Autogas, kvarovi, popravke, servisi, majstori...

Iskustva u vezi autogasa, preporuke za ugradnju
ljubitelj
Postovi: 10546
Pridružio se: 10 Sep 2012, 21:16
Lokacija: Beograd

Re: Autogas, kvarovi, popravke, servisi, majstori...

Post od ljubitelj » 31 Avg 2019, 16:29

Vlada1984 je napisao:
31 Avg 2019, 09:22
skinuo minus klemu (resetovao ecu), prešao nekih 250km na plin i nije se upalila lampica "check engine".
Usmerava da je problem softverski, već rečeno mape nisu dobre. Reset briše loše mape i sve je ok u početku dok se ne *zagade* podacima usled loseg sagorevanja.

Svi ostali pomenuti hardverski kvarovi su trajni i ne oporavljaju se u ispravno stanje resetom, dakle nije problem u delovima koji su počeli koliko kapiram da se nasumično menjaju.

Vlada1984
Postovi: 42
Pridružio se: 29 Avg 2019, 14:07
Garaža: Hyundai Elantra 1,6 16v 2006. limuzina
Lokacija: Novi Beograd

Re: Autogas, kvarovi, popravke, servisi, majstori...

Post od Vlada1984 » 31 Avg 2019, 16:41

Verujem da je tako. Danas sam zatvorio dotok plina na boci, "potrošio" plin iz sistema (više puta prebacivao na plin dok nije preostalo da radi samo na benzin), skinuo ponovo klemu :kuku: i posle nekoliko sati stajanja je upalio iz prve i super prima gas. Voziću ga danas na benzin pa da ću ukutru videti kako će upaliti :siriruke:

Korisnikov avatar
Heinz
Postovi: 19189
Pridružio se: 12 Mar 2012, 19:27
Garaža: Civic FK2 1.8
Lokacija: Voždovac

Re: Autogas, kvarovi, popravke, servisi, majstori...

Post od Heinz » 01 Sep 2019, 01:19

Kad bude par dana OK na benzin, nađi nekog krštenog plinadžiju da ti podesi plinsku mapu. Nemoj pre toga ni pokušavati na gas.

Korisnikov avatar
zdushan
Postovi: 1596
Pridružio se: 12 Jan 2013, 13:02
Garaža: Škoda Superb 2.0 TDI 4x4
Lokacija: Beograd

Re: Autogas, kvarovi, popravke, servisi, majstori...

Post od zdushan » 01 Sep 2019, 01:36

Koliko sam pročitao, njemu pravi problem benzin, a na plinu je ok. Što će reći da mu benzinski ecu brlja, i salje loše parametre plinskom kompu koji to nekako pegla...
Ne bih rekao da je plin ovde krivac..

Sent from my SM-A605FN using Tapatalk


Korisnikov avatar
Heinz
Postovi: 19189
Pridružio se: 12 Mar 2012, 19:27
Garaža: Civic FK2 1.8
Lokacija: Voždovac

Re: Autogas, kvarovi, popravke, servisi, majstori...

Post od Heinz » 01 Sep 2019, 01:57

Benzin je ok, plinska mapa pojebe benzinsku po kojoj treba motor da startuje.

Korisnikov avatar
zdushan
Postovi: 1596
Pridružio se: 12 Jan 2013, 13:02
Garaža: Škoda Superb 2.0 TDI 4x4
Lokacija: Beograd

Re: Autogas, kvarovi, popravke, servisi, majstori...

Post od zdushan » 01 Sep 2019, 10:34

Čekamo rasplet

Sent from my SM-A605FN using Tapatalk


Vlada1984
Postovi: 42
Pridružio se: 29 Avg 2019, 14:07
Garaža: Hyundai Elantra 1,6 16v 2006. limuzina
Lokacija: Novi Beograd

Re: Autogas, kvarovi, popravke, servisi, majstori...

Post od Vlada1984 » 01 Sep 2019, 21:51

:pivo:
Danas upalio iz prve, plin je zatvoren na boci do daljnjeg, danas prešao 250km na benzinu, trudio sam se da ga vozim u što više režima.
Pratiću nekoliko dana kako se ponaša a konsultovaću se sa plinadžijom da vidim da li ima sluha za problem sa plinom, ako kategorički bude tvrdio da nije do plina idem kod drugog.
Danas je prosek sa klimom bio 6,6 l/100km, tako da ni vađenje plina nije daleko od realnosti :think:

Korisnikov avatar
dunx81
Postovi: 5575
Pridružio se: 13 Jan 2012, 08:20
Garaža: Civic 1.8
Lokacija: Zrenjanin

Re: Autogas, kvarovi, popravke, servisi, majstori...

