Hyundai i30 1.4 16V ugradnja plina

Iskustva u vezi autogasa, preporuke za ugradnju
Odgovori
Korisnikov avatar
Bax
Postovi: 11042
Pridružio se: 11 Jan 2012, 22:37

Re: Hyundai i30 1.4 16V ugradnja plina

Post od Bax » 07 Dec 2022, 13:52

Ovde u BG imas servis koji to gratis radi zamenu ulja, ako kupis ulje kod njih, recim Mihajlovic.

Filter vazduha i klime zamenis sam za 5 minuta truda.

Znaci 3 servisa bih zavrsio za pare koje ti traze.....

Tu najobicnije 5w40, ili cak 10w40 ulje bez problema ide unutra (potvrdjuje Eneos oil configurator....)


Dakle ulje nek je 3500(za ove pare moze i ELF/ Total 5w40), i filteri oko 2000, i to je to....
Lepse je voziti slab auto brzo, nego snazan sporo.

Korisnikov avatar
hyundai_i30
Postovi: 353
Pridružio se: 02 Avg 2022, 05:13
Garaža: Hyundai i30 1.4 16V, 2011. (plin + benzin)
Lokacija: Niš

Re: Hyundai i30 1.4 16V ugradnja plina

Post od hyundai_i30 » 07 Dec 2022, 14:00

Hvala na savetu! Kao Shell-ovo ulje ubacuju pa odprapljuju dodatno. Hyundai preporucuje iskljucivo Shell jer se i30 vodi kao auto koji je mnogo osetljiv na manje kvalitetna ulja. Zato i imam Shell Helix motorno ulje od kupovine.

Definitivno planiram da se raspitam u vise razlicith servisa jer ocigledno odrapljuju bas dosta ili da neke stvari odradim jednostavno sam,bar ono sto mogu.

Svakako neka se jave i vlasnici i30 i podele koliko oni placaju mali servis za ovaj auto...

Sent from my M2101K6G using Tapatalk


Korisnikov avatar
Bax
Postovi: 11042
Pridružio se: 11 Jan 2012, 22:37

Re: Hyundai i30 1.4 16V ugradnja plina

Post od Bax » 07 Dec 2022, 14:10

MA otkud to, kakav Shell, mozes da mu sipas sta hoces, dok zadovoljava trazene norme.
Evo ti Eneos konfigurator, pa baci pogled.


http://eneos-europe.ewp.earlweb.net/en_ ... W5iv?q=i30




Uzgred glede cena i ulja, evo Ogijeve poruke a vezano za Trio servis iz Novog Sada.
Ako oni sipaju Eneos, onda nema sta da se sumnja u to da je Shell jedina opcija....
Odradio sam zamenu ulja, filtera za ulje, filtera za vaduh, filtera klime i svecica. Uradjena mi je i dezinfekcija klime bočica varijantom, ubrizgavana je neka pena u otvore i dole kod filtera. Korisceno ulje je Eneos 5W-40. Auto kacen na dijagnostiku, sve uredno. Trap dobar. Prednje plocice ce se najranije menjati na sledecem servisu.

Veoma sam zadovoljan. Momci prijatni, usluzni, mozes da gledas sta se radi i da razgovaras sa osobljem.

Cena kompletnog navedenog servisa uz gratis dezinfekciju je 8.100 dinara ! Strukturu cene cu sutra izloziti posto mi je racun ostao u kolima. Razlike su frapantne. Isti ovakav servis je u ovlascenom servisu 2011. godine kostao 16.048 dinara (bez dijagnostike, bez dezinfekcije itd).

Image Image

+ sam posetio divni Novi Sad, posetio rodjake i upoznao se sa Misom :pivo: , setali i popili pice na Strandu zaista vrhunskim SX4 Suzukujem, vozili se do Miseluka i po Limanu, ah kakav dan, neprocenjivo ! :bravo:


Mada opet istina je da su oni neki strateski partneri Shell i Hyndai, mada to je politicka prica, tolka dobra ulja imas, a tvoj motor je prosti atmo benzinac.

https://www.shell.com/business-customer ... ier-f.html
Lepse je voziti slab auto brzo, nego snazan sporo.

