Hyundai i30 1.4 16V ugradnja plina

Iskustva u vezi autogasa, preporuke za ugradnju
Odgovori
Korisnikov avatar
hyundai_i30
Postovi: 353
Pridružio se: 02 Avg 2022, 05:13
Garaža: Hyundai i30 1.4 16V, 2011. (plin + benzin)
Lokacija: Niš

Re: Hyundai i30 1.4 16V ugradnja plina

Post od hyundai_i30 » 06 Sep 2022, 23:07

havijer je napisao:Nije tačno, lampica je bitna i govori o tome da li je sve podešeno. Imam hyundai I 30 2009 godište prešao 140 000 km na plin i ne sija lampica.

Ja znam vrhunskog majstora samo u Čačku

Sent from my VOG-L29 using Tapatalk
Pa tesko mogu do Cacka, ali od ove dvojice plinadzija kod kojih sam bio ja bolje ne znam. Drug koji mi je prodao auto je takodje imao problem sa ovom lampicom, ali nikada nije reseno to kako valja iako je on pre mene prosao oko 90k km.

Kod mene ocigledno postoji taj problem sa nepravilnom smesom, a sta uzrokuje to stvarno ne znam jer nisam majstor, a ovde mi i u zvanicnom servisu kazu da je to kao ok,nase gorivo je lose, 100-ka benzin je samo marketinski trik i bacanje para i samo da teram sa lampicom. Jednostavno, niko nece dacse prihvati toga i resi stvar valjano na duze staze...

Sent from my M2101K6G using Tapatalk




Korisnikov avatar
pedja
član 001
Postovi: 14141
Pridružio se: 13 Jan 2012, 08:52
Garaža: SX4 1,6/120 TNG
Lokacija: Beograd

Re: Hyundai i30 1.4 16V ugradnja plina

Post od pedja » 07 Sep 2022, 00:37

Ako mislimo na istog (Kotlajić) iz Čačka, meni je rekao da i njemu svetli lampica, te da će svetleti i meni, da ne brinem, jer je sve pod konac.

TapaT


Korisnikov avatar
dragvorl
Site Admin
Postovi: 23743
Pridružio se: 06 Jan 2012, 13:03
Garaža: Fiat Stilo 1.9 MJ
Lokacija: NS
Kontakt:

Re: Hyundai i30 1.4 16V ugradnja plina

Post od dragvorl » 07 Sep 2022, 07:32

Nemoj citirati post neposredno iznad. Podrazumeva se da odgovaras na njega!
SlikaSlika
Mauro Forghieri:"Power comes from speed, torque without speed is nothing"
Life is funny, skies are sunny, Bees make honey, who needs money

Korisnikov avatar
hyundai_i30
Postovi: 353
Pridružio se: 02 Avg 2022, 05:13
Garaža: Hyundai i30 1.4 16V, 2011. (plin + benzin)
Lokacija: Niš

Re: Hyundai i30 1.4 16V ugradnja plina

Post od hyundai_i30 » 07 Sep 2022, 07:38

Vazi, posto se odnosi na mene...

Sto se tice Check Engine lampice, vecina ljudi ovde je rekla da je to ok, oni koji voze druga auta na plin koje ja znam takodje imaju problem bar sa povremenim treperenjem lampice tako da ovo ne bi trebalo da bude nesto znacajno.

Nezgodno je naravno kada dodje vreme za tehnicki, ali javna je tajna da kome ovo svetli pred tehnicki ide u neki od servisa da mu privremeno iskljuce dok prodje isti i onda ukljuce nakon toga softverskim putem uz prigodnu zaradu naravno

Sent from my M2101K6G using Tapatalk


ljubitelj
Postovi: 10551
Pridružio se: 10 Sep 2012, 21:16
Lokacija: Beograd

Re: Hyundai i30 1.4 16V ugradnja plina

Post od ljubitelj » 07 Sep 2022, 08:14

hyundai_i30 je napisao:
06 Sep 2022, 08:41

3. Ovo si lepo objasnio, ali bukvalno su mi u Hyundai servisu u Nisu rekli da lampica svetli zbog lambda sonde, nije dobro mapirana jer joj smeta lose gorivo i sam plin. Sta covek onda da ocekije od drugih ako zvanicni servis kaze tako nesto? Rekli su mi da samo ako jedan ceo dan vozim na benzin, ceo sistem se procisti i lampica se gasi, ja sam vozio prekljuce oko 100km na benzin i nista se nije promenilo.
Da ne bude zabune oko intrepretacije, u servisu verovatno nemaju vremena da baš objašnjavaju.
U prinicpu rada je da ne svetli lampica ZBOG lambda sonde, ona je potpuno ispravna i ceo sistem je dizajniran da tako radi. Znači tako treba da bude. Sonda samo javlja stanje, nije uzrok.
Lambda sonid ne smeta niti loše mapiranje niti gorivo, ona uopšte nije u priči. Inače lambda sonda je senzor, izmeri nešto i javi kompjuteru vrednosti. Kao i gomila drugih senzora.

