Kružni tokovi

Stanje na putevima, registracija, osiguranje i druge informacije
Odgovori
Korisnikov avatar
NexT
Postovi: 13008
Pridružio se: 09 Jan 2012, 18:49
Garaža: E (W212)
Lokacija: Beograd

Re: Kružni tokovi - diskusija

Post od NexT » 04 Mar 2012, 23:39

Drzao ja par puta unutrasnju na tom kruznom toku, pa samo sto nisam izginuo kad sam probao da se prestrojim, i iskljucim na auto-put...

Zapravo, sad premotavam film, zavisno s koje strane ulazim na taj kruzni tok... Ako idem od auto-puta (nbg) i hocu u Spanskih boraca da izadjem, drzim unutrasnju dok ne vidim dal se neko zaleteo uzbrdo, i onda begam desno ako mogu. Sreca nije guzva na tim kruznim, inace bi bilo belaja...

Na opstini Nbg UVEK drzim spoljnu traku, jer cu prvi put kad budem u unutrasnjoj slupati auto - nece me niko pustiti da izadjem.

Isto tako, kada idem onim putem izmedju kruznih tokova kod Arene, nikada ne idem desnom trakom jer ima bisera koji se sa petlje zalete nizbrdo i ne gledaju nista...


***da napomenem samo - Ne kazem da je moj nacin ispravan, ali samo gledam da me niko ne zvekne.

MAD MAX
Banned
Postovi: 786
Pridružio se: 22 Feb 2012, 22:19

Re: Kružni tokovi - diskusija

Post od MAD MAX » 04 Mar 2012, 23:45

Ma nije problem ni Slavija. Mada u principu zavisi koji auto voziš, jer ako si sa BG tablama, idem kao kroz sir, a ako su ove palestinske, uh, pa bude sviranja, svačega, ali onako kako ja hoću standardno. Problem je jedino tramvaj, sa njim nema probe i guranja. Jako je jednostavno, gas i napred. Kočenje i razmišljanje ne daje rezultate :rofl:
Send from ZX Spectrum 8 bit 16kB

Korisnikov avatar
superboss
Postovi: 3771
Pridružio se: 13 Jan 2012, 02:09
Lokacija: Speck in the Sea

Re: Kružni tokovi - diskusija

Post od superboss » 04 Mar 2012, 23:46

Moguce da gresim, da ne kazem verovatno :) , ali cini mi se da je zakon pre bio drugaciji. Znam sigurno da su prosle godine u RUS prilagodjavali pravila sto se tice kruznog toka(a nas stari zakon je bio gotovo isti kao njihov)
What i do for the livin'? I live for the livin'.

Korisnikov avatar
pedja
član 001
Postovi: 14181
Pridružio se: 13 Jan 2012, 08:52
Garaža: SX4 1,6/120 TNG
Lokacija: Beograd

Re: Kružni tokovi - diskusija

Post od pedja » 04 Mar 2012, 23:46

superboss je napisao:Da podsetim, po starom zakonu vazilo je pravilo desne strane. Po novom, prvenstvo ima onaj koji se nalzi u kruznom toku.
Ispravite me ako gresim, ali uvek vazi pravilo desne strane.
U kruznom toku je drugacije jer na ulazu u isti postoji znak za prednost (obrnuti trougao) koji obavestava da se ulazi u "ulicu" koja ima prednost...
Drugo, drzanja samo spoljne trake bi ubilo bilo kakvu potrebu za unutrasnjom...

Varijanta najkraceg puta, pogotovo kod onih iskusnih (ili "iskusnih") vozaca, pravi najvecu paniku medju ostalima.
Lako je kada je jedan pametan, ali kada je na Slaviji bar polovina tako pametnih, od kojih polovina i ne zna bas da vozi, dolazi do svakakvih situacija. Zato i postoje neka pravila. Nazalost, pravila imaju smisla samo kada ih svi postuju, sto znaci da se svako snalazi kako zna i ume (Nextova filozofija. Covek je delimicno i u pravu: dzaba ti sto postujes pravila kada ih drugi ne vide tako. Realno, ko bi te ikada pustio da izadjes iz unutrasnje trake? :mrgreen: ).
Samo se nadam da ce onaj novi predlog Slavije doneti malo reda.


