TNG vs Benzin

Iskustva u vezi autogasa, preporuke za ugradnju
Odgovori
Korisnikov avatar
Grujic
Moderator
Postovi: 13155
Pridružio se: 06 Jan 2012, 12:39
Garaža: Bmw 320d e90 & 316i E36 Kupe
Lokacija: Beograd

Re: Plin vs Benzin

Post od Grujic » 23 Mar 2012, 19:24

Ti uredjaji koje zovu "sportski" ubrizgavaju plin u tecnoj fazi (samo prenosim :) ) i oni daju vise snage nego na benzinu (par %) a potrosnja je ista, ali su zato takvi uredjaji fazon 4 puta skuplji od ekvivalentnih sekvent...

Korisnikov avatar
noob
Postovi: 1033
Pridružio se: 26 Feb 2012, 22:24
Lokacija: Beograd

Re: Plin vs Benzin

Post od noob » 25 Mar 2012, 14:28

Xepoj87 je napisao:Kazes ne gubi se snaga,ali se pad snage primecuje? :think: Ne kapiram :D
Greška :kuku:
noob je napisao:Citam temu od pocetka, sve neki reli vozaci , fali im 1-2 % kada voze na plinu :D
ali pad snage se primecuje
Progutao sam slova :mrgreen: "ali pad snage se ne primećuje :)



Vozio sam vozila na kojima se oseća pad snage (i to je ugrađivao Pera, Mika, Žika i ko zna ko se učio), ali na vozilima na kojima je fabrički plin ugrađen nisam osetio pad snage (govorim za vozila manje kubikaže i koja su nova u firmi a ne izvozani šporeti, gde nisu bušeni branici i ostali dunđeraj nego je sve po PS i fabrici urađeno), da li se na jačim motorima oseti toliko vidna razlika ne bih komentarisao jer nisam probao.
Vazno da je tvoj auto u top stanju, gram dima ne izbacuje, kocnice guzvaju asfalt, a signalizacija svetli kao svetla stadiona.

Korisnikov avatar
dragan
Postovi: 9218
Pridružio se: 13 Jan 2012, 13:09
Garaža: BMW M340i, Peugeot 2008

Re: Plin vs Benzin

Post od dragan » 25 Mar 2012, 16:55

ajd posto je vec drugi put...ne vidim bas vezu izmedju busenog branika i kvalitetno ugradjenog uredjaja...jedno je gde je fabricki predvidjena instalacija za uredjaj, a drugo naknadno kvalitetno ugradjen uredjaj gde je, zaboga, probusen branik ( a trece lose ugradjen uredjaj, sa ili bez busenja tog branika )...
ako zanemaris osecaj ( koji cesto ume da vara ) i okrenes se empirijkoj metodi ustanovices da zbog samih osobina tng-a kao pogonskog goriva postoji pad snage i na uredjajima koji su propisno ugradjeni...e sad, da li nekom znaci tih 2-3-5 posto ili ne, drugo je pitanje...ali razlika postoji...

Korisnikov avatar
Saša
Postovi: 13026
Pridružio se: 13 Jan 2012, 08:07
Garaža: Renault Kadjar Equilibre 1.3 TCe 140 i Fiat Punto Classic 1.2 8V LPG Dynamic A/C
Lokacija: Novi Sad

Re: Plin vs Benzin

Post od Saša » 25 Mar 2012, 17:10

Pad snage sigurno postoji ali ga je verovatno možeš uočiti samo na dinamu, u realnim/svakodnevnim uslovima vožnje - teško. Čovek hoće reći da su ti fabrički uređaji podešeni optimalno, da auto i dobro ide i da ne troši previše. Ja vozim godinu dana takav auto i mogu reći da imam osećaj (možda i grešim) da bolje ide na gasu nego na benzinu. Živahniji je i bolje "poteže", odnosno bolje prima gas. Šampion niske potrošnje sigurno nije, ali ne može dobro da ide a da ne troši ništa, zar ne? Majstor koji prilagođava "univerzalni"/third party uređaj/mape/šta već može i da pogreši, da ne našteluje dobro, da traljavo sve odradi... no fabrika - u saradnji sa proizvođačem uređaja, pa još specijalno za baš taj auto/motor - teško... Cela poenta je u tome. I nemoj da se opet hvatate za ugrađivače u Kragujevcu kako su "dunsteri" i da nisu ništa bolji od drugih servisa jer ovakav uređaj može i moja pokojna baba da ugradi, pod uslovom da zna čitati tehnički crtež i da je malo vešta sa alatom. Stavi to, to i to tu.. Prišrafi, pritegni... Nema tu nikakve filozofije, sve je već unapred podešeno i spremno za prostu montažu... :)

