Nemačka autom (zelena nalepnica)

Stanje na putevima, registracija, osiguranje i druge informacije
handys
Postovi: 187
Pridružio se: 30 Apr 2018, 15:09

Nemačka autom (zelena nalepnica)

Post od handys » 13 Avg 2022, 07:56

Pozdrav svima,
putujem uskoro u Nemačku autom prvi put, pa pokušavam da utvrdim da li je neophodno da pre puta nabavim zelenu nalepnivcu (environmental badge). Th. znam da moj auto dobija tu, broj 4, ali nisam siguran da li je svaki auto mora imati (kao vinjetu za Austriju ili Madjarsku) ili je ona samo uslov za ulaz u pojedine zone. Konkretno, ja idem autoputem pa do Eslingena, koji prema green-zones nije u nekoj zoni. Da li u tom slucaju ne treba da je uzimam, i da li mogu da je tamo nabavim lako ako ipak odlucim da vozim negde gde je zona?

Korisnikov avatar
ljuba
Postovi: 6743
Pridružio se: 19 Sep 2013, 19:52
Garaža: X-trail
Lokacija: Amst

Re: Nemačka autom (zelena nalepnica)

Post od ljuba » 13 Avg 2022, 08:57

Ja zadnjih 5 godina idem redovno po Nemackoj i nemam stiker. Njega mozes da uzmes u bilo kom servisu ili TUV radnji (a i na ostalim mestima u Nemackoj). Samo pazi da je radni dan :). Kostala je 5 eur i trebala im je samo moja saobracajna. Stiker treba samo kada ulazis u zasticene zone obicno vecih gradova. Za autoput ne vazi, osim ako slucajno ili prinudno ne skrenes pravo u nju :) (sto mi se desavalo)

Znaci da rezimiram, ako ti ne treba stiker nemoj da ga uzimas, a ako si vec tamo i imas mesta na soferci zalepi jedan ako postoji malecka sansa da naletis na neku takvu zonu…

handys
Postovi: 187
Pridružio se: 30 Apr 2018, 15:09

Re: Nemačka autom (zelena nalepnica)

Post od handys » 13 Avg 2022, 09:51

Hvala, pričekaću onda do tad. Iznenadio sam se kad sam video da nema vinjeta, pa rekoh da proverim da nema neka druga obavezna stvarcica.
Inace, kakva su iskustva glede famoznih autobanova bez ogranicenja? Verujem da je bezbedno ici 130 desnom trakom :kafa:

Korisnikov avatar
blaugrana
Postovi: 6885
Pridružio se: 26 Jan 2012, 17:08
Lokacija: Novi Sad

Re: Nemačka autom (zelena nalepnica)

Post od blaugrana » 13 Avg 2022, 09:58

Prati saobracaj I no sikiriki

Gesendet von meinem Blauwei mit Tapatalk


Korisnikov avatar
Milos
Postovi: 8563
Pridružio se: 04 Feb 2012, 23:30
Garaža: tedeijevi geteijevi

Re: Nemačka autom (zelena nalepnica)

Post od Milos » 13 Avg 2022, 12:26

I jos jedna stvar u DE nema blicanja da ti se neko pomeri ispred.A najbrzi su obicno kamioni iz Rumunije i autobusi iz Poljske :)
Xepoj87 je napisao:
03 Feb 2023, 11:30
Sve je poslo naopako kada sam prodao prvi Mercedes.

Korisnikov avatar
Bogdan
Banned
Postovi: 1129
Pridružio se: 15 Avg 2020, 13:10

Re: Nemačka autom (zelena nalepnica)

Post od Bogdan » 13 Avg 2022, 12:35

Ima toga i ovde na zalost, kao i svuda

Ford S-Max 2,5t


handys
Postovi: 187
Pridružio se: 30 Apr 2018, 15:09

Re: Nemačka autom (zelena nalepnica)

Post od handys » 13 Avg 2022, 12:38

Nece biti blicanje moj problem, ja cu desno skroz pa nek prolazi ko kako hoce :D

Korisnikov avatar
kragujevac
Postovi: 3397
Pridružio se: 16 Jul 2016, 08:46
Garaža: Jaguar XF 4.2 V8
Lokacija: Minhen/BRD

Re: Nemačka autom (zelena nalepnica)

Post od kragujevac » 13 Avg 2022, 13:20

Milos je napisao:
13 Avg 2022, 12:26
I jos jedna stvar u DE nema blicanja da ti se neko pomeri ispred.A najbrzi su obicno kamioni iz Rumunije i autobusi iz Poljske :)
Odakle ti ta informacija da ovde nema blicanja na AP? Ima i te kako, samo što najveći broj onih koji imaju razloga da blicaju(a razlog je recimo da su u levoj traci sa +200kmh) ,urade to sa udaljenosti od 200 i više metara.
Jedan od najproblematičnijih prekršaja je neodržavanje rastojanja. Ako te civilna policija na AP zaustavi zbog nekog prekršaja, plaća se odmah, može i karticom. :)
Za bolesnike postoji bolnica, za ludake ludnica. Samo za budale nema ništa, zato ih se toliko i nakotilo.
Ljuba Moljac

Korisnikov avatar
Grujic
Moderator
Postovi: 13155
Pridružio se: 06 Jan 2012, 12:39
Garaža: Bmw 320d e90 & 316i E36 Kupe
Lokacija: Beograd

Re: Nemačka autom (zelena nalepnica)

Post od Grujic » 13 Avg 2022, 13:24

Ja sam se bio zabrinuo za tvoje zdravlje :)

