Kružni tokovi

Stanje na putevima, registracija, osiguranje i druge informacije
Odgovori
Korisnikov avatar
Gazu
Postovi: 2114
Pridružio se: 08 Feb 2022, 00:31
Garaža: Opel Astra G 1.6i-16V
Lokacija: Novi Sad

Re: Kružni tokovi

Post od Gazu » 13 Feb 2022, 14:33

YUgisa je napisao:
13 Feb 2022, 14:02
ali kada se 90% saobracaja krece u odredjenom pravcu (o slucajevima sto ja govorim u globalu prvi i drugi izlaz) i onda neko nadje da preseca svima putanju jer je to njegovo zakonsko pravo mi je samo primer samozivosti.
Ali ako je neko u spoljašnjoj traci, on ni na koji način ne preseca putanju onom što bi hteo da se isključi. Mogao bi samo taj iz unutrašnje da preseče putanju ovima iz spoljašnje prilikom svog isključivanja iz kružnog toga, a ovi u spoljašnjoj u kružnom toku NE SMEJU da zastanu i da ga pristojno puste da se uključi kao u nekom bulevaru jer se u kružnom toku ne smeš zaustavljati - po zakonu.

Prosto, ti što ideš srednjom trakom si laf u odnosu na druge što idu isključivo spoljašnjom trakom, pošto se krećeš na način koji je za tebe manje bezbedan - iako je brži, i pošto smanjuješ gužvu u spoljašnjoj traci. I u skladu s tim što si laf, nemoj da te nerviraju ti u spoljašnjoj traci koji su rešili da ne budu lafovi. Prosto ih naši zakoni i način na koji su kružni tokovi (ne)uređeni na to i motiviše.

Ako sam te nešti pogrešno razumeo, pa tupim ovo bezveze, zanemari moj post. :D

Korisnikov avatar
motorista
Postovi: 625
Pridružio se: 09 Avg 2020, 18:11

Re: Kružni tokovi

Post od motorista » 13 Feb 2022, 14:37

YUgisa je napisao:
13 Feb 2022, 10:10
Mene opet izbacuje iz takta kada ulazimo sa dve trake u kruzni tok i onda se ovaj ispred mene prestroji u desnu traku pre kruznog toka i ulazimo paralelno u kruzni tok, on ide spoljnom trakom, ja unutrasnjom trakom i onda me "isece" na drugom izlazu... On ima zakonski prevenstvo prolaza, ali koja je poenta unutrasnje trake ako ces voziti spoljnom na treci ili cetvrti izlaz...
Baš kao ono kad je meni drvo oduzelo prednost.

Mi u Kruševcu imamo veće kružne tokove od 1971, a manje raskrsnice sa kružnim tokovima već 20-25 godina i uvek smo to posmatrali kao običnu saobraćajnicu, samo što je oblik takav, kružan. Doslovce smo tako obučavani. Dakle, vozi se dominantno desnom trakom (pošto isključenja sa leve strane ne postoje) izuzev kada se ona zaguši pa se obilaženje i kretanje obavlja levom. To funkcioniše vrlo dobro. Nedoumica nema.

Ima sečenja manjih kružnih tokova, čak i ono ostrvo u sredini potkače, no to naravno nije pravilno. Razumem da je možda u nečijim očima iznuđeno, pošto su pojedini kružni tokovi očigledno premalog radijusa, ali nije to to. Uopšteno, nemam neko visoko mišljenje o tim najmanjim kružnim tokovima, pa ni o malim i srednjim na frekventnijim raskrsnicama.

Korisnikov avatar
OMP
Postovi: 8046
Pridružio se: 15 Feb 2013, 11:57
Garaža: GP TJet
Lokacija: Krusevac

Re: Kružni tokovi

Post od OMP » 21 Feb 2022, 12:21

Na koje vece kruzne tokove u KŠ mislis od 71? a i ove manje od pre 20-25god? sve sto se izgradilo od kruznih je u zadnjih nekoliko god.
Inace ove manje pa i vece tokove uvek maksimalno secem sto blize ivicnjaku po onoj kocki kad idem pravo i kad nema guzve, sa sto manje cimanja volana, ali je neverovatno koliko ljudi i posle ovoliko god. ne ume da vozi u kruznom, pogube se na ovim manjim a sta bi tek na slaviji radili.

Korisnikov avatar
Gazu
Postovi: 2114
Pridružio se: 08 Feb 2022, 00:31
Garaža: Opel Astra G 1.6i-16V
Lokacija: Novi Sad

Re: Kružni tokovi

Post od Gazu » 21 Feb 2022, 16:55

Mislim da, to što se pričalo o "sečenju" kroz kružni, da se odnosilo na sečenje kroz kružni s bar dve trake. Tako nešto mi baš i zvuči tarzanski, spasavaj se ko može.🤣 A manji kružni sa samo jednom trakom, jaka stvar. Pa čak i da je kružni s dve trake, al da je neko doba kad vidno nema žive duše na putu - ni sa koje strane kružnog toka...