Licno nemam problema sa Slavijom, ili bilo kojim drugim kruznim tokom, ali i sami znate cega sve mozete tamo da se nagledate.

Korisnikov avatar
Geza
Moderator
Postovi: 45781
Pridružio se: 06 Jan 2012, 11:49
Lokacija: Apsurdistan

Re: Kružni tokovi - diskusija

Post od Geza » 05 Mar 2012, 00:16

Haos ? Koji haos ? :)

Slika
Slika
Najgore je svađati se sa budalom. Prvo te spusti na svoj nivo, a onda te dotuče iskustvom...
Slika Slika

Korisnikov avatar
dragvorl
Site Admin
Postovi: 23799
Pridružio se: 06 Jan 2012, 13:03
Garaža: Fiat Stilo 1.9 MJ
Lokacija: NS
Kontakt:

Re: Kružni tokovi - diskusija

Post od dragvorl » 05 Mar 2012, 01:08

pedja je napisao:
superboss je napisao:Da podsetim, po starom zakonu vazilo je pravilo desne strane. Po novom, prvenstvo ima onaj koji se nalzi u kruznom toku.
Ispravite me ako gresim, ali uvek vazi pravilo desne strane.
U kruznom toku je drugacije jer na ulazu u isti postoji znak za prednost (obrnuti trougao) koji obavestava da se ulazi u "ulicu" koja ima prednost...
Upravo ovo sam hteo da napisem. Gledao sam i sajtove nekih auto skola i tamo pise da vazi pravilo desne strane, ali se generalno stave trouglovi na ulaz, pa onda prednost imaju koji su vec u raskrsnici.

Sto se Ogijevog pitanja tice, ako sam dobro razumeo, i ako je ovaj letak priredio neko ko je obrazovan u saobracajnoj struci, onda kada izlazis na prvom skretanju moras da koristis spoljnu traku, za drugo skretanje mozes da koristis obe trake, a za ostale koristis obavezno i unutrasnju, sto mi je i logicno. To sto kod nas radi ko sta hoce, kad hoce i tome slicno je vec generalni problem ovde. Sad su nedavno otvorili kruzni tok u Vjeterniku (naselje povezano sa NS), ajoj ljudi sta je tu bilo pocupanih bandera za rasvetu, a bice ih jos, kad volina uleti u nesto sto ne zna sa 200 i celavim gumama. :naughty: :nonono:
Saša je napisao:
swemir je napisao:ja to nisam dobio :(
Sigurno onda nisi redovan platiša objedinjenog računa Informatike... :mrgreen: :kezo:
:plusone: :rofl:
SlikaSlika
Mauro Forghieri:"Power comes from speed, torque without speed is nothing"
Life is funny, skies are sunny, Bees make honey, who needs money

ftj
Postovi: 13026
Pridružio se: 26 Jan 2012, 11:43
Garaža: vw golf 2.0
Lokacija: Beograd

Re: Kružni tokovi - diskusija

Post od ftj » 05 Mar 2012, 01:19

NexT je napisao:Drzao ja par puta unutrasnju na tom kruznom toku, pa samo sto nisam izginuo kad sam probao da se prestrojim, i iskljucim na auto-put...
Na opstini Nbg UVEK drzim spoljnu traku, jer cu prvi put kad budem u unutrasnjoj slupati auto - nece me niko pustiti da izadjem.
Kada si u kruznom toku u unutrasnjoj traci ti NEMAS prednost u odnosu na one koji su vec ukljuceni i nalaze se sa tvoje desne strane, imas prednost samo u odnosu na one koji se ukljucuju u kruzni tok(govorimo o najcescem slucaju kada pred ulaz u kruzni tok stoji obrnuti trougao). Ovo ljudi cesto grese jer imaju u glavi neko imaginarno pravilo 'ja sam vec u kruznom toku i ja sam bog'. Ista prica bi bila kada bi na putu sa dve trake u istom smeru ti iz leve trake skretao u ulicu desno ocekujuci da te vozilo sa desne strane propusti.

