Atest

Iskustva u vezi autogasa, preporuke za ugradnju
Odgovori
speedplus
Postovi: 34
Pridružio se: 27 Apr 2016, 20:32
Lokacija: Lazarevac

Re: Atest

Post od speedplus » 20 Dec 2016, 08:56

dj90 je napisao:a kako izgleda homologacija?
Recimo za tu bocu,ovako: E1 67R01 0003. Ta boca je deklarisana po JUS standardu,tako da po pitanju atesta,možeš samo da je baciš.

Korisnikov avatar
trojanac
Editor in Chief
Postovi: 29861
Pridružio se: 06 Jan 2012, 11:39
Garaža: KIA Ceed JD 1.4
Lokacija: Beograd
Kontakt:

Re: Atest

Post od trojanac » 23 Apr 2017, 04:34

Jel i dalje reatest na 5 godina samo provera da bi oteli pare ili mora nešto da se menja? Treba da uradim ove godine, a auto će svakako kod Babića uskoro da se očiste dizne i šta već od ovog sranja od plina što nam prodaju. Pa da znam šta me čeka.

Sent from my HTC Desire 626 using Tapatalk
Posetite www.garaza.rs !

Korisnikov avatar
Saša
Postovi: 12985
Pridružio se: 13 Jan 2012, 08:07
Garaža: Renault Kadjar Equilibre 1.3 TCe 140 i Fiat Punto Classic 1.2 8V LPG Dynamic A/C
Lokacija: Novi Sad

Re: Atest

Post od Saša » 23 Apr 2017, 08:31

Meni su samo sve isproveravali i slikali. Tražili su i da zakopčam sve pojaseve u autu i to su slikali.

Послато са GT-I9060I уз помоћ Тапатока

ljubitelj
Postovi: 10545
Pridružio se: 10 Sep 2012, 21:16
Lokacija: Beograd

Re: Atest

Post od ljubitelj » 23 Apr 2017, 09:18

Nije reatest vec novi kompletan atest.
Mislim da je obavezno da zamenis sva plinska creva, i pri tome treba da budu homologovana creva po modelima sa spiska agencije.
Moras da izvrsis sve popravke na autu da bude u stanju kao kada je napustio fabriku, znaci pojasevi, gume, kocnice, vesanje, stakla, brisaci, kuka za vucu ako imas, sijalice i farovi itd.

Ukoliko je nesto od toga naknadno prepravljano na autu za to je potrebno priloziti odgovarajuce ateste o tim prepravkama. (tipa umesto dimenzije gume koja je homologovana za tu snagu motora neko stavi sire gume, ili aftermarket felne umesto fabrickih potrebno je da prethodno uradi atest za gume i atest za felne).
Proveri datum vazenja boce, atest ce biti izdat do datuma kada istice 10 godina od dana proizvodnje (ne ugradnje u auto).

Bilo koji deo na autu koji nije homologovan znaci da atest moze biti problematican i pregled sa negativnim ishodom.
Ako imas problema sa diznama, racunaj i na njihovu zamenu jer nema ciscenja plinskih dizni koliko ja znam ni sa jednim modelom.

Doduse ne znam ni otkuda bi nastao problem, plin je kod nas odlicnog kveliteta, cist a dodatno u ispravnoj plinskoj instalaciji bi morao da se nalazi i plinski filter gasne faze u kome se sve eventualno neispareno sakupi.

Ja sam radio prosle godine taj atest na 5 godina i na potpuno inace ispravnom sistemu morao sam da zamenim bocu i ostale delove za oko 200 evra, plus rad.
Mozda se nesto promenilo i olabavilo, ovako je bilo iskustvo prosle godine.

Korisnikov avatar
Grujic
Moderator
Postovi: 13155
Pridružio se: 06 Jan 2012, 12:39
Garaža: Bmw 320d e90 & 316i E36 Kupe
Lokacija: Beograd

Re: Atest

Post od Grujic » 23 Apr 2017, 09:45

Naravno da nije nov atest nego reatest, i nije provera celog auta kao za atest da mora sve fabricki, nego se proverava samo plinski sistem.
Treba da se zameni nesto sitno, zna to sve Babic

Sent from my HTC One using Tapatalk

ljubitelj
Postovi: 10545
Pridružio se: 10 Sep 2012, 21:16
Lokacija: Beograd

Re: Atest

Post od ljubitelj » 23 Apr 2017, 10:31

Netacno.