Problem je malo širi i dublji, Euro4 motori imaju ošrije, drugačije granične vrednosti tolerancije iliti prostije osetljiviji su na smesu.
Jedno od rešenja na plinskim naknadnim sistemima je odustajanje od mapiranja kao takvog od strane servisera (dakle statički mapa postavljena i to je to) već postoje uredjaji koji sami i to stalno dinamički tokom vožnje iznova i iznova mapiraju plinske mape.
E oni su naravno neka druga cena i nisu baš zastupljeni kod nas, ima ih po Nemačkoj, Poljskoj, Italiji i inima....2000+ evra pa nagore ugradnja.
I sve je cakum pakum što se tiče lampica....

Gorivo uopšte nema veze sa time pa ni oktanski broj benizna koji se sipa nema uticaja.

Euro 3 motori se manje više rešavaju klasičnim plinskim sistemima, kao što bih rekao da je tvoj.

AKO je pri merenju u vožnji smesa dobra, to je uradio serviser, i mapa odgovarajuća a lampica se pali da ponovim nije neki razlog za brigu. Promena lambda sonde neće rešiti.

U Hju servisu su dobro rekli, voziti na benzin jedno 1,000+km (isključivo na benzin) ili 2-3 rezervoara i mape benzina (koje su uzrok paljenja lampice jer sam auto i nema pojma da radi na plin) će se vratiti u normalu.

A mapiranje benzina koje je automatskom je poremetilo mapiranje plina.

Sve je to "milion" puta pražvakana tema, dobro poznata rekao bih svim majstorima pa veruj i tom tvom majstoru da je namestio plin kako spada. Ako motor dobro radi ja se ne bih dalje cimao oko lampice.

ps. do 2010. su bili euro 3, da je koju godinu stariji taj Hju možda ne bi primećivao stvar sa lampicom.

ps2 Hjundai je fabrički, proizvodio plinske motore, dakle ne naknadno ugradjeno već konstruisano u fabrici (i naravno mapirano itd...) tj prilagodjeno. Ti motori se razlikuju od benzinskih i tamo je sve rešeno u startu.

Korisnikov avatar
Dare4x4
Postovi: 3105
Pridružio se: 22 Avg 2014, 17:00

Re: Hyundai i30 1.4 16V ugradnja plina

Post od Dare4x4 » 07 Sep 2022, 13:32

hyundai_i30 je napisao:
06 Sep 2022, 22:50
havijer je napisao:To jedino može da ti sredi ozbiljan plinadžija. Ozbiljan plinadžija mapu podešava u vožnji i to traje pola sata bar.

Sent from my VOG-L29 using Tapatalk
Verujem, ali za sada takvog nisam nasao u Nisu koji bi se bavio ovim mapiranjem. Ovaj je resetovao mapu danas i sad kao probnih 2 nedelje voznje, pa opet kod njega da proveri sve parametre i dosteluje sta je potrebno. Rekao mi je da nema nijedne greske u aplikaciji i time me ohrabrio da nije neka komplikacija, a na kraju krajeva, ako auto tera bez smetnji, lampica je nebitna...

Sent from my M2101K6G using Tapatalk
Idi kod Ljubiše, dao sam ti broj.

Korisnikov avatar
hyundai_i30
Postovi: 353
Pridružio se: 02 Avg 2022, 05:13
Garaža: Hyundai i30 1.4 16V, 2011. (plin + benzin)
Lokacija: Niš

Re: Hyundai i30 1.4 16V ugradnja plina

Post od hyundai_i30 » 07 Sep 2022, 13:37

Dobro si me podsetio, hvala na preporuci sto se tice tog servisa, imacu na umu

Sent from my M2101K6G using Tapatalk


Korisnikov avatar
Rolla
Postovi: 822
Pridružio se: 06 Feb 2018, 15:00

Re: Hyundai i30 1.4 16V ugradnja plina

Post od Rolla » 10 Sep 2022, 10:18

Vrlo moguce da se priblem softverski ne moze resiti ili moze sa previse goriva.
Na bivsoj Tojoti sam isto imao check engine upalje, imala je plin.
Objasnjenje majstora je bilo da sonde pre i posle katalizatora ocitavaju istu vrednost jer je plin sa izduvnim gasovima dosta cistiji od benzina i onda katalizator skoro da ne vrsi nikakvu funkciju.
Resenje je bilo da se ugradi tzv "lambga sleeve" ali sam u medjuvremenu prodao auto.