Korisnikov avatar
hyundai_i30
Postovi: 353
Pridružio se: 02 Avg 2022, 05:13
Garaža: Hyundai i30 1.4 16V, 2011. (plin + benzin)
Lokacija: Niš

Re: Hyundai i30 1.4 16V ugradnja plina

Post od hyundai_i30 » 07 Dec 2022, 14:22

Pa ja ladno mogu da odem iz Nisa u NS kolima da odradim servis i vratim se i ispasce me manje para nego u Nisu to da radim. Jedino moram da se vratim isti dan da bih bio u plusu, a dobijam i gratis dezinfekciju .

Hvala na informacijama svakako!

Sent from my M2101K6G using Tapatalk


Korisnikov avatar
carov2
Postovi: 4117
Pridružio se: 23 Apr 2012, 20:24
Garaža: Audi A4
Lokacija: Pirot, Kladovo
Kontakt:

Re: Hyundai i30 1.4 16V ugradnja plina

Post od carov2 » 07 Dec 2022, 14:29

Da, osim što je ta poruka iz 99te, kad bile marke.

Sent from my SM-F936B using Tapatalk


Korisnikov avatar
Bax
Postovi: 11042
Pridružio se: 11 Jan 2012, 22:37

Re: Hyundai i30 1.4 16V ugradnja plina

Post od Bax » 07 Dec 2022, 14:34

Nebito, evo je cena ulja koje njemu radi posao, u njegov auto ide malo preko 3 litra, pa ce u ostati litar i za naredni servis.

https://www.beo-car.rs/ulja-i-tecnosti/ ... je-5w40-4l
Lepse je voziti slab auto brzo, nego snazan sporo.

Korisnikov avatar
carov2
Postovi: 4117
Pridružio se: 23 Apr 2012, 20:24
Garaža: Audi A4
Lokacija: Pirot, Kladovo
Kontakt:

Re: Hyundai i30 1.4 16V ugradnja plina

Post od carov2 » 07 Dec 2022, 14:40

Pa bitno je da čovek stvarno ne pomisli da je cena i sada 8000 rsd plus gratis dezinfekcija.


Sent from my SM-F936B using Tapatalk


Korisnikov avatar
Bax
Postovi: 11042
Pridružio se: 11 Jan 2012, 22:37

Re: Hyundai i30 1.4 16V ugradnja plina

Post od Bax » 07 Dec 2022, 16:04

Drug je radio Hondu Civic pre desetak dana u Japan shop Kaludjerica, bila je oko 9000. Islo je u njega Eneos ulje(i to je skuplji servis, FOrma je jeftinija)

Cene delova za kola(mali servis) nisu nesto bitno otisle navise, a ruke za zamenu ulja bi trebale da su simbolicne, jer je i komleksnost operacije simbolicna.

U Formi gde ja nekad radim, zamena ulja mi je poslednji put naplacena 800rsd(pre godinu dana), nek su i duplo digli cenu, to je i dalje 1600 rsd.

Jeste sve da kazes poskupelo, ali to je jednostavan auto, sa prostim motorom, gde mozes sigurno jeftino da nadjes delove, i to se rutisnki zameni za pola sata...
Lepse je voziti slab auto brzo, nego snazan sporo.

Korisnikov avatar
hyundai_i30
Postovi: 353
Pridružio se: 02 Avg 2022, 05:13
Garaža: Hyundai i30 1.4 16V, 2011. (plin + benzin)
Lokacija: Niš

Re: Hyundai i30 1.4 16V ugradnja plina

Post od hyundai_i30 » 07 Dec 2022, 19:24

Raspitao sam se dodatno, filteri ulja, vazduha i kabine po servisima se krecu oko 2k ukupno, ulje da mi zamene i najskuplje Shell-ovo je tipa 6k max., ali kazem to je najskuplje moguce. Znaci 100e max. da me sve iznese sa rukama u najskupljem servisu, a ovo sto sam dobio cenu 13500 je cisto dodatno odrpaljivanje.

Narucujem sam ove stvari i bukvalno da platim nekom da mi to sve odradi iznece me sigurno manje od 10k RSD. I to najkvalitetnije ulje za motor mogu da pazarim komotno.

