Registracija Elektricnog vozila kod nas

Stanje na putevima, registracija, osiguranje i druge informacije
sunnyvale
Postovi: 209
Pridružio se: 17 Jan 2016, 05:19
Lokacija: California

Registracija Elektricnog vozila kod nas

Post od sunnyvale » 17 Jan 2016, 07:12

Ima li neko informaciju kako da registrujem elektricni automobil u Srbiji?

Uzeo sam Tesla Model X i ocekujem da mi ga isporuce u Junu.
http://www.basepic.com/2016/Jan/16/93378524.png

Bice registrovan na moje ime u Kaliforniji gde sam resident.

Nasao sam transport brodom do Rijeke za $2,000 i zanima me kako ja sa US tablica da ga registrujem na BG table. Imam vozacku u Srbiji.

Najbolje bi bilo kada bi imala neka pouzdana firma da mi to registruje da se ne cimam.

Inace pisao sam na vozila@abs.gov.rs i evo sta su mi odgovorili
---------------
Поштовани,

У вези са вашим електронским дописом од 07. јула 2015. године о возилу TESLA модел Х обавештавамо вас следеће:
Агенција за безбедност саобраћаја није надлежна за послове регистрације возила.
Возила произведена и хомологована са електричним погоном, која нису накнадно преправљана се не испитују накнадно. Поступак који се спроводи над новим оваквим возилима се не спроводи над сваким возилом појединачно већ за тип возила. За сваки тип оваквих возила која се увозе као нова, врши се контрола саобразности возила са одобреним типом, при чему се увозницима издаје потврда о усклађености са прописима о хомологацији за нова возила из увоза (потврда о одобрењу типа).

За предметни тип возила до сада није поднет захтев за контролу саобразности, у складу са тим, не можемо вам потпуно одговорити на питање док се не спроведе поступак.

Упутство за овај поступак истакнуто је на интернет страници: http://www.abs.gov.rs/izdavanje-potvrde ... l-iz-uvoza. О условима за регистрацију оваквих возила се можете детаљније информисати у Министарству унутрашњих послова.

С поштовањем,

Description: Description: ABS LOGO-2
Сектор за возила
Палата Србија, источно крило
Булевар Михајла Пупина 2
11070 Нови Београд
cid:image002.png@01CCF61D.9F3F44F0
--------------

Korisnikov avatar
Markoni
Postovi: 9724
Pridružio se: 13 Jan 2012, 07:47
Lokacija: Београд

Re: Registracija Elektricnog vozila kod nas

Post od Markoni » 17 Jan 2016, 07:16

Ukratko, neces moci da ga uvezes ako nije nemenjen za trziste Evrope. Ako jeste (a sigurno nije dok ga kupujes u USA) moraces da pribavis homologacionu dokumentaciju.
Jedini nacin jeste da ga kupis negde u Evropi.

Sent from my SM-N910C using Tapatalk

sunnyvale
Postovi: 209
Pridružio se: 17 Jan 2016, 05:19
Lokacija: California

Re: Registracija Elektricnog vozila kod nas

Post od sunnyvale » 17 Jan 2016, 07:29

Markoni je napisao:Ukratko, neces moci da ga uvezes ako nije nemenjen za trziste Evrope. Ako jeste (a sigurno nije dok ga kupujes u USA) moraces da pribavis homologacionu dokumentaciju.
Jedini nacin jeste da ga kupis negde u Evropi.

Sent from my SM-N910C using Tapatalk
a ne mogu da verujem da je bas nemoguce izvrsiti registraciju na neku EU drzavu i izvrsiti promene kao za obicna vozila?
EDIT by mod: Ne citirati poruku neposredno iznad. Za ostala pravila ponašanja pogledati PRAVILNIK Garaža foruma!

Korisnikov avatar
Markoni
Postovi: 9724
Pridružio se: 13 Jan 2012, 07:47
Lokacija: Београд

Re: Registracija Elektricnog vozila kod nas

Post od Markoni » 17 Jan 2016, 07:34

Raspitaj se sta ti sve treba da bi registrovao auto u Nemackoj, svakako odredjene modifikacije moraju da se urade. E sad, mislim da svakako neces moci kao novog opet da ga uvezes u Srbiju nego ce morati da bude registrovan tamo najmanje 6 meseci pa da se uveze kao polovan. A i to je pitanje kako bi se izvelo, raspitacu ti se sutra.

Sent from my SM-N910C using Tapatalk

sunnyvale
Postovi: 209
Pridružio se: 17 Jan 2016, 05:19
Lokacija: California

Re: Registracija Elektricnog vozila kod nas

Post od sunnyvale » 17 Jan 2016, 07:37

Markoni je napisao:Raspitaj se sta ti sve treba da bi registrovao auto u Nemackoj, svakako odredjene modifikacije moraju da se urade. E sad, mislim da svakako neces moci kao novog opet da ga uvezes u Srbiju nego ce morati da bude registrovan tamo najmanje 6 meseci pa da se uveze kao polovan. A i to je pitanje kako bi se izvelo, raspitacu ti se sutra.

Sent from my SM-N910C using Tapatalk
Ajde molim te i javi!! Hvala ti!!! Ja cu u medjuvremenu pitati Teslu da li mogu da izvrse isporuku u Evropi. Problem je u tome sto meni Federalna vlada daje $7,500 a State Kalifornija $4,000 poklona sto kupujem elektricno vozilo. Pa svakako bi mi se isplatilo prvo ovde u US pa pre-registracija na EU.

EDIT by mod: Ne citirati poruku neposredno iznad. Za ostala pravila ponašanja pogledati PRAVILNIK Garaža foruma!

Korisnikov avatar
Markoni
Postovi: 9724
Pridružio se: 13 Jan 2012, 07:47
Lokacija: Београд

Re: Registracija Elektricnog vozila kod nas

Post od Markoni » 17 Jan 2016, 07:43

Bilo je slucajeva koliko znam da se u USA kola proizvedu za Evropu (mislim BMW). Ono sto je bitno da im napomenes jeste da ti treba auto koji je homologovan za Evropu. To podrazumeva COC dokument (Certificate of Conformity) ili ti EC certificate. Takodje ce ti trebati homologaciona dokumentacija, ili ti odobrenje tipa vozila (WVTA - Whole Vehicle Type Approval). Vozila za Evropu imaju i tzv proizvodjacku tablicu (nalepnicu) na kojoj je pored VIN oznake i nekih masa upisan i broj evropske homologacije (WVTA).

Sent from my SM-N910C using Tapatalk

sunnyvale
Postovi: 209
Pridružio se: 17 Jan 2016, 05:19
Lokacija: California

Re: Registracija Elektricnog vozila kod nas

Post od sunnyvale » 17 Jan 2016, 07:45

Hvala pitacu to.

A na primer vidis sta su mi odgovorili ovi iz Palate Srbija

"Возила произведена и хомологована са електричним погоном, која нису накнадно преправљана се не испитују накнадно. Поступак који се спроводи над новим оваквим возилима се не спроводи над сваким возилом појединачно већ за тип возила."

Malo me to zbunjuje. Jel ovo znaci da to u stvari ne treba za elektricna vozila?

Korisnikov avatar
Markoni
Postovi: 9724
Pridružio se: 13 Jan 2012, 07:47
Lokacija: Београд