Korisnikov avatar
dragvorl
Site Admin
Postovi: 23799
Pridružio se: 06 Jan 2012, 13:03
Garaža: Fiat Stilo 1.9 MJ
Lokacija: NS
Kontakt:

Re: Kružni tokovi - diskusija

Post od dragvorl » 05 Mar 2012, 01:20

Evo, nasao sam logicno objasnjenje u vezi koriscenja traka:Da idete pravo ili desno, prestrojte se u desnu traku,
pre ulaska u kružni tok. Da idete pravo ili levo ili da napravite „U“ zaokret, prestrojte se ulevu traku pre ulaska u kružni tok.

To kaze i horizontalna signalizacija. Evo primera iz NS. Pod busom se nalazi strelica za pravo i desno sa prve slike.

Slika

Slika

Slika

Inace evo dosta dobro napisan materijal po meni gde sve pise. Samo listajte na dole.

SlikaSlika
Mauro Forghieri:"Power comes from speed, torque without speed is nothing"
Life is funny, skies are sunny, Bees make honey, who needs money

Korisnikov avatar
superboss
Postovi: 3771
Pridružio se: 13 Jan 2012, 02:09
Lokacija: Speck in the Sea

Re: Kružni tokovi - diskusija

Post od superboss » 05 Mar 2012, 08:16

dragvorl je napisao: Sad su nedavno otvorili kruzni tok u Vjeterniku (naselje povezano sa NS), ajoj ljudi sta je tu bilo pocupanih bandera za rasvetu, a bice ih jos, kad volina uleti u nesto sto ne zna sa 200 i celavim gumama. :naughty: :nonono:
Gaginh0 ja se osecam prozvanim, i hocu da repliciram-samo da smislim nesto pametno :mrgreen:

Kada je tek otvoren kruzni tok u Veterniku, ja i zena smo jedno prilikom 15-20min stajali i cudom se cudili kako se ljudi na istom ponasaju :o

@dragvorl
Pogledao sam sliku sto si postavio,iz udzbenika, i koliko vidim, ja sam do sada gresio. Barem sto se tice pravila. Ako se pravi skoro pun krug na skretanju pre tvog vise nemas prednost?

Primer na slici iz NS: predpostavimo da je kamion dosao od bulevara Cara Lazara, i hoce da napravi polukruzno tj da se vrati nazad. On bi morao da propusti automobil koji dolazi iz one ulice pored skole na Telepu(ne vidi se na slici)?
ftj je napisao: Kada si u kruznom toku u unutrasnjoj traci ti NEMAS prednost u odnosu na one koji su vec ukljuceni i nalaze se sa tvoje desne strane, imas prednost samo u odnosu na one koji se ukljucuju u kruzni tok(govorimo o najcescem slucaju kada pred ulaz u kruzni tok stoji obrnuti trougao). Ovo ljudi cesto grese jer imaju u glavi neko imaginarno pravilo 'ja sam vec u kruznom toku i ja sam bog'. Ista prica bi bila kada bi na putu sa dve trake u istom smeru ti iz leve trake skretao u ulicu desno ocekujuci da te vozilo sa desne strane propusti.
Potpuno si u pravu-osim toga ovo je i normalno, jer u kruznom toku su vozila na putu iste vaznosti i naravno da vazi pravilo desne strane.
What i do for the livin'? I live for the livin'.

Korisnikov avatar
Paja
Postovi: 14751
Pridružio se: 08 Jan 2012, 11:36
Garaža: Superb
Lokacija: Beograd, Zvezdara

Re: Kružni tokovi - diskusija

Post od Paja » 05 Mar 2012, 09:01

Ogi je napisao:E odlicna tema !! Imam jedan problem koji me vec dugo muci.
Ispod je prikaz kruznog toka kojim se svaki dan vracam sa posla kuci (NE ZNAM DA CRTAM !!!).
Nista necu pricati kako ja idem i sta ja mislim ali me interesuje KAKO JE PRAVILNO ici, u koju traku uci, iz koje trake i kako izaci (nacrtao sam gde ulazim i gde izlazim).
Kao što vidiš ni mi sa foruma koji ipak spadamo u rosvećeniju grupu vozača ne možemo da se složimo šta je pravilno.

Moj sistem na konkretnom kr. toku koji se pokazao najbezbednijim je da ulazim levom trakom (predpostavljam da ideš iz pravca arene ka gazeli), levu traku držim dok ne prođem deo gde se u tok uključuju vozila koja dolaze iz pravca surčina i onda desni migavac i desna traka za izlazak iz toka.

