Ugradnja gasnog uredjaja u vozilo

Iskustva u vezi autogasa, preporuke za ugradnju
Odgovori
ljubitelj
Postovi: 10518
Pridružio se: 10 Sep 2012, 21:16
Lokacija: Beograd

Re: Ugradnja gasnog uredjaja u vozilo

Post od ljubitelj » 23 Mar 2018, 11:53

Saša je napisao:
22 Mar 2018, 11:55
Gorivo koje sagoreva je mali faktor pri sagorevanju? :D Znači možeš mu sipati đubre kakvo hoćeš, nema to uticaja na sagorevanje? :D
Ponovo pročitaj napisano, ili se informiši šta predstavlja i kako se održava odnos 14.7:1.
Gorivo nema uticaja, možeš sipati šta god hoćeš sistem sa regulacijom putem lambda sonde uvek održava zadatu smesu masenih udela, tj trudi se da održi.
Kada ne može da održi upali lampicu.
Paljenje lampice ima veze samo sa siramašnom ili bogatom smesom.


Off topic

Znam da ti je sve to oko lambda sondi i celog EFI sistema maglovito i da za svaki problem okrivljuješ loše gorivo. Tako neki uportno pričaju da je ugradnja gasa kriva što im na autu ispuštaju gume, što je bušan auspuh, što radio slbao hvata stanice....dodaj po želji mitove i zablude.
Cenim tvoje kratko iskustvo kao korisnika auta na gas ali bi trebao da malo poslušaš i iskustva onih sa puno većim iskustvom sa različitim vozilima, onih koji ugradjuju gas, servisera, malo da ispratiš iskustva sa stranih specijalizovanih sajtova i foruma...
Velja, ti je kratko i jasno napisao jedno od hiljada takvih.

Lambda sonda je prilično glupa sprava i namerno je dizajniran ceo sistem da je uticaj kvaliteta goriva na odredjivanje optimalne gorive smese pratkičnjo zanemariv u odnosu na sve druge faktore koje reguliše EFI.

A ti kako hoćeš, veruj da je u celom svetu zavera proizvodjača i distributera goriva da pale lampicu i zagorčavaju život vlasnicima ili proširi vidike šta se, kako , kada, zašto dešava da kao posledicu ima paljenje lampice.

Mogučnost lošeg goriva na paljenje lampice je iz samog principa rada lambda sonde isključena, a to da lambda sonda crkava je iako veoma retko naravno moguće.
Pokvarena lambda sonda se jednostavno dijagnosticira alatom. AKo jeste pokvarena onda je to uzrok paljenja lampice i opet bilo koje gorivo da se sipa nema uticaja na to.
Neće se sonda popraviti i lampica ugasiti sipanjem goriva, mada ti po svemu sudeći i dalje veruješ u gorivo da kvari i popravlja sonde.

Morao sam i ovaj put malo duže, ovo ćeš pročitati i možda razmisliti a za druge izvore (preporučujem Bosch) cenim da još nije kasno. Na tebi je odabir, možeš da nastaviš sam protiv sveta i struke da veruješ da lampica pokazuje kvalitet goriva a ne sastav smese /odstupanje mape/ kao što pokazuju iskustva servisera TNG sistema.

Kako god, živ bio i još dugo vozio sa ili bez lampice :kafa:

Korisnikov avatar
dragvorl
Site Admin
Postovi: 23726
Pridružio se: 06 Jan 2012, 13:03
Garaža: Fiat Stilo 1.9 MJ
Lokacija: NS
Kontakt:

Re: Ugradnja gasnog uredjaja u vozilo

Post od dragvorl » 23 Mar 2018, 18:28

Nama se na dizelu upalila ta lampica kad je sipan benzin.
SlikaSlika
Mauro Forghieri:"Power comes from speed, torque without speed is nothing"
Life is funny, skies are sunny, Bees make honey, who needs money

zeljkoci
Postovi: 56
Pridružio se: 18 Feb 2018, 15:55
Garaža: Renault Kadjar 1.5DCI BLUE

Re: Ugradnja gasnog uredjaja u vozilo

Post od zeljkoci » 23 Mar 2018, 21:57

Saglasan sam sa LJubiteljem!