Post od dunx81 » 02 Sep 2019, 21:11

Neretko plinadžija neće ni da pogleda, kaže sredi benzin pa dođi a benzin majstor kaže to ti je zbog plina,vadi to napolje.

Meni se dešavalo da se mape pogube u više varijanti:

-na benzin ide slabo,na plin kao nenormalan
-na benzin normalno,plin kilavo
-na oba kilavo

Skidanjem kleme stvari su se privremeno vraćale u normalu. Onda je došlo vreme za atest,stavljen nov ecu,isparivač,dizne,boca...sve novo ali problem se ponovo vratio. Zimus sam bio do plinadžije koji se dosta drndao i podesio ga da na plin ide kako treba i da se ne gubi,evo već 10k km.
Na benzin ne ide baš kako treba,osetim da nije to to ali ne diram ništa,bitno mi da je na gas ok.

Što se tiče prvog paljenja ostaje izražen problem,evo jutros bilo 18°C,nije bio u garaži i upalio je iz 4tog puta. 9h kasnije,stajao na suncu, 30+ °C i pali iz prve. Da je bilo hladnije,upalio bi iz 2,3,4tog. Zimi je baš maltret za akumulator,nije čudo što mu je duša u nosu. Kad je napolju minus,ne pali iz prve ni posle 2h stajanja.

Trebao bih da ostavim nekom auto na par dana da mi to reši a što je najgore ne znam kome u zr. Jedino da ga ostavljam u bg al nikako da se nateram,sve danas ću sutra ću a problem traje već 3-4 godine.

t


Vlada1984
Postovi: 42
Pridružio se: 29 Avg 2019, 14:07
Garaža: Hyundai Elantra 1,6 16v 2006. limuzina
Lokacija: Novi Beograd

Re: Autogas, kvarovi, popravke, servisi, majstori...

Post od Vlada1984 » 02 Sep 2019, 22:03

Ja sam danas bio kod plinadžije, kažem mu da imam problem već 4 meseca i da sam dosta toga pokušavao oko benzina i iznesem mu problem. Kaže on, pa što me nisi zvao to može da bude i do plina, ako već nije do benzina :zbunjen:
Navede mi da su mogući sledeći problemi:
1.Da pušta neka od plinskih dizni (sređene kod njega pre 10k km),
2.Da isparivač pušta plin u usisnu granu (menjan kod njega pre 10k km) ili
3.Da nije usklađen plinski sistem sa benzinskim (on podešavao nešto oko mape pre 8k km kad mi se gasio hladan na plinu).
Ispričamo se mi tu, on kaže da reset koji sam uradio skidanjem kleme nije "baš potpuni reset" i da je dobro što sam zavrnuo dotok plina. Dogovorimo se da vozim još par dana i pratim kako se ponaša na benzinu pa da odrm kod njega.
Šta je sad bitno da on uradi pre puštanja plina, jel prvo treba da ubaci benzinsku mapu u plinski sistem pa da izvrši prilagođavanje plinske mape i kako da je sačuva da ne dođe do ponovnog brljanja?
Posle toga bi tek trebao da odvije plin pa da ispituje dizne i isparivač?
Pitam zato što je on meni rekao, dođi da odvijemo plin, nakačimo dijagnostiku i da u vožnji vidimo šta se dešava, bojim se da ne zezne i benzinsku mapu ponovo :naughty:

Korisnikov avatar
dag81
Postovi: 7234
Pridružio se: 13 Jan 2012, 09:09
Garaža: BMW1 118d i Doblo JTD radna makina :)
Lokacija: Novi Sad
Kontakt:

Re: Autogas, kvarovi, popravke, servisi, majstori...

Post od dag81 » 02 Sep 2019, 22:45

Ako se bojis uradi sam.
Ne moze on dirati benzinsku mapu, nego ti je rekao da vozis na benzin da bi se auto pohvatao.

Послато са SM-A520F помоћу Тапатока


ljubitelj
Postovi: 10546
Pridružio se: 10 Sep 2012, 21:16
Lokacija: Beograd

Re: Autogas, kvarovi, popravke, servisi, majstori...

Post od ljubitelj » 03 Sep 2019, 07:06

Prvo ubaci benzinsku mapu, to si uradio ti vožnjom samo na benzin.
Drugo tu mapu zaključati da se ne bi pokvarila ponovo.
Treće plinsku mapu uraditi samokalibraciju a onda fino stelovanje sa termowkorekcijom.
Naravno.,pre bilo čega reduktor i dizne moraju biti besprekorno ispravno mehanički.

