koje regije (gde ima vise potraznje) i samim tim imamo mnogo efikasniji transport.

Ovde je takodje bilo reci o social security, medicare i ostalo ali na kraju su ipak shvatili da oni moraju da budu "saradnici-partneri" a ne "radnici".
Jos uvek se o tome raspravlja - http://fortune.com/2015/09/17/ubernomics/

Naravno nije realno da oni budu radnici vec je realnije da budu "corp to corp" sto znaci da svako od njih ima svoju firmu koja vrsi usluge transporta za Uber.
Prakticno svaki vozac je mali taksi prevoznik.

Bio je skoro objasnio jedan strucnjak na televiziji zasto je dozvoljeno Uberu i Lyft-u da to rade bez licence i ukratko svodi se na to da je to Ustavom zagarantovano pravo ima neko objasnjenje.
Svi oni koji su u NYC platili taxi licencu po 1 mil USD su sada pukli i licence se prodaju bud zasto jer UBER razvaljuje NYC.
San Francisco taksiste su zgazili samo tako.

Floyd
Postovi: 19654
Pridružio se: 13 Jan 2012, 09:18

Re: Uber

Post od Floyd » 17 Jan 2016, 12:23

Vladapetr je napisao:Delatnost u kojoj zaposleni moraju da mole da ih oceniš dobro, kako bi mogli da nastave da rade, u meni ne izaziva ništa drugo no gađenje.
Zašto da mole? Dovoljno je da rade posao za koji su plaćeni.

Dođem na BG aerodrom, uzmem taksi koji mi naplati 10 evra vožnju do grada a vozi me u štrokavom kršu u kom je izmešan smrad sa nekim wc parfemom. Pored toga vozi sa otvorenim prozorom jer klima ne radi. Naravno da ću biti nezadovoljan i da bi ga loše ocenio da imam gde...

sunnyvale
Postovi: 209
Pridružio se: 17 Jan 2016, 05:19
Lokacija: California

Re: Uber

Post od sunnyvale » 17 Jan 2016, 12:29

Znas kakvi su vozaci ko cvetici. "sta zelite od muzike". Da li da pojacam ili smanjim :D. Free Wifi u kolima :)
Sve cisto sredjeno MRVICU da nadjes nema sanse. Ciste posle svake voznje!!
Ama LUX totalni hit.

Taksisti kada udjes moras da kazes lokaciju pa on onda ne cuje i slicno. Vozi te kuda se njemu cefne i tako to.

Ovde ti zadas gde si sad i dokle ides i onda ti dodje prevoz. Mapa se iscrta na tvojoj aplikaciji i na vozacevoj aplikaciji sa procenjenim vremenom stizanja.
On ako ne vozi tuda mora posle upravi Ubera da objasnjava zasto je skrenuo nekom drugom ulicom. Mapa uracunava i radove i zastoje i sve zivo.

Korisnikov avatar
Vladapetr
Postovi: 9821
Pridružio se: 26 Jan 2013, 10:50
Garaža: Skoda Kodiaq 2.0 TDI L&K / Jeep Compass 1.3 DDCT
Lokacija: Beograd

Re: Uber

Post od Vladapetr » 17 Jan 2016, 12:36

Pa i ja sam potencijalni korisnik tog istog Ubera, zato mi se i ne sviđa.
Verovao ili ne, uopšte mi se ne sviđa ideja da mi neko vožnju, koju bih inače platio 100 dinara, sada naplaćuje 60 a uspeo je da smanji cenu tako što je izvrdao plaćanje poreza i odrekao se svog zdravstvenog i socijalnog osiguranja. Razlike u socijalnoj i zdravstvenoj zaštiti među ljudima su vama u AmeriKi nešto na šta ste se možda navikli i smatrate za prihvatljivo, iskreno se nadam da se ja nikada neću morati navikavati na "bolestan si a nemaš para: onda crkni" moto.