Korisnikov avatar
methane.master
Postovi: 21560
Pridružio se: 13 Jan 2012, 10:30
Garaža: Clio III ph2 1,2 16V

Re: Kružni tokovi - diskusija

Post od methane.master » 05 Mar 2012, 12:47

dragvorl je napisao: Slika
Ovakav kružni tok je tata! Ovakvo rešenje ozbiljno povećava protočnost raskrsnice.
Širim haos!

Korisnikov avatar
samo polako
Postovi: 3361
Pridružio se: 13 Jan 2012, 10:15

Re: Kružni tokovi - diskusija

Post od samo polako » 05 Mar 2012, 13:55

Slavija je u planu da se rekonstruiše...


http://www.politika.rs/rubrike/Beograd/ ... ok.lt.html
Mene zanima da mi vi mene kazete gde ima jevtina kavurma, čvarci... Mene to brine jutros...

ftj
Postovi: 13026
Pridružio se: 26 Jan 2012, 11:43
Garaža: vw golf 2.0
Lokacija: Beograd

Re: Kružni tokovi - diskusija

Post od ftj » 05 Mar 2012, 14:46

Samo nam je fontana falila... :kafa:

Korisnikov avatar
Modesty
Postovi: 568
Pridružio se: 13 Jan 2012, 10:28
Garaža: 207 1.4 HDI
Lokacija: Bgd

Re: Kružni tokovi - diskusija

Post od Modesty » 05 Mar 2012, 15:47

paja je napisao:Kružnog toka kao načina rešavanja ukrštanja dva puta sam se nagledao u Engleskoj. Tamo ja nism video ukrštanje dva puta bez kružnog toka. Jeste neprijatno kad se voziš autobusom 4 sata, a na svaka 10 kilometara želudac leti malo levo malo desno, ali je i efikasno.
Jesi probao da zamislis da ti vozis i gde bi se iskljucio?? Ja jesam, i svaki put sam promasila... :kezo: :oops:

Mislim da je glupo porediti ove nase kruzne tokove koji su ogromni, a bez iscrtane horizontalne signalizacije u samom toku. Tako npr ako sam ja vec u kruznom toku, a neko se ukljuci iz sporedne i ulazi u kruzni tok, on meni jeste sa desne strane, ali nema prednost u odnosu na mene (primer Topciderska zvezda). I na Slaviji je sad kao iscrtano, a ne vidim da iko postuje horizontalnu signalizaciju (iako je skroz nepovezana i besmislena).
Ovaj NS kruzni tok kao na slici je vec nesto drugo, kao i oni kod Arene, iako su tu pravila malo drugacija, prilagodim se "stanju puta i uslovima saobracaja", namerama ostalih ucesnika i.. prolazim. :pardon:
dragvorl je napisao:Slika
Evo i lepo je nacrtano, iz desne mozes prvo ili drugo, sto znaci da bi te onaj iz leve isekao samo ako izlazi na prvom iskljucenju, a ti onda ustvari ulazis i takve koji se iskljucuju propustas, jer ti tek ulazis u kruzni tok. Bar ja tako radim, a sad da li je po pravilima, cuce se...
Baaaaam!
Kada je neko glup, ne možete mu to ni dokazati... D. Radović

Korisnikov avatar
dragvorl
Site Admin
Postovi: 23799
Pridružio se: 06 Jan 2012, 13:03
Garaža: Fiat Stilo 1.9 MJ
Lokacija: NS
Kontakt:

Re: Kružni tokovi - diskusija

Post od dragvorl » 05 Mar 2012, 22:56

Modesty je napisao:
dragvorl je napisao:Slika
Evo i lepo je nacrtano, iz desne mozes prvo ili drugo, sto znaci da bi te onaj iz leve isekao samo ako izlazi na prvom iskljucenju, a ti onda ustvari ulazis i takve koji se iskljucuju propustas, jer ti tek ulazis u kruzni tok. Bar ja tako radim, a sad da li je po pravilima, cuce se...
Baaaaam!
Tacnije iz desne trake mozes na sva skretanja sa desne strane, ne samo na prvo i drugo.
SlikaSlika
Mauro Forghieri:"Power comes from speed, torque without speed is nothing"
Life is funny, skies are sunny, Bees make honey, who needs money

Odgovori