Izmene Pravilnika o instalaciji i atestu TNG uređaja

Iskustva u vezi autogasa, preporuke za ugradnju
Odgovori
Korisnikov avatar
NexT
Postovi: 13008
Pridružio se: 09 Jan 2012, 18:49
Garaža: E (W212)
Lokacija: Beograd

Re: Одг: Dobro veče

Post od NexT » 18 Apr 2013, 23:09

Sloba je napisao:
Heinz je napisao:
Sloba je napisao:Onako mi rekoše na tehničkom, a rekoše mi i da je u planu promena tog pravilnika pa ko zna kako će biti do sledeće godine. I SAT plus je najavio prilog o tome.

Za bocu znam, tako i meni piše u papirima - deset godina.
Ono moje je iz prve ruke. Ali mogu da proverim još jednom, meni će trebati u julu/avgustu.
Danas sam išao po nalepnicu i polisu i dodatno se raspitao. Kaže mi čovek da i boca mora da se menja i ne samo ona, već i creva. Kome je ostalo manje od šest meseci do isteka pet godina od dana ugradnje, taj ne može sada da registruje. Ja sam u onoj drugoj grupi. Imam fore do marta 2014. godine.

Sent from my HTC One V using Tapatalk 2
ili sam predugo budan ili jednostavno ne shvatam.

u 607 je ugradjen gas negde tokom 2008, mislim da je jul, avgust.
Registracija istice u oktobru, sredinom.

Atest znaci moram da radim na leto, i onda da registrujem auto na jesen?

Korisnikov avatar
Sloba
Site Admin
Postovi: 10571
Pridružio se: 06 Jan 2012, 12:03
Garaža: Ford Fiesta Ecoboost, Mazda CX-30 AWD
Lokacija: Novi Sad
Kontakt:

Re: Dobro veče

Post od Sloba » 18 Apr 2013, 23:11

Nažalost, tako je.

Korisnikov avatar
Laki021
Postovi: 13095
Pridružio se: 13 Jan 2012, 01:41
Garaža: BMW 540i xDrive
Lokacija: Zurich

Re: Dobro veče

Post od Laki021 » 19 Apr 2013, 01:00

Sloba je napisao:
Heinz je napisao:
Sloba je napisao: Danas sam išao po nalepnicu i polisu i dodatno se raspitao. Kaže mi čovek da i boca mora da se menja i ne samo ona, već i creva.
Boca stara 5 godina koja ima fabricki atest na 10?
Evo kakva je tačno situacija kod mene, povezao sam danas stvari. Autogas je ugrađen 11.03.2009. godine, a atest mi važi do 21.10.2018. godine. Zašto ne do 11.03.2019. godine i zašto 9.5, a ne 10 godina? Zato što je boca proizvedena 21.10.2008. i deset godina se računa od tog dana, ne od dana ugradnje, verovali ili ne. Zašto moram menjati bocu marta, 2014. godine? Zato što mart 2014. godine + 5 godina, period na koji će se po novom pravilniku izdavati atest, jeste mart 2019. godine, a tada će boca biti starija od deset godina. Dakle, boca ima fabrički atest od deset godina, ali atest na instalaciju mora biti izdat u okviru važenja atesta same boce, tu je caka. Ne mogu mi marta 2014. godine dati atest na pet godina jer će samoj boci u tom momentu ostati 4.5 godine fore. Zato je moram menjati.

Evo mog atesta pa pogledajte datume sa leve i desne strane knjižice i povežite sa navedenim.


A ne mogu da ti izdaju atest na 4 tj 4.5god? To bi jedino bilo logicno.

Korisnikov avatar
Heinz
Postovi: 19274
Pridružio se: 12 Mar 2012, 19:27
Garaža: Civic FK2 1.8
Lokacija: Voždovac

Re: Izmene Pravilnika o instalaciji i atestu TNG uređaja

Post od Heinz » 19 Apr 2013, 07:05

Kod mene je ista priča. Ako stignem pitaću danas.

Korisnikov avatar
Heinz
Postovi: 19274
Pridružio se: 12 Mar 2012, 19:27
Garaža: Civic FK2 1.8
Lokacija: Voždovac

Re: Izmene Pravilnika o instalaciji i atestu TNG uređaja

Post od Heinz » 19 Apr 2013, 09:16

Dok ne pitam, citiram deo člana 12. Pravilnika o ispitivanju:

(5) Potvrda važi pet godina ili do promene konstruktivnih karakteristika vozila. Potvrda se izdaje sa kraćim rokom važenja u slučajevima kada se prilikom ispitivanja utvrdi potreba za ranijim kontrolisanjem.

Ja bih rekao da može na 4.5 godine, kao što su mi prvobitno kolege i rekle.

