Vožnja na gas - vaša iskustva

Iskustva u vezi autogasa, preporuke za ugradnju
Odgovori
Korisnikov avatar
dunx81
Postovi: 5576
Pridružio se: 13 Jan 2012, 08:20
Garaža: Civic 1.8
Lokacija: Zrenjanin

Re: Vožnja na gas - vaša iskustva

Post od dunx81 » 10 Feb 2023, 23:09

Gde češ plin u Hondu :srbin: :mrgreen:

Korisnikov avatar
trojanac
Editor in Chief
Postovi: 30004
Pridružio se: 06 Jan 2012, 11:39
Garaža: KIA Ceed JD 1.4
Lokacija: Beograd
Kontakt:

Re: Vožnja na gas - vaša iskustva

Post od trojanac » 11 Feb 2023, 10:33

Zaboravio sam da napomenem koji je motor.
D16V1 VTEC (SOHC VTEC)
Posetite www.garaza.rs !

dzonic87
Postovi: 1352
Pridružio se: 05 Okt 2016, 18:53
Garaža: Hyundai Tucson 2.0crdi (2016, 4wd)

Re: Vožnja na gas - vaša iskustva

Post od dzonic87 » 11 Feb 2023, 10:48

Skipper je napisao:U Gornjem Milanovcu ima taxi udruženje koje vozi corolle hybrid i videh jednu sa čepom za plin na braniku ali je puni ispod haube kao da ima i metan pride.

Sent from my SM-G975F using Tapatalk
Metan?
U Nišu znam da taksisti na Toyotama hybrid vrlo često (tj ogromna većina) ima ugrađen i plin Slika
I cepaju samo tako

Korisnikov avatar
hyundai_i30
Postovi: 353
Pridružio se: 02 Avg 2022, 05:13
Garaža: Hyundai i30 1.4 16V, 2011. (plin + benzin)
Lokacija: Niš

Re: Vožnja na gas - vaša iskustva

Post od hyundai_i30 » 11 Feb 2023, 16:32

Baci pogled na par postova iznad, vec smo u detalje opisali situaciju sa taxistima u Nisu, koji teraju Toyotine hibride sa ugradjenim AC Stag-om, a bukvalno sam bio kod plinadzije u cijoj garazi je njegov šegrt ugradjivao plin u jedan od takvih hibrida i psovao ga samo tako i taksistu i njegovog gazdu, ali ipak taj plinadzija uzima dobre pare samo na servis jer opsluzuje bar 2 taxi sluzbe u Nisu

Sent from my M2101K6G using Tapatalk



dzonic87
Postovi: 1352
Pridružio se: 05 Okt 2016, 18:53
Garaža: Hyundai Tucson 2.0crdi (2016, 4wd)

Re: Vožnja na gas - vaša iskustva

Post od dzonic87 » 11 Feb 2023, 16:59

Ne znam, zasnji put u Nišu sam se vozio u zelenom Priusu koji je prešao 800k km kaže taksista samo u Nišu

Korisnikov avatar
Martin
Postovi: 2867
Pridružio se: 13 Jan 2012, 17:38
Garaža: 2021 Dacia Logan Comfort Eco-G
Lokacija: Sremska Mitrovica

Re: Vožnja na gas - vaša iskustva

Post od Martin » 11 Feb 2023, 17:37

U Sremskoj Mitrovici voze neve Toyote hybrid na CNG. Ništa im ne fali.

Korisnikov avatar
hyundai_i30
Postovi: 353
Pridružio se: 02 Avg 2022, 05:13
Garaža: Hyundai i30 1.4 16V, 2011. (plin + benzin)
Lokacija: Niš

Re: Vožnja na gas - vaša iskustva

Post od hyundai_i30 » 11 Feb 2023, 17:48

U Srbistanu se vozilo i na jestivo ulje dok je bilo drasticno jeftinije (a, to je bila relativno bliska proslost), tako da je hibrid na TNG ili CNG sasvim regularna stvar i kod nas "sve to normalno" sto bi rekao Muta Nikolic.

@dzonic87 Veoma je upitan kredibilitet prosecnog taksiste koji voli da siri abrove, a cesto i dezinformacije. Svakako stoji da taxi sluzba doooobro proceni sta je isplativo na duze staze i koji automobili se uzimaju na lizing kako bi presli vise stotina hiljada km, ali ima i mnogo urbanih mitova na nivou "lovackih prica"... Jer nema oblasti u koju se taksista ne razume i nema makar titulu docenta ako nista drugo .