Korisnikov avatar
hyundai_i30
Postovi: 353
Pridružio se: 02 Avg 2022, 05:13
Garaža: Hyundai i30 1.4 16V, 2011. (plin + benzin)
Lokacija: Niš

Re: Hyundai i30 1.4 16V ugradnja plina

Post od hyundai_i30 » 10 Okt 2022, 06:28

Ajde da malo ozivimo temu - stalno prikazivanje ili treperenje Check Engine lampice je kod mene nestalo juce samo od sebe posle vise meseci, zapravo od zadnjeg tehnickog. Vozio sam na benzin, ali nista specijalno sto se tice kilometraze tog dana, mozda 20-ak km za ceo dan. Prebacio potom na plin, lampica da i dalje ne svetli. Toliko sam se navikao na nju da mi je prosto cudno da je nema, show zivi, ali dragi mi je da se makar privremeno ne prikazuje... Prethodno sam prelazio relacije i po 60-70km samo na benzin ali je lampica bila konstantna sve vreme.

Imam pitanja za forumase :

1. Da li neko ima iskustva sa ovim gumama - Hankook H750 Kinergy 4S 2 195/65 R15 91H? Trenutno imam zimske gume na autu, a Hankook letnje su otisle na reciklazu posto su bile toliko celave da vise nisu bile za voznju (dobio ih pri kupovini auta, kao i zimske). Za svojevpotrebe, sto je 90% gradska voznja, nikakve planine i snegovi, sem ono sto padne u gradu, cenim da su gume za sve sezone pravi izbor, a Hankook sam imao letnje i imao dobra iskustva sa njima, retke na koje daju 4 god. garancije, a opet cena ok u odnosu na neke poznate brendove.

Ovaj gore model moze da se nadje za 7k po gumi, ALL SEASON varijanta i verovatno cu ih pazariti, a ove zimske koje su mi ostale od prethodnog vlasnika mogu da isteraju jos sezonu-dve i to je to, nakon toga bih zamenio za gume za sve sezone i da ne placam vise 2x godisnje zamene guma, mada sam to platio samo ove godine... Ne zuri mi se sa kupovinom guma, ali trenutno imam da izdvojim za to, a ko zna sta ce biti za tipa 6 meseci da smo zivi i zdravi, gume svakako nece biti jeftiniji, kao ni gorivo, niti bilo sta drugo.

2. Koji model guma za sve sezone za Hyundai i30 2007-2011. preporucujete?

P.S. Imamo istorijske rezerve gasa, nafte i sta ti ja znam, samo sta nam vrede te silne rezerve kad su cene biko cega isto tako rekordne, a plate proslogodisnje

Sent from my M2101K6G using Tapatalk




canibal86
Postovi: 19
Pridružio se: 22 Okt 2022, 23:30

Re: Hyundai i30 1.4 16V ugradnja plina

Post od canibal86 » 23 Okt 2022, 18:48

Te price majstora koji ugradjuju plin u kola da mora da sija greska su samo opravdanje njihovog loseg poznavanja materije.Inace vozim sve ukupno preko 15 god na plin prvo sam imao Punto 2 sa plinom sada vec dugi niz godina Golfa 4 i nikad nije sijala greska.Kroz dugi niz godina sam se upoznao sa principom rada plinskog uredjaja konkretno kod mene su oba auto imala Ac Stag sistem.Ako je odradjena kvalitetna ugradnja dobar odabir dizni za taj motor i dizne izbusene na odg meru za taj motor i sve to podeseno kroz mape to sve mora da radi bez greske.Inace motor u G4 koji vozim je Euro 4 tako da nema opste veze sto je malo novije norme.Kljucno je da motor radi perfektno na benzin jer plinski komp uzima informacije sa dizni tacnije vreme ubrizgavnja.Znaci ako je prisutan neki problem na benzinu nema sanse da se podesi kvalitetno mapa plinska.

ljubitelj
Postovi: 10551
Pridružio se: 10 Sep 2012, 21:16
Lokacija: Beograd

Re: Hyundai i30 1.4 16V ugradnja plina

Post od ljubitelj » 23 Okt 2022, 18:57

AC Stag je firma a ne sistem, i ta firma pravi 10tak različiti9h prlinskih sistema.
Stoji da je potrebno sve uskladiti sa konkretnim motorom a stoji i da neki motori tj ECU jednostavno ne podnose konverziju na plin.
Inače Euro 4 je starija norma, koja nije zahtevna i gotovo svaki auto euro 2, euro 3, euro 4 korektno može da radi na plin, ali od Euro 5 i pogotovu Euro 6 a to su uglavnom sa direktnim ubrizgavanjem benzina priča o konverziji i radu na plin je malko šira i drugačija.

