Koliko je vožnja na plin jeftinija od vožnje na benzin?

Iskustva u vezi autogasa, preporuke za ugradnju
Odgovori
Korisnikov avatar
Saša
Postovi: 12985
Pridružio se: 13 Jan 2012, 08:07
Garaža: Renault Kadjar Equilibre 1.3 TCe 140 i Fiat Punto Classic 1.2 8V LPG Dynamic A/C
Lokacija: Novi Sad

Re: Koliko je vožnja na plin jeftinija od vožnje na benzin?

Post od Saša » 12 Dec 2017, 01:00

Koliko ja umem da čitam dijagrame, to sigurno nije "gotovo ista" količina CO2 već primetno manja u korist TNG-a u odnosu na dva druga goriva (a pogotovo na dizel) i još raste kako se potrošnja povećava. :)

Evo ti dyno test Dacie Logan sa 0.9 TCe turbo motorom i ugrađenim sistemom sa direktnim ubrizgavanjem gasa u tečnoj fazi (LPdi). Na benzin ima 99 KS pri 5375 rpm i 155 Nm pri 2732 rpm, a na TNG su izmerili 103 KS pri 5149 rpm i 165 Nm pri 2443 rpm:

http://www.youtube.com/watch?v=eFmhPaEAlL0

Taj auto je očigledno i blago "tjuniran" ili čipovan jer fabrički nema toliko na benzinu (originalno ima 90 KS). :)

ddanijell
Postovi: 1366
Pridružio se: 24 Maj 2017, 23:41
Garaža: SEAT ATECA 2.0 CR TDI 190hp DSG 4Drive XCELLENCE

Re: Koliko je vožnja na plin jeftinija od vožnje na benzin?

Post od ddanijell » 12 Dec 2017, 01:09

Ovaj test i razlika je na nivou statisticke greske, daj nesto konkretnije . A pogotovu sto je ocito auto sa menjanom mapom u ecu i jako diskutabilno kako podeseno .
Uostalom ovu razliku dobijes kada istestiras obican benzin i 98oktana benzin, ako ne verujes mozes se uveriti na valjcima i na svom autu za tih 3-4% .
Inace onaj dijagram ne posmatras na pravi nacin. Rekoh ti da auto na plin trosi vise plina zbog manje energije sadrzane u njemu u odnosu na benzin ili dizel.
Tebi za vozilo od tacke A do tacke B treba odredjena kolicina energije da bi presao taj put, a odakle ces je dobiti je nebitno jer za istu kolicinu energije je gotovo identicna proizvodnja co2.
Ako meni ne verujes ima toga na netu do detalja.

1litar LPG = 6.2kw
1litar Dizela = 9.9kw
1litar Benzina = 9.5kw

Da ti uprostim, tvoj auto kazes trosi 7litra plina jel tako, sa istom tom voznjom da je noviji dizel ispod haube u toj kubikazi ili slicnoj bi trosio oko 4.5litra dizela.
E sad ponovo pogledaj tablicu pa ces videti ono sto celo vece pricam.

edit:
http://ecoscore.be/en/info/ecoscore/co2

Ima izracunato sa potrosnjom na svim gorivima ako se trosi 5litara, medjutim isti auto kao sto rekoh na plin ako trosi 7L, na dizelu nema sanse da potrosi vise od 4.5L pa zakljucak moze lako da se izvede sta manje emituje co2.

markoue
Postovi: 900
Pridružio se: 21 Nov 2016, 15:56
Garaža: Passat B7 2.0 TDI, PUG 307 1.6 16V

Re: Koliko je vožnja na plin jeftinija od vožnje na benzin?

Post od markoue » 12 Dec 2017, 01:22

Ja se izvinjavam sto upadam u vasu diskusiju. Moram samo da kazem sledece: Odgovorno tvrdim da moj auto trosi 10% vise TNG nego benzina. Posto mi je bas mala boca( stane efektivno oko 23-24 l TNG), testirao sam preko 20 puta gore pomenuto. Za jedno se slazem, bas smara sto mora cesto da se sipa, bar sa mojom bocom. Nastavite gde ste stali :)
Сад му није ништа...

ddanijell
Postovi: 1366
Pridružio se: 24 Maj 2017, 23:41
Garaža: SEAT ATECA 2.0 CR TDI 190hp DSG 4Drive XCELLENCE

Re: Koliko je vožnja na plin jeftinija od vožnje na benzin?