Hvala ljudima ovde na savetima i okvirnim cenama.

Sent from my M2101K6G using Tapatalk






Korisnikov avatar
sebekkg
Postovi: 10346
Pridružio se: 13 Jan 2012, 02:18

Re: Hyundai i30 1.4 16V ugradnja plina

Post od sebekkg » 08 Dec 2022, 05:22

Ma taj motor je prost tj nezahtevan. Da staviš bilo koje od srednjeg kvaliteta ulje 5w30-5w40 završiće posao. I lepo ti Bax reče uzmeš i sam zameniš filter klime i vazduha za 5 minuta da uštediš malo. Cene delova u kvalitetu su ti
F ulja 400-500 din
F goriva 1200-1500 din
F vazduha 800 din
F klime 1500-1800 din
4l ulja 3000 din (total quartz 9000)
A liqui moly je npr 5200


Sent from my Nokia 3310 using Tapatalk

Slika

Korisnikov avatar
hyundai_i30
Postovi: 353
Pridružio se: 02 Avg 2022, 05:13
Garaža: Hyundai i30 1.4 16V, 2011. (plin + benzin)
Lokacija: Niš

Re: Hyundai i30 1.4 16V ugradnja plina

Post od hyundai_i30 » 10 Dec 2022, 11:39

Hvala na savetima! Uzeo sam ipak Shell Helix 5W-30 po preporuci radnika Hyundai servisa u drugom gradu jer od kada je kupljen auto sve vreme je 5W-30 ili 5W-40 menjano sto se tice ulja. Ulje i 3 filtera (ulja, vazduha i kabine) su me izneli sve ukupno oko 7.5k, a zet mi danas bas menja ove 4 stavke jer je autolimar, ali voli da se zeza sa ovim pa mali servis radi sebi i drugarina, a taman i da malo "ukradem zanat".

Gore pomenuti Hyundai serviser mi dalje kaze da bi trebalo da zamenim i filter goriva u narednom periodu. Ne znam kada je zadnji put menjan filter goriva, imam racune i kada su radjeni servisi, ali u zadnje 3 god. koliko vidim izgleda ovaj filter nije menjan, a mozda i duze. Prethodni vlasnik ne zna jer on samo otera auto u Hyundai servis i plati koliko ga opale po dzepu...

Prema servisnoj knjizici klasican benzinac i30 treba da menja filter goriva na svake 3 godine, ali mi ovaj serviser koga znam kaze da je zbog plinskog sistema potrebno ovo raditi cesce, prakticno jednom godisnje u okviru malog servisa.

Filter za gorivo kod ovog modela se nalazi u donjem delu rezervoara i zamena podrazumeva ispustanje benzina i tada kada se menja filter goriva se obicno menjaju jos neka creva kako sam razumeo. Ako se pretezno vozi na plin i benzin stoji u rezervoaru i retko trosi, logicno je da se "smola" i prljavstine iz benzina taloze i filter dodatno zapusuje, prakticno je bolje da se odrzava manja kolicina benzina u rezervoaru i neka preporuka je od 1/4 do 1/2. Tako propisuje i TNG sistem, treba imati oko 1/4 benzina uvek kada se vozi na plin i ne dozvoliti da se pali lampica za gorivo, ali su to sve preporuke. Tako se i cuva pumpa za gorivo i to smo vec rezimirali.

Kod mene je uvek tako, retko predjem 1/2 rezervoara i solidno vozim na benzin jer gledam da kombinujem i verovatno je odnos 70:30 sto se tice odnosa voznje plin/benzin.

Kakva su vasa iskustva ljudi ovde koji imaju i30 na plin sto se tice zamene filtera za gorivo? Kada se menja i generalno iskustva sa celom stvari posto sam se sa nekoliko vlasnika i30 cuo i na malom servisu prakticno niko ne pominje filter goriva i oni se sad cesaju po glavi kao i ja i pitaji kada je to zadnji put uopste menjano?

UPDATE - Hyundai servis u Nisu mi kaze da nema veze sto je auto na plinu, interval zamene filtera goriva je kao po preporuci iz servisne knjizice, na svakih 60k km ili okvirno na 3 god.