Korisnikov avatar
dragan
Postovi: 9218
Pridružio se: 13 Jan 2012, 13:09
Garaža: BMW M340i, Peugeot 2008

Re: Plin vs Benzin

Post od dragan » 25 Mar 2012, 17:17

da li postoji isti takav uredjaj da se ugradi u, recimo, godinu star punto?

i gde je tacno ugradjen taj uredjaj?

Korisnikov avatar
Sloba
Site Admin
Postovi: 10569
Pridružio se: 06 Jan 2012, 12:03
Garaža: Ford Fiesta Ecoboost, Mazda CX-30 AWD
Lokacija: Novi Sad
Kontakt:

Re: Plin vs Benzin

Post od Sloba » 25 Mar 2012, 17:18

Oseti se razlika na maksimalnoj brzini u šta sam se uverio sa oba auta - 5 km/h po GPS-u im je manja maksimalna brzina. U ostalim režimima vožnje ne primeti razlika.

Korisnikov avatar
Saša
Postovi: 13026
Pridružio se: 13 Jan 2012, 08:07
Garaža: Renault Kadjar Equilibre 1.3 TCe 140 i Fiat Punto Classic 1.2 8V LPG Dynamic A/C
Lokacija: Novi Sad

Re: Plin vs Benzin

Post od Saša » 25 Mar 2012, 17:29

dragan je napisao:da li postoji isti takav uredjaj da se ugradi u, recimo, godinu star punto?

i gde je tacno ugradjen taj uredjaj?
Postoji naravno, u pitanju je Landi Renzo uređaj odnosno komplet za ugradnju baš za Fiat Punto 188 1.2L, samo gde ga i kako nabaviti, odnosno po kojoj ceni - to ne znam. Ovaj što je u mom autu je ugrađen u Kragujevcu, naravno i servisira se u svakom Fiat ovlašćenom servisu, plus je garancija jednaka koliko i na auto (3 godine). I to je jedna od prednosti, i to ne mala...

Ovo sam već kačio negde, ali evo opet. Gasni ECU u mom Puntu:

Slika

Radi kao švajcarski satić, za godinu dana i 20.000 pređenih kilometara samo tiho cakće, nijedna upaljena lampica ili bilo šta za to vreme, a auto ide fantastično i malo troši... :)

Korisnikov avatar
dragan
Postovi: 9218
Pridružio se: 13 Jan 2012, 13:09
Garaža: BMW M340i, Peugeot 2008

Re: Plin vs Benzin

Post od dragan » 25 Mar 2012, 21:59

iz iskustva znam da ima servisa gde ugradjuju plinske uredjaje na nove automobile razlicitih proizvodjaca uz zadrzavanje garancije, i da ti isti uredjaji rade odlicno...i daju garanciju od 3 godine ili 100.000km...

Korisnikov avatar
FitnessGuy
Postovi: 278
Pridružio se: 15 Jan 2012, 13:56
Lokacija: Smederevo;

Re: Plin vs Benzin

Post od FitnessGuy » 25 Mar 2012, 23:58

Da li neko ima iskustva u odustajanju od plinskog uređaja i deinstalacije istog? Da li ostaje puno rupa i rupica po autu i kako ih sanirati?

Ja sam odlučio da ga uskoro deinstaliram. Kupio sam bio auto bez atesta plinskog uređaja(vozio ga pandur i njemu to, naravno, nije ni trebalo :ccc: ) tako da sam do sada vozio rizikujući kaznu. Sam uređaj ima papire, ali za neki drugi Kadett sa kojeg je prebačen na ovaj moj. Vidim da je sistem star 8 godina, a čini mi se da se na 10 mora raditi zamena.

Inače, usudio bih se reći da mi auto bolje radi na plin nego na benzin. I majstor je to konstatovao i rekao da je to često uobičajena slika kod starih automobila. Upadljivo je to da motor radi mirnije, dok razliku u snazi i ne zapažam. Znači, da mi neko diskretno promeni režim, osim po zvuku motora, ne bih primetio da li je benzin ili plin.
You think "roid rage" is bad? Try taking away a habitual coffee drinker's morning java, then see what happens!