Post od ddanijell » 12 Dec 2017, 01:28

10% na starijim autima je skroz ok, cak na nekima trosi isto plina koliko i benzina u litrima, sto samo pokazuje neefikasnost sagorevanja benzina na tim agregatima starije generacije.
Neretki su oni kojima cak trosi manje plina nego benzina, ali to je tek pokazatelj da na benzinu ne radi nikako i da pola izbaci kroz auspuh.
Na novijim automobilima gde je danas sagorevanje benzina dovedeno do perfekcije, a uzimajuci u obzir da je LPG ima za oko 30-35% manju energiju po litru, razlika u potrosnji mora da bude primetno veca na plinu.

Korisnikov avatar
Saša
Postovi: 12985
Pridružio se: 13 Jan 2012, 08:07
Garaža: Renault Kadjar Equilibre 1.3 TCe 140 i Fiat Punto Classic 1.2 8V LPG Dynamic A/C
Lokacija: Novi Sad

Re: Koliko je vožnja na plin jeftinija od vožnje na benzin?

Post od Saša » 12 Dec 2017, 01:33

Kakve veze ima da li je dirana mapa ili ne? :D Ili možeš da ostvariš povećanje snage ili ne možeš, a ti mu radi slobodno šta hoćeš. :D No ovde i nije toliko bitno što su ustanovili povećanje nego što nisu ustanovili gubitak snage, a što je redovno slučaj sa TNG uređajima starije generacije.

Što se tiče onog diagrama, gde moj Punto troši 7 litara tu ekvivalentan dizel troši najmanje 5 l (1.3 MJet takođe u Puntu, recimo) i tu si u pravu - ako tako gledaš na stvari. No, kad je izašao 1.2 8V a kad 1.3 Multijet (generacijski)? :D TNG dakle pretvara benzinsku starudiju u ravnopravnog takmaca (po "ekologiji") najmodernijem dizelu. Još jedan plus za TNG. A onda zamisli da u taj dizel ugradiš TNG (što je takođe moguće), pa onda dobiješ još bolje rezultate i bolje sagorevanje štetnih čestica. No, ovde to nikada niko neće uraditi. Neće nažalost ni na zapadu (nije to kamion pa da je isplativo) - prosto će ih izbacii i zabraniti. Živi bili pa videli. :)

markoue
Postovi: 900
Pridružio se: 21 Nov 2016, 15:56
Garaža: Passat B7 2.0 TDI, PUG 307 1.6 16V

Re: Koliko je vožnja na plin jeftinija od vožnje na benzin?

Post od markoue » 12 Dec 2017, 01:33

Mozda su nam razliciti kriterijumi sta su stariji, a sta noviji auti. :kezo: Meni je posle auta od 30 godina pezo 206 NOV NOV, a tebi verovatno zastareo. Salim se malo, ima logike to sto pricas, ja sam samo izneo za konkretan model razliku. Ne bi ni bilo logicno da za 15 godina koliko je moj novi auto star nista nisu unapredili u smislu sagorevanja goriva.
Svakako, svako gleda svoju racunicu :)
Сад му није ништа...

Korisnikov avatar
Xepoj87
Postovi: 28017
Pridružio se: 13 Jan 2012, 01:37
Lokacija: Beograd

Re: Koliko je vožnja na plin jeftinija od vožnje na benzin?

Post od Xepoj87 » 12 Dec 2017, 03:27

Haha, gde 1.2 atmo benzinac na plin trosi 7l, 1.3 turbo dizel trosi najmanje 5? :kezo:
Daj Sasa, malo realnosti, leba ti.
Stevi 1.3 punto skoro pa nije prelazio 4l, a cesto trosio ispod 3.5l. Gde tvoj trosi 7l plina, tu 1.3 dizel trosi 3.5l. Hvalio si se kako tvoj moze da trosi i 6l, a 1.3 jtd moze i 3l.


