TNG vs Benzin

Iskustva u vezi autogasa, preporuke za ugradnju
Odgovori
Korisnikov avatar
Med
Postovi: 591
Pridružio se: 14 Jan 2012, 21:23

Re: Plin vs Benzin

Post od Med » 14 Mar 2012, 22:36

"Ne kažem ja da se to toliko oseti da ne može da se vozi, čak mi ni ne smeta u 99% vožnje, ali se oseti"

Ако је мени јасно шта си ти овде рекао - гром ме убио. Те се осети-те се не осети.
Станеш лепо и српски кажеш: да имам пара купио би звер и болело би ме дупе за гас. Јер би се пре самоубио него возио скупа и
јака кола и стављао плин. Колико си ти то онда кола возио "јачих мотора и са турбом" да можеш да будеш репер да ли се осети или не?!?!?!
Заиста не разумем. Мени су ово трећа кола са плином. И још сам их возио туђих доста - све секвент. Пеглао по аутопутевима, на успону намерно пребацивао
са бензина на гас...и ништа.

Извини али молим те ако можеш да ово мало подробније објасниш.

Floyd
Postovi: 19654
Pridružio se: 13 Jan 2012, 09:18

Re: Plin vs Benzin

Post od Floyd » 14 Mar 2012, 22:42

Med je napisao:Дајеш произвољне информације. Ако ниси знао немој да следећи пут пишеш о томе,да не доводиш људе у заблуду, ок ?!?!
Eto ja se izvinjavam ako sam nekog doveo u zabludu.
Na ovoj listi sto si stavio pise da u mom kantonu ima svega 5 stanica za autogas a od toga ni jedna nije u gradu vec su sve po selima.
Uostalom moja je krivica to sto sam napisao a nisam proverio na google-u nego sam izneo moja zapazanja i iskustva drugih ljudi.
Verujem da ni mnogi koji duze zive ovde, ne znaju za to.

Sent from my GT-N7000 using Tapatalk

Korisnikov avatar
Med
Postovi: 591
Pridružio se: 14 Jan 2012, 21:23

Re: Plin vs Benzin

Post od Med » 14 Mar 2012, 22:50

:kezo: ;) :kezo: ;)
Ма шалим се...фора је што кад ти нешто не треба ...не тражиш, зар не?
Ја пошто сам био и требало ми је, научио сам све напамет. Чак и за андроид телефоне има да се скине апликација
LPG Finder , заиста вреди. Ни за конекторе нисам знао.....
Тако ми је било и са Грчком прошле године, убише се људи пишући нема па нема, има само око Солуна три пумпе...ја све нећу да
напишем а на нету имам координате за две нове. Био сам у праву, наравно. И то ми биле успут, нисам морао метар да сиђем са пута.

Korisnikov avatar
dunx81
Postovi: 5576
Pridružio se: 13 Jan 2012, 08:20
Garaža: Civic 1.8
Lokacija: Zrenjanin

Re: Plin vs Benzin

Post od dunx81 » 14 Mar 2012, 22:58

McGruja je napisao:.... oseti se razlika na svakom jačem motoru, posebno na motoru sa turbom
Ne kažem ja da se to toliko oseti da ne može da se vozi, čak mi ni ne smeta u 99% vožnje, ali se oseti...
+1
Dodao bi jos da se i na Loganu oseti razlika mada su nijanse u pitanju. U normalnoj voznji je sve isto ali se oseti npr kad je auto bas natovaren kao i u intervalu izm. 4 i 5k rpm. Na gas ubrzava linearno do samog kraja dok se na benz.oseti kako posle 4k povuce. Mada navikne se covek pa mu to postane skroz normalno a razliku primeti tek kad vrati na benzin.
A generalno sam uvek za gas,trosim ga maltene zadnjih 10 god
(kad se setim, prvi put odem na plinaru 2001 a litar 19 din)


Sent from my Ericsson 628 using Tapatalk

Floyd
Postovi: 19654
Pridružio se: 13 Jan 2012, 09:18

Re: Plin vs Benzin

Post od Floyd » 14 Mar 2012, 23:02

@Med

Pa eto koga interesuje, sve moze da pronadje, google je cudo :)
Ja sam ovako gledao kad sipam benzin, cak smo jednom sa drugom iz Srbije koji je bio kod mene, pitali na nekim pumpama za tng i svi nas ubedjivali da je to erdgas (cng).
Kad im objasnis razliku, svi blenu u tebe kao da si prolupao i kazu da tako nesto ne postoji :)
Nisam se setio da potrazim na netu pa je covek vozio na benzin (ali ne zali se jer kaze da mu je auto zivnuo).

Ovi koji voze na zemni gas nose ovakve nalepnice, ponavljam, ne znam da li je obavezno.

Slika

Inace po ovim cenama koje si dao, dolazim do zakljucka da je u CH ipak isplatljiviji dizel...jbg vozis traktor ali bar imas kompletan gepek :kezo:
Poslednja izmena od Floyd u 14 Mar 2012, 23:08, izmenjeno 1 put ukupno.