Korisnikov avatar
Saša
Postovi: 13026
Pridružio se: 13 Jan 2012, 08:07
Garaža: Renault Kadjar Equilibre 1.3 TCe 140 i Fiat Punto Classic 1.2 8V LPG Dynamic A/C
Lokacija: Novi Sad

Re: Plin vs Benzin

Post od Saša » 26 Mar 2012, 00:03

Ostaje ti vidljiva samo rupa na braniku ili gde ti je već montiran ulivni ventil (a i to se obično da nekako pokrpiti), ostalo je maltene neprimetno kada se sve skine...

Korisnikov avatar
FitnessGuy
Postovi: 278
Pridružio se: 15 Jan 2012, 13:56
Lokacija: Smederevo;

Re: Plin vs Benzin

Post od FitnessGuy » 26 Mar 2012, 00:14

Ulivni ventil mi je ispod branika.
Slika
You think "roid rage" is bad? Try taking away a habitual coffee drinker's morning java, then see what happens!

Stjepa
Postovi: 2200
Pridružio se: 13 Jan 2012, 02:36
Kontakt:

Re: Gorivo poskupljuje, PONOVO

Post od Stjepa » 29 Mar 2012, 22:53

:rofl:
Au Ogi care koji si ti sadista. :) Jos znam da si tamo kod Honde cinicno rekao "ala smarate sa tim plinom".
Ja ti samo mogu reci svaka cast na tolikoj doslednosti da hranis svoj automobil goruvom po tim cenama. Ali stvarno svaka ti cast. :klanjamse:
Stvarno me interesuje odakle ti vise volja za tako necim.

Ogi
Banned
Postovi: 11255
Pridružio se: 14 Jan 2012, 23:20
Garaža: Seat Leon 1.2 TSI 2017
Lokacija: Beograd

Re: Gorivo poskupljuje, PONOVO

Post od Ogi » 29 Mar 2012, 22:56

Stvarno me smaraju vise price o plinu! Mrzim plin!
Uzgred, nisam siguran ni da Rakhil vozi na plin a navija da ga Trojke stavi.
Necu bre da unistavam auto plinom.

Nije to stvar volje nego ili imas ili nemas. Posto ne prelazim mnogo mesecno, ja ocigledno jos uvek mogu da podnesem cak i ove cene.

Ali smesno je zaista, svakih 5 dana ide po 2-3 dinara gore, to vise niko i ne javlja.

Stjepa
Postovi: 2200
Pridružio se: 13 Jan 2012, 02:36
Kontakt:

Re: Gorivo poskupljuje, PONOVO

Post od Stjepa » 29 Mar 2012, 23:02

Ogi je napisao:Nije to stvar volje nego ili imas ili nemas.
E vidis, upravo ono o cemu razmisljam/filozofiram u zadnje vreme kad je tema prevozno sredstvo, gorivo kojim se pokrece to prevozno sredstvo...
Po meni je toliko ocigledno da pocinju samo tako da nas muzu sa "crnim zlatom" i da ce mu cena u skorije vreme (par godina) upravo i biti kao cena zlata. Aj sad, nasi politicari su sitna riba u tom moru. Takoreci marionete. Jasu, i jahace, nas oni mocni koji kontrolisu slavine crnog zlata. A do kada ce to da cine? :nemampojma: Kao sto ti rece - ili imas ili nemas. Znaci dok budemo imali. Surovo, ali nazalost tako.

Korisnikov avatar
Geza
Moderator
Postovi: 45781
Pridružio se: 06 Jan 2012, 11:49
Lokacija: Apsurdistan

Re: Gorivo poskupljuje, PONOVO

Post od Geza » 29 Mar 2012, 23:03

Možda ti nemaš računicu da ugradiš, ali neko drugi ima. A svaki dinar koji se uštedi je danas veoma važan. Mnogo vozača je poslednjih nekoliko godina promenilo stav po pitanju ugradnje plina i vožnje na TNG, ne vidim zašto bi oni trebali da budu stavljeni na stub srama. Jednostavno, ugradnja plinske instalacije nije prevelik finansijski izdatak, a zauzvrat pruža mnogo isplativiju vožnju svima koji automobil koriste svaki dan.

Na poskupljenja sam već i sam oguglao Slika
Najgore je svađati se sa budalom. Prvo te spusti na svoj nivo, a onda te dotuče iskustvom...
Slika Slika

Odgovori