Korisnikov avatar
kragujevac
Postovi: 3397
Pridružio se: 16 Jul 2016, 08:46
Garaža: Jaguar XF 4.2 V8
Lokacija: Minhen/BRD

Re: Nemačka autom (zelena nalepnica)

Post od kragujevac » 13 Avg 2022, 13:31

O,hvala na brizi, sve je u apsolutno najboljem redu :), još uvek na istom mestu, još uvek ista zelena kanta u garaži, još uvek ista supruga.
Za bolesnike postoji bolnica, za ludake ludnica. Samo za budale nema ništa, zato ih se toliko i nakotilo.
Ljuba Moljac

Korisnikov avatar
Bogdan
Banned
Postovi: 1129
Pridružio se: 15 Avg 2020, 13:10

Re: Nemačka autom (zelena nalepnica)

Post od Bogdan » 13 Avg 2022, 17:16

kragujevac je napisao:
Milos je napisao:
13 Avg 2022, 12:26
I jos jedna stvar u DE nema blicanja da ti se neko pomeri ispred.A najbrzi su obicno kamioni iz Rumunije i autobusi iz Poljske :)
Odakle ti ta informacija da ovde nema blicanja na AP? Ima i te kako, samo što najveći broj onih koji imaju razloga da blicaju(a razlog je recimo da su u levoj traci sa +200kmh) ,urade to sa udaljenosti od 200 i više metara.
Jedan od najproblematičnijih prekršaja je neodržavanje rastojanja. Ako te civilna policija na AP zaustavi zbog nekog prekršaja, plaća se odmah, može i karticom. :)
Bas takoSlika

Ford S-Max 2,5t


Korisnikov avatar
dragvorl
Site Admin
Postovi: 23799
Pridružio se: 06 Jan 2012, 13:03
Garaža: Fiat Stilo 1.9 MJ
Lokacija: NS
Kontakt:

Re: Nemačka autom (zelena nalepnica)

Post od dragvorl » 14 Avg 2022, 00:57

Ja uvek primetim kad se iz H (divlji zapad na AP) predje u AT koliko se drugacije vozi, pa i u jeku sezone, Nemacka takodje, jace kazne verovatno. Mnogo manje uvlacenja na 1m u brzoj traci, blicanja i ostale seljane.
Sto se zelene ( doduse moze biti i druge boje) nalepnice tice, ja je nikad nisam imao, isao sa vise kola nekad po tim zonama, nije nista stizalo. Doduse treba je uzeti.
SlikaSlika
Mauro Forghieri:"Power comes from speed, torque without speed is nothing"
Life is funny, skies are sunny, Bees make honey, who needs money

Korisnikov avatar
kragujevac
Postovi: 3397
Pridružio se: 16 Jul 2016, 08:46
Garaža: Jaguar XF 4.2 V8
Lokacija: Minhen/BRD

Re: Nemačka autom (zelena nalepnica)

Post od kragujevac » 14 Avg 2022, 17:09

Lično ne poznajem nikoga ko je platio kaznu zbog nemanja te zelene nalepnice. Žute ,crvene i crne nalepnice sa kojima u "zelenu" zonu i ne sme da se ulazi su postale toliko retke da je to potpuno zanemariva kategorija. Očigledno da su automobili sa tako zastarelim izduvnim sistemima već našli svoje nove vlasnike van BRD, ili su već reciklirani.
Koliko je meni poznato, upravo zbog toga što ogroman deo automobila koji su trenutno na ulicama i tako i tako ima "zelene" nalepnice, to niko živi više i ne kontroliše. Policija i parking servis nemaju dovoljno osoblja ni za mnogo preče stvari nego što je jurnjava za nalepnicama. Dok je auto u pokretu tek tu niko ne gleda, u javnim garažama niko ne gleda, a naći parking na ulici (gde bi, teoretski, ali bašbaš teoretski neko mogao da kontroliše)u užoj gradskoj zoni je naučna fantastika.
Za bolesnike postoji bolnica, za ludake ludnica. Samo za budale nema ništa, zato ih se toliko i nakotilo.
Ljuba Moljac

Korisnikov avatar
Bogdan
Banned
Postovi: 1129
Pridružio se: 15 Avg 2020, 13:10

Re: Nemačka autom (zelena nalepnica)

Post od Bogdan » 14 Avg 2022, 17:14

dragvorl je napisao:Ja uvek primetim kad se iz H (divlji zapad na AP) predje u AT koliko se drugacije vozi, pa i u jeku sezone, Nemacka takodje, jace kazne verovatno. Mnogo manje uvlacenja na 1m u brzoj traci, blicanja i ostale seljane.
Sto se zelene ( doduse moze biti i druge boje) nalepnice tice, ja je nikad nisam imao, isao sa vise kola nekad po tim zonama, nije nista stizalo. Doduse treba je uzeti.
Bojim se samo Rumuna i Bugara na AP kroz Austriju i Nemacku. Nema to ni zmigavaca ni nista, ulecu, izlecu samo tako... Bas su nepredvidljivi, uzas kako voze... Gore nego kod nas u Srbiji.

Ford S-Max 2,5t


Korisnikov avatar
kragujevac
Postovi: 3397
Pridružio se: 16 Jul 2016, 08:46
Garaža: Jaguar XF 4.2 V8
Lokacija: Minhen/BRD

Re: Nemačka autom (zelena nalepnica)

Post od kragujevac » 14 Avg 2022, 17:59

Nisu ni madjari ništa bolji. Oni znaju da teraju auto, ali da voze, to nikako.
Za bolesnike postoji bolnica, za ludake ludnica. Samo za budale nema ništa, zato ih se toliko i nakotilo.
Ljuba Moljac

Odgovori