Vožnja na gas - vaša iskustva

Iskustva u vezi autogasa, preporuke za ugradnju
Odgovori
Korisnikov avatar
dunx81
Postovi: 5575
Pridružio se: 13 Jan 2012, 08:20
Garaža: Civic 1.8
Lokacija: Zrenjanin

Re: Vožnja na gas - vaša iskustva

Post od dunx81 » 25 Sep 2022, 01:22

6 :)

Korisnikov avatar
hyundai_i30
Postovi: 353
Pridružio se: 02 Avg 2022, 05:13
Garaža: Hyundai i30 1.4 16V, 2011. (plin + benzin)
Lokacija: Niš

Re: Vožnja na gas - vaša iskustva

Post od hyundai_i30 » 25 Sep 2022, 10:49

Neki proizvodjaci otezavaju maximalno stvar sto se tice naknadne ugradnje plina, a to samo govori o tome da jednostavno ne treba prebudzivati bas sve i svasta.

Razni modeli razlicito podnose plin, Japanci ga bas ne mirisu, pa i Korejci generalno. U Hyundai i30 koji ja vozim je ubacen 2 god. nakon proizvodnje auta i sledeceg maja dolazi vreme za zamenu plinske boce. Motor je 1.4, dosta slab za Hyundai karoseriju i ukupnu tezinu auta od preko 1200kg-a, ali eto ugradjuje se i u ove modele.

Lil koji je u Nisu na jednoj od najvisih pozicija u Hyundai oficijalnom servisu je sam ugradio plin u svoj i30, istina ove modernije TNG sisteme i lupio mu cenu od 6k ladno iako je auto 2012. god. Ocekuje da ce neko da se zaleti bas zbog TNG-a da iskesira to, pogotovo sto je auto redovno servisiran u oficijalnom servisu, ali to nije garancija kvaliteta auta i koliko ce da tera bez problema.

1.4 motor koji ja vozim ima prosecnu potrosnju od 8.2L od kada je proizveden 2011. god., na benzini po gradu trosi do 9, na otvorenom spusta i na 5. Plin trosi do 10.5, na otvorenom takodje spisti dosta i sve u svemu sam zadovoljan iako smatran da ovaj model nije bas orijentisan ka TNG-u, ali za sada se dobro drzao i solidno prosao...


Sent from my M2101K6G using Tapatalk


Korisnikov avatar
Heinz
Postovi: 19191
Pridružio se: 12 Mar 2012, 19:27
Garaža: Civic FK2 1.8
Lokacija: Voždovac

Re: Vožnja na gas - vaša iskustva

Post od Heinz » 25 Sep 2022, 14:04

Ma da je nov auto na taxiju razumeo bih potpuno.
Probaću da nađem sa drugog foruma, mislim da čovek na taxiju bez problema pegla plin na Civicu 1.8 200-300k km, ali štelovanje ventila na npr 20-30k km umesto na 120k km. Tako neki odnos.

Sent from my SM-G770F using Tapatalk


Korisnikov avatar
Skipper
Postovi: 2262
Pridružio se: 26 Jul 2016, 21:02
Garaža: Toyota Avensis MK3
Lokacija: Beograd

Re: Vožnja na gas - vaša iskustva

Post od Skipper » 25 Sep 2022, 14:43

Ja sam ugradio plin u japanca, prešao oko 60k km do sada, nikakvih problema.
Edit: moj auto troši puno i isplatilo mi se ulaganje nakon 12-13 kkm tako da imam i dalje računicu nakon svih dažbina, reatesta, zamene boce...

Sent from my SM-G975F using Tapatalk



Korisnikov avatar
dragvorl
Site Admin
Postovi: 23744
Pridružio se: 06 Jan 2012, 13:03
Garaža: Fiat Stilo 1.9 MJ
Lokacija: NS
Kontakt:

Re: Vožnja na gas - vaša iskustva

Post od dragvorl » 25 Sep 2022, 17:29

Trojke je stuko ko zna koliko na plin u Hondi.
SlikaSlika
Mauro Forghieri:"Power comes from speed, torque without speed is nothing"
Life is funny, skies are sunny, Bees make honey, who needs money

Korisnikov avatar
hyundai_i30
Postovi: 353
Pridružio se: 02 Avg 2022, 05:13
Garaža: Hyundai i30 1.4 16V, 2011. (plin + benzin)
Lokacija: Niš

Re: Vožnja na gas - vaša iskustva

Post od hyundai_i30 » 26 Sep 2022, 05:30

Skipper je napisao:Ja sam ugradio plin u japanca, prešao oko 60k km do sada, nikakvih problema.
Edit: moj auto troši puno i isplatilo mi se ulaganje nakon 12-13 kkm tako da imam i dalje računicu nakon svih dažbina, reatesta, zamene boce...