Što se Uber ne bori sa taksistima po istoj ceni? Nek plati sve dadžbine kao i drugi, to je pravedna borba a ne da jednom vežeš ruke a drugom ne pa kao da vidimo koji je bolji. Tada bi se pokazalo i koliko se ljudi loži na taj "ljubazan sam do nivoa da ti bude neprijatno" fazon? Jok, nego je sad svima esencija života da zavrne 20-30% na ceni taksi prevoza koji i inače koriste možda jednom u dve nedelje.

Kad bi za neki praznik, koncert, šta god... bilo koje taksi udruženje javno oglasilo: pošto je frka i nema vozila, vožnju naplaćujemo po 5 puta većoj ceni nego inače, to bi bio skandal neviđenih razmera. Kad to radi Uber, onda "jbg kapitalizam" :glavomuzid:

Uostalom, model iz USA (u kojoj si odgovoran za štetu koju napraviš) nije nešto što može da se preslika na "prodaj nepokretnost a firmu prepiši na šurnjaju" zemlju ;)

Floyd je napisao:
Vladapetr je napisao:Delatnost u kojoj zaposleni moraju da mole da ih oceniš dobro, kako bi mogli da nastave da rade, u meni ne izaziva ništa drugo no gađenje.
Zašto da mole? Dovoljno je da rade posao za koji su plaćeni.
Čovek to napisa par postova iznad, da bukvalno MOLE (velikim slovima). I zvučalo je kao da ga to ozbiljno raduje ;)
Floyd je napisao:Dođem na BG aerodrom, uzmem taksi koji mi naplati 10 evra vožnju do grada a vozi me u štrokavom kršu u kom je izmešan smrad sa nekim wc parfemom. Pored toga vozi sa otvorenim prozorom jer klima ne radi. Naravno da ću biti nezadovoljan i da bi ga loše ocenio da imam gde...
Slažem se u potpunosti, i to treba srediti. Ali ne tako kako Uber radi.
There are 10 kinds of people in the world:
those who understand binary and others who don't.

sunnyvale
Postovi: 209
Pridružio se: 17 Jan 2016, 05:19
Lokacija: California

Re: Uber

Post od sunnyvale » 17 Jan 2016, 12:43

Ti kao potencijalni korisnik tog Ubera ces voleti Uber. Razlog sto su spustili cene u odnosu na taxi je taj sto je prevoz efikasniji.
Nema razlike taxi ili uber odnos prema radnicima ti je ISTI. Fora je samo u tome sto je Uber/Lyft efikasniji pa "brze" zaradjuju tj efikasniji su jer aplikacija sama odredjuje voznje itd.
Nema ni potrebe za radio stanicama, tablama na krovu i slicno.

Vozaci takodje vise vole Uber nego Taxi jer im je sve 10 puta jednostavnije. Taxi je gotov 100% pitanje je samo trenutka kada ce doci u Srbiju.
Sada na slicnu foru krece i kamionski transport zove se CargoMatic.
Mislim da je Uber strava i da je cela ideja strava. Jedino sto stavlja u nepravedan polozaj drzave kao sto je Srbija ali sta da se radi. Jbg ipak se IT ideje radjaju izgleda samo u Silicon Valley.

Korisnici u Srbiji ce biti odusevljeni 100%. U principu vozaci uvek pitaju na vrlo fin nacin i tiho (mislim da se kaze "manji su od makovog zrna"). Anything less than 5 stars would be bad for me. Can you please do it for me?
Od 10 voznji 8-9 pita to. U principu ne pitaju samo oni sto su bas TOP gde su ubedjeni da ce dobiti 5 zvezdica. Svi manje sigurni pitaju.

ps: Inace svi sada imamo osiguranje zbog ObamaCare-a i licno sam protivnik tog "socijalistickog" sistema i nadam se da ce ga ukinuti posle izbora ;)