Ako ne svakom, svakom drugom polovnjaku je vracena kilometraza, tako da su za nase uslove i daleko vece krntije od Prius-a prosle stotine hiljada km rupetina i kratera, sto je za svaku pohvalu

Sent from my M2101K6G using Tapatalk





Korisnikov avatar
Martin
Postovi: 2867
Pridružio se: 13 Jan 2012, 17:38
Garaža: 2021 Dacia Logan Comfort Eco-G
Lokacija: Sremska Mitrovica

Re: Vožnja na gas - vaša iskustva

Post od Martin » 11 Feb 2023, 18:36

Martin je napisao:
11 Feb 2023, 17:37
U Sremskoj Mitrovici voze neve Toyote hybrid na CNG. Ništa im ne fali.
Taksi, naravno.
Mada, ako neko ubija km, što da ne.

Korisnikov avatar
hyundai_i30
Postovi: 353
Pridružio se: 02 Avg 2022, 05:13
Garaža: Hyundai i30 1.4 16V, 2011. (plin + benzin)
Lokacija: Niš

Re: Vožnja na gas - vaša iskustva

Post od hyundai_i30 » 11 Feb 2023, 20:15

Zadnjih nekoliko nedelja "tendencija opadanja" cene TNG-a u Srbistanu. Jes da pojeftini za 50 para, ali bolje i toliko nego da poskupljuje.

Ne secam se kada je TNG bio ispod 102 RSD, malopre natocih na Gasprom pumpi za 101.90. Ako nastavi ovim tempom, ode plin ispod stotke na prolece zdravlje

Sent from my M2101K6G using Tapatalk


Korisnikov avatar
havijer
Postovi: 3076
Pridružio se: 28 Mar 2015, 07:55
Garaža: I30 mk1 1,4
Lokacija: Kragujevac/GM

Re: Vožnja na gas - vaša iskustva

Post od havijer » 11 Feb 2023, 21:44

Sa druge strane benzin nikad jeftiniji...

Sent from my VOG-L29 using Tapatalk


Korisnikov avatar
hyundai_i30
Postovi: 353
Pridružio se: 02 Avg 2022, 05:13
Garaža: Hyundai i30 1.4 16V, 2011. (plin + benzin)
Lokacija: Niš

Re: Vožnja na gas - vaša iskustva

Post od hyundai_i30 » 11 Feb 2023, 23:01

Hehe, dobra konstatacija da se napravi fazon, ali realno kakve veze ima cena benzina i TNG-a? Bukvalno nikakve, narocito kod nas.

Ovo je Srbistan i nema nikakve logike, niti povezivanja cena TNG-a, benzina, nafte...? Kako se formira cena TNG-a uopste kod nas, a kako bilo gde drugde? TNG se sigurno ne dobija iz benzina da bi od njega zavisio, a generalno ne zavisi mnogo ni od cene nafte, vec daleko vise od raspolozenja politicara...

Evo iskustva onog ko koristi TNG u domacinstvu zadnjih 30+ god., pa mozda ima neke istine u tome . Za TNG u autu sam totalni amater, ali ne moram da vozim godinama na plin da bih kapirao okvirno stvari.

TNG se znatno manjim delom dobija iz nafte bilo gde u svetu i ne znaci da ce njegova cena ispratiti cenu nafte na globalnom nivou uopste.

Ja koliko se secam kod nas se TNG dobija sa nekim udelom od 70% iz zemnog gasa, dok se ostatak dobija preradom nafte u rafineriji. I koliki god da je taj odnos, ocigledno manji deo zavisi od same cene nafte i TNG uopste nema veze sa cenom benzina. Plin je nenormalno poskupeo daleko pre krize u Ukrajini kod nas, kao nigde u svetu...

To sto su samo u Srbistanu bukvalno preko noci tamo pre 10-ak godina akcize na benzin porasle tipa za 20%, za naftu za 40%, a za TNG za nekih 300% i svi se secamo tih novinskih naslova je skroz normalna stvar i onda slucajno tako isto preko noci TNG postade neisplativ bas onda kada nije bilo drugog nacina da se dopuni drzavna kasa . Proizvodnja TNG-a u celoj zemlji je opala jer su vestacki toliko nabili cenu da je drasticno opala potraznja za plinom. To se pogotovo osetilo kod vozaca koji su masovno izbacivali plin iz vozila i taj trend i dalje traje.

Tako da se ipak radujemo sto unazad mesec i kusur dana, nevezano za cenu benzina koji ide gore dole 3-4 RSD, TNG ipak ide za 50 para na dole jer nasi politicari zele da nas pocaste i hvala im na tome

Sent from my M2101K6G using Tapatalk







ljubitelj
Postovi: 10580
Pridružio se: 10 Sep 2012, 21:16
Lokacija: Beograd

Re: Vožnja na gas - vaša iskustva

Post od ljubitelj » 12 Feb 2023, 07:40

hyundai_i30 je napisao:
11 Feb 2023, 17:48
U Srbistanu se vozilo i na jestivo ulje dok je bilo drasticno jeftinije (a, to je bila relativno bliska proslost), tako da je hibrid na TNG ili CNG sasvim regularna stvar i kod nas "sve to normalno" sto bi rekao Muta Nikolic.

