Izmene Pravilnika o instalaciji i atestu TNG uređaja

Iskustva u vezi autogasa, preporuke za ugradnju
Odgovori
Korisnikov avatar
pedja
član 001
Postovi: 14181
Pridružio se: 13 Jan 2012, 08:52
Garaža: SX4 1,6/120 TNG
Lokacija: Beograd

Re: Izmene Pravilnika o instalaciji i atestu TNG uređaja

Post od pedja » 21 Jan 2021, 17:55

Ja oterao kod Rašića, gde je i ugrađen uređaj, pre deset godina kada je auto i kupljen. Sredom dolazi ekipa za atest. U utorak sam ostavio da zamene bocu i neke sitnice, u sredu popodne pokupio auto sa svim papirima i gotovim atestom.


TapaT


markoue
Postovi: 907
Pridružio se: 21 Nov 2016, 15:56
Garaža: Passat B7 2.0 TDI, PUG 307 1.6 16V

Re: Izmene Pravilnika o instalaciji i atestu TNG uređaja

Post od markoue » 28 Jan 2021, 12:40

Malopre dodjoh sa zakazanog pregleda za reatest, pa da napisem info iz prve ruke.

Pregled sam radio u Pane gas na Ledinama. Skroz korektni, tacni maksimalno. Pregled vozila je besplatan. Uocene su neke sitnice koje bi trebalo da zamenim pre nego sto reatestiram uredjaj:

-Nosac dizni koji ne postoji, vec dizne slobodno landaraju na izduvnoj grani, prenoseci vibracije preko instrument table u kabinu.
-Par selni
-Creva od dizni do izduvne grane

U pitanju su sitnice, ali ne moze proci reatest bez istih. Zakazao da mi to srede, i isti dan ce biti produzen reatest.

Sve u svemu, veoma jednostavna procedura. Potrebno je samo dostaviti staru potvrdu i saobracajnu dozvolu.

Ceh: 5500 RSD za reatest + 3000 RSD za gore navedeno. Obzirom da je u pitanju intervencija jednom u pet godina, nije strasno.
Сад му није ништа...

Korisnikov avatar
Saša
Postovi: 13026
Pridružio se: 13 Jan 2012, 08:07
Garaža: Renault Kadjar Equilibre 1.3 TCe 140 i Fiat Punto Classic 1.2 8V LPG Dynamic A/C
Lokacija: Novi Sad

Re: Izmene Pravilnika o instalaciji i atestu TNG uređaja

Post od Saša » 28 Jan 2021, 14:57

Pa naravno, nije to nikakav bauk, plus jednom u 5 godina a narod to shvatio zdravo za gotovo kao ogromam problem, kao da ćeš ga raditi na svakih 6 meseci. Mada, ranije je važio 10 godina a sada su prepolovili, dakle još jedan čist harač države.

Послато са SM-G965F помоћу Тапатока



ljubitelj
Postovi: 10571
Pridružio se: 10 Sep 2012, 21:16
Lokacija: Beograd

Re: Izmene Pravilnika o instalaciji i atestu TNG uređaja

Post od ljubitelj » 28 Jan 2021, 19:18

Pa jeste jedan bespotreban bauk i namet, da je 1.000 dinara pa još i ajde za tih 10 minuta posla objektivno utrošenih za vizuelni pregled.
Onih još 10 minuta fotografisanja svega i svačega kao za album neke modne reviije mislim da je eto da se ubije vreme, kao i prepisivanje podataka sa papira a koji već postoje odavno u elektronskom obliku u bazi.

A bespotrebno jer u Nemačkoj se radi na 20 godina, koliko i traje boca po deklaraciji proizvodjača.
Na svake 2 godine kada se radi tehnička kontrola vozila, pregleda se i TNG sistem, koji je ništa drugo do još jedan sklop na autu koji se prekontroliše regularno bez ikakvih posebnih nameta, reatesta već atestiranog, potvrde već potvrdjenog i zavedenog... i slične akrobacije koje su kod nas izmišljene.
Kod nas je naravno originalni atest proizvodjača nevalidan pa se mora na 10 godina ili (skupo) atestirati sama boca po specijalnom postupku za sudove pod pritiskom ili zameniti.

Inače prošao reatest u decembru bez primedbi, autu pored mene glavna zamerka folije na staklima kao problem za atest TNG. Skidali folije da bi TNG bio atestiran.