Kod mene u E200T, plin se otplatio jako brzo :)
Potrosnja 12-♾, zavisno od toga ko ga vozi :)

Sent from the 7th edge of the 3rd World.


Veče u kome se svi slazu je protraceno.
Prvi znak gluposti je potpuno odsustvo stida.

Korisnikov avatar
Saša
Postovi: 12985
Pridružio se: 13 Jan 2012, 08:07
Garaža: Renault Kadjar Equilibre 1.3 TCe 140 i Fiat Punto Classic 1.2 8V LPG Dynamic A/C
Lokacija: Novi Sad

Re: Koliko je vožnja na plin jeftinija od vožnje na benzin?

Post od Saša » 12 Dec 2017, 07:08

Ma da, dobro da ne troši još i dve litre ili manje. Biće da je gde moj troši 6 tu njegov troši 3.5. I to je to, ispod ne ide sigurno. Vrlo sam realan. Manite me bajki. :)

TT








Korisnikov avatar
Ivan
Postovi: 9882
Pridružio se: 03 Jan 2013, 09:22
Garaža: bmw 3 f31, bmw 5 f10,
Lokacija: Novi Sad

Re: Koliko je vožnja na plin jeftinija od vožnje na benzin?

Post od Ivan » 12 Dec 2017, 07:38

Vole ljudi sebe da lazu rekao bih, a pomalo i ostale :kezo:

Imao sam punta2 1.2, on mi je trosio prosecno kao sada dizel sa 200ks, a pritom je alfa daleko teza i jaca, eto toliko.

Ali svakako vozim dizel od 200ks prvenstveno iz ekoloskih razloga, jer daleko manje zagadjuje planetu nego 3.2 ili 3.7 atmo koji sam gledao, a pritom i ustedim 1000e na registraciji i jos 2000e na gorivu :)
nidza je napisao:
12 Apr 2021, 10:56
nemam problem uvek sam najsporiji

ljubitelj
Postovi: 10548
Pridružio se: 10 Sep 2012, 21:16
Lokacija: Beograd

Re: Koliko je vožnja na plin jeftinija od vožnje na benzin?

Post od ljubitelj » 12 Dec 2017, 08:17

ddanijell je napisao:
11 Dec 2017, 22:48
A inace salu na stranu, na te matore aute koji trose kao sumanuti se zaista isplati plin.
Uzeti danas nekog turbo benzinca novog koji trosi oko 7litra benzina, dati 1000 i vise eura na ugradnju plina, uopste nije pametna investicija, bar za moj ukus.
Niti auto trosi kao sumanut niti danas slican auto trosi 7litara benzina. Te bajke mogu da nekom svezem vozacu bez iskustva zvuce lepo,
Eto objasni sto ti nisi uzeo danas tog turbo benzinca koji trosi 7litara u tvom autu. Postoji li takav motor u ponudi? Ili znas neki drugi auto te velicine, tezine koji trosi 7 litara benzina?

Ja ne znam niti sam cuo a ono koliko sam pratio i znam potrosnja dizela je 7-9 litara takvih auta u realnom koriscenju.


Zasto bi dao 1000 i vise eura na ugradnju plina, ne mora da se koristi metan na novom autu pa da toliko kosta.

Ja sam dao moju racunicu, i opet bi ugradio plin. Napisao sam da je koeficijent 0.69 cene u odnosu na benzin a ono sto nema cenu je besprekorno cisto sagorevanje.

Upravo zbog toga po Evropi se plin koristi za autobuse u gradskom saobracaju.

ddanijell
Postovi: 1366
Pridružio se: 24 Maj 2017, 23:41
Garaža: SEAT ATECA 2.0 CR TDI 190hp DSG 4Drive XCELLENCE

Re: Koliko je vožnja na plin jeftinija od vožnje na benzin?