Sent from my M2101K6G using Tapatalk




Korisnikov avatar
blaugrana
Postovi: 6877
Pridružio se: 26 Jan 2012, 17:08
Lokacija: Novi Sad

Re: Hyundai i30 1.4 16V ugradnja plina

Post od blaugrana » 10 Dec 2022, 12:32

Ako se ceses po glavi, menjaj.
Ne treba ti misljenje foruma ;)

Gesendet von meinem Blauwei mit Tapatalk


Korisnikov avatar
hyundai_i30
Postovi: 353
Pridružio se: 02 Avg 2022, 05:13
Garaža: Hyundai i30 1.4 16V, 2011. (plin + benzin)
Lokacija: Niš

Re: Hyundai i30 1.4 16V ugradnja plina

Post od hyundai_i30 » 10 Dec 2022, 13:42

Promenicu naravno, ali nije nista hitno, zato se uvek najpre informisem koliko mogu. Danas svakako menjam ulje i 3 osnovna filtera koji spadaju u mali servis.

Nadalje vodim evidenciju sta se i kada radi. Misljenja ljudi su uvek dobrodosla, pogotovo ljudi sa ovim autom i dobrim poznavaocima ove materije i zato saljem ovakva pitanja iskljucivo u okviru ove specijalizovane teme, a koliko vidim daleko vise ljudi koji nemaju veze sa ovim modelom imaju jaku zelju ne samo da se jave sa nekim konkretnim i konstruktivnim predlogom, nego cisto proradi kriza, pa da ih mine zelja jer jednostavno zive od opaski po forumima, ma koja tema bila u pitanju .

To ne znaci da nema itekako korisnih i dobronamernih saveta ovde koje sam dobijao do sada i zato cu rado cuti jos neko misljenje... I kao i do sada se uvek zahvaliti tim ljudima.

Sent from my M2101K6G using Tapatalk




Poslednja izmena od hyundai_i30 u 10 Dec 2022, 13:42, izmenjeno 2 puta ukupno.

Korisnikov avatar
Bax
Postovi: 11042
Pridružio se: 11 Jan 2012, 22:37

Re: Hyundai i30 1.4 16V ugradnja plina

Post od Bax » 10 Dec 2022, 13:44

Ja na benzincima to ne menjam....
Lepse je voziti slab auto brzo, nego snazan sporo.

Korisnikov avatar
blaugrana
Postovi: 6877
Pridružio se: 26 Jan 2012, 17:08
Lokacija: Novi Sad

Re: Hyundai i30 1.4 16V ugradnja plina

Post od blaugrana » 10 Dec 2022, 14:07

hyundai_i30 je napisao:Promenicu naravno, ali nije nista hitno, zato se uvek najpre informisem koliko mogu. Danas svakako menjam ulje i 3 osnovna filtera koji spadaju u mali servis.

Nadalje vodim evidenciju sta se i kada radi. Misljenja ljudi su uvek dobrodosla, pogotovo ljudi sa ovim autom i dobrim poznavaocima ove materije i zato saljem ovakva pitanja iskljucivo u okviru ove specijalizovane teme, a koliko vidim daleko vise ljudi koji nemaju veze sa ovim modelom imaju jaku zelju ne samo da se jave sa nekim konkretnim i konstruktivnim predlogom, nego cisto proradi kriza, pa da ih mine zelja jer jednostavno zive od opaski po forumima, ma koja tema bila u pitanju Slika.

To ne znaci da nema itekako korisnih i dobronamernih saveta ovde koje sam dobijao do sada i zato cu rado cuti jos neko misljenje... I kao i do sada se uvek zahvaliti tim ljudima.

Sent from my M2101K6G using Tapatalk
Da si se malo zainteresovao, a ne samo bacio neku konstataciju video bi da sam vozio ovaj motor 7 god.
"Problem" je samo sto ti nisi nikako nacisto sta bi I sta ne bi radio na svom autu, pa zato I elaboriras svaku svoju zamisao koju bi da odradis.

Zato sam I napisao, ako ces se cesati menjaj.
Ako ti kazem da nisam menjao taj filter 7 godina, ti ces I dalje biti u nedoumici da li da odradis ili ne ;)


Gesendet von meinem Blauwei mit Tapatalk


Odgovori