Korisnikov avatar
TheWickerMan
Postovi: 10471
Pridružio se: 13 Jan 2012, 12:46
Garaža: AR Giluietta TCT
Lokacija: Stuttgart,DE

Re: Plin vs Benzin

Post od TheWickerMan » 14 Mar 2012, 23:03

McGruja je napisao:oseti se razlika na svakom jačem motoru, posebno na motoru sa turbom
Može definicija jačih motora izražena u KS? :)

Floyd
Postovi: 19654
Pridružio se: 13 Jan 2012, 09:18

Re: Plin vs Benzin

Post od Floyd » 14 Mar 2012, 23:04

dunx81 je napisao:(kad se setim, prvi put odem na plinaru 2001 a litar 19 din)
Tada je gas postao i masivno popularan.
Secam se cale je ugradio uredjaj u zastavi koju je tad vozio a ja mlad vozac zeljan voznje...juhu nisam izlazio iz auta :kezo:

Inace se slazem za Grujom...gas je nuzno zlo, posebno u Srbiji.
Iskreno, da vozim neki 335i bilo bi mi zao da sipam i losije gorivo u njega a ne da ga nagrdim nekim gasom.

Korisnikov avatar
dragvorl
Site Admin
Postovi: 23807
Pridružio se: 06 Jan 2012, 13:03
Garaža: Fiat Stilo 1.9 MJ
Lokacija: NS
Kontakt:

Re: Plin vs Benzin

Post od dragvorl » 14 Mar 2012, 23:08

Ja sam se nagledao vise da kazem vozila visoke klase koja se voze na TNG, izmedju ostalih A8 i Hummer. Ali moram da primetim da od tih malo skupljih vozila, recimo od E segmenta se najveci broj kod nas vozi na dizel, po mojoj proceni sigurno ~70%, ako ne i vise.
SlikaSlika
Mauro Forghieri:"Power comes from speed, torque without speed is nothing"
Life is funny, skies are sunny, Bees make honey, who needs money

Cherokee
Postovi: 1536
Pridružio se: 17 Jan 2012, 21:35
Garaža: Audi A4 B9 Avant 2.0TDI
Lokacija: München

Re: Plin vs Benzin

Post od Cherokee » 14 Mar 2012, 23:19

Sto se tice performansi, ranije sam pratio Cannonball forum, na kom su medju urednicima Dora iz NS i Ivan iz BG (sto radi u AC Rasic), obojica vaze za majstore na dobrom glasu... Citao sam i kako su eksperimentisali sa ugradnjom plina na jacim autima, i da su terali na valjke da mere performanse... Secam se da su nekog Saaba turbo sa gasom merili, da je razlika u performansama bila mozda velicine 2-3 ks...

Mislim, sve zavisi, kakve se dizne stave, kakva je mapa, kakav je isparivac itd...

Korisnikov avatar
McGruja
Site Admin
Postovi: 13409
Pridružio se: 06 Jan 2012, 13:48
Garaža: Suzuki Vitara 1.6 16v AT

Re: Plin vs Benzin

Post od McGruja » 15 Mar 2012, 05:06

@Med
Nije mi jasno šta treba da ti pojasnim.
Ja vozim na plin, pitanje je da li bih ga ugradio da nisam kupio auto sa već ugrađenim plinom, ali na osnovu iskustva koje sada imam, ugradio bih plin u svaki benzinac.

U 1.8T Pasatu vrlo lepo mogu da primetim razliku gas/benzin.
U Saabu 2.3 Turbo ista priča
Ako to neko ne može da provali ili ne oseća razliku, taj je srećan pa mu ne smeta, ili je tolerantan i nije mu stalo


@WickerMan
Nema tu sada definicije, na osnovu mog iskustva sve preko 100KS kada nagaziš i očekuješ performanse dobiješ dve različite priče i verzije vožnje na gasu u odnosu na benzin

Korisnikov avatar
Geza
Moderator
Postovi: 45823
Pridružio se: 06 Jan 2012, 11:49
Lokacija: Apsurdistan

Re: Plin vs Benzin

Post od Geza » 15 Mar 2012, 08:04

Sloba je napisao:Multipla se nudi sa fabričkom instalacijom kod nas, bar je bilo u General Autu pre dve godine. Džabalesku vožnja, samo da ima više CNG pumpi.
''Naš'' Fiat 500L će se za italijansko tržište isporučivati i u fabričkoj CNG varijanti.
Najgore je svađati se sa budalom. Prvo te spusti na svoj nivo, a onda te dotuče iskustvom...
Slika Slika

Korisnikov avatar
TheWickerMan
Postovi: 10471
Pridružio se: 13 Jan 2012, 12:46
Garaža: AR Giluietta TCT
Lokacija: Stuttgart,DE

Re: Plin vs Benzin

Post od TheWickerMan » 15 Mar 2012, 08:10

McGruja je napisao:na osnovu mog iskustva sve preko 100KS kada nagaziš i očekuješ performanse dobiješ dve različite priče i verzije vožnje na gasu u odnosu na benzin
Zato te i pitam. Lični auto mi je sa 150 ks , lagao bi kad bih rekao da ne postoji nikakv razlika između plina i benza ali ona se meri od 1-2% ... propisno naštelovan uređaj (pričam o sekventu naravno :) ) ne bi smeo više da napravi razlike... A i ta razlika se primeti jedino pri teranju u više obrtaje, pri normalnoj vožnji nema razlike

takođe ponekad vozim auto od 260 ks na TNGu i u odnosu na benzin nema nikakve razlike u normalnoj vožnji i po autoputu...taj auto nisam ˝gazio¨pa ne znam kakva je situacija na visokim obrtajima ali do 4k obrtaja nema razlike nikakve ;)

Tako da ću radije da izgubim 1-2 % a uštedim 40% ...

ps. bitna stvar : često vozim na benzin zbog same benzinske instalacije, zato i nemam problema na benzinu ... tako da minus plina ( navodno strada benz instalacija pri vožnji na plin jer niko ne vozi na benzinu ) pada u vodu...

ftj
Postovi: 13039
Pridružio se: 26 Jan 2012, 11:43
Garaža: vw golf 2.0
Lokacija: Beograd

Re: Plin vs Benzin

Post od ftj » 15 Mar 2012, 09:03

Nikad nisam imao plin ali neki moj zaključak je da je najveći problem nestručna ugradnja koja se kod nas može mnogo češće susresti nego kako treba sa originalnim delovima. I to što neko ugradi plin na auto kome je motor već bio u raznim problemima i onda krivi plin za sve što se dešava.

Korisnikov avatar
Texonja
Postovi: 4510
Pridružio se: 13 Jan 2012, 01:09
Garaža: X3
Lokacija: Poker table

Re: Plin vs Benzin

Post od Texonja » 15 Mar 2012, 09:32

Ja sam uvek za ekonomizaciju, kadgod je moguca bez vecih odricanja, bez obzira da li imam Cayenne 3.600cc od 60.000 eur ili Kadett Suzu 1,3 od 1000 eur.
Moje iskustvo sa plinom je kratkotrajno i jako lose, ali to je jer sam ga radio "kod majstor Pere" davne '99. u Zastavinom automobilu, pa jos sa nekim polovnim ne_daj_boze uredjajem. Cinjenica je da kada se ugradi kod dobrog majstora, dobar nov uredjaj, onda ima manje problema. Kazem "ima manje", jer svaka ekonomizacija i stednja po mom iskustvu mora da nosi sa sobom neke posledice, manje ili vece, pa tako i plin. Oduzme ti deo gepeka, ali to vecina vozaca lako prezivi, takodje zahteva i dodatno odrzavanje, ali nije ni to strasno. Najgore je ako krene da zeza, pa ides od majstora do majstora, a "niko ne zna sta je". Vidjao sam par takvih slucajeva, ali verujem da se i to resi ako odes kod valjanog majstora i valjano platis da se zameni sve sto treba.

U svakom slucaju, s obzirom na razlike u ceni, da imam nekog zderonju na benzin od 3000+ kubika, prvi bih ga ugradio. Sto kaze Wicker, uvek imam opciju da ga pritiskom na taster prebacim na benzin, ako bas hocu da se izdivljavam ili da se potrkam sa nekim. A za neka duza putovanja - ako me put od Zrenjanina do Nisa kosta 100 eur na benzin, zasto da me ne kosta 60 eur na plin?
Everything happens for a reason. Sometimes the reason is that you're stupid and make bad decisions!

Korisnikov avatar
dag81
Postovi: 7262
Pridružio se: 13 Jan 2012, 09:09
Garaža: BMW1 118d i Doblo JTD radna makina :)
Lokacija: Novi Sad
Kontakt:

Re: Plin vs Benzin

Post od dag81 » 15 Mar 2012, 10:37

Posto sam i ja sa tim 1.8T na plinu zgazao sad se vec ne secam, oko 15k km, mogu da kazem da se oseti razlika benzin-gas. Na benzinu je malo ostriji na nizim obrtajima, a bogme i na visim. Pri normalnoj voznji, a taj 1.8T sa chipom i kad vozis normalno juris, se ne oseti-tj. ako ne obracas paznju i naviknes se na performanse plina to je to.
Po meni je suludo taj auto voziti bez TNG instalacije, jer nije neki mali potrosac, prosecno 9-10l je meni trosio, gasa 10-11l, a racunica je jasna. Ne vredi on bas voznje po gradu 2000din u odnosu na dizel ~1300din npr., ali kad u din isto trose, 1.8T je :presrecan:

Odgovori