Atest

Iskustva u vezi autogasa, preporuke za ugradnju
Odgovori
Korisnikov avatar
pedja
član 001
Postovi: 14138
Pridružio se: 13 Jan 2012, 08:52
Garaža: SX4 1,6/120 TNG
Lokacija: Beograd

Re: Atest

Post od pedja » 10 Apr 2022, 12:28

Ja sam radio 2020.
Odvezao ko Rašića, tamo mi završili sve sa atestom (sredom rade ateste). Svakako sam ga radio pred registraciju, jer mi se termin gađa sa kupovinom i registracijom vozila.

Cene se ne sećam, osim da sam ostavio 500 kinti da natoče plin :D




TapaT


Korisnikov avatar
trojanac
Editor in Chief
Postovi: 29862
Pridružio se: 06 Jan 2012, 11:39
Garaža: KIA Ceed JD 1.4
Lokacija: Beograd
Kontakt:

Re: Atest

Post od trojanac » 13 Maj 2022, 14:08

Zvao sam Babića danas. Kaže trenutno je kod njega zamena 180e ali svaki dan se menjaju cene zbog Ukrajine. Mogu da čekam do registracije zakonu avgustu ali kaže neće biti jeftinije sigurno. Tako da koga to čeka nek ne čeka.
Posetite www.garaza.rs !

ljubitelj
Postovi: 10548
Pridružio se: 10 Sep 2012, 21:16
Lokacija: Beograd

Re: Atest

Post od ljubitelj » 13 Maj 2022, 17:23

Ja sam vršio zamenu boca tu na 10 godina na Audiju A4 2,0 negde jesenas. Ispalo tu oko (nešto ispod) 100evra (plus ruke).
Velika toro boca od 61 litra (čitati jedna od skupljih).

Za boce standardne veličine procenio bih na 70tak evra+ ruke.

Za zamenu boce nakon 10 godina nije potrebna izjava instalatera, može bilo ko da uradi. Tako mi rekli, tako i bilo u meni poznata 2 slučaja u zadnje 2 godine.

Takodje sam sebi menjao bocu usled 10 godina, stavio toro od 63 litra jer nije bilo one željene (veće) od 77 litara a da je sveže uvezena po godištu koje se upisuje u papire.

Korisnikov avatar
Saša
Postovi: 12985
Pridružio se: 13 Jan 2012, 08:07
Garaža: Renault Kadjar Equilibre 1.3 TCe 140 i Fiat Punto Classic 1.2 8V LPG Dynamic A/C
Lokacija: Novi Sad

Re: Atest

Post od Saša » 13 Maj 2022, 20:18

Ja sam za Punta zamenu boce platio 130 evra u martu prošle godine (boca + rad majstora - moj imenjak iz S. Kamenice, servis Landi Renzo). Dobio sam i tu potvrdu o izvršenim radovima, zakazao mi odmah i termin u AMSS-u, sve prošlo glatko iz bez problema. Dobio sam i najsvežiju moguću bocu, mislim da je datum proizvodnje bio februar 2021.

Korisnikov avatar
Eskimko
Postovi: 515
Pridružio se: 14 Jan 2018, 22:15
Garaža: Citroën C5 X7 Exclusive 2.0 HDI
Lokacija: Smederevo

Re: Atest

Post od Eskimko » 14 Maj 2022, 07:56

Menjaju cene zbog Ukrajine a boce su iz Turske :pijemcaj:

Korisnikov avatar
dragvorl
Site Admin
Postovi: 23743
Pridružio se: 06 Jan 2012, 13:03
Garaža: Fiat Stilo 1.9 MJ
Lokacija: NS
Kontakt:

Re: Atest

Post od dragvorl » 14 Maj 2022, 08:08

Cuj, pa to je sad za sve opravdanje.
SlikaSlika
Mauro Forghieri:"Power comes from speed, torque without speed is nothing"
Life is funny, skies are sunny, Bees make honey, who needs money

Korisnikov avatar
Dare4x4
Postovi: 3102
Pridružio se: 22 Avg 2014, 17:00

Re: Atest

Post od Dare4x4 » 21 Jul 2023, 21:51

Nisam se na vreme organizovao da uradim reatest plina na Nivi i ističe mi sad u ponedeljak. Probaću u ponedeljak to da rešim ali ako ne uspem ne gine mi dan ili dva vožnje sa isteklim atestom. Da li neko zna, da li policija to može da vidi u pokretu ako se sretnem sa onima što proveravaju registraciju preko kamere? Registracija, naravno, nije istekla.

Korisnikov avatar
Saša
Postovi: 12985
Pridružio se: 13 Jan 2012, 08:07
Garaža: Renault Kadjar Equilibre 1.3 TCe 140 i Fiat Punto Classic 1.2 8V LPG Dynamic A/C
Lokacija: Novi Sad

Atest

Post od Saša » 21 Jul 2023, 21:58

Ne mogu, nije im softver baš toliko napredan a baza podataka toliko široka.


Sent from my iPhone using Tapatalk

Korisnikov avatar
pedja
član 001
Postovi: 14138
Pridružio se: 13 Jan 2012, 08:52
Garaža: SX4 1,6/120 TNG
Lokacija: Beograd

Re: Atest

Post od pedja » 21 Jul 2023, 22:00

To je sitnica za upariti. Ali, sa obzirom gde živimo, nemaš brige.