NIsam znao da je Nemačka "srbistan" pošto je tamo još od davne prošlosti vožnja na jestivo ulje sasvim regularna stvar. A odatle je ta "moda" i stigla do naših krajeva :)
TNG se sigurno ne dobija iz benzina da bi od njega zavisi
Si siguran u tu pretpostavku??? ;)
Hint- pogledati frakciona destilacija (nefte )šta je.
Inače kod nas se TNG uglavnom većinski uvozi kao derivat a sama MP cena je nešto sasvim deseto od cene proizvodnje samog TNG.
I da, TNG direktno je vezan za cenu benzina, barem u regionu Evrope, već decenijma neko opšte pravilo.

I benzin i plin su pojeftinili u zadnjih mesec dva....i procentualni odnos cena je ostao približno isti.

Korisnikov avatar
hyundai_i30
Postovi: 353
Pridružio se: 02 Avg 2022, 05:13
Garaža: Hyundai i30 1.4 16V, 2011. (plin + benzin)
Lokacija: Niš

Re: Vožnja na gas - vaša iskustva

Post od hyundai_i30 » 12 Feb 2023, 10:28

Sto se Nemacke tice, tamo su na ulje mogli da voze samo Balkanci, Svabe nikada nece imati tako originalne ideje .

Sto se cene TNG-a tice, ne bih se slozio. Kod nas se kao sto sam rekao oko 70% TNG-a proizvodi iz samog zemnog gasa, dok ostatak putem prerade nafte. TNG se NE DOBIJA iz benzina i nema veze sa njim, vec preradom nafte na poseban nacin, ali opet je to daleko manji udeo ukupne proizvodnje. Iz nafte se degazolinažom dobija TNG i ugljenovodonici iz kojih se kasnije dobija benzin. Dakle, ne benzin iz TNG-a, vec benzin iz ugljenovodonika nakon sto se izdvoji TNG iz sirove nafte...

Cena TNG-a kod nas nikako ne moze da zavisi od cene benzina ma koliko to cudno bilo. Cena bilo kog goriva u Srbistanu gotovo uopste ne zavisi od cene nafte na globalnom nivou, pricamo o periodu unazad godinu dana kada se vrsi nivelacija. Cena naseg goriva se bazira na kolicini unosa svih vrsta goriva na Mediteranu, taj faktor se izracunava u Djenovi ili tako nesto. Konacna cena nastaje kada drzava ubere svoj ogromni deo kroz akcize koje su verovatno najvece u regionu.

Nasa drzava je uvela ovu nivelaciju na pocetku energetske krize jer je cena nafte na globalnom nivou naglo skocila i kako nas benzinske pumpe ne bi tada odrale, cene svega bi otisle u nebesa i svako bi mogao da postavlja svoju cenu, nastala bi prava anarhija. Vec nakon nekih mesec dana ako pogledas samo grafik cene nafte na globalnom nivou unazad godinu dana, cena nafte ne samo da se vratila u normalu, vec je bila i na nekom vidu istorijskog minimuma.

Samo u Srbistanu se bez obzira na to i dalje vestacki koriguje cena nafte prema tom "Mediternskom faktoru" i to najvise odgovara politicarima, tj. NIS-u. Pogledaj samo ko je od pocetka energetske krize najprofitabilnije preduzece u regionu sa rekordnom zaradom, sama Naftna Industrija Srbije jer mi proizvodimo svoju naftu + uvozimo naftu koja je daleko jeftinija od cene po kojoj se prodaje na svakoj nasoj pumpi... Dakle, sve nase pumpe prodaju goriva po dosta vecoj ceni od globalne cene i imaju ogroman profit od toga. Ovo stanje regulisanja cena na nedeljnom novu sada odgovara samo onima koji ubiraju plodove svega toga, jer nema potrebe da nasa zemlja to radi posto vise nema osetnih oscilacija nafte, niti njenih derivata na globalnom nivou.

Dakle, ne postoji nikakva potreba da se na nedeljnom nivou unazad godinu dana koriguje cena goriva u zemlji jer ona po najmanje zavisi od cene nafte i zato sam rekao da daleko vise zavisi od potreba politicara.

