Auto u toku voznje prebaci sa plina na benzin?

Iskustva u vezi autogasa, preporuke za ugradnju
Korisnikov avatar
Saša
Postovi: 13045
Pridružio se: 13 Jan 2012, 08:07
Garaža: Renault Kadjar Equilibre 1.3 TCe 140 i Fiat Punto Classic 1.2 8V LPG Dynamic A/C
Lokacija: Novi Sad

Re: Auto u toku voznje prebaci sa plina na benzin?

Post od Saša » 02 Dec 2023, 22:36

ZeljkoBG je napisao:
01 Dec 2023, 13:31
Na plin ne prebacuje NI JEDAN uređaj po broju obrtaja nego temperaturi vode (40stepeni)
Inicijalno prebacivanje sa benzina na plin (nakon startovanja motora) vezano je za temepraturu rashladne tečnosti (kao što je rečeno) ali i određen broj obrtaja motora, kod mog Punta je to 1.800 rpm. Čak i ako se motor zagreje na radnu temeperaturu neće ipak sam prebaciti na plin dok god mu malo ne dodaš gas da pređe tih 1.800 obrtaja. Gornja (sigurnostna) granica obrtaja je opet sasvim druga stvar - i to naravno postoji kod (većine) sistema.

ljubitelj
Postovi: 10593
Pridružio se: 10 Sep 2012, 21:16
Lokacija: Beograd

Re: Auto u toku voznje prebaci sa plina na benzin?

Post od ljubitelj » 02 Dec 2023, 22:50

Kod mene prebacuje na plin sa 600+ obrtaja, dakle samostalno i na leru čim se zagreje na +40C.
A naravno da ne prebacuje nikada na benzin, do 6000 obrtaja ide bez greške na plin a posle toga ionako se automatski gase dizne i varnica (naravno fabrički, i na benzinu).
Radni opseg na plin je 700 do 6,000 obrtaja, dakle isto kao i benzin.

Plin je siguran i ok do nekih 7,500 obrtaja a preko toga već je previše sporo sagorevanje i potrebno je prebacivanje na benzin...teoretski pošto retko koji serijski motor uopšte radi na takvim obrtajima.

edit: upalim motor na benzin, radi na leru, ostavim i sam se prebaci na plin i nastavi na leru. Mogu i da napustim vozilo, automatski je prelazak.
Poslednja izmena od ljubitelj u 02 Dec 2023, 23:09, izmenjeno 1 put ukupno.

milosg
Postovi: 1483
Pridružio se: 14 Jan 2014, 01:20
Garaža: XC90
Lokacija: Beograd

Re: Auto u toku voznje prebaci sa plina na benzin?

Post od milosg » 02 Dec 2023, 22:53

Kod mene na Chevroletu se čuje klik, da je kao prebacio na gas i na leru kad se rashladna tečnost zagrejala, ali one lampice i dalje trepere dok ne dam bar malo gas. Ne mora mnogo, ali malčice....

Korisnikov avatar
Saša
Postovi: 13045
Pridružio se: 13 Jan 2012, 08:07
Garaža: Renault Kadjar Equilibre 1.3 TCe 140 i Fiat Punto Classic 1.2 8V LPG Dynamic A/C
Lokacija: Novi Sad

Re: Auto u toku voznje prebaci sa plina na benzin?

Post od Saša » 02 Dec 2023, 23:36

Mislim da je i kod mene prebacivao sam dok sam imao originalni firmware u plinskom kompu. Kada sam morao promeniti dizne - majstor je učitao i novi/otključan firmware i tada je to nestalo a pojebalo mi se i pokazivanje nivoa plina u boci. Ranije se svaka LED lampica gasila na 83-84 pređena kilometra i crvena kada se upali bilo je isto još toliko. Sada se crvena upali prerano jer posle toga pređem još 150 km. No sve ostalo radi besprekorno.

ZeljkoBG
Postovi: 92
Pridružio se: 07 Okt 2019, 12:00

Re: Auto u toku voznje prebaci sa plina na benzin?

Post od ZeljkