Naplata i sanacije stete posle udesa

Stanje na putevima, registracija, osiguranje i druge informacije
Odgovori
Korisnikov avatar
stefanan
Postovi: 9518
Pridružio se: 16 Jan 2012, 17:46
Garaža: Fiat Stilo 1.9 mjet

Re: Naplata i sanacije stete posle udesa

Post od stefanan » 28 Apr 2020, 21:10

Najjednostavnije mu je onda da proveri sa osiguranjem sa kojim auspuh servisem radi, pa nek tamo ode, nema veze sto je drugi servis, ni limarija i mehanika ne mora da se rade na istom mestu, on ima zapisnik na kome su navedena sva oštećenja.

Mares
Postovi: 878
Pridružio se: 13 Avg 2012, 19:44
Lokacija: NS

Re: Naplata i sanacije stete posle udesa

Post od Mares » 25 Nov 2020, 11:42

U nedelju mi neko udario u parkiran auto i sjebao prednja i zadnja vrata sa vozaceve strane. Ja nisam bio tu tog dana ali je komsija cuo udarac i uspeo da zapise broj tablice vozila koje je udarilo u moj auto. Juce su panduri napravili uvidjaj, pronasli vozilo u bazi (vodi se na ulicu blizu moje), kazu ako sve prodje kako treba sa njihovim izvestajem (da utvrde da je stvarno to vozilo udarilo u moje), da odem za desetak dana u Sava osiguranje, jer je to osiguranje vezano za vozilo koje me udarilo, i pokrenem postupak oko sanacije stene.

Obzirom da nemam iskustva sa sudarima, a vidim da se mogu javiti natezanja oko procene i naplate stete sa osiguravajucim kucama, ima li neko "preporuku" iz Sava osiguranja koga bi mogao da kontaktiram i sa kime bi ovo mogao normalno da zavrsim (u pitanju je Novi Sad)?

Limar mi na osnovu slike rece da se zadnja vrata moraju menjati, moguce i prednja ali to bi mi potvrdio kada pogleda uzivo.

Ko je procenitelj stete, osoba iz Sava osiguranja ili iz policije? Ako se proceni da su oba vrata za zamenu, mogu li ja traziti da se u zvanicnom Citroenovom servisu ugrade potpuno nova vrata? Drug koji je farbar kaze da neki muljaju sa tim stvarima, dogovore se da ce montirati nova vrata, ali ih zapravo poprave/srede da izgleda ko da su nova...ne bi voleo da dodjem do ovakve situacije...

PS. ako moze moderator da sredi da se slike prikazu...


www.imgur.com/a/NXjFbgP

Slika
Slika
Slika

Korisnikov avatar
Geza
Moderator
Postovi: 45621
Pridružio se: 06 Jan 2012, 11:49
Lokacija: Apsurdistan

Re: Naplata i sanacije stete posle udesa

Post od Geza » 25 Nov 2020, 17:27

Sređene slike. Procena ide kod osiguranja.
Najgore je svađati se sa budalom. Prvo te spusti na svoj nivo, a onda te dotuče iskustvom...
Slika Slika

lami
Postovi: 3257
Pridružio se: 19 Feb 2017, 15:34
Lokacija: Smederevo

Re: Naplata i sanacije stete posle udesa

Post od lami » 25 Nov 2020, 18:09

Aj baš napiši šta si uradio. Mislim da možete da mu napakujete da je pobegao sa lica mesta, što i jeste, samo ako mu auto ima tragove udesa. Ako ga je sredio već ili sklonio, ne znam da li može išta. Ja bih isto tražio od osiguranja nove delove.

Послато са SM-G973F помоћу Тапатока



Korisnikov avatar
nuk
Postovi: 7607
Pridružio se: 13 Jan 2012, 08:49
Garaža: Renault Espace 2.0dCi
Lokacija: Ns
Kontakt:

Re: Naplata i sanacije stete posle udesa

Post od nuk » 25 Nov 2020, 20:14

Au šteta, muški ga odvalio

Sent from my MI 8 Lite using Tapatalk


sasha015
Postovi: 1215
Pridružio se: 04 Maj 2012, 10:59
Garaža: kia ceed 1.4, pezo 206 1.4 hdi
Lokacija: Loznica

Re: Naplata i sanacije stete posle udesa

Post od sasha015 » 25 Nov 2020, 21:19

Vrata nova,farba se cela strana i polira ceo auto....Nema krpljenja.
Ne znam kako je sa polovnim vratima.Zbog boje....

Koja STRVINA od coveka mozes da budes da uradis ovako nesto i pobegnes.Narod je toliko glup da misli da ce da plati iz svog dzepa.

Korisnikov avatar
stefanan
Postovi: 9518
Pridružio se: 16 Jan 2012, 17:46
Garaža: Fiat Stilo 1.9 mjet

Re: Naplata i sanacije stete posle udesa

Post od stefanan » 25 Nov 2020, 21:24

Poliranje neće dobiti to je sigurno.

Za vrata zavisi sta budu procenili. Nakon što ti procenitelj iz osiguranja izvrši pregled i procenu zakaži pregled u zvaničnom servisu.

Sent from my Redmi Note 5 using Tapatalk


neshaoct
Postovi: 45
Pridružio se: 26 Feb 2012, 02:20
Lokacija: Beograd

Re: Naplata i sanacije stete posle udesa

Post od neshaoct » 25 Nov 2020, 22:06

@Mares

Vidi ima li neka kamera u blizini koja je mogla snimiti nastanak štete. Bez snimka je tvoja reč protiv njegove. Tvoja reč da je on oštetio i njegova reč da nije on oštetio. Mislim, verovarno će reći da nije on oštetio.

Bez problema prolazi jedino ako prizna da je načinio štetu. Ako je već priznao, onda super. Ako ne prizna, teško će ići...
Neće njegovo Osiguranje ništa da uradi dokle god nije utvrđeno da je njihov osiguranik pričinio štetu. Ili osiguranik prizna, ili postoji zapisnik gde je on naveden kao osoba koja je štetu prouzrokovala. Njihov procenitelj trenutno nema ni osnov da ti isplati 1 dinar. Osnov nije tvoja reč da je njihov osiguranik pričinio štetu. Kad bi to bio validni osnov onda niko nikada ne bi platio kasko polisu.

Ako dođe do toga da njegovo Osiguranje pokrije štetu, dosta će zavisiti od toga koliko je star auto. Ako je još uvek pod fabričkom garancijom (kod nekih osiguranja ide do 5 godina starosti auta), onda imaš pravo da tražiš nove originalne delove i dobićeš ih. Ako je auto stariji od toga onda je teško (skoro nemoguće) dobiti nove limarijske delove iz originala. Može ako je redak model pa ga nema na otpadima, ili sam procenitelj ima dil sa servisom pa posle dele pare...ali generalno ide teško u tim slučajevima. Osiguranje je dužno da ti vrati auto u pređašnje stanje (1 sekund pre udesa), ne i da ga napravi boljim nego što je bio. U toj varijanti obično idu takođe na originalne, ali polovne delove. To sve ako je u pitanju zamena delova. Uvek će pristati i na zamenske nove delove, ali se za limariju uglavnom više isplati (u pogledu kvaliteta) uzeti polovne originalne nego nove zamenske.

Kad pozovu da uzmeš auto nisi dužan da ga preuzmeš.
Ako ti se ne dopada nijansa boje, zazor ili šta god - ne uzimaj auto. Traži da urade ponovo, i ukoliko su objektivno stvarno uradili kao nogama, bez problema će prihvatiti da urade opet. Suština je da će verovatno odmah da ti tutnu papir da potpišeš kad dođeš po auto, ali ne potpisuj ništa nego samo traži da prvo vidiš auto posle svih radova.

Ali, to sve pod uslovom da njegovo Osiguranje prihvati da štetu nadoknadi. Da bi štetu nadoknadili nju mora da izazove njihov osiguranik.
Validni osnov da je njihov osiguranik pričinio štetu je policijski zapisnik gde je on naveden sa sve brojem svoje polise, ili njegovo priznanje, ili snimak.
Ako se sve svede na tvoju reč da je on pričinio štetu i njegovu da nije....teško će ići. Taj svedok koji je upisao tablice ne može presudno uticati.

Korisnikov avatar
Geza
Moderator
Postovi: 45621
Pridružio se: 06 Jan 2012, 11:49
Lokacija: Apsurdistan

Re: Naplata i sanacije stete posle udesa

Post od Geza » 25 Nov 2020, 22:08

neshaoct je napisao:
25 Nov 2020, 22:06
Može ako je redak model pa ga nema na otpadima
DS5...
Najgore je svađati se sa budalom. Prvo te spusti na svoj nivo, a onda te dotuče iskustvom...
Slika Slika

Korisnikov avatar
nuk
Postovi: 7607
Pridružio se: 13 Jan 2012, 08:49
Garaža: Renault Espace 2.0dCi
Lokacija: Ns
Kontakt:

Re: Naplata i sanacije stete posle udesa

Post od nuk » 25 Nov 2020, 22:14

Nije egzotika i ako zvuči, ima karoserijskih delova za nabaviti. Nije to poenta mada i peglanje ovih oštećenja je pesma za dobrog limara, nije strašno kao što se čini niti je neka katastrofa koliko deluje na prvu. Sajtne i stubovi deluju netaknuti što je najbitnije

Sent from my MI 8 Lite using Tapatalk


neshaoct
Postovi: 45
Pridružio se: 26 Feb 2012, 02:20
Lokacija: Beograd

Re: Naplata i sanacije stete posle udesa

Post od neshaoct » 25 Nov 2020, 22:19

Geza je napisao:
25 Nov 2020, 22:08
neshaoct je napisao:
25 Nov 2020, 22:06
Može ako je redak model pa ga nema na otpadima
DS5...
Odlično. :D

Tu onda treba izbeći da Osiguranje dođe na teren totalne ekonomske štete, pa da opet izbegnu da plate nov originalni deo. Nije tehnička totalna šteta (ako tehnički može da se popravi i da bude bezbedan za vožnju posle toga), nego ekonomska totalna. Ekonomska totalna šteta nastaje ako je vrednost popravke+vrednost auta ovako oštećenog (vrednost ostatka) > vrednosti auta sekund pre udesa. (''>'' veća od). Ovde to ne bi trebao da bude slučaj, ali čisto kao napomena.
Ako nisi zadovoljan šta napiše procenitelj Osiguranja, uvek imaš mogućnost da platiš isto tako procenitelja iz CMV AMSS koji će napisati da trebaju da se menjaju vrata (ako ovaj iz osiguranja možda napiše da se ne menjaju nego popravljaju). Možeš čak i svoje osiguranje da iscimaš za to...

Glavna briga sada ti je da njegovo Osiguranje uopšte prihvati da treba da plati...tj. da njihov osiguranik bude kriv.

ljubitelj
Postovi: 10551
Pridružio se: 10 Sep 2012, 21:16
Lokacija: Beograd

Re: Naplata i sanacije stete posle udesa

Post od ljubitelj » 25 Nov 2020, 22:29

A šta je sa opštim fondom udruženja osiguravača koji bi valjda trebao da služi da nadoknadi štetu od neosiguraih ili nepoznatih vozila koja su načinila štetu?
Radi li to tako ili se još nije kod nas unormalilo stanje sa osiguranjima, važe ona privremena uputstva i uredbe Narodne Banke ? (doneta dok se ne donese prema EU standardima zakon o osisguranju imovine i lica)a koji se čeka punu deceniju)

Korisnikov avatar
stefanan
Postovi: 9518
Pridružio se: 16 Jan 2012, 17:46
Garaža: Fiat Stilo 1.9 mjet

Re: Naplata i sanacije stete posle udesa

Post od stefanan » 25 Nov 2020, 22:31

Ima u zakonu kad fond pokriva, ne u slučaju nepoznatog počinioca

Sent from my Redmi Note 5 using Tapatalk


Korisnikov avatar
Grujic
Moderator
Postovi: 13155
Pridružio se: 06 Jan 2012, 12:39
Garaža: Bmw 320d e90 & 316i E36 Kupe
Lokacija: Beograd

Re: Naplata i sanacije stete posle udesa

Post od Grujic » 25 Nov 2020, 23:06

Nema šta osiguranje da ne prihvati ako policija utvrdi da on jeste izazvao udes.

Kolega imao takav slučaj pre par godina, trajalo je par nedelja do početka procedure ali je na kraju rešeno

Zveroljub
Postovi: 928
Pridružio se: 14 Jan 2012, 20:33
Garaža: Astra j

Re: Naplata i sanacije stete posle udesa

Post od Zveroljub » 29 Nov 2020, 19:31

Imao sam i ja slucaj pre nekoliko godina da me neki tip udario na Ibarskoj i pobegao.
Nadjen je po tablicama, sve je trajalo oko 5-6 nedelja i osiguranje je pokrilo stetu.

Odgovori