Ja vozim na plin od 2001., i razne sisteme sam imao na raznim vozilima, od euro 1 sa vakuum regulacijom od EFI sistema plina ali i dalje ne smem da kažem da generalno nijedan put nijedan auto ni sa jednim motorom/ECU neće imati problem paljenja lampice jer znam da nije tako jednoznačno i jednostavno.

canibal86
Postovi: 19
Pridružio se: 22 Okt 2022, 23:30

Re: Hyundai i30 1.4 16V ugradnja plina

Post od canibal86 » 23 Okt 2022, 19:16

Ja sam se uglavnom sretao sa losom ugradnjom i lose podesenim uredjajem.Kazem konkretno za Ac stag za sekvent ne za direktno ubrizgavanje u cilindre.Kod podesavanja plinskog uredjaja uvek treba imati neki obd citac spojen i pratiti Ltft i stft i samo tako se moze podesiti mapa da valja.Kod nekih novijih Ac kontrolera koji su povezani na obd moze se sve to videti kroz sam softver.

Korisnikov avatar
hyundai_i30
Postovi: 353
Pridružio se: 02 Avg 2022, 05:13
Garaža: Hyundai i30 1.4 16V, 2011. (plin + benzin)
Lokacija: Niš

Re: Hyundai i30 1.4 16V ugradnja plina

Post od hyundai_i30 » 23 Okt 2022, 19:20

Iskreno ne znam vise kome da verujem, automehanicar mi kaze da je ok sto mi stalno svetli Check Engine, plinadzija isto kaze da bi prestala da svetli kada bi tipa izvozio jedan rezervoar na benzinu samo. @ljubitelj ovde cini mi se ima najvise iskustva i kaze da je ok.

@Dare4x4 mi je preporucio plinadziju u Nisu koga sam jednom zvao, ali se nije javljao, mada mi je on opcija ako auto pocne cudno da se ponasa.

Ono sto za sada znam je da nema nikakvih problema u voznji, potrosnji i da auto fino sluzi iako neprestano svetli Check Engine. Ono sto sam po preporuci @ljubitelj-a i ljudi ovde izmenio je sam nacin voznje jer sam saltao brzine u veci prenos vec na oko 2, 2.2k obrtaja, a sad sam iako se motor vec na 2.5k ili 3k bas glasno cuje krenuo upravo tako da saltam, znaci povecao sam broj obrtaja pri voznji i teram i do 4k, ali retko preko toga. I definitivno ovakva voznja prija ovom motoru, iako sam se ja prvobitno oslonio na saltanje osluskujuci zvuk motora, ali kod ovog se kao prema specificaji snaga oseca pri visim obrtajima i u par navrata me bas prijatno iznenadio kada sam preticao neke automobile velikih kubikaza jer tipa na 4k obrtaja povuce bas onako muski sto se kaze i isto tako se i cuje

Sent from my M2101K6G using Tapatalk




canibal86
Postovi: 19
Pridružio se: 22 Okt 2022, 23:30

Re: Hyundai i30 1.4 16V ugradnja plina

Post od canibal86 » 23 Okt 2022, 19:26

U sustini koliko je dobro da sija lampica sigurno nije e sad ono sto bi svaki mehanicar mogao da pogleda i ako malo ima bolje poznavnje jesu ti trimovi ali kad radi na gasu ili vozis na siromasnoj smesi sto je lose za motor ili vozis na bogatoj smesi sto je lose za tvoj novcanik.Vecinom je ovo prvo.

Korisnikov avatar
hyundai_i30
Postovi: 353
Pridružio se: 02 Avg 2022, 05:13
Garaža: Hyundai i30 1.4 16V, 2011. (plin + benzin)
Lokacija: Niš

Re: Hyundai i30 1.4 16V ugradnja plina

Post od hyundai_i30 » 23 Okt 2022, 19:31

Pa mogu da probam i oteram kod tog Ljubise iz Nisa za koga sam dobio preporuku, sta znam. Automehanicar koji ovaj auto odrzava unazad 6 god. kaze da je ok i da je zbog plina, a cak mi i u Hyundai servisu u Nisu kazu da je ok jer je gorivo lose, oni prakticno sve probleme dovode u vezu sa losim gorivom.

Na lampicu sam se iskreno navikao i najgore od svega je sto niko nece da udje u problematiku toga, a ja nemam vreme da moljakam majstore svako malo. Probacu verovatno sa ovim pomenutim plinadzijom neki dan pa cemo videti...Ali, rekoh niti ima problema u voznji,niti auto trosi vise nego sto bi trebalo

Sent from my M2101K6G using Tapatalk



Odgovori