Korisnikov avatar
Vladapetr
Postovi: 9821
Pridružio se: 26 Jan 2013, 10:50
Garaža: Skoda Kodiaq 2.0 TDI L&K / Jeep Compass 1.3 DDCT
Lokacija: Beograd

Re: Uber

Post od Vladapetr » 17 Jan 2016, 12:48

Kao što sam i napisao, čekam tvoju reakciju kada u Silicon Valley smisle kako da umesto tebe zaposle nekog sirotanovića koji će raditi za duplo manje para jer em nema posao, em neće biti u obavezi da plaća porez i ostale harače ;) Isto tako, nadam se da nećeš bukvalno ostati bez posla pa da vidiš koliko taj socijalistički ObamaCare znači.

A da će u Srbiji biti oduševljeni, znam da će biti. Ovde je "platio sam manje nije bitno po kojoj ceni" odavno postao nacionalni sport.

Ne mogu da ne spomenem koliko je zastrašujuća količina radosti koju iskazuješ zbog toga što te 9 od 10 vozača moli da im daš 5 zvezdica. Jbt, postoji li veća degradacija čoveka nego da je 10-15 puta dnevno primoran da kaže "jesam li bio dobar, molim te napiši da jesam" :glavomuzid:
There are 10 kinds of people in the world:
those who understand binary and others who don't.

sunnyvale
Postovi: 209
Pridružio se: 17 Jan 2016, 05:19
Lokacija: California

Re: Uber

Post od sunnyvale » 17 Jan 2016, 12:55

Ako mu se ne svidja moze da promeni zanat. U principu mislim da taj rejting je izuzetno bitan jer filterise ljude kojima je stalo do korisnika od koje-kakvih. Ovde na taksiju nisu nista bolji od Bg taksista. Samo su manje agresivni :) i nemaju taj mentalitet copora kad neko udje u problem jer to resava policija. Inace isto u taksiju kad udjes nose neki pandzabi na glavi da se ukenjas. Dok u Uberu svi sredjeni, doterani, sve cisto uglancano FULL.

Jedva cekam Uber u Bg.

Korisnikov avatar
pedja
član 001
Postovi: 14181
Pridružio se: 13 Jan 2012, 08:52
Garaža: SX4 1,6/120 TNG
Lokacija: Beograd

Re: Uber

Post od pedja » 17 Jan 2016, 13:00

Vlada je u pravu sto se tice formiranje cena.
Kod nas je cena taksi voznje propisana, a zabranjeno je i davanje popusta, ili je bar bilo. Neka ogranice taksi maksimalnom cenom (mozda cak ni to), a za minimalnu neka se bore. Mozda bi i oni spustili cene na nivo Uber-a?. Idealno bi bilo kada bi i unutar udruzenja cenovno klasifikovali kvalitet vozila (iako bi i tu bilo rupa u kategorizaciji). Korisnici ce izabrati koji odnos cene/kvaliteta im odgovara. Prednost Ubera je u tome sto postoje klase vozila i rangiranje (pored nize cene). Kada bi tako nesto moglo da se uvede kod nas, kada je su u pitanju taksi sluzbe, imalo bi smisla i efekta. Sami bi se taksisti isfiltrirali. Pokusali su sa onim bodovima, estetikom, luks...ali slaba vajda, jos ih ima bez klime, a neki je i ne koriste, da en pricam o higijeni. Voznja novi(ji)m automobilom i 10god starom Floridom (i jos starijim automobilima) kosta isto, bez mogucnosti izbora. Nekada mozes traziti bolje vozilo i sl, ali je pitanje koliko ce ti izaci u susret. Saradjivao sam sa jednim taksi udruzenjem i tragicno je sta smatraju boljim vozilom, cak i kada im lepo pojasnis zasto ti je bitno, pri cemu oni vec znaju sa kime saradjuju...

Rezime, pre sam za uvodjenje reda u regularan taksi, ukljucujuci i realno sredjivanje pitanja divljih taksista, nego za Uber. Nazalost, tu nije pitanje samo sistema, koji se prividno time bavi, vec i samih taksista. Nisam od onih koji misle da su svi djubrad i prevaranti, ali i mali procenat takvih mnogo brze kvari kompletnu sliku.