Korisnikov avatar
Grujic
Moderator
Postovi: 13155
Pridružio se: 06 Jan 2012, 12:39
Garaža: Bmw 320d e90 & 316i E36 Kupe
Lokacija: Beograd

Re: Atest

Post od Grujic » 23 Apr 2017, 10:39

Tacno, tacno.
Sad ces ti da nasiroko objasnis kako to nije tako, ali iz prve ruke mogu da kazem da slikaju samo plinski sistem, a nisu problem ni xenoni bez atesta, ni folije bez atesta jer to po pravilniku gledaju samo prilikom atesta. Govorim o proveri sistema 5 godina nakon prvog atesta.

Sent from my HTC One using Tapatalk

Korisnikov avatar
masaivan
Postovi: 1209
Pridružio se: 16 Jan 2012, 14:32
Garaža: Citröen C4 1.6 BlueHDi 120

Re: Atest

Post od masaivan » 23 Apr 2017, 10:53

Ja sam radio u februaru,
prvo sam kod servisera plina odradio servis i on je proverio celokupnu instalaciju, dotezali su rezervoar plinski.
Crva i cevi su u skladu sa propisima tako da nisu dirana a filter je fiksiran.
Serviser mi je izdao dokument o izvršenim radovima sa svojim pečatom i potpisom, sa tim sam otišao u Amss.
Tamo su gledali instalaciju napravili gomilu slika, slikali su i gume i dimenzije upisali u zapisnik.
Povećali su masu vozila u odnosu na prethodni atest i saobraćajnu.
Atest važi do isteka 10god. boce.
5500 din je cena.
Na servisu su očišćene dizne i zavisno od tipa i modela neke se mogu cistiti a neke ne.
Kod mene nisu gledali pojaseve, farove, stakla a i onako je sve ostalo fabricko.


Послато са LG-H340n уз помоћ Тапатока

Korisnikov avatar
Ikac
Postovi: 1759
Pridružio se: 19 Apr 2012, 22:29
Garaža: Fiat Bravo 198 (2011) 1.6 multijet

Re: Atest

Post od Ikac » 23 Apr 2017, 11:07

Ja sam na očevom autu radio taj reatest pre 2-3 godine i slikali su samo auto od napred i pozadi, bocu, onaj multiventil ili kako se već zove na boci, isparivač i motorni prostor i to je to. Ništa više. Rađeno je u AMSS. Pre toga je u servisu zamenjena boca, neka creva i isparivač.

Korisnikov avatar
Saša
Postovi: 12985
Pridružio se: 13 Jan 2012, 08:07
Garaža: Renault Kadjar Equilibre 1.3 TCe 140 i Fiat Punto Classic 1.2 8V LPG Dynamic A/C
Lokacija: Novi Sad

Re: Atest

Post od Saša » 23 Apr 2017, 11:29

Kod mene su sem plinske instalacije gledali su još samo te pojaseve, moraš ih sve imati i moraju biti ispravni. I da, to je samo "kontrolni pregled" na 5 godina, atest je skuplji, nešto je drugačija procedura i radi se ponovo posle 10 godina, plus menja se plinska boca.

Korisnikov avatar
nuk
Postovi: 7607
Pridružio se: 13 Jan 2012, 08:49
Garaža: Renault Espace 2.0dCi
Lokacija: Ns
Kontakt:

Re: Atest

Post od nuk » 23 Apr 2017, 14:38

Grujic je napisao:Tacno, tacno.
Sad ces ti da nasiroko objasnis kako to nije tako, ali iz prve ruke mogu da kazem da slikaju samo plinski sistem, a nisu problem ni xenoni bez atesta, ni folije bez atesta jer to po pravilniku gledaju samo prilikom atesta. Govorim o proveri sistema 5 godina nakon prvog atesta.