Sent from my SM-G975F using Tapatalk
Zavisi od mnogo faktora naravno, najpametnije je gledati sopstvene potrebe i odraditi racunicu. Auto koji mnogo trosi se najcesce prebacuje na TNG kao osnovno pravilo, pogotovo kod nas gde se nevezano sada za plin svaki moguci softver crack-ovao godinama, mi smo navikli na tako nesto.

Prakticno je moguce odraditi na bilo kom autu, pa i na dizelima, ali ipak postoji momenat da neki proizvodjaci to otezavaju i da ljudima na kraju ne ispadne neka velika usteda jer ne treba gledati ustedu u gorivu samo, ljudi zaboravljaju servise i dazbine na koje moze otici mnogo.

Moj matori je medju prvima u gradu ugradio plin u VW Jettu '86 godiste onda kada ljudi nisu imali predstavu sta je to TNG i govorili mu da je blesav sto stavlja bombu u auto. A, matori je samo bio dobro informisan i shvatao princip rada svega toga, plin u domacinstvu recimo koristimo od kada je znam za sebe. Ta Jetta je presla kilometrazu koja je danas nepojmljiva za vecinu automobila, da ne pominjem uopste sta je od tereta u njoj sve prevezeno. Ali, taj auto je on sam opravljao u 90% slucajeva jer ga je znao u prste, to su ipak bila neka druga vremena.

I Apple se crack-uje pa sto ne bi Honda recimo? Pravim paralele izmedju softvera i automobila, ali zaista je tako. Sve moze, samo je pitanje da li ce rezultat biti zadovoljavajuci na duze staze. Ja pozdrzavam ugradnju plina, cak bih sada ugradio CNG recimo mozda pre TNG-a, ali u Nisu samo na jednoj NIS-ovoj pumpi mozes to da tocis.

Znam samo to da unazad 5 godina recimo, niko koga ja znam da je kupio auto nije kupio benzinca sa plinom sem mene, iako su imali mogucnost izbora, ljudi su se odlucivali za cist benzin mahom, a osetno manje za dizel... Nisu hteli da odrzavaju dvostruki sistem goriva i smatraju da je TNG na duze staze zbog potencijalnih kvarova i administracije neisplativ. Dakle, ovde prenosim samo misljenja onih sa kojima se ja prvi ne slazem.

Sada nevezano za plin - isto tako kada sam hteo da kupim prvog automatika, svi su mi kao i mom matorom nekada govorili da sam blesav, a sada ti isti koji vec voze automatike kazu da kada jednom provozas automatik, zaboravis i na kvacilo i da si ikad koristio menjac za saltanje i da su bili budale sto mnogo ranije to nisu uradili jer im je zivot laksi nakon ove migracije Slika.

Sent from my M2101K6G using Tapatalk



Korisnikov avatar
pedja
član 001
Postovi: 14142
Pridružio se: 13 Jan 2012, 08:52
Garaža: SX4 1,6/120 TNG
Lokacija: Beograd

Re: Vožnja na gas - vaša iskustva

Post od pedja » 31 Okt 2022, 22:18

Danas mi je prvi put stalo preko 40l, tačnije 40,66

Nikada nije dobacio do 40, koliko god ga iscrpeo, pa kasnije držao na pištolju.

TapaT


Korisnikov avatar
havijer
Postovi: 3068
Pridružio se: 28 Mar 2015, 07:55
Garaža: I30 mk1 1,4
Lokacija: Kragujevac/GM

Re: Vožnja na gas - vaša iskustva

Post od havijer » 31 Okt 2022, 22:20

Možda ti je popustio ventil koji ne da preko 80%? Zavisi nekad od pritiska na samom točionom mestu.

Sent from my VOG-L29 using Tapatalk


ljubitelj
Postovi: 10551
Pridružio se: 10 Sep 2012, 21:16
Lokacija: Beograd

Re: Vožnja na gas - vaša iskustva

Post od ljubitelj » 01 Nov 2022, 19:33

I od nagiba auta tj podloge.
To je običan plovak kao u vodokotliću, takav je i način rada tog ventila.

Meni je toro boca 61litar i kada sam sipao nije htelo više od 48-49litara da stane pa sam prepodesio plovak da stane 51-52litra čime je i dalje sačuvana sigurnosna margina. I obično stane izmedju 50-51 litar zavisno koliko je ravno na pumpi.

Korisnikov avatar
pedja
član 001
Postovi: 14142
Pridružio se: 13 Jan 2012, 08:52
Garaža: SX4 1,6/120 TNG
Lokacija: Beograd

Re: Vožnja na gas - vaša iskustva

Post od pedja » 01 Nov 2022, 21:49

Točeno je na istom mestu gde često točim.

TapaT


Vukasin994
Postovi: 131
Pridružio se: 31 Jul 2018, 17:57
Garaža: Octavia A7 1.6 TDI Style
Lokacija: Novi Sad

Re: Vožnja na gas - vaša iskustva

Post od Vukasin994 » 09 Feb 2023, 15:42

Pričam sa taxistom u Nišu o potrošnji Priusa i kaže lik ne troši ništa, 6,7,8 litara, meni ništa nije jasno, kad tek iz trećeg puta provaljujem da čovek priča o plinu. I prolazi mi kroz glavu reakcija toyotinog inženjera kad skonta da Srbi prave hibrid od hibrida :rofl:

Korisnikov avatar
hyundai_i30
Postovi: 353
Pridružio se: 02 Avg 2022, 05:13
Garaža: Hyundai i30 1.4 16V, 2011. (plin + benzin)
Lokacija: Niš

Re: Vožnja na gas - vaša iskustva

Post od hyundai_i30 » 09 Feb 2023, 17:58

Upravo tako, evo i jednog clanka na tu temu:

https://www.google.com/amp/s/www.b92.ne ... ersion=amp

Toyotini inzenjeri se kunu da njihov hibrid ne moze da eksplodira osim u slucaju ovakvih modifikacija kao kod nas. Zamislite samo auto na 3 pogonska goriva, sa prakticno 2 motora (benzinski i elektro koji se napaja iz baterije) - pali na benzin, pa menja izmedju plina i pogona na struju u zavisnosti od brzine i jos nekih parametara kako kazu, maksimalna usteda zagarantovana.

Ali, nismo samo mi "naucnici" vec i Spanci, tj. Katalonci, a ne bi me cudilo jos i Grci i drugi nama slicni koji gledaju samo da ustede po svaku cenu, pa cak i po cenu da neko usput pogine. Jer ako taksisti, tj. vlasnici taksi sluzbi ne propadnu time sto koriste gotovo savrseni, stedljivi fabricki hibrid, niko nece. Nije im dovoljno to sto su ta vozila prosla godine testiranja, u njihovoj proizvodnji ucestvovali citavi timovi i ko zna koliko ljudi, ipak nije to dovoljno dobro, daj da mu nabacimo mi neki AC Stag dok u medjuvremenu ne nadjemo kako da to tera na zagadjeni vazduh ili djubre kao pogonsko gorivo recimo, posto i jedno i drugo imamo u izobilju, pa cak i za izvoz Slika

Sent from my M2101K6G using Tapatalk









Korisnikov avatar
Skipper
Postovi: 2262
Pridružio se: 26 Jul 2016, 21:02
Garaža: Toyota Avensis MK3
Lokacija: Beograd

Re: Vožnja na gas - vaša iskustva

Post od Skipper » 09 Feb 2023, 18:19

U Gornjem Milanovcu ima taxi udruženje koje vozi corolle hybrid i videh jednu sa čepom za plin na braniku ali je puni ispod haube kao da ima i metan pride.

Sent from my SM-G975F using Tapatalk


ljubitelj
Postovi: 10551
Pridružio se: 10 Sep 2012, 21:16
Lokacija: Beograd

Re: Vožnja na gas - vaša iskustva

Post od ljubitelj » 10 Feb 2023, 21:52

Pa svaki SUS motor može na plin.
Motor je toplotna mašina i potpuno mu je svejedno šta će praviti vatru i goriti, samo je bitna priprema adekvatne gorive smese a to je opet odavno rešeno (i za benzince i dizele) pa se time ni hibridi na struju ne razlikuju u toj mogućnosti.

Čak štaviše glupo je što fabrike automobila nisu već odavno napravile hibride struja-plin kao najčistiji pogon (ako ne računamo vodonik) na fosilna goriva.
Pri čemu metan uopšte i ne mora da bude fosilnog porekla već da se sakuplja.

Korisnikov avatar
trojanac
Editor in Chief
Postovi: 29890
Pridružio se: 06 Jan 2012, 11:39
Garaža: KIA Ceed JD 1.4
Lokacija: Beograd
Kontakt:

Re: Vožnja na gas - vaša iskustva

Post od trojanac » 10 Feb 2023, 22:30

dragvorl je napisao:
25 Sep 2022, 17:29
Trojke je stuko ko zna koliko na plin u Hondi.
Nekih 150.000km za sada, 11 godina će u avgustu. Nakon ugradnje i prvog atesta rađen jedan reatest na 5 godina i prošle godine drugi kad je zamenjena i boca. Još je zamenjen i isparivač. Dizne su i dalje iste. Sad koga ne mrzi da računa precizno neka računa. Moja gruba računica kaže da sam uštedeo još jedan ovakav Civic.
Posetite www.garaza.rs !

Odgovori