Post od ddanijell » 12 Dec 2017, 08:26

Nisam uzeo jer su imali jedan jedini 4x4 na lageru ovakav kakav sam uzeo.
Da sam hteo da izmisljam morao bih da cekam januar, plus sto benzinac najaci sto je bio u ponudi u tom momentu je 150ks.
I dalje radije biram 190ks nezavisno od pogonskog goriva.
Inace to sto si ti cuo da je potrosnja takvih auta 7-9 dizela, pa ti i dalje slusaj, niko ti ne brani (ili si ovde napravio lapsus neki mesajuci dizel i benz).
Meni je prosecna potrosnja i dalje ispod 7 litara, mereno i cep metodama, a i po boardu koji je jako jako tacan.
Normalnom voznjom postizem uvek ispod 6 litara, a maximalno ako ga stiskam najvise sto sam uspevao kao prosek je 8litara.
Inace pusti mene, odgovori bolje na ono sto te covek demantovao oko racunice.
A oko potrosnje novih dizela i novih turbo benzinaca, tu je DW pa neka on objasni, a pisao je decko o tome, ali predrasude su cudo.
Saša je napisao:
12 Dec 2017, 01:33
Kakve veze ima da li je dirana mapa ili ne? :D Ili možeš da ostvariš povećanje snage ili ne možeš, a ti mu radi slobodno šta hoćeš. :D No ovde i nije toliko bitno što su ustanovili povećanje nego što nisu ustanovili gubitak snage, a što je redovno slučaj sa TNG uređajima starije generacije.

Što se tiče onog diagrama, gde moj Punto troši 7 litara tu ekvivalentan dizel troši najmanje 5 l (1.3 MJet takođe u Puntu, recimo) i tu si u pravu - ako tako gledaš na stvari. No, kad je izašao 1.2 8V a kad 1.3 Multijet (generacijski)? :D TNG dakle pretvara benzinsku starudiju u ravnopravnog takmaca (po "ekologiji") najmodernijem dizelu. Još jedan plus za TNG. A onda zamisli da u taj dizel ugradiš TNG (što je takođe moguće), pa onda dobiješ još bolje rezultate i bolje sagorevanje štetnih čestica. No, ovde to nikada niko neće uraditi. Neće nažalost ni na zapadu (nije to kamion pa da je isplativo) - prosto će ih izbacii i zabraniti. Živi bili pa videli. :)
Ima veze itekako, mapa moze da bude optimizovana za vecu oktansku vrednost gde se forsira i veci pritisak turbine, a na benzinu posto je manje oktanske vrednosti dolazi do samozapaljenja smese, senzor na bloku motora to detektuje i pomera fazu paljenja i smanjuje pritisak. Plus ono sto si napomenuo da u dizel ugradis tng pokazuje nerazumevanje za sistem rada pomenutih agregata i njihove razlike, tako da ne bih dalje da komentarisem sa tobom ovu temu.
(da ne mislis da ne znam da i u dizele mixaju plin, ali to nije cist plinski sistem niti je moguc).

Sto se tice potrosnje objasnili su ti ljudi, sta koliko trosi, i naravno da sam u pravu za onaj dijagram ako "ONAKO" posmatram kako sam ti objasnio.
Ne mozes posmatrati dijagram kako se tebi svidja i pod pretpostavkom da imas istu potrosnju plina i dizela jer to jednostavno nije tako.
Isti auto sa dizelom ce napraviti ako ne manje co2 onda jako blizu kao i plinas, svidelo se to tebi ili ne.
Problem je sto vecina vas sa plinom posmatra zastarelu generaciju benzinskih astmaticara i u odnosu na njih iznosi generalne zakljucke kako je plin savrsenstvo danasnjice.
Izmislili ljudi danas nove turbo benzince koji benzin sagore do savrsenstva, zatim dizele kojima cak ni auspuh nije crn (ovo mozes licno da se uveris kada se vidimo na sledecem skupu).

ljubitelj
Postovi: 10548
Pridružio se: 10 Sep 2012, 21:16
Lokacija: Beograd

Re: Koliko je vožnja na plin jeftinija od vožnje na benzin?