Korisnikov avatar
dragvorl
Site Admin
Postovi: 23808
Pridružio se: 06 Jan 2012, 13:03
Garaža: Fiat Stilo 1.9 MJ
Lokacija: NS
Kontakt:

Re: Izmene Pravilnika o instalaciji i atestu TNG uređaja

Post od dragvorl » 19 Apr 2013, 09:28

Kakvo klepanje. Ne samo da ce zaraditi ta virtualna agencija nego i drzava od pdv na nove boce i te usluge. A mislim da sam negde cuo da ne mora nova boca, nego da oni nemaju testove za boce i da zato mora nova.
SlikaSlika
Mauro Forghieri:"Power comes from speed, torque without speed is nothing"
Life is funny, skies are sunny, Bees make honey, who needs money

Korisnikov avatar
Heinz
Postovi: 19274
Pridružio se: 12 Mar 2012, 19:27
Garaža: Civic FK2 1.8
Lokacija: Voždovac

Re: Izmene Pravilnika o instalaciji i atestu TNG uređaja

Post od Heinz » 19 Apr 2013, 09:34

Ovo je moje viđenje: boca ima atest 10 godina od fabrike, sada kod nas kad istekne tih 10 godine više nema produžavanja. Ranije je moglo, ali je ipak bilo neisplativo (demontaža, ispitivanje, montaža su koštali skoro kao nova boca).

Korisnikov avatar
Sloba
Site Admin
Postovi: 10571
Pridružio se: 06 Jan 2012, 12:03
Garaža: Ford Fiesta Ecoboost, Mazda CX-30 AWD
Lokacija: Novi Sad
Kontakt:

Re: Izmene Pravilnika o instalaciji i atestu TNG uređaja

Post od Sloba » 19 Apr 2013, 10:30

Laki021 je napisao:A ne mogu da ti izdaju atest na 4 tj 4.5god? To bi jedino bilo logicno.
Nadam se da će, ako ne ukinu ovaj pravilnik u potpunosti, makar dozvoliti novi atest na 4 ili 4.5 godine. To bi mi sledećeg proleća smanjilo trošak i odložilo ga na duži period, sa tim da 206-ica 2018-2019. godine verovatno neće biti moja briga.

Korisnikov avatar
dragvorl
Site Admin
Postovi: 23808
Pridružio se: 06 Jan 2012, 13:03
Garaža: Fiat Stilo 1.9 MJ
Lokacija: NS
Kontakt:

Re: Izmene Pravilnika o instalaciji i atestu TNG uređaja

Post od dragvorl » 19 Apr 2013, 15:32

Evo ga komplet pravilnik.

SlikaSlika
Mauro Forghieri:"Power comes from speed, torque without speed is nothing"
Life is funny, skies are sunny, Bees make honey, who needs money

ljubitelj
Postovi: 10590
Pridružio se: 10 Sep 2012, 21:16
Lokacija: Beograd

Re: Одг: Dobro veče

Post od ljubitelj » 19 Apr 2013, 20:09

pedja je napisao:A i kancelarija je upitna. Pitanje da li imaju adresu uopste.


TT
Kancelarije su sasvim fine, palata (Federacije) Srbije sa pogledom na Dunav.

Sloba je napisao: Kaže mi čovek da i boca mora da se menja i ne samo ona, već i creva.
Netacno na osnovu tumacenja sa tehnickog. Citao sam zvanicni dopis MUPa bas direktno primerak od pregledaca sa tehnickog iz marta ove godine, koji ukljucuje sve izmene koje su stupile na snagu u februaru ove godine i to nigde ne stoji.

Ali, sva oprema koja se ugradjuje u auto mora da bude homologovana, i boca, i creva i sijalice i felne i folije itd.

Svaka izmena bilo cega na autu podleze proveri i to kako ugradnja (npr gasne instalacije) tako i izgradnja tj vadjenje.

Pri tome je potrebno zamoliti drzavu (ABS) da odobri takvu promenu uz naravno taksiranu molbu doticnom organu.
To (na papiru) vazi i za postupak vadjenja boce za gas kojoj je istekao rok vazenja atesta.

Creva i cevi koje su po R67 ne moraju da se menjaju.

Koliko sam cuo tako krut pravilnik nije bas sprovodiv pa se ocekuje da ce biti prilagodjen i napisan novi do kraja godine.

EDIT by mod: ne pisati uzastopne postove u roku kracem od 30 minuta.