Floyd
Postovi: 19654
Pridružio se: 13 Jan 2012, 09:18

Re: Uber

Post od Floyd » 17 Jan 2016, 13:02

Vlado mislim da preteruješ. Kao i konobaru, i taksisti je u opisu posla da bude pre svega maksimalno ljubazan.

Ja ne znam kako i da li uber plaća porez ali ako su uspeli da izvrdaju sve zakone zemlje u kojoj posluju, to je više sramota te zemlje nego njihova.

Korisnikov avatar
Vladapetr
Postovi: 9821
Pridružio se: 26 Jan 2013, 10:50
Garaža: Skoda Kodiaq 2.0 TDI L&K / Jeep Compass 1.3 DDCT
Lokacija: Beograd

Re: Uber

Post od Vladapetr » 17 Jan 2016, 13:10

Samo komentarišem ono što piše neko ko je navodno čest korisnik Ubera. Da li te je konobar ikada molio da ga pohvališ tj da napišeš kako je bio dobar i ljubazan? Ako ti je bio ok ostaviš bakšiš, ako nije ne ostaviš, ako je baš bio loš - žališ se menadžmentu. Vrlo jednostavan i efikasan model rada. Ovde ispada da bez tog moljakanja pa tapšanja po ramenu ne možeš da preživiš kao vozač Ubera.

I da ne zanemarimo sve priče o ceni, porezima, osiguranju itd...
There are 10 kinds of people in the world:
those who understand binary and others who don't.

Korisnikov avatar
Blackshadow
Postovi: 775
Pridružio se: 22 Dec 2013, 01:41
Garaža: W 211 2004 E200 NGT 163KS
Lokacija: Voždovac

Re: Uber

Post od Blackshadow » 17 Jan 2016, 14:00

Postoje već slične aplikacije i kod nas, gde jednim klikom možeš izabrati vozilo, vozača, pratiti vozilo dok dolazi, računa cenu i putanju do oderedišta pa čak kalkuliše i gužvu u saobraćaju! Neke imaju opciju ocenjivanja vozača i vozila i to je po mom mišljenju ok!
Problem je što da bi prevozio ljude po Srbiji moraš biti registrovan prevoznik i imati cenovnik i taksimetar kao i vozilo koje ispunjava neke uslove.
Kanis li pobijediti, ne smijes izgubiti!

Floyd
Postovi: 19654
Pridružio se: 13 Jan 2012, 09:18

Re: Uber

Post od Floyd » 17 Jan 2016, 14:20

Vladapetr je napisao:Samo komentarišem ono što piše neko ko je navodno čest korisnik Ubera. Da li te je konobar ikada molio da ga pohvališ tj da napišeš kako je bio dobar i ljubazan?
Konobar me nije molio (i ne očekujem da me moli) ali mogu da loše ocenim restoran u kome radi na tripadvisoru ukoliko nisam zadovoljan.

S druge strane, dešavalo mi se da me u nekim manjim hotelima ili B&B zamole da ih ocenim. I to me uvek zamole oni koji pružaju vrhunsku uslugu i koji već imaju super ocene. Njima je takav marketing bitan a ja se verovatno ne bih ni setio da ih ocenjujem... To kao i većina radim samo ako sam baš nezadovoljan.

Korisnikov avatar
pedja
član 001
Postovi: 14181
Pridružio se: 13 Jan 2012, 08:52
Garaža: SX4 1,6/120 TNG
Lokacija: Beograd

Re: Uber

Post od pedja » 17 Jan 2016, 15:14

Triadvisor, booking.com i sl recenzije su daleko od onoga sto su nekada bile. Uostalom, marketing - novac vrti gde burgija nece.

Sa druge strane, te recenzije postaju korisnicki alat za ucenjivanje.

Odgovori