Vožnja na gas - vaša iskustva

Iskustva u vezi autogasa, preporuke za ugradnju
Odgovori
Avanturista
Postovi: 20
Pridružio se: 02 Maj 2019, 19:25

Re: Vožnja na gas - vaša iskustva

Post od Avanturista » 26 Maj 2019, 20:20

Toyota celica 2.2 automatik(pre 18 god.),za americko trziste, kupljen sa 93k milja, isao kao oluja 4god(150k km).Ugradjen tng(kad laik slusa budalu), prolupao motor nakon 20k km.Lada niva 1.7 karburator, taj tng vec podnosi bolje(mnogo se njom i ne prelazi) a i motor da vam crkne, nije "300 dukata", pa izvolite.Ja sam u jedno SIGURAN...................................NIKAD VISE AUTOMOBIL SA TNG-om, nece biti u mom vlasnistvu.NIIIKAAADA

Korisnikov avatar
dragvorl
Site Admin
Postovi: 23743
Pridružio se: 06 Jan 2012, 13:03
Garaža: Fiat Stilo 1.9 MJ
Lokacija: NS
Kontakt:

Re: Vožnja na gas - vaša iskustva

Post od dragvorl » 26 Maj 2019, 20:33

Kao i sve uglavnom ugradnja uredjaja zahteva majstora koji zna svoj posao, a ugl ne znaju. Zato puno ljudi posle loseg iskustva vise nece da voze na gas. Doduse cesto ljudi hoce da ugrade za malo para kod bilo koga i onda se cude kada im se olupa o glavu. Imam bas jedan primer u bliskom okruzenju.
SlikaSlika
Mauro Forghieri:"Power comes from speed, torque without speed is nothing"
Life is funny, skies are sunny, Bees make honey, who needs money

Korisnikov avatar
Saša
Postovi: 12985
Pridružio se: 13 Jan 2012, 08:07
Garaža: Renault Kadjar Equilibre 1.3 TCe 140 i Fiat Punto Classic 1.2 8V LPG Dynamic A/C
Lokacija: Novi Sad

Re: Vožnja na gas - vaša iskustva

Post od Saša » 27 Maj 2019, 07:48

Tako je. Samo dobar majstor, redovno održavanje i nema problema. Evo šta je jedan poznati novosadski majstor za plin napisao na drugom forumu za jedan osetljiv motor a važi i uopšteno/šire:
Dora je napisao:To što je valvetronic dodatno otežava podešavanje koje i onako većina servisa prepušta autokalibraciji. Uz savremen uredjaj, dobro podešavanje i mala doza benzina bi trebalo da očuva sedište ventila u dobrom stanju. Sem tog tipa motora ima još nekih osetljivih na gas koji takodje krckaju sedišta ventila i osetljivi su na gas.
Video sam mnogo auta koji dolaze iz uvoza, nemaju valve saver i nisu im zveknuli ventili ni posle više od 200.000 km.

Puntu gas stoji kao šamar budali a opet sam viideo nekoliko gde je izgoreo venil.

Mislim da je stvar montaže i podešavanja glavni krivac. Ja lično izbegavam da radim valvetronic iz razloga što ljudi kad ugrade gas smatraju da je time svako daljnje održava gasa ili benzina besmisleno... Zamena ulja i kako tako ali liše malo radi, trokira, pali lampicu... to će se srediti zamenom filtera za gas i teraj dalje :)

Kontrola smeše i ispravnosti dizni se vrši kad totalno crknu i još onda bar 10k km.

Korisnikov avatar
dunx81
Postovi: 5575
Pridružio se: 13 Jan 2012, 08:20
Garaža: Civic 1.8
Lokacija: Zrenjanin

Re: Vožnja na gas - vaša iskustva

Post od dunx81 » 27 Maj 2019, 09:09

dragvorl je napisao:Kao i sve uglavnom ugradnja uredjaja zahteva majstora koji zna svoj posao, a ugl ne znaju. Zato puno ljudi posle loseg iskustva vise nece da voze na gas. Doduse cesto ljudi hoce da ugrade za malo para kod bilo koga i onda se cude kada im se olupa o glavu. Imam bas jedan primer u bliskom okruzenju.
Tipičan primer moj burazer,otišao kao po nekoj preporuci kolege s posla kod nekog lika da mu ugradi u a3 1.8t. Ugradio mu je ali auto nije radio kako treba,agonija pokušaja da se namesti da valja je trajala 3 nedelje i na kraju mu je čovek vratio pare i izvadio uređaj. Na kraju se ispostavilo da taj majstor nikad nije stavljao gas u turbo motor i sad je burazer u fazonu da neće ni da čuje za tng. A u golfu je gas od 2005, Babić stavio sve novo 2015 zbog atesta i sve radi ok.