Sent from my HTC One using Tapatalk
Netačno
masaivan je napisao:Ja sam radio u februaru,
prvo sam kod servisera plina odradio servis i on je proverio celokupnu instalaciju, dotezali su rezervoar plinski.
Crva i cevi su u skladu sa propisima tako da nisu dirana a filter je fiksiran.
Serviser mi je izdao dokument o izvršenim radovima sa svojim pečatom i potpisom, sa tim sam otišao u Amss.
Tamo su gledali instalaciju napravili gomilu slika, slikali su i gume i dimenzije upisali u zapisnik.
Povećali su masu vozila u odnosu na prethodni atest i saobraćajnu.
Atest važi do isteka 10god. boce.
5500 din je cena.
Na servisu su očišćene dizne i zavisno od tipa i modela neke se mogu cistiti a neke ne.
Kod mene nisu gledali pojaseve, farove, stakla a i onako je sve ostalo fabricko.


Послато са LG-H340n уз помоћ Тапатока
Netačno
Ikac je napisao:Ja sam na očevom autu radio taj reatest pre 2-3 godine i slikali su samo auto od napred i pozadi, bocu, onaj multiventil ili kako se već zove na boci, isparivač i motorni prostor i to je to. Ništa više. Rađeno je u AMSS. Pre toga je u servisu zamenjena boca, neka creva i isparivač.
Netačno!


Vas je trojica a ljubitelj jedan, nije fer

Sent from my Le X821 using Tapatalk

gazza
Banned
Postovi: 2781
Pridružio se: 01 Okt 2012, 12:38
Garaža: Suzuki S-Cross 4x4 1.6TD Sergio Celano
Lokacija: Vracar/Limnos

Re: Atest

Post od gazza » 17 Sep 2017, 10:53

Koja je trenutno cena za atest fabricki ugradjene plinske instalacije kod uvoza polovnjaka ispod 5 godina starosti, i koliko je veliko drkanje?

Isto pitanje mada nije ta tema, kuka za vucu?

ljubitelj
Postovi: 10545
Pridružio se: 10 Sep 2012, 21:16
Lokacija: Beograd

Re: Atest

Post od ljubitelj » 17 Sep 2017, 12:00

Grujic je napisao:
23 Apr 2017, 10:39
ali iz prve ruke mogu da kazem da slikaju samo plinski sistem, a nisu problem ni xenoni bez atesta, ni folije bez atesta jer to po pravilniku gledaju samo prilikom atesta. Govorim o proveri sistema 5 godina nakon prvog atesta.

Sent from my HTC One using Tapatalk
Napisao sam iz prve ruke nakon 5 godina proceduru u AMSS u Borci koju sam prosao prosle godine. Sve tacno kako sam opisao je pregledani i fotografisano.
Slikana plocica na kuki za vucu, slikana sva creva ispod haube, slikan nosac filtera gasa, sve vrlo detaljno. Slikali i boju vozila i upisali da li se slaze sa onom u saobracajnoj.
Slikali i VIN broj sasije.

Pregled trajao oko 40 minuta.
I sve uneto u zapisnik sa sve oznakom modela plinskih creva sa brojem koji se nalazi na njima.

Korisnikov avatar
Grujic
Moderator
Postovi: 13155
Pridružio se: 06 Jan 2012, 12:39
Garaža: Bmw 320d e90 & 316i E36 Kupe
Lokacija: Beograd

Re: Atest

Post od Grujic » 17 Sep 2017, 12:30

Ne znam zasto sada odgovaras na stari post, ja rekoh kako sam ja prosao i to je to, takodje iz prve ruke, osim kuke koju si spomenuo sve sto si naveo se tice plina

Послато са HTC U Play уз помоћ Тапатока


ljubitelj
Postovi: 10545
Pridružio se: 10 Sep 2012, 21:16
Lokacija: Beograd

Re: Atest

Post od ljubitelj » 17 Sep 2017, 16:38

Zato sto sam tek sada video, i sto je direktno iskustvo. Vrlo striktno pregledano i popisano u odnosu na ranije "tek da bacim pogled" preglede.

Odgovori