Korisnikov avatar
motorista
Postovi: 625
Pridružio se: 09 Avg 2020, 18:11

Re: Kružni tokovi

Post od motorista » 10 Mar 2022, 22:32

OMP je napisao:
21 Feb 2022, 12:21
Na koje vece kruzne tokove u KŠ mislis od 71? a i ove manje od pre 20-25god?
Trg kosovskih junaka je verovatno preočigledan? :) ;) Kosturnica, pre rekonstrukcije, Trg slobode, Park Svetog Save...

A manjeg teško da ima od onog na početku Bagdalskog venca, njemu je 20 godina.

Korisnikov avatar
OMP
Postovi: 8046
Pridružio se: 15 Feb 2013, 11:57
Garaža: GP TJet
Lokacija: Krusevac

Re: Kružni tokovi

Post od OMP » 11 Mar 2022, 07:58

To nema ni veze sa klasicnim kruznim tokovima, ako to smatras kruznim onda to svaki grad, gradic pa cak i selo ima.
Jedino Trg kosovskih junaka moze da lici ali je daleko od kruznog, sve ovo ostalo su ulice koje okruzuju parkove a toga ima svuda i ne moze se smatrati kruznim pogotovo sto su neke ul. i dvosmerne a neke nisu bile ni asfaltirane (poljance oko parkica, asfaltirano skoro) a sto nisu prometne je posebna prica, sve to sto si naveo bi isto moglo da se kaze i za ulice koje obilaze oko neke zgrade ili bloka. Na poljancetu kod stadiona kad si vec pomenuo svaki blok mozemo onda po tome nazvati kruznim tokom jer su iste velicine kao i onaj blok u kome se nalazi parkic (trg slobode) a koji smatras kruznim tokom.
Ako tako gledamo u pejtonu ih ima 3 komada takodje oko parkica (trg pistoje, travnicki i pejtonski park) ali to su samo pristupne ulice koje koriste oni koji tu zive, drugi saobracaj ne postoji, itd. da ne duzim pricu, zna se jasno sta je kruzni tok u pravom smislu reci, samo ime mu i kaze, i toga imamo tek zadnjih nekoliko godina. Jedini pravi kruzni koji je, ako se ne varam, i prvi u gradu je onaj bagdalski, totalno idiotski napravljen, ko je ono smislio treba ga streljati, ja ga retko kad postujem jer je ono idiotizam, sa nizim kolima cak moze da se zakaci i asfalt, uzas.
Zimi je posebna prica, gotovo nesavladiv ako ima snega.

Korisnikov avatar
motorista
Postovi: 625
Pridružio se: 09 Avg 2020, 18:11

Re: Kružni tokovi

Post od motorista » 11 Mar 2022, 08:41

Kako, bre, nema veze. :) Ako ima znak za kružni tok onda je to kružni tok :), a ovo što sam naveo ima taj znak ili ga je imalo dok nisu dodati drugi smerovi, ukinute ulice i slično.

Mislim, doduše, da možda znaka više na Trgu kosovskih junaka nema, ali to po svemu i dalje jeste kružni.

Korisnikov avatar
OMP
Postovi: 8046
Pridružio se: 15 Feb 2013, 11:57
Garaža: GP TJet
Lokacija: Krusevac

Re: Kružni tokovi

Post od OMP » 11 Mar 2022, 09:06

Oko spomenika se jedino moze smatrati kruznim u neku ruku iako nije klasican, ali trg slobode i onaj drugi pomenuti ne vidim sto bi trebali imati znakove niti se secam da ih je bilo, nisu jednosmerne ulice a neke nisu bile ni asfaltirane tako da obavezan smer ili tok i nije bio potreban ni moguc, kao sto rekoh ti trgovi nisu nista drugaciji od bilo kog drugog bloka u tom naselju da bi trebali da imaju neki svoj tok.
Za kosturnicu isto nije bilo znaka jer taj trg i nije kruzni tok nikad bio, iz centra si uvek mogao da ides pravo nisi morao da obilazis oko parka niti iz bilo kog pravca kad nailazis, ne znam zbog cega bi (je) trebalo da ima veze sa kruznim tokom?

Korisnikov avatar
motorista
Postovi: 625
Pridružio se: 09 Avg 2020, 18:11

Re: Kružni tokovi

Post od motorista » 11 Mar 2022, 09:35

Koliko se sećam do uklanjanja kaldrme je Kosturnica bila klasični kružni, dakle negde do ranih devedesetih. Dobro — možda grešim. Kada smo kod toga, ne sećam se da su te ulice oko parkova bile neasfaltirane tako dugo, ja ih zapravo kao neasfaltirane i ne pamtim.

