Polukružno u tri tačke

Stanje na putevima, registracija, osiguranje i druge informacije
Korisnikov avatar
Heinz
Postovi: 19156
Pridružio se: 12 Mar 2012, 19:27
Garaža: Civic FK2 1.8
Lokacija: Voždovac

Re: polukruzno

Post od Heinz » 03 Maj 2020, 23:26

Samo bez panike i levi pokazivač pravca uključen.

Korisnikov avatar
Grujic
Moderator
Postovi: 13155
Pridružio se: 06 Jan 2012, 12:39
Garaža: Bmw 320d e90 & 316i E36 Kupe
Lokacija: Beograd

Re: polukruzno

Post od Grujic » 03 Maj 2020, 23:31

Ja kad sam polagao po starom ZOBS-u je bilo tipa "u slučaju potrebe dozvoljeno je manevrisanje"

Korisnikov avatar
Heinz
Postovi: 19156
Pridružio se: 12 Mar 2012, 19:27
Garaža: Civic FK2 1.8
Lokacija: Voždovac

Re: polukruzno

Post od Heinz » 03 Maj 2020, 23:36

9. Polukružno okretanje
Član 50
Vozač ne sme da vrši polukružno okretanje vozila u tunelu, na mostu, vijaduktu, podvožnjaku, nadvožnjaku, kao i u uslovima
smanjene vidljivosti, odnosno na mestu gde je nedovoljna preglednost, kao i na delu puta koji nema dovoljnu širinu za
polukružno okretanje tog vozila.

abcde
Postovi: 43
Pridružio se: 02 Maj 2020, 17:08

Re: polukruzno

Post od abcde » 03 Maj 2020, 23:58

Grujic je napisao:
03 Maj 2020, 23:31
Ja kad sam polagao po starom ZOBS-u je bilo tipa "u slučaju potrebe dozvoljeno je manevrisanje"
sada se radi uz manevrisanje na poligonu ali me je zbunilo to što se u realnoj vožnji radi ono bez manevrisanja

abcde
Postovi: 43
Pridružio se: 02 Maj 2020, 17:08

Re: polukruzno

Post od abcde » 04 Maj 2020, 00:00

Heinz je napisao:
03 Maj 2020, 23:36
9. Polukružno okretanje
Član 50
Vozač ne sme da vrši polukružno okretanje vozila u tunelu, na mostu, vijaduktu, podvožnjaku, nadvožnjaku, kao i u uslovima
smanjene vidljivosti, odnosno na mestu gde je nedovoljna preglednost, kao i na delu puta koji nema dovoljnu širinu za
polukružno okretanje tog vozila.
E sad jel to znači da smeš da se okreneš samo ako može bez manevrisanja ili ipak može i sa njim. Jer praktično sa manevrisanjem uvek ima mesta sem u jednosmernoj ulici

ljubitelj
Postovi: 10518
Pridružio se: 10 Sep 2012, 21:16
Lokacija: Beograd

Re: polukruzno

Post od ljubitelj » 04 Maj 2020, 09:25

abcde je napisao:
03 Maj 2020, 22:01
Heinz je napisao:
03 Maj 2020, 20:55
Ne znam šta je sve za vas "iz tri manevra", ja sam položio vožnju baš sa tri manevra, ali ne kao na ovom YT klipu.
"T" raskrsnica sa moje leve strane, ulaz u nju koliko može do ivičnjaka, rikverc sa kontra motanjem, pa onda opet napred sa ispravljanjem volana.
U principu, bilo je mesta za polukružno odjednom, ali sam loše uhvatio luk. Srećom, povadio sam se :)
To moze ali me buni ako je ulica dvosmerna da li tu mogu da radim polukruzno sa 3 manevra posto dok se izvrtia napravis zastoj u oba smera
To je 15 sekundi, eventualno 20. Nema tu pravlljenja zastoja.
Polukružno se može svuda gde nije znakom zabranjeno, i prema uslovima kako je citirano iz zakona da se obavi na preglednom mestu.

Polukružni manevar zavisi jako puno od konstrukcije samog auta, koliko je okretan tj ima ajnšlag što bi rekli.
Auti sa prećnikom okretanja manjeim od 10metara bez problema odrade polukružmo direktno, obično su putevi 5m šririne što je onda sasvim dovoljno da nije potreban 3 delni manevar.

