Vozacka dozvola na crno

Stanje na putevima, registracija, osiguranje i druge informacije
Odgovori
Korisnikov avatar
dragvorl
Site Admin
Postovi: 23799
Pridružio se: 06 Jan 2012, 13:03
Garaža: Fiat Stilo 1.9 MJ
Lokacija: NS
Kontakt:

Vozacka dozvola na crno

Post od dragvorl » 31 Mar 2012, 11:17

Vozačka dozvola 600 evra na crno


Vozačka dozvola na crnom tržištu košta 600 evra, a u centralnoj Srbiji nabavlja se za 1.000.
- Zbog toga što ljudi koji nikad nisu seli za volan i ne znaju da prepoznaju tri znaka na ulici, a u kafani uzmu vozačku dozvolu, dešava nam se ovoliki broj saobraćajnih nesreća u kojima ginu ljudi - kaže Milenko Jezdimirović, predsednik Grupacije auto-škola Beograda.

Od kada je uhapšeno nekoliko instruktora, direktora auto-škola i policajaca zbog sumnje da su učestvovali u nelegalnoj prodaji vozačkih dozvola, znatno je skočila cena ovog dokumenta na crnom tržištu.

Prvi čovek Grupacije auto-škola kaže da je situacija sa nelegalnim dolaženjem do dozvola krajnje alarmantna.

- Zbog toga je i došlo do zatvaranja nekoliko auto-škola, jer posao ne može da im se isplati ako sve rade legalno. Onda pojedini, da bi opstali, kreću sa ovim kriminalnim radnjama i izdaju dozvole na slepo. Dok je nekad u Beogradu vozačka mogla da se kupi i za sto evra, sad je ta cena oko 600 evra. Sramotno je šta se događa u našem saobraćaju. Upravo zbog tih koji na ove načine dolaze do dozvole nam se i dešava ovoliko nesreća. Možemo očekivati da ih bude još više - upozorava Milenko Jezdimirović.

Stari zakon

40 časova prakse
neobavezna teorijska nastava
cena obuke oko 20.000 dinara
neograničeno trajanje praktičnog dela ispita
lekarsko uverenje važi šest meseci
moguće dobijanje dozvole B
kategorije sa 17 godina

Novi zakon
40 časova prakse
40 časova teorije
obavezno prvo polaganje teorijskog ispita
cena obuke oko 50.000 dinara
ispit vožnje mora da traje najmanje 30 minuta
lekarsko uverenje važi godinu dana
dobijanje dozvole moguće tek po punoletstvu


Milan Vujanić, dugogodišnji profesor Saobraćajnog fakulteta u Beogradu, takođe potvrđuje da zna za nelegalnu prodaju dozvola i da je to sramota za državu.

- Svakako da postoji kriminal i u saobraćaju kao što postoji u svim sferama društva u Srbiji. Ipak, kad nekom prodate dozvolu, to je kao da ste mu dali pištolj u ruke. Meni nije jasno da instruktor jedne škole, ili policajac, može da nelegalno izda dozvolu čoveku koji ne zna da vozi jer ne zna koga će sutra na ulici taj čovek da ubije. Možda prođe kroz crveno i ubije vašu porodicu, možda će ubiti desetoro ljudi, to je katastrofalan potez. Za to bi zatvorske kazne morale da budu vrlo stroge i tu policija i pravosudni organi moraju da reaguju. Zamislite ako se neko godinama bavi prodajom vozačkih dozvola, za koliko je on života odgovoran. Svi koji čine ovaj kriminalan lanac moraju da znaju u šta su se upustili - kaže profesor Vujanić.

http://www.blic.rs/Vesti/Hronika/314739 ... ra-na-crno
SlikaSlika
Mauro Forghieri:"Power comes from speed, torque without speed is nothing"
Life is funny, skies are sunny, Bees make honey, who needs money

Korisnikov avatar
pedja
član 001
Postovi: 14181
Pridružio se: 13 Jan 2012, 08:52
Garaža: SX4 1,6/120 TNG
Lokacija: Beograd

Re: Vozacka dozvola na crno

Post od pedja » 31 Mar 2012, 11:30

Ju, nikad ne bih rekao... :uf:

Pa vecina "PArizana" i dobar deo BGa je kupio dozvolu po pancevackim autoskolama devedesetih.
Ako su tada, sto ne bi i sada?