Na kraju, ako je neko isao prosle godine bilo gde van zemlje, mogao je i sam u to da se uveri - cena goriva u Grckoj je tipa proslog juna/jula bila prakticno ista kao u Srbistanu sto se verovatno nikada ranije nije desilo, cak i na ostrvima gde je gorivo po pravilu najskuplje. Cena dizela je recimo na Krfu bila identicna ceni dizela kod nas kada sam ja isao na letovanje prosle godine.

Tako da hteli mi to ili ne, TNG, benzin ili dizel kod nas ponajmanje zavise od cene nafte i svako od ovih goriva se uredjuje onako kako politicarima odgovara, a TNG ne moze da zavisi nikako od benzina jer jednostavno mi vise nemamo potrebe da TNG proizvodimo kroz prepradu uvozne nafte kao ranije, imamo ga na pretek iz prirodnih rezervi koje danas zadovoljavaju sve nase pptrebe jer je potraznja za istim pala bar 5x unazad 10 godina...

Sent from my M2101K6G using Tapatalk





Korisnikov avatar
havijer
Postovi: 3076
Pridružio se: 28 Mar 2015, 07:55
Garaža: I30 mk1 1,4
Lokacija: Kragujevac/GM

Re: Vožnja na gas - vaša iskustva

Post od havijer » 12 Feb 2023, 11:00

ljubitelj je napisao:
hyundai_i30 je napisao:
11 Feb 2023, 17:48
U Srbistanu se vozilo i na jestivo ulje dok je bilo drasticno jeftinije (a, to je bila relativno bliska proslost), tako da je hibrid na TNG ili CNG sasvim regularna stvar i kod nas "sve to normalno" sto bi rekao Muta Nikolic.

NIsam znao da je Nemačka "srbistan" pošto je tamo još od davne prošlosti vožnja na jestivo ulje sasvim regularna stvar. A odatle je ta "moda" i stigla do naših krajeva :)
TNG se sigurno ne dobija iz benzina da bi od njega zavisi
Si siguran u tu pretpostavku??? ;)
Hint- pogledati frakciona destilacija (nefte )šta je.
Inače kod nas se TNG uglavnom većinski uvozi kao derivat a sama MP cena je nešto sasvim deseto od cene proizvodnje samog TNG.
I da, TNG direktno je vezan za cenu benzina, barem u regionu Evrope, već decenijma neko opšte pravilo.

I benzin i plin su pojeftinili u zadnjih mesec dva....i procentualni odnos cena je ostao približno isti.
Odnos nije isti

Nekad je plin bio 75
A benzin 145Slika

Sent from my VOG-L29 using Tapatalk


Korisnikov avatar
hyundai_i30
Postovi: 353
Pridružio se: 02 Avg 2022, 05:13
Garaža: Hyundai i30 1.4 16V, 2011. (plin + benzin)
Lokacija: Niš

Re: Vožnja na gas - vaša iskustva

Post od hyundai_i30 » 12 Feb 2023, 11:05

Istekao mi edit, a posto mi sledi demanti u vise navrata ja cu ovde stati sto se tice cene TNG-a, nafte, benzina i sta se i kako dobija. Nema potrebe da se prepucavamo kada cena TNG-a lagano pada, ajde da raste pa da smo isfrustrirani time. Ovako ako i dalje bude padala cena, mozda se i isplati na prolece zdravlje da se sedne u auto i ode u drugi grad i popije neko pivo sa aktivnim forumasima ovde - slozicemo se da se NE slazemo oko nekih stvari i to je to.

Posto ovde ima i Nislija koji pominju Toyotine Priuse u koje se uveliko ugradjuje TNG, da dodam samo nesto sto mi je zadnji plinadzija, koji inace servisira upravo ove taxi-hibride rekao bas kada sam u njegovoj garazi zatekao jedno taxi vozilo koga su on i njegov šegrt u najvece psovali iako imaju finu zaradu od svega toga jer je to ipak veci broj vozila i mogu da zive samo od njihovog redovnog servisa...

U Nisu je jedna od poslednjih aktuelnih stvari uvoz par komada Tesli, da bas onih Maskovih Tesli i kada zoves taxi ti lepo po vecoj ceni naravno mozes da narucis da po tebe dodje ne obican i dosadni svakodnevni Prius, vec glavom i bradom Tesla . E, pa ovom plinadziji kako on sam kaze je vlasnik taxi sluzbe cija vozila on odrzava sto se TNG-a tice ponudio izvesnu sumu novca ako uspe u Teslu da ubudzi TNG. Iako su obe strane svesne da je to vec epic fail u najavi, plinadzija kaze da razmislja o tome, posto je suma poprilicna i to bi mu obezbedilo momentalnu penziju.

E, sad ko tu laze ili se pravi blesav, sami prosudite

Sent from my M2101K6G using Tapatalk


Odgovori