Ali se postavlja pitanje zašto i koliko često bi radio polukružno. To je prilično retka potreba, možda jednom u 5 godina...

abcde
Postovi: 43
Pridružio se: 02 Maj 2020, 17:08

Re: polukruzno

Post od abcde » 04 Maj 2020, 10:26

ljubitelj je napisao:
04 Maj 2020, 09:25
abcde je napisao:
03 Maj 2020, 22:01
Heinz je napisao:
03 Maj 2020, 20:55
Ne znam šta je sve za vas "iz tri manevra", ja sam položio vožnju baš sa tri manevra, ali ne kao na ovom YT klipu.
"T" raskrsnica sa moje leve strane, ulaz u nju koliko može do ivičnjaka, rikverc sa kontra motanjem, pa onda opet napred sa ispravljanjem volana.
U principu, bilo je mesta za polukružno odjednom, ali sam loše uhvatio luk. Srećom, povadio sam se :)
To moze ali me buni ako je ulica dvosmerna da li tu mogu da radim polukruzno sa 3 manevra posto dok se izvrtia napravis zastoj u oba smera
To je 15 sekundi, eventualno 20. Nema tu pravlljenja zastoja.
Polukružno se može svuda gde nije znakom zabranjeno, i prema uslovima kako je citirano iz zakona da se obavi na preglednom mestu.

Polukružni manevar zavisi jako puno od konstrukcije samog auta, koliko je okretan tj ima ajnšlag što bi rekli.
Auti sa prećnikom okretanja manjeim od 10metara bez problema odrade polukružmo direktno, obično su putevi 5m šririne što je onda sasvim dovoljno da nije potreban 3 delni manevar.

Ali se postavlja pitanje zašto i koliko često bi radio polukružno. To je prilično retka potreba, možda jednom u 5 godina...

Odradi bez problema ako radis polukruzno oko ostrva ili tako nesto al ako imas ulicu sa dve trake jos ako su uske kao npr ovo sto sam ja pitao za ulice na Vracaru, onda tu vec ne moze bez manevra

Slazem se da se retko radi al hocu da budem siguran da li sme ili ne, a ne da bas tad kad budem morao da radim me saceka neki saobracajac ili da mi sviraju svi zato sto ne sme da se radi pa oni moraju da me cekaju itd...

Korisnikov avatar
Mladen7
Postovi: 2129
Pridružio se: 10 Jul 2014, 17:11
Garaža: Alfa Romeo 159 1.9 JTDm 16v Sportwagon
Lokacija: Beograd ,NBg

Re: polukruzno

Post od Mladen7 » 04 Maj 2020, 11:19

Sem gore navedenih slučajeva gde je zabranjeno uzmi u obzir da je polukružno sa manevrisanjem zabranjeno svuda gde je zabranjeno zaustavljanje.
To je češći slučaj u gradovima .
Znači ako nije znakom zabranjeno polukružno ,ali je na snazi zabrana zaustavljanja logično je da se ne može manevrisati jer tom prilikom imaš onda i zaustavljanje i vožnju unazad. Vožnja unazad je zabranjena gde je zabranjeno zaustavljanje.

abcde
Postovi: 43
Pridružio se: 02 Maj 2020, 17:08

Re: polukruzno

Post od abcde » 04 Maj 2020, 11:44

Mladen7 je napisao:
04 Maj 2020, 11:19
Sem gore navedenih slučajeva gde je zabranjeno uzmi u obzir da je polukružno sa manevrisanjem zabranjeno svuda gde je zabranjeno zaustavljanje.
To je češći slučaj u gradovima .
Znači ako nije znakom zabranjeno polukružno ,ali je na snazi zabrana zaustavljanja logično je da se ne može manevrisati jer tom prilikom imaš onda i zaustavljanje i vožnju unazad. Vožnja unazad je zabranjena gde je zabranjeno zaustavljanje.
Da i to je tacno, ali ako nema znaka da je zabranjeno zaustavljanje a imas po jednu traku u oba smera jel to znaci da tu moze sa manevrisanjem?

I jos nesto, znam da su u AŠ pricali da je parkiranje na trotoaru dozvoljeno tamo gde stoji onaj znak P za parkiranje i ako ostavis 1,6 metara prostora za pesake, a u praksi nema bas toliko mesta gde stoji taj znak za parkiranje a ljudi se ipak parkiraju ne ostavljajuci ni metar, o cemu se tu radi?

