Ugradnja gasnog uredjaja u vozilo

Iskustva u vezi autogasa, preporuke za ugradnju
Odgovori
ljubitelj
Postovi: 10548
Pridružio se: 10 Sep 2012, 21:16
Lokacija: Beograd

Re: Ugradnja gasnog uredjaja u vozilo

Post od ljubitelj » 06 Feb 2020, 14:51

Kao i benzin, dizel, mazut, loz ulje.....potpuno svejedno sta je gorivo. Samo naivan moze misliti da benzin ili dizel auto nije podlozan pozaru iz isith razloga kao sto je neki gas.

Korisnikov avatar
dragvorl
Site Admin
Postovi: 23743
Pridružio se: 06 Jan 2012, 13:03
Garaža: Fiat Stilo 1.9 MJ
Lokacija: NS
Kontakt:

Re: Ugradnja gasnog uredjaja u vozilo

Post od dragvorl » 06 Feb 2020, 21:19

Video zapaljen tegljac kod Vrcina na AP, ni dizel onda nije bezbedan.
SlikaSlika
Mauro Forghieri:"Power comes from speed, torque without speed is nothing"
Life is funny, skies are sunny, Bees make honey, who needs money

gazza
Banned
Postovi: 2781
Pridružio se: 01 Okt 2012, 12:38
Garaža: Suzuki S-Cross 4x4 1.6TD Sergio Celano
Lokacija: Vracar/Limnos

Re: Ugradnja gasnog uredjaja u vozilo

Post od gazza » 20 Feb 2020, 17:26

prosle subote 15.2 sam na autoputu nekih 80km juzno od bg video do limarije spaljeno vozilo. koliko sam mogao da procenim licilo mi je neki touran ili slican MPV. nikakvi tragovi udesa, nista, samo u zaustavnoj traci posmrtni ostaci automobila i policija koja kao nešto raducka.

da li je bilo nesto u medijima?

Korisnikov avatar
dragvorl
Site Admin
Postovi: 23743
Pridružio se: 06 Jan 2012, 13:03
Garaža: Fiat Stilo 1.9 MJ
Lokacija: NS
Kontakt:

Re: Ugradnja gasnog uredjaja u vozilo

Post od dragvorl » 20 Feb 2020, 17:36

A kakve veze to ima sa gasom?
SlikaSlika
Mauro Forghieri:"Power comes from speed, torque without speed is nothing"
Life is funny, skies are sunny, Bees make honey, who needs money

Dođoš
Banned
Postovi: 186
Pridružio se: 14 Nov 2020, 10:02

Re: Ugradnja gasnog uredjaja u vozilo

Post od Dođoš » 15 Nov 2020, 01:07

Dora 021 odličan majstor,preporuka za njega.

Послато са MI 8 помоћу Тапатока


Miđo
Postovi: 2
Pridružio se: 07 Dec 2020, 14:17

Re: Ugradnja gasnog uredjaja u vozilo

Post od Miđo » 07 Dec 2020, 17:07

Poštovanje, nedavno kupljen Hyundai Tucson 2.0i 2007. god. kojem je prethodni vlasnik ugradio LPG i zaista fino održavao vozilo.
A i samo vozilo je jednostavno i praktično za korištenje i sve djeluje u redu.

Medutim, kod vožnje na LPG se uključi Check Engine lampica, ja priključim OBD koji prijavi grešku P0171 - "System too lean" i to bi značilo da je smjesa siromašna.
Mnogi ljudi kažu da dosta auta na LPG imaju ovu grešku i savjet je da se ignoriše i da je sve u redu.

Naglašavam da auto normalno ide i na benzin i na LPG i nema nikakvih problema (povećana potrošnja, loš rad), a lampica se upali tek nakon nekih pola sata vožnje nakon brisanja greške.
Pitanje je da li je ovo u redu za ovaj model s obzirom da idealno radi ili ipak treba dodatno podesiti LPG mapu?

Ja kao hobi mehaničar mislim da je sve u redu, samo me zanima vaše mišljenje, tj. mišljenje nekog iskusnijeg, a ne bih išao u servis jer nema nikakvih konkretnih problema.

Još jedna stvar, prethodni vlasnik je ugradio "kapaljku" u koju ide posebno ulje i koje se povremeno nakapava kroz usis na ležišta ventila kako bi se isti bolje hladili.

Ne znam da li ste upućeni u to (jako je rijetko), to je preporuka za neke motore sa LPG i trebalo bi da hladi i podmazuje ventile jer je LPG suv u odnosu na benzin.

Evo vam jedna nasumična slika sa neta da vidite kako izgleda ta posuda, "kapaljka", u koju se sipa posebno ulje (valve saver oil), iz koje poseban uređaj ukapava u usis malo tog ulja. Litar tog ulja navodno traje 10 hiljada kilometara, dakle nije to velika količina ali navodno dodatno čuva ventile kod LPG.