Post od ljubitelj » 12 Dec 2017, 08:41

Mikka je napisao:
11 Dec 2017, 23:58
ljubitelj je napisao:
11 Dec 2017, 22:43
Morao bih da pogledam u knjige istorijske, tj da pretresem evidenciju.
Sada je tu negde 229.000km predjeno,
940 volvo, motor 2.3 turbo
Sasvim je druga prica kod auta od 2.3 kubika. Veca je potrosnja, pa je samim tim i usteda veca…
Razlika je 3113 € na 100.000 km ili 7159 € na 230.000 km
Naravno da je na vecem i jacem autu povoljnija prica jer se i inace potrosi vise energije.

Moje iskustvo je da ta racunica ne odrazava stvarno stanje. Veoma brzo se zagreje motor. Pricam o 2-4km voznje. Nakon toga je vec na plinu. I to zimi sa temepraturom ispod nule a u klimi kakva je kod nas veci deo godine to se svodi na 200m do 1km.

Benzina potrosim oko 7litara (sipam po 1.000dinara dopunu) na 3 meseca voznje tako da se tvoja gornja racunica nikako ne poklapa sa mojim iskustvom.
Pre bih rekao da je benzina potrebno do 1 litar maksimalno na 100km, i naravno tada je razlika veca tj povoljnija usteda.

ljubitelj
Postovi: 10548
Pridružio se: 10 Sep 2012, 21:16
Lokacija: Beograd

Re: Koliko je vožnja na plin jeftinija od vožnje na benzin?

Post od ljubitelj » 12 Dec 2017, 08:45

ddanijell je napisao:
12 Dec 2017, 08:26

Meni je prosecna potrosnja i dalje ispod 7 litara, mereno i cep metodama, a i po boardu koji je jako jako tacan.
Koliko je tu udeo gradske kreni stani voznje, u kolonama i semafora na svakih 100-200metara?
Ja sam ti napisao ono sto sam cuo od vazaca slicnih vozila tvom za potrosnju njihovih dizela po Beogradu.

Korisnikov avatar
Ivan
Postovi: 9882
Pridružio se: 03 Jan 2013, 09:22
Garaža: bmw 3 f31, bmw 5 f10,
Lokacija: Novi Sad

Re: Koliko je vožnja na plin jeftinija od vožnje na benzin?

Post od Ivan » 12 Dec 2017, 08:50

Ljubitelj ja sam nasao za tvoj auto 940 2.3t karavan da je deklarisana najmanja teoretska gradska potrosnja 14.1 odnosno 15l za automatik sa ubrzanjem od 9.3s do stotke i 200kmh maks brzinom, e sad oprostices nam sto za nas to trosi ko sumanuto :kezo:
nidza je napisao:
12 Apr 2021, 10:56
nemam problem uvek sam najsporiji

Korisnikov avatar
Saša
Postovi: 12985
Pridružio se: 13 Jan 2012, 08:07
Garaža: Renault Kadjar Equilibre 1.3 TCe 140 i Fiat Punto Classic 1.2 8V LPG Dynamic A/C
Lokacija: Novi Sad

Re: Koliko je vožnja na plin jeftinija od vožnje na benzin?

Post od Saša » 12 Dec 2017, 09:07

@ddanijell

Gde sam ja napisao da je kod dizelaša čisto pogon na plin? :D Čitaj malo pažljivije, ubuduće, nemoj odmah po tastaturi. :D Naravno da se meša sa dizelom zbog boljeg sagorevanja (a i to sam pomenuo najviše iz razloga ekologije o kojoj je bilo reči) ali se usput dobije i ušteda od oko 10% koja uopšte nije zanemariva. To je kod kamiona i njihovih kilometraža dovoljno da vlasnik ima uštedu toliku da recimo pokrije potpuno trošak vozača. Ako hoćeš diskutovati - diskutuj, ako nećeš - marim baš. :D

TT



Odgovori