Korisnikov avatar
masaivan
Postovi: 1209
Pridružio se: 16 Jan 2012, 14:32
Garaža: Citröen C4 1.6 BlueHDi 120

Re: Izmene Pravilnika o instalaciji i atestu TNG uređaja

Post od masaivan » 28 Jan 2021, 19:28

Jesu li vama menjali težinu vozila, meni su na svaki atest dodali po 50kg

ljubitelj
Postovi: 10571
Pridružio se: 10 Sep 2012, 21:16
Lokacija: Beograd

Re: Izmene Pravilnika o instalaciji i atestu TNG uređaja

Post od ljubitelj » 28 Jan 2021, 19:44

Ne sećam se, meni je ovo bilo 5.to atestiranje/ pregledanje na istom autu i valjda su prvi put upisali šta trba, posle nisu menjali već samo prepisivali papire od auta i te ateste.
To sa promenom težine je po meni smejurija, TNG sistem je ceo komplet lakši od sadržaja rezervoara benzina, onog originalnog.
Zamisli da neko upisuje u saobraćajnu upisuje promenu težine usled toga što se u prazan rezervoar natoči benzin do vrha. Šta bi rekli na to, da je mudro ili da je neko poblesavio kada tako malu razliku administrativno registruje :)

Korisnikov avatar
Saša
Postovi: 13026
Pridružio se: 13 Jan 2012, 08:07
Garaža: Renault Kadjar Equilibre 1.3 TCe 140 i Fiat Punto Classic 1.2 8V LPG Dynamic A/C
Lokacija: Novi Sad

Re: Izmene Pravilnika o instalaciji i atestu TNG uređaja

Post od Saša » 28 Jan 2021, 21:04

I kod mog Punta na poslednjem "reatestu" nisu imali nikakvu primedbu na sam plinski uređaj, pitali su me jel to fabrička instalacija (potvrdio sam im da jeste), pa su se posle toga bukvalno neskriveno divili i celo vreme komentarisali na glas kako je dobro urađeno, napravili su jedno 100 slika valjda sebi za uspomenu, a onda su tražili da u autu zakopčam sve pojaseve da i njih slikaju (!? - kakve veze imaju pojasevi sa reatestom plinskog uređaja !? :D ). E, tu je bio problem jer sam ja baš malo pre toga zamenio ono zadnje originalno sedište i stavio drugo isto originalno ali sa naslonima a nisam montirao njegov pripadajući srednji pojas. I onda su se vrteli, podizali sedište i tražili srednji pojas (a ja izbacio onaj originalni koji se veže samo oko struka :D ) i češkali iza glave kako je to moguće da nema uopšte nikakvog srednjeg pojasa (niti ima rupe za njega na zadnjem stubu) a ima ona alka na sredini sedišta kroz koji se pojas provlači. Ja se u sebi smeškao i pravio lud u stilu, "takav je kupljen", "ma ko zna kako su to sklopili u Kragujevcu". Na kraju su se "atestirci" složili da je to nešto fabrika garant zajebala, slegnuli ramenima, slikali tako kako je i overili mi reatest. :D



Korisnikov avatar
dragvorl
Site Admin
Postovi: 23800
Pridružio se: 06 Jan 2012, 13:03
Garaža: Fiat Stilo 1.9 MJ
Lokacija: NS
Kontakt:

Re: Izmene Pravilnika o instalaciji i atestu TNG uređaja

Post od dragvorl » 28 Jan 2021, 21:27

Gde si ga terao na atest?
SlikaSlika
Mauro Forghieri:"Power comes from speed, torque without speed is nothing"
Life is funny, skies are sunny, Bees make honey, who needs money

Korisnikov avatar
Saša
Postovi: 13026
Pridružio se: 13 Jan 2012, 08:07
Garaža: Renault Kadjar Equilibre 1.3 TCe 140 i Fiat Punto Classic 1.2 8V LPG Dynamic A/C
Lokacija: Novi Sad

Re: Izmene Pravilnika o instalaciji i atestu TNG uređaja

Post od Saša » 28 Jan 2021, 21:46

Auto Rad u Ilirskoj, imali su iza onih njihovih linija za tehnički pregled u dvorištu još jedan objekat sa dizalicom i tu su bili stalno atestirci, no sada tamo više nema atestiranja, zvao sam ih neki dan da zakažem jer moram opet da idem na reatest i kažu da je to sada radi samo AMSS i to negde Futoškom putu, lokacija otprilike preko puta Jugoalata. Tamo isto ima neki tehnički pregled već godinama, ako se ne varam. Verovatno je to.

Korisnikov avatar
dragvorl
Site Admin
Postovi: 23800
Pridružio se: 06 Jan 2012, 13:03
Garaža: Fiat Stilo 1.9 MJ
Lokacija: NS
Kontakt:

Re: Izmene Pravilnika o instalaciji i atestu TNG uređaja

Post od dragvorl » 28 Jan 2021, 21:53

Da ima, pored osnovne skole Nikola Tesla.
SlikaSlika
Mauro Forghieri:"Power comes from speed, torque without speed is nothing"
Life is funny, skies are sunny, Bees make honey, who needs money

Odgovori