Korisnikov avatar
Saša
Postovi: 12941
Pridružio se: 13 Jan 2012, 08:07
Garaža: Renault Kadjar Equilibre 1.3 TCe 140 i Fiat Punto Classic 1.2 8V LPG Dynamic A/C
Lokacija: Novi Sad

Re: Ugradnja gasnog uredjaja u vozilo

Post od Saša » 23 Mar 2018, 22:04

Kratko iskustvo, da - samo 11 godina i skoro 200.000 km na gas, malo je to... :D

Korisnikov avatar
Vladapetr
Postovi: 9821
Pridružio se: 26 Jan 2013, 10:50
Garaža: Skoda Kodiaq 2.0 TDI L&K / Jeep Compass 1.3 DDCT
Lokacija: Beograd

Re: Ugradnja gasnog uredjaja u vozilo

Post od Vladapetr » 23 Mar 2018, 22:15

Saša, voleo bih da imam tvoj entuzijazam, čuda bih napravio :)
There are 10 kinds of people in the world:
those who understand binary and others who don't.

Korisnikov avatar
dragvorl
Site Admin
Postovi: 23726
Pridružio se: 06 Jan 2012, 13:03
Garaža: Fiat Stilo 1.9 MJ
Lokacija: NS
Kontakt:

Re: Ugradnja gasnog uredjaja u vozilo

Post od dragvorl » 23 Mar 2018, 22:39

zeljkoci je napisao:
23 Mar 2018, 21:57
Saglasan sam sa LJubiteljem!
Snazan prvi post! Dobrodosao!
SlikaSlika
Mauro Forghieri:"Power comes from speed, torque without speed is nothing"
Life is funny, skies are sunny, Bees make honey, who needs money

Korisnikov avatar
aviator
Banned
Postovi: 4112
Pridružio se: 24 Nov 2014, 10:41
Garaža: Peugeot 308 1.6 HDI

Re: Ugradnja gasnog uredjaja u vozilo

Post od aviator » 23 Mar 2018, 22:43

:kezo:

ljubitelj
Postovi: 10518
Pridružio se: 10 Sep 2012, 21:16
Lokacija: Beograd

Re: Ugradnja gasnog uredjaja u vozilo

Post od ljubitelj » 29 Mar 2018, 17:30

dragvorl je napisao:
23 Mar 2018, 18:28
Nama se na dizelu upalila ta lampica kad je sipan benzin.
Tesko, dizel nema tu lampicu za lambdu.

Korisnikov avatar
dragvorl
Site Admin
Postovi: 23726
Pridružio se: 06 Jan 2012, 13:03
Garaža: Fiat Stilo 1.9 MJ
Lokacija: NS
Kontakt:

Re: Ugradnja gasnog uredjaja u vozilo

Post od dragvorl » 29 Mar 2018, 18:32

Naravno da ima check engine lampicu i upalila se. Kad god emisija gasova izadje iz granica definisanih za ukljucenje check lampice ona se pali.
SlikaSlika
Mauro Forghieri:"Power comes from speed, torque without speed is nothing"
Life is funny, skies are sunny, Bees make honey, who needs money

Korisnikov avatar
Med
Postovi: 591
Pridružio se: 14 Jan 2012, 21:23

Re: Ugradnja gasnog uredjaja u vozilo

Post od Med » 29 Mar 2018, 20:13

Divim se ja vama koji "bacate bisere pred svinje". Ja se složim i kažem - mdaaa, u pravu si.... Jel tako? Tako je!

Koliko znam oće čekendžin da upali ako je i letnji vazduh u zimskim gumama :cool!:

Btw, oko čega je rasprava, nisam upućen :D

Zavoli, 4 godine, 85K km, na zadnjem servisu promenjeno svašta...creva, filteri...nameste, ne diraš ništa i voziš. Amin.

ljubitelj
Postovi: 10518
Pridružio se: 10 Sep 2012, 21:16
Lokacija: Beograd

Re: Ugradnja gasnog uredjaja u vozilo

Post od ljubitelj » 30 Mar 2018, 09:56

dragvorl je napisao:
29 Mar 2018, 18:32
Naravno da ima check engine lampicu i upalila se. Kad god emisija gasova izadje iz granica definisanih za ukljucenje check lampice ona se pali.
Naravno da ima neku lampicu, samo to nije ta lampica za navodnu kontrolu kvaliteta sipanog goriva.
Vidi naslov teme, pricamo o lambda sistemu i gasnom uredjaju. Dizel nema lambdu, nema ni lampicu za lambdu niti pali lampicu za pogresnu smesu goriva i vazduha.
To sto ti imas na dizelu je lampica za filtraciju.Potpuno je drugaciji nacin rada regulacije motora kod dizela. A zasto se kod tebe upalila opsta lampica moze da bude milion razloga.