Korisnikov avatar
Geza
Moderator
Postovi: 45829
Pridružio se: 06 Jan 2012, 11:49
Lokacija: Apsurdistan

Re: Izmene Pravilnika o instalaciji i atestu TNG uređaja

Post od Geza » 22 Apr 2013, 17:31

Čekaju dva meseca na atest za gasni uređaj
http://vesti.mojauto.rs/Istrazujemo/378 ... ni-uredjaj

Vlasnici automobila sa gasnim uređajem čekaju na atest i po dva meseca, pa za to vreme ne mogu da obave tehnički pregled i voze automobile. Razlog je prebukiranost ovlašćenih ustanova posle odluke da svi uređaji za gas na automobilima, čiji je atest stariji od pet godina, moraju ponovo da prođu proveru.

Svi gasni uređaji stariji od pet godina ponovo moraju na kontrolu

Stanoje M. iz Zaječara u naredna dva meseca neće smeti da vozi svoj automobil, jer nije prošao tehnički pregled, pošto mu traže novi atest TNG uređaja, iako ima stari koji mu je u skladu sa ranijim propisima izdat na 10 godina.

- Registracija mi ističe sutra, a oni mi kažu da dođem za dva meseca, jer zbog nedostatka osoblja nemaju mogućnosti da rade terenska ispitivanja - kaže ovaj Zaječarac.

Iako je provera TNG uređaja na pet godina predviđena Zakonom o bezbednosti saobraćaja koji je u primeni od decembra 2009. godine, problem je nastao tek kada je počela primena ove odredbe, donošenjem Pravilnika o ispitivanju vozila februara 2013. godine.
Cene
6.000 dinara - pregled TNG uređaja za vlasnike vozila koji imaju već ugrađene i ranije ispitane uređaje
500 dinara - takse za podnošenje zahteva za pregled uređaja ugrađenih posle 12. 2. 2013. (ili su ugrađeni ranije, a nemaju atest)
3.000 dinara - uverenje o ispravnosti TNG uređaja ugrađenih posle 12. 2. 2013.

Damir Okanović iz Komiteta za bezbednost saobraćaja ocenjuje da su gužve nastale pre svega što vozači nisu blagovremeno obavešteni o novoj obavezi, ali i zbog suviše komplikovane birokratske procedure, koja podrazumeva da se pri kontroli svi podaci koji se upisuju istovremeno onlajn prikazuju u Agenciji za bezbednost saobraćaja.

- Taj softver, međutim, često ne funkcioniše, pa ceo sistem pada, zbog čega se stvaraju gužve - kaže Okanović i podseća da je Komitet predložio da se sa primenom ovih odredbi počne tek od decembra 2014. godine.

U Agenciji za bezbednost saobraćaja, međutim, tvrde da se nije požurilo sa primenom Pravilnika i dodaju da je bilo dovoljno vremena da se vozači upoznaju sa novim propisima.

- Problem je nastao zbog onih koji su imali atest izdat na 10 godina, koji su sada pohrlili na preglede. Zato smo MUP-u predložili da se ova vozila izuzmu iz kontrole koju predviđa novi Zakon, kako se ne bi primenjivao retroaktivno, odnosno da njihovi atesti važe na period na koji su i izdati. Odgovor, međutim, još nismo dobili - kaže Stojadin Jovanović, direktor Agencije za bezbednost saobraćaja.

Komentarišući cenu od 6.000 dinara, koliko košta pregled TNG uređaja, Jovanović kaže da cenu ne određuje Agencija koja je ovlašćenim laboratorijama sugerisala da pri određivanju cene imaju u vidu ekonomsku situaciju u zemlji, kao i činjenicu da vozila na TNG uglavnom voze ljudi koji na taj način žele da uštede. Polovina od tih 6.000, međutim, ide Agenciji, za usluge korišćenja softvera, izradu uverenja o atestu...

- Tako je odredila Vlada - kaže Jovanović.
Najgore je svađati se sa budalom. Prvo te spusti na svoj nivo, a onda te dotuče iskustvom...
Slika Slika

Rade
Postovi: 325
Pridružio se: 19 Apr 2012, 16:28
Garaža: škoda octavia 1.9 tdi
Lokacija: Sremski Karlovci