Slika

Rade
Postovi: 325
Pridružio se: 19 Apr 2012, 16:28
Garaža: škoda octavia 1.9 tdi
Lokacija: Sremski Karlovci

Re: Ugradnja gasnog uredjaja u vozilo

Post od Rade » 07 Dec 2020, 17:19

Sipaj i teraj kod mene na Agili sija stalno a ranije je i na Astri mogao bi po tom stalno da brišeš

Poslato sa JSN-L21 pomoću Tapatoka


Korisnikov avatar
dragvorl
Site Admin
Postovi: 23743
Pridružio se: 06 Jan 2012, 13:03
Garaža: Fiat Stilo 1.9 MJ
Lokacija: NS
Kontakt:

Re: Ugradnja gasnog uredjaja u vozilo

Post od dragvorl » 07 Dec 2020, 17:20

Mislim da je kolegi sa foruma otisao motor (glava) i pored toga sto je imao kapalicu, mislim da je Suzuki bio u pitanju, a generalno je to problem kod azijatskih vozila.
SlikaSlika
Mauro Forghieri:"Power comes from speed, torque without speed is nothing"
Life is funny, skies are sunny, Bees make honey, who needs money

Korisnikov avatar
Bax
Postovi: 11044
Pridružio se: 11 Jan 2012, 22:37

Re: Ugradnja gasnog uredjaja u vozilo

Post od Bax » 07 Dec 2020, 17:39

Za neke Hy motore je poznato da zvekne glava na 100-120.000km, zbog plina, konkretno 1.4 iz i30.
Imas ovde temu na forumu popularnog servisera za korejce Trio motors, mozes tamo da postavis pitanje, i da dobijes valjan savet.
Lepse je voziti slab auto brzo, nego snazan sporo.

Korisnikov avatar
Sloba
Site Admin
Postovi: 10563
Pridružio se: 06 Jan 2012, 12:03
Garaža: Ford Fiesta Ecoboost, Mazda CX-30 AWD
Lokacija: Novi Sad
Kontakt:

Re: Ugradnja gasnog uredjaja u vozilo

Post od Sloba » 07 Dec 2020, 17:42

Imao sam identicnu kapalicu na Suzukiju. Trazi cesto stelovanje jer vrlo brzo posle stelovanja pocne da smanjuje broj kapljica u minuti. Poluresenje.

Sent from my MI 9 using Tapatalk


Korisnikov avatar
zdushan
Postovi: 1600
Pridružio se: 12 Jan 2013, 13:02
Garaža: Škoda Superb 2.0 TDI 4x4
Lokacija: Beograd

Re: Ugradnja gasnog uredjaja u vozilo

Post od zdushan » 07 Dec 2020, 19:02

I ja i ista stvar. Mislim da je kapalica samo "porez za budale", i da nema vrednost nikakvu. Posebno sto je ciklus kapljanja samo u leru takav. Kako se povećava gas, manje ulja isporučuje..

Sent from my SM-A715F using Tapatalk


ljubitelj
Postovi: 10548
Pridružio se: 10 Sep 2012, 21:16
Lokacija: Beograd

Re: Ugradnja gasnog uredjaja u vozilo

Post od ljubitelj » 08 Dec 2020, 00:17

Takva kapalica je polurešenje.
Nešto bolje rešenje je ubacivanje aditiva (tog ulja)direktno u rezervoar pre točenja plina, sa posebnom patronom. To kod nas nisam video.

Što se tiče konstatovane greške da motor nepravilno radi/ sagoreva posnu mešavinu i da pali lampicu upozorenja naravno da problem u radu motora postoji i da treba da se rešava.

Na dobro podešenom TNG sistemu ne pali se check lampica, ali to nije lako a ni moguće kod svakog motora i vozila postići.

Tanka mešavina je recept za spaljivaanje ventila i sedišta tj .glave jer može kao takva drastično da poveća temperaturu sagorevanje. Manja je šteta po motor kada je smesa bogata.

Kao što je rečeno tipično kod azijskih motora je da standardno nisu predvidjeni za TNG, izradjeni su od nežnijih materijala/lošija površinska obrada.

Treba kod takvih motora pri korišćenju TNG kontrolisati zazor ventila i vršiti podešavanje/zamene (šta je već predvijdeno za tu proceduru) elemenata u skraćenim intervalima.

Čak ni sa hidro podizačima takvi motori ne potraju dugo, uglavnom 150-250,000km ide generalni remont glave ili zamena komplet za novo.

Motori kojima treba kapalica su za zaobilaženje u smislu dugotrajnog korišćenja TNG, jednostavni smatrati da nisu pravljeni za tu namenu.

Miđo
Postovi: 2
Pridružio se: 07 Dec 2020, 14:17

Re: Ugradnja gasnog uredjaja u vozilo

Post od Miđo » 08 Dec 2020, 02:17

Hvala puno svima na odgovorima, sada mi je jasnije.
Definitivan odgovor se ne može dobiti ovako na forumu, ali bar imam orijentaciju i više informacija. :thumbup:

Korisnikov avatar
Eskimko
Postovi: 515
Pridružio se: 14 Jan 2018, 22:15
Garaža: Citroën C5 X7 Exclusive 2.0 HDI
Lokacija: Smederevo

Re: Ugradnja gasnog uredjaja u vozilo

Post od Eskimko » 08 Dec 2020, 09:50

Postoji BRC aditiv koji se sipa direktno u bocu pre sipanja plina,ali sluzi za ciscenje sistema, nisam vidjao aditive za zastitu ventila.
I meni s vremena na vreme je poceo da izbacuje gresku da je smesa siromasna.

Razmisljam da li je do sonde ili treba da posetim plinadziju :uf:
Prikačeni fajlovi
Screenshot_20201208-100552_Maps.jpg
Screenshot_20201208-100552_Maps.jpg (54.81 KiB) Pogledano 4645 puta
Screenshot_20201208-094846.jpg
Screenshot_20201208-094846.jpg (72.91 KiB) Pogledano 4648 puta

ljubitelj
Postovi: 10548
Pridružio se: 10 Sep 2012, 21:16
Lokacija: Beograd

Re: Ugradnja gasnog uredjaja u vozilo

Post od ljubitelj » 08 Dec 2020, 22:41

Na isti način pomenuti aditiv se puni u te bočice umesto u flašice iz kojih curi slobodnim padom.

Koliko vidim lambda sonda daje odličan signal, šta te navodi na mišljenje o problemu sonde?

Odgovori