Korisnikov avatar
Mladen7
Postovi: 2129
Pridružio se: 10 Jul 2014, 17:11
Garaža: Alfa Romeo 159 1.9 JTDm 16v Sportwagon
Lokacija: Beograd ,NBg

Re: polukruzno

Post od Mladen7 » 04 Maj 2020, 12:07

Kada nema zabrane polukružnog i nema zabrane zaustavljanja u konkretnom primeru koji si naveo može polukružno i sa manevrisanjem.

Što se parkiranja tiče verovatno se radi o nekoj vrsti tolerancije jer kao što kažeš negde ima znak P obeležena mesta čak ali nema tih 1,6 m ili više .


abcde
Postovi: 43
Pridružio se: 02 Maj 2020, 17:08

Re: polukruzno

Post od abcde » 04 Maj 2020, 12:12

Mladen7 je napisao:
04 Maj 2020, 12:07
Kada nema zabrane polukružnog i nema zabrane zaustavljanja u konkretnom primeru koji si naveo može polukružno i sa manevrisanjem.

Što se parkiranja tiče verovatno se radi o nekoj vrsti tolerancije jer kao što kažeš negde ima znak P obeležena mesta čak ali nema tih 1,6 m ili više .
Ako ima znaka da je tu moguce parkiranje onda mozes i da se izvuces imalo tu metar ili tih metar i 60, al najvise me buni sto ima dosta mesta gde se ljudi parkiraju a nema uopste tog znaka nisu ni obelezena parking mesta ni nista

Korisnikov avatar
Mladen7
Postovi: 2129
Pridružio se: 10 Jul 2014, 17:11
Garaža: Alfa Romeo 159 1.9 JTDm 16v Sportwagon
Lokacija: Beograd ,NBg

Re: polukruzno

Post od Mladen7 » 04 Maj 2020, 12:17

To je jasan prekršaj.
Kao što vidiš i to se često toleriše iz praktičnih razloga jer je premalo parkinga uopšteno.
Tu se naravno može desiti da niko ne dira ta vozila ali se može desiti i da komunalni ispišu kazne ,slikaju vozila i sl.

Takvo parkiranje jeste česta pojava ali nije sigurno što se kazni tiče.


Korisnikov avatar
Heinz
Postovi: 19156
Pridružio se: 12 Mar 2012, 19:27
Garaža: Civic FK2 1.8
Lokacija: Voždovac

Re: polukruzno

Post od Heinz » 04 Maj 2020, 12:50

abcde je napisao:
04 Maj 2020, 10:26
Odradi bez problema ako radis polukruzno oko ostrva ili tako nesto al ako imas ulicu sa dve trake jos ako su uske kao npr ovo sto sam ja pitao za ulice na Vracaru, onda tu vec ne moze bez manevra
Vožnja između ostrva jedna od većih misterija u nas.
- Kako radiš polukružno?
- Kako skrećeš između ostrva u bočnu levu?

abcde
Postovi: 43
Pridružio se: 02 Maj 2020, 17:08

Re: polukruzno

Post od abcde » 04 Maj 2020, 13:02

Mladen7 je napisao:
04 Maj 2020, 12:17
To je jasan prekršaj.
Kao što vidiš i to se često toleriše iz praktičnih razloga jer je premalo parkinga uopšteno.
Tu se naravno može desiti da niko ne dira ta vozila ali se može desiti i da komunalni ispišu kazne ,slikaju vozila i sl.

Takvo parkiranje jeste česta pojava ali nije sigurno što se kazni tiče.
Hvala na objasnjenju to me je dosta zbunjivalo, izgleda da smo mnogo hrabar ili lud narod

abcde
Postovi: 43
Pridružio se: 02 Maj 2020, 17:08

Re: polukruzno

Post od abcde » 04 Maj 2020, 13:04

Heinz je napisao:
04 Maj 2020, 12:50
abcde je napisao:
04 Maj 2020, 10:26
Odradi bez problema ako radis polukruzno oko ostrva ili tako nesto al ako imas ulicu sa dve trake jos ako su uske kao npr ovo sto sam ja pitao za ulice na Vracaru, onda tu vec ne moze bez manevra
Vožnja između ostrva jedna od većih misterija u nas.
- Kako radiš polukružno?
- Kako skrećeš između ostrva u bočnu levu?
polukruzno oko ostrva tako sto sam u krajnjoj levoj traci krenem malo napred motam volan tako da zauzmem sto manje mesta i kad uradim polukruzno udjem u krajnju levu pa se posle prestrojim u desnu srednju ili koja mi odgovara

Odgovori