t


Korisnikov avatar
pedja
član 001
Postovi: 14138
Pridružio se: 13 Jan 2012, 08:52
Garaža: SX4 1,6/120 TNG
Lokacija: Beograd

Re: Vožnja na gas - vaša iskustva

Post od pedja » 22 Jun 2019, 11:27


havijer je napisao: Ono što je greška 95% servisera je što neće u vožnji da fino podešavaju mapu. Jedini koji to rade su iz servisa Kotlajić iz Čačka 100 metara od pečenjare Dragiša :)
Bio, vozili se sa dve dijagnostike.

Sve OK, kako na benzin, tako i na TNG. Nema nekog rešenja. Sumnja da bi zamena sonde popravila stvari.

Rešenje: Ignoriši grešku.

Rešio: Nabavio BT ODB kinesko sokoćalo, da poništavam greške.

T-T


Korisnikov avatar
McGruja
Site Admin
Postovi: 13405
Pridružio se: 06 Jan 2012, 13:48
Garaža: Suzuki Vitara 1.6 16v AT

Re: Vožnja na gas - vaša iskustva

Post od McGruja » 22 Jun 2019, 11:39

Šta okida grešku?

Korisnikov avatar
pedja
član 001
Postovi: 14138
Pridružio se: 13 Jan 2012, 08:52
Garaža: SX4 1,6/120 TNG
Lokacija: Beograd

Re: Vožnja na gas - vaša iskustva

Post od pedja » 22 Jun 2019, 11:48

Pa, greška je P0420.

Sonda, katalizator... Nemaju neko pojašnjenje zašto na benzinu gasi grešku.

U avgustu ću do Tria, za mali servis i diskove, pa bi možda mogli da zamene i sondu, ali nisam siguran da je to rešenje. Mada, jedino što ostaje je katalizator i/ili sonda(e).

T-T


Korisnikov avatar
Heinz
Postovi: 19189
Pridružio se: 12 Mar 2012, 19:27
Garaža: Civic FK2 1.8
Lokacija: Voždovac

Re: Vožnja na gas - vaša iskustva

Post od Heinz » 22 Jun 2019, 12:14

Sonda samo OEM, a to nije jeftino. I bolje ti je da rešiš u Sumaru ili Beti npr.

Korisnikov avatar
pedja
član 001
Postovi: 14138
Pridružio se: 13 Jan 2012, 08:52
Garaža: SX4 1,6/120 TNG
Lokacija: Beograd

Re: Vožnja na gas - vaša iskustva

Post od pedja » 22 Jun 2019, 12:20

U ES sam pitao za dve stvari. Prva je sređivanje onih ventila, druga šta da radim sa ovom greškom.

U oba slučaja sam dobio isti odgovor: "oko 1000€". Bukvalno.

Plašim se da pitam pošto je mali servis :D

Nego, postoji li način za ispitivanje sonde? Neka voltaža, unimer i sl?
T-T



Korisnikov avatar
McGruja
Site Admin
Postovi: 13405
Pridružio se: 06 Jan 2012, 13:48
Garaža: Suzuki Vitara 1.6 16v AT

Re: Vožnja na gas - vaša iskustva

Post od McGruja » 23 Jun 2019, 01:02

Preko dijagnostike se vidi lepo, samo za Android postoji app, SZ Viewer

Sinusoida mora da ide iz rich u lean stanje, i trimovi moraju da budu do 2-3% max
Gledaš u leru, pa na 2-3.000 obrtaja, pa kad putopis gas.

Druga sonda, posle kata, je drugačija priča.
Ona mora da ima dosta manju amplitudu, ako je prva sonda ispravna

ljubitelj
Postovi: 10546
Pridružio se: 10 Sep 2012, 21:16
Lokacija: Beograd

Re: Vožnja na gas - vaša iskustva

Post od ljubitelj » 23 Jun 2019, 10:05

:plusone:

Trim unutar 2-3% odstupanja i sonda kao i ceo sistem ubrizgavanja zadovoljni.
Druga sonda je samo kontrola katalizatora, ne utice na regulaciju sagorevanja.