“Klasičan kružni tok” u smislu onoga što je popularizovano u Španiji pa se prelilo na celu Evropu i zadnjih godina kod nas (tipa da je i kružnog oblika, da vozila unutar kružnog imaju znakom osigurana prava prvenstva, kako ka spoljašnjim tako i unutar svojih traka ili pravaca kretanja) je ipak samo jedan od tipova kružnih tokova — i to ograničene primene, po meni. Neki individualizovani su se toliko razvili da imaju i nazive, tipa kapljica, turbo-kružni (vrlo interesantan), ima ih sa petljama i nadvožnjacima, sa semaforima... čak i uslovno dvosmernih, pa ih to ne čini manje kružnim tokovima, i svuda ih tako nazivaju.

Par interesantnih a preglednih primera, na prvu:

Slika

Slika

Slika

Slika



Ovo bih i ja nazvao petljom, ali, eto, kažu da je kružni tok:

https://www.alamy.com/stock-photo-aeria ... 01105.html

Korisnikov avatar
OMP
Postovi: 8046
Pridružio se: 15 Feb 2013, 11:57
Garaža: GP TJet
Lokacija: Krusevac

Re: Kružni tokovi

Post od OMP » 11 Mar 2022, 11:58

Mislim da nije kosturnica nikad bila klasican kruzni ni u vreme kaldrme, malo pamtim ali isto je bio ovaj oblik parka manje vise.
Ulice na poljancetu tj trg slobode (obe krace a paralelne ul.) su asfaltirane tipa pre 10ak godina do tog nekog vremena sam odlazio tamo na basket u park pa pamtim da su bile neasfaltirane a i ziveo sam u blizini.

Korisnikov avatar
motorista
Postovi: 625
Pridružio se: 09 Avg 2020, 18:11

Re: Kružni tokovi

Post od motorista » 11 Mar 2022, 12:09

Pored Sene? Video klub i iznajmljivanje igrica u baraci? Igrao i ja pre malo više, možda 20. Eto, mogao sam da se zakunem da je i Svetosavski i Slobode ka Bronksu bio asfaltiran

Korisnikov avatar
OMP
Postovi: 8046
Pridružio se: 15 Feb 2013, 11:57
Garaža: GP TJet
Lokacija: Krusevac

Re: Kružni tokovi

Post od OMP » 11 Mar 2022, 12:30

da kod Sene ako si igrao igrice kod njega onda se vrv znamo a mozda i sa basketa...u to neko vreme dok sam ja visio kod sene kraj 90ih i pocetak 2000tih njegova ul. nije bila asfalt a ne znam kad je uradjena tacno a ona sledeca paralelna je koju god kasnije ako se ne varam.

Korisnikov avatar
Geza
Moderator
Postovi: 45819
Pridružio se: 06 Jan 2012, 11:49
Lokacija: Apsurdistan

Re: Kružni tokovi

Post od Geza » 17 Mar 2022, 20:58

Najgore je svađati se sa budalom. Prvo te spusti na svoj nivo, a onda te dotuče iskustvom...
Slika Slika

Korisnikov avatar
Gazu
Postovi: 2114
Pridružio se: 08 Feb 2022, 00:31
Garaža: Opel Astra G 1.6i-16V
Lokacija: Novi Sad

Re: Kružni tokovi

Post od Gazu » 17 Mar 2022, 21:13

Trebalo bi da je vozač Golfa u pravu, gari s kamerom je skrenuo desno neobazirući se na to što seče traku kojom se Golf kreće. To što se vozač Golfa uključio kasnije ne menja činjenicu da ga je ovaj s kamerom presekao.

I sad me zanima i šta su to ljudi u komentarima pisali, i naterao si me da sad napravim Instagram nalog.😆

ljubitelj
Postovi: 10588
Pridružio se: 10 Sep 2012, 21:16
Lokacija: Beograd

Re: Kružni tokovi

Post od ljubitelj » 17 Mar 2022, 21:31

Tako je po onome što znam iprema propisima vidjam u praksi, pravilo desne strane se primenjuje. Ovaj što svira bi bio u prekršaju (platio kaznu, platio odštetu) oduzimanja prvenstva.
Kružni tok je istih pravila kao i bilo koja druga ulica sa više traka jednom kada su oba vozila svako u svojoj traci.
Da je ovaj što svira vozio krajnje desnom trakom onda bi Golf morao da ga propusti, u suprotnom Gofl bi bio taj koji je oduzeo prvenstvo uključivanjem sa bočne ulice u glavnu (ulicu sa prvenstvom, kružni tok je takva ulica sa prvenstvom prema znacima).

Odgovori