Ne mogu duže od godinu dana da upare eFiskal i eFakturu, a potrebno je da povežu jedan jedini string...

TapaT


Korisnikov avatar
Dare4x4
Postovi: 3102
Pridružio se: 22 Avg 2014, 17:00

Re: Atest

Post od Dare4x4 » 21 Jul 2023, 22:41

Hvala momci. Nadajmo se da će proteći sve kako treba.
Zvao sam AMSS u Nišu da se raspitam. Prvo jedva sam našao telefon jer su promenili lokaciju, nisu više na auto pijaci nego negde ka Niškoj Banji. Pitam čoveka da li su se menjali propisi od pre 5 godina (jer do sad je uvek trebala neka prerada). Kaže, sve je isto. Ne mora da se ide kod majstora prvo po izjavu ali kao bolje je jer najčešće nešto nađu da ne valja. Sad, ja ne znam šta mogu da nađu. Pogledao sam ceo sistem. Sva creva su čitava, bez naprslina, sve je na svom mestu. Creva antifriza imaju oznaku homologacije, osim na jednom kraju gde je preko reducira stavljeno tanje crevo u dužini desetak cm, kako bi se spojilo sa usisnom granom. Jednostavno ne može iz jednog komada da bude jer nije isti prečnik cevi na grani i na isparivaču. Takođe, creva koja vode plin od isparivača do usisa nemaju (ili ne vidim) oznaku homologacije. Ne znam da li je to problem ali tako je atestirano pre 5 godina. Boca je važeća još 5 god, ima elektroventil na sebi... Šta još da pogledam?

ljubitelj
Postovi: 10548
Pridružio se: 10 Sep 2012, 21:16
Lokacija: Beograd

Re: Atest

Post od ljubitelj » 21 Jul 2023, 23:08

creva koja vode plin od isparivača do usisa nemaju (ili ne vidim) oznaku homologacije
Meni ovo jesu gledali i kao vraćaju tj smatraju za problem. Traže i da budu šelnice na crevima tj na uvodnicima u granu.
A creva antifriza nisu gledali i kažu da nije bitno jer ne potpada pod distribuciju gasa.

Uzmi sa rezervom, bitno je onaj što bude pregledao šta će da kaže tj kakvo je njegovo vidjenje.

Korisnikov avatar
Dare4x4
Postovi: 3102
Pridružio se: 22 Avg 2014, 17:00

Re: Atest

Post od Dare4x4 » 21 Jul 2023, 23:32

Šelne imam svuda osim na crevu vakuuma, gde nisu ni potrebne.
Ja se ne sećam da li su ova creva za plin imala neke oznake ali svakako to su ista creva sa kojima je prošao atest ranije. Za creva antifriza znam sigurno da su tražili oznake homologacije, zbog toga su i menjana.
Da li sad proveravaju i kako radi na benzin? Prošli put nisu.

Korisnikov avatar
Saša
Postovi: 12985
Pridružio se: 13 Jan 2012, 08:07
Garaža: Renault Kadjar Equilibre 1.3 TCe 140 i Fiat Punto Classic 1.2 8V LPG Dynamic A/C
Lokacija: Novi Sad

Re: Atest

Post od Saša » 22 Jul 2023, 07:42

Meni je majstor koji mi je menjao dizne poskidao one pletene armature sa creva da bi se kao videlo šta piše na njima, da bi mi na kraju čovek koji je radio atest rekao da to ovaj nije trebao da radi (što je i logično jer je to fabrička instalacija odnosno fabrika je rako zamislila da bude na crevima). Sve zavisi gde radiš atest i na koga naletiš.


Sent from my iPhone using Tapatalk

Korisnikov avatar
Dare4x4
Postovi: 3102
Pridružio se: 22 Avg 2014, 17:00

Re: Atest

Post od Dare4x4 » 24 Jul 2023, 11:59

Evo da javim rasplet situacije.
Zvao sam majstora u nameri da svratim da on prvo baci pogled kako me ne bi vraćali. Međutim, on je zauzet, a ja nisam hteo da čekam. Pozvao sam amss u Nišu i saznao da su na novoj lokaciji ka Niškoj Banji, da reatest košta 6.600din i da izjava majstora više nije obavezna. Pitao sam za oznake koje su se obrisale sa creva, a on kaže dođi da vidimo. Bio je inače ljubazan i telefonom i kasnije uživo, što je novost u odnosu na ranije. Pitao sam ga da li mogu da kupim i sam zamenim creva ako bude problem zbog oznaka, a on kao ne znam, videćemo s kolegama, tuc muc... Zapravo, nije smeo telefonom da mi kaže otvoreno kakva je procedura ali smo se razumeli.
Odem ja, nađem čoveka. On slika sve za 5 min. Dadoše mi potvrdu, uzeše pare i ćao. Legalna pljačka, prosto rečeno. Nikakve provere, nikakvo detaljisanje. Uđeš, platiš, izađeš.
Ne znam da li je izjava majstora ukinuta za ostale prepravke ali za ovo mi je drago da jeste. Po mojoj logici, ako on daje izjavu onda treba da stoji iza svega i da ne idem na atest. I obrnuto, ako su ovi verifikovali da je po propisima i ispravno, šta ima veze ko je ugradio. Ne samo za plin.

Odgovori