Korisnikov avatar
dragvorl
Site Admin
Postovi: 23726
Pridružio se: 06 Jan 2012, 13:03
Garaža: Fiat Stilo 1.9 MJ
Lokacija: NS
Kontakt:

Re: Ugradnja gasnog uredjaja u vozilo

Post od dragvorl » 30 Mar 2018, 12:21

Ne treba mistifikovati puno, lampica se pali kada vrednosti kvaliteta izd gasova izadju iz zadatog okvira u nekoliko ciklusa rada motora. Razlozi su razni, moze biti i zbog neispravnog EGR, to je poznata stvar iz prakse na recimo MJ dizelima kod Fiata. I novi dizeli, mislim cak od Euro4 imaju lambda sondu, ne sluzi bas potpuno istoj svrsi kao kod benzinaca, ali imaju. Ja bih te uputio na VW SSP 315 ako zelis da naucis nesto da ne iznosis poluinformacije ovde.
Prikačeni fajlovi
Capture.JPG
Capture.JPG (44.56 KiB) Pogledano 3905 puta
SlikaSlika
Mauro Forghieri:"Power comes from speed, torque without speed is nothing"
Life is funny, skies are sunny, Bees make honey, who needs money

Korisnikov avatar
Med
Postovi: 591
Pridružio se: 14 Jan 2012, 21:23

Re: Ugradnja gasnog uredjaja u vozilo

Post od Med » 30 Mar 2018, 18:10

Ma znam o čem je tema, zezam se malo ;)

Ovo je iz moje servisne knjižice , sad me čeka ovaj servis na 80000 km (taman prešao 82K, mislio da je 85 a nije). Na 60K je rađeno sve šta piše na fotki
(promenjeni filteri tečne i gasne faze i urađena revizija isparivača i štelovanje sistema)- to me prošle godine koštalo 55 evra.

20180330_105421_resized.jpg

ljubitelj
Postovi: 10518
Pridružio se: 10 Sep 2012, 21:16
Lokacija: Beograd

Re: Ugradnja gasnog uredjaja u vozilo

Post od ljubitelj » 31 Mar 2018, 19:53

dragvorl je napisao:
30 Mar 2018, 12:21
Ne treba mistifikovati puno, lampica se pali kada vrednosti kvaliteta izd gasova izadju iz zadatog okvira u nekoliko ciklusa rada motora.

Ja bih te uputio na VW SSP 315 ako zelis da naucis nesto da ne iznosis poluinformacije ovde.
Ako upucujes na ovo sto si okacio mozes da naucis iz opisanog teksta usled cega se pali lampica MIL da ne bi iznosio dezinformacije.
Pa sto mistifikujes, vidis da si netacno shvatio kada se pali lampica.

Kod benzinskog motora sa indirektnim ubrizgavanjem, a takav je u predmetnom Puntu, sistem lambda regulacija fukncionise nezavisno od toga da li se koristi benzin, metan, propan, metanol...
ECU nema pojma niti icim meri koje gorivo i kakav je kvalitet istog.
Lampica se pali kada mape ubrizgavanja pobegnu iz zadatih okvira i lambda ne moze vise da regulise. Mapa je uzrok koji treba korigovati u plinskom uredjaju. Kvalitet goriva sa ove ili one pumpe nema sa tim veze.

Dizel ne radi sa stehiometrijskim odnosom goriva i vazduha, vec sa viskom vazduha. Sasvim drugaciji je princip upravljanja ECU i uzroka paljenja lampice.

Korisnikov avatar
Sloba
Site Admin
Postovi: 10552
Pridružio se: 06 Jan 2012, 12:03
Garaža: Ford Fiesta Ecoboost, Mazda CX-30 AWD
Lokacija: Novi Sad
Kontakt:

Re: Ugradnja gasnog uredjaja u vozilo

Post od Sloba » 31 Mar 2018, 20:20

Pa kod Pezoa, bio benzin ili dizel, kada nesto ne radi kako treba, pored check engine lampice na ekranu iskoci i antipollution fault...

Sent from my MI 5s using Tapatalk


Odgovori