I ovo je moglo u zanimljive vesti i clanke. Da je neka nova informacija - nije. Kao nova tema, pre je trebala ici u bezbednost, jer na nju i utice :bokser:

Naravno, niko ne moze reci da SVI oni koji su regularno polozili znaju da voze, niti su SVI koji su dozvolu kupili duduci za voznju.

ftj
Postovi: 13026
Pridružio se: 26 Jan 2012, 11:43
Garaža: vw golf 2.0
Lokacija: Beograd

Re: Vozacka dozvola na crno

Post od ftj » 31 Mar 2012, 11:33

Ja nikad nisam cuo za nekoga da je kupio dozvolu osim za A kategoriju. Po meni mnogo veci problem je sama obuka u auto skoli koja je na mnogo losem nivou i cilj je samo da sto vise ljudi prodje kroz skolu a gle cuda ovaj predsednik udruzenja nasao da prebacuje loptu na neku imaginarnu stranu.

Korisnikov avatar
dragan
Postovi: 9218
Pridružio se: 13 Jan 2012, 13:09
Garaža: BMW M340i, Peugeot 2008

Re: Vozacka dozvola na crno

Post od dragan » 31 Mar 2012, 12:12

to kupovina je relativna stvar... preda mnom je pre 12 godina kad sam polagao jedna devojka sela u auto i obrnula krug oko bloka u sremskoj mitrovici, bukvalno je imala ukljucenje na glavni put, jedan semafor i iskljucenje nazad na parking...
i polozila je...
iako je to polaganje zvanicno sprovedeno meni je i to kupljena dozvola...
zato sam ja posle nje vozio oko pola sata i pao jer se nisam prestrojio uz sredisnju ivicu kolovozne trake pri skretanju levo, i sto mi je lik iz komisije pritisnuo kocnicu na sred raskrsnice jer nisam dao prvenstvo jednom liku koji je stojao pred raskrsnicom ( cekao sam ga mozda 15tak sekundi da krene a on je pricao sa drugarom pored puta )...dakle, neko je tada morao i da padne...
ps. posle je moj instruktor trazio clanove komisije "da se raspita zasto sam pao" :palica: :rofl: :rofl: :rofl:

Korisnikov avatar
Grujic
Moderator
Postovi: 13155
Pridružio se: 06 Jan 2012, 12:39
Garaža: Bmw 320d e90 & 316i E36 Kupe
Lokacija: Beograd

Re: Vozacka dozvola na crno

Post od Grujic » 31 Mar 2012, 13:35

Postoje dva nivoa kupovine dozvole... Jedan je onaj gde samo das pare i kao dobijes dozvolu, tu su mnogi padali jer je to bio bas falsifikat, tj nije zavedeno i slicno..
A drugi je onaj gde sve regularno odvozas na polaganju samo sto komisija kaze da si polozio kako god da si vozio :mrgreen: Ovaj drugi je po papirima legalan skroz...

Korisnikov avatar
dragvorl
Site Admin
Postovi: 23799
Pridružio se: 06 Jan 2012, 13:03
Garaža: Fiat Stilo 1.9 MJ
Lokacija: NS
Kontakt:

Re: Vozacka dozvola na crno

Post od dragvorl » 16 Dec 2015, 19:53

A ni pre nije bilo mnogo drugacije:
Polaganje vozačkog ispita 1975: Položi tek svaki deseti / "Kol'ko treba da se podmaže ... ?"


U prostorije jedne beogradske autoškole,
ulazi sedokosi poljoprivrednik u suknenim čakširama i iznošenom kožnom kaputu.
Osvrće se da vidi ima li koga još u prostoriji, pa se onda poverljivo obrati referentu za izdavanje potvrda, svedočanstava o pohađaju
časova iz teorijske i praktične obuke.
Doš’o
mi je sin iz Nemačke. Zna dobro da vozi, pa ko velim da se dete ne muči, može l’da se isfabrikuje jedno
svedočanstvo. Kol’ko treba da podmažem, ne branim ...
Ovakve scene možda nisu tipične, ali kako nam to ispriča jedan dugogodišnji radnik u beogradskim autoškolama,
nisu, u poslednje
vreme, ni tako retke.
Većina referenata odbija podmićivanje, ali pojedinci prihvataju pogodbe, na štetu škole, zarađujući dobar honorar.
Kad padaju profesori univerziteta...
Na beogradskom tržištu, cena ovako stečene potvrde o obuci staje između 1.000 i 1.500 dinara.
Računica je prosta: da bi sa instruktorom prošao neophodne časove praktične i teorijske obuke autoškoli
treba platiti dvostruko
više.
Potvrda o obavljanoj obuci može se dobiti, naravno, i bez visokog mita.
Pojedinci to uspevaju preko svojih "veza", preko instruktora.
Svaka peta ili šesta potvrda o pređenoj vozačkoj obuci, dobije se "ispod ruke".
Građani se na sve načine dovijaju da što pre, i naravno, što jeftinije dođu do te čarobne vozačke dozvole.
http://www.yugopapir.com/2015/08/polaga ... olozi.html
SlikaSlika
Mauro Forghieri:"Power comes from speed, torque without speed is nothing"
Life is funny, skies are sunny, Bees make honey, who needs money

Odgovori