Re: Registracija Elektricnog vozila kod nas

Post od Markoni » 17 Jan 2016, 07:53

Ja radim posao homologacije i mi smo do sad radili nekoliko elektricnih vozila. Tako da to vazi i za njih. Jesu malo zbunjujuce napisali. Homologacija se radi po tipu vozila, dakle navescu primer. Kod Audija tip 4G podrazumeva Audi A6 i A7 u svim svojim izvedbama (limuzina, karavan, allroad) i sa svim motorima. Uvoznik dostavi jedan reprezent, i na osnovu njega i homologacione dokumentacije se uradi izvestaj za sve u okviru tog tipa. Uvoznik moze narednih godinu dana da uvozi vozila koja su obuhvacena tim izvestajem.
Ako ti uradis tipsku homologaciju za Teslu, mocices sa tim papirom da uvozis narednih godinu dana sve sto je obuhvaceno, kao i da je ustupis nekome (uz nadoknadu ili bez nje) ko nema homologacionu dokumentaciju a hoce takvo vozilo da uveze. Sutra cu ti se sve raspitati i vezano za elektricna vozila, ali mislim samo da su se lose izrazili.

Sent from my SM-N910C using Tapatalk

Korisnikov avatar
NexT
Postovi: 13008
Pridružio se: 09 Jan 2012, 18:49
Garaža: E (W212)
Lokacija: Beograd

Re: Registracija Elektricnog vozila kod nas

Post od NexT » 17 Jan 2016, 10:13

A zasto ga jednostavno ne bi vozio sa USA tablama?

Korisnikov avatar
Velja
Banned
Postovi: 12135
Pridružio se: 06 Avg 2013, 18:43

Re: Registracija Elektricnog vozila kod nas

Post od Velja » 17 Jan 2016, 10:30

+1

sunnyvale
Postovi: 209
Pridružio se: 17 Jan 2016, 05:19
Lokacija: California

Re: Registracija Elektricnog vozila kod nas

Post od sunnyvale » 17 Jan 2016, 10:34

Mogao bih i to ali se nisam odjavio iz Srbije. Mogao bih i da se odjavim ali onda valjda treba i vozacku da ponistim ili sta vec. A odjavljivanje mi bas i ne odgovara jer uplacujem PIO staz u Srbiji pa bi i to morao da prekinem.
Problem je u tome sto mislim da po Zakonu mozes 6 meseci da vozis a kad te zaustave treba da dokazes da ti je primarno mesto stanovanja u US itd. Nije bas jednostavno.

Tj najradije bih ga dovezao brodom otisao po njega i ako po mogucstvu dok je na CA tablicama neka firma da resava taj proces pre-registracije :)


Ne znam ni sam sta da radim dosta je komplikovano ocigledno. Nadam se da ce Markoni ponuditi neko resenje :)

Korisnikov avatar
masaivan
Postovi: 1210
Pridružio se: 16 Jan 2012, 14:32
Garaža: Citröen C4 1.6 BlueHDi 120

Re: Registracija Elektricnog vozila kod nas

Post od masaivan » 17 Jan 2016, 10:37

Imas li usa vozacku ili pasos?

sunnyvale
Postovi: 209
Pridružio se: 17 Jan 2016, 05:19
Lokacija: California

Re: Registracija Elektricnog vozila kod nas

Post od sunnyvale » 17 Jan 2016, 10:38

Imam California State Driver License i Green Card. Pasos dobijam 2017. god.

Korisnikov avatar
NexT
Postovi: 13008
Pridružio se: 09 Jan 2012, 18:49
Garaža: E (W212)
Lokacija: Beograd

Re: Registracija Elektricnog vozila kod nas

Post od NexT » 17 Jan 2016, 10:55

Izvini, ali kupio si auto od 120k$, a nisi siguran da li mozes da ga registrujes i vozis gde i kako zelis?

Proveri kako je resena Tesla u okruzenju, tj vec je registrovana u SLO i HR.

sunnyvale
Postovi: 209
Pridružio se: 17 Jan 2016, 05:19
Lokacija: California

Re: Registracija Elektricnog vozila kod nas

Post od sunnyvale » 17 Jan 2016, 10:57

evo sad proveravam :)

iskreno racunao sam da ce to moci kao sto mogu obicni automobili samo da ce morati pre-registracija na EU pa onda Srbija. Nadam se da ce moci tako :)

Odgovori