Vlada1984
Postovi: 42
Pridružio se: 29 Avg 2019, 14:07
Garaža: Hyundai Elantra 1,6 16v 2006. limuzina
Lokacija: Novi Beograd

Re: Autogas, kvarovi, popravke, servisi, majstori...

Post od Vlada1984 » 03 Sep 2019, 08:51

Razumeo sam, ako zatreba insistiraću da pre svega zaključa benzinsku mapu, a posle jedno po jedno.
Javljam kakav je ishod :sesir:

Vlada1984
Postovi: 42
Pridružio se: 29 Avg 2019, 14:07
Garaža: Hyundai Elantra 1,6 16v 2006. limuzina
Lokacija: Novi Beograd

Re: Autogas, kvarovi, popravke, servisi, majstori...

Post od Vlada1984 » 07 Sep 2019, 12:43

Evo da se javim sa preliminarnim informacijama...
Juče sam bio kod majstora koji mi održava plin i ”nakačio” je dijagnostiku motora i dijagnostiku plinske instalacije. Kako kaže, odmah je utvrdio da ”naliva” puno plina i da je normalno što je prilikom vožnje na plin palio ”check engine” lampicu. Ne zna iz kog razloga je došlo do toga da se mapa/e poremete. Resetovao je sve paremetre i sve mape (preko dijagnostike) i kroz vožnju od nekih 30-ak km u svim režimima rada kreirao, kako kaže prvo benzinsku a zatim plinsku mapu. Pošto sam ja držao lap top napred dok je sve to radio deluje mi da se zaista potrudio i maltene korak po korak sve ručno odradio a zatim sačekao da se vožnjom svi parametri prilagode (valjda da plinska mapa dostigne parametre benzinske mape). Ostalo je čini mi se da se kriva plinske mape od 4000 do 6000 o/min u narednih par dana vožnje prilagodi benzinskoj.
Kaže da sad ne bi trebalo da dođe do problema, ali naravno da pratim u narednom periodu.
Dok je vozio i radio sve te stvari primetio je da na malom broju obrtaja (kad se davi auto npr. u 4. stepenu prenosa 30-40km/h) da auto počinje da trza. Misli da imam problem sa strujom (svećice, kablovi, bobine). Kako smo svećice i kablove menjali pre 10k km sumnja na bobine, a možda i da je usled loše bobine probila neka od svećica.
Juče popodne u toku vožnje sam osetio cimanje u nižim obrtajima i baš je izraženo kad je uključena klima (čak i na benzinu). E sad, zanima me kako je to moguće, do pre nedelju dana sam vozio na plin i nikad se to nije dešavalo, ovih nedelju dana koliko vozim na benzin, maltene non stop uključena klima, nikad se to nije dešavalo :jane: . Šta sad može da bude i zašto se to pojavilo, napominjem da ne davim auto, to se juče dešavalo i na malo manje od 2000 o/min kad dodam gas, kako i zbog čega sad? I to dodam gas, cimne dobrih 3,4 puta dok ne povuče.
Jutros je auto upalio lepo, posle 12 sati stajanja, da ne zaboravim, videćemo šta će se dalje dešavati.
Znate li šta može biti uzrok novog problema? Neverovatno mi je da se problem sa strujom pojavi tek tako :nonono:

ljubitelj
Postovi: 10546
Pridružio se: 10 Sep 2012, 21:16
Lokacija: Beograd

Re: Autogas, kvarovi, popravke, servisi, majstori...

Post od ljubitelj » 07 Sep 2019, 17:27

Siromasna smesa.
Mapa za taj opseg opterecenja motora pri tim obrtajima.

Opisani postupak podesavanje je korektan.
A zasto su se mape poremetile neki drugi put da objasnim, da ne sirimo temu.

Bice sve ok, jos da se malo ispegla.

Vlada1984
Postovi: 42
Pridružio se: 29 Avg 2019, 14:07
Garaža: Hyundai Elantra 1,6 16v 2006. limuzina
Lokacija: Novi Beograd

Re: Autogas, kvarovi, popravke, servisi, majstori...

Post od Vlada1984 » 07 Sep 2019, 20:07

Malopre je u trenucima cimanja, na oko 1500-2100 ob/min, treperela i "check engine" lampica, pretpostavljam da je sad zbog siromašne smeše :think:
Ako neko ima vremena neka objasni zašto je došlo do brljanja tih mapa, šta je moglo da utiče na to?
Da pokušam da predupredim da ne bi opet došlo do takvih problema :pivo:

Odgovori