Re: Izmene Pravilnika o instalaciji i atestu TNG uređaja

Post od Rade » 16 Maj 2013, 16:31

Evo da obnovimo temu malo i čujete novosti bar što se tiče mašinskog fakulteta u Novom Sadu.Bio sam danas da uradim reatest na mojoj astri da me ne dočeka igranka u septembru kad ističe registracija .Na pregled sam čekao mesec dana,i zakazivanje je bilo moguće ne znam iz kog razloga samo do 27 maja a od tad nema više zakazivanja što znači da će se praviti redovi od 5 ujutro pošto će dnevno biti obrađeno 25 vozila.Imam utisak da će se Novosađani prisetiti kako je bilo kad su se menjale lične karte i pasoši.Sama procedura je sledeća kad dođete na red dobijete uplatnicu na 6000 din,vozilo vam bude prvo islikano sa svih strana uključujući bocu,multiventil,isparivač i cevi koje vode do mesta gde se toči gas.Posle toga vam se spojevi premažu čuvenom sapunicom i utvrdi da ništa ne curi i to je cela procedura rešenje o reatestu bude gotovo posle nekih 2 - 2.5 sata.Da ne bi morali naknadno da se vraćaju na reatest svi koji su ugradili tng pre 2008 godine bi trebalo da zamene crevo sa grane do isparivača jer po rečima ljudi sa fakulteta tek su od 2008 godine homologozivana creva za ugradnju,i sam sam ga zamenio da si ne napravim problem (1200 din)i da me ne vraćaju zbog istog.Ja sam moju muku rešio do 2016 a posle ću videti kako dalje ako zadržim auto zamena boce i multiventila mada se groze da će morati ceo uređaj da se menja pošto nije sekvent uređaj.Ovo je stanje na fakultetu a kakvo je u AMSS ne znam.Sretno !

Korisnikov avatar
Day Walker
Postovi: 23308
Pridružio se: 12 Jan 2012, 01:58
Garaža: Audi Q3, Škoda Kamiq
Lokacija: Beograd

Re: Izmene Pravilnika o instalaciji i atestu TNG uređaja

Post od Day Walker » 16 Maj 2013, 16:51

Homologavana :)
Brzine idu u H-a !!!

Slika

Slika

Korisnikov avatar
trojanac
Editor in Chief
Postovi: 30016
Pridružio se: 06 Jan 2012, 11:39
Garaža: KIA Ceed JD 1.4
Lokacija: Beograd
Kontakt:

Re: Izmene Pravilnika o instalaciji i atestu TNG uređaja

Post od trojanac » 22 Maj 2013, 13:33

Vozači zbog novog atesta za gas mogu da tuže državu

Prisiljavanje građana koji imaju vozila sa TNG uređajem da i pored atesta dobijenog na 10 godina ponovo provere uređaj i plate 6.000 dinara novi atest, bez kog ne mogu da registruju vozilo, protivustavno je, a vozači mogu da tuže državu jer ih onemogućava da koriste svoja vozila, tvrdi advokat Borivoj Pajović.

Problem je što se atesti dobijaju na malom broju mesta, uz komplikovanu proceduru pa vozačima kontrole zakazuju za dva meseca.

Zato bi, prema Pajovićevim rečima, mogli da tuže državu za naknadu štete izazvane nemogućnošću korišćenja automobila.
- Ljudi su platili i u skladu sa tadašnjim zakonom dobili ateste koji važe 10 godina. U međuvremenu je donet pravilnik o ispitivanju vozila prema kom ne mogu da registruju automobil sa TNG uređajem ako je prošlo pet godina od atestiranja. To je protivustavno i protivpravno. Ne može izvršna vlast ničije zakonito stečeno pravo da derogira. Pravilnik može da važi samo za one koji prvi put ugrađuju TNG uređaj - kaže Pajović.

Odložiti primenu pravilnika

Damir Okanović iz Komiteta za bezbednost saobraćaja smatra da je novim pravilnikom Agencije za bezbednost saobraćaja učinila propust. „Primena pravilnika treba da počne 2014. i ne može da se odnosi na ljude koji imaju važeći atest“, kaže Okanović.

On se slaže da je neophodna kontrola TNG uređaja, ali dodaje da je vozačima sa važećim atestom bar trebalo omogućiti besplatnu kontrolu. Prema njegovom mišljenju, “sve ovo u dobroj meri urađeno je da bi se uzele pare”.

Novi atest košta 6.000 dinara pa bi oko 400.000 vozača trebalo da plate oko 22 miliona evra za ateste. Polovina tog novca išla bi Agenciji za bezbednost saobraćaja, kao naknada za korišćenje softvera. Druga polovina išla bi na račune institucija koje izdaju ateste.

Stojadin Jovanović, direktor Agencije za bezbednost saobraćaja, međutim, tvrdi da je bilo dovoljno vremena da se vozači upoznaju sa novim propisima.


Izvor: Blic
Posetite www.garaza.rs !

Rade
Postovi: 325
Pridružio se: 19 Apr 2012, 16:28
Garaža: škoda octavia 1.9 tdi
Lokacija: Sremski Karlovci

Re: Izmene Pravilnika o instalaciji i atestu TNG uređaja

Post od Rade » 22 Maj 2013, 13:48

Lipši magare do zelene trave ili bacanje prašine u oči ko je još od države nešto dobio . Sad kad sam uradio reatest vratiće mi pare :presrecan:

Odgovori