Same sonde su veoma pouzdane i jedan od delova koji se najredje kvari u sistemu ubrizgavanja a opet deo koji se najcesce menja u pokusaju da se resi kvar.

Gasni uredjaj ima dijagnosticki ekran za rad sonde, lepo se vidi razlicit signal pri radu na benzin i pri radu na gas.

Korisnikov avatar
Saša
Postovi: 12985
Pridružio se: 13 Jan 2012, 08:07
Garaža: Renault Kadjar Equilibre 1.3 TCe 140 i Fiat Punto Classic 1.2 8V LPG Dynamic A/C
Lokacija: Novi Sad

Re: Vožnja na gas - vaša iskustva

Post od Saša » 31 Mar 2020, 20:41

Konačno da neko pokrene pitanja ekološkog aspekta vožnje na TNG, smanjenja akciza, oslobađanja troškova atesta/reatesta i ostalog, odnosno stimulacije vožnje na ovo zaista ekološko gorivo:



Žao mi je samo što nisu uporedili izduvne gasove benzinca koji se vozi na TNG i nekog dizelaša, tu bi se tek pokazale prave brojke i vrednosti. Daj Bože da ovo neko od idiota u vlasti vidi i konačno uradi nešto, pa da se broj vozila na ovo gorivo ponovo počne povećavati, umesto trovača dizelaša. :)

Korisnikov avatar
Martin
Postovi: 2857
Pridružio se: 13 Jan 2012, 17:38
Garaža: 2021 Dacia Logan Comfort Eco-G
Lokacija: Sremska Mitrovica

Re: Vožnja na gas - vaša iskustva

Post od Martin » 31 Mar 2020, 21:07

Svedoci smo proteklih dana da vozila u jako malom procentu doprinose zagađenju vazduha. Bili benzin, dizel, TNG ili CNG.

Korisnikov avatar
Eskimko
Postovi: 515
Pridružio se: 14 Jan 2018, 22:15
Garaža: Citroën C5 X7 Exclusive 2.0 HDI
Lokacija: Smederevo

Re: Vožnja na gas - vaša iskustva

Post od Eskimko » 31 Mar 2020, 21:10

Gledao sam emisiju, dosta su zanimljivi rezultati.
Jos kad bi ova drzava znala da stimulise vozila koja imaju tng (manja registracija, malo da smanje dozivljaj sa akcizama na tng) bilo bi sjajno :pop:

Korisnikov avatar
dragvorl
Site Admin
Postovi: 23743
Pridružio se: 06 Jan 2012, 13:03
Garaža: Fiat Stilo 1.9 MJ
Lokacija: NS
Kontakt:

Re: Vožnja na gas - vaša iskustva

Post od dragvorl » 31 Mar 2020, 21:29

Saša je napisao:
31 Mar 2020, 20:41
Konačno da neko pokrene pitanja ekološkog aspekta vožnje na TNG, smanjenja akciza, oslobađanja troškova atesta/reatesta i ostalog, odnosno stimulacije vožnje na ovo zaista ekološko gorivo:



Žao mi je samo što nisu uporedili izduvne gasove benzinca koji se vozi na TNG i nekog dizelaša, tu bi se tek pokazale prave brojke i vrednosti. Daj Bože da ovo neko od idiota u vlasti vidi i konačno uradi nešto, pa da se broj vozila na ovo gorivo ponovo počne povećavati, umesto trovača dizelaša. :)
Ako uporedis nekog 2007+ (sa dpf i scr) dizelasa kome sve od uredjaja za kontrolu emisije radi iznenadio bi se koliko malo zagadjuju, izbacuju CO2, azot i kiseonik u najvecem delu. Ko vozi noviji dizel moze da vidi da je manje cadji na auspuhu nego kod benzinca. To sto tehnicki ne radi kako treba sa sve merenjem gasova zna se ko je odgovoran ali to je zadnja rupa na svirali. Ovo sto je ovde ispitano je samo mali deo emisije, 2 komponente CO i nesagoreli ugljovodonici ako se dobro secam, tu je TNG i najvise u prednosti i trebalo bi ga popularisati, ali eto...
SlikaSlika
Mauro Forghieri:"Power comes from speed, torque without speed is nothing"
Life is funny, skies are sunny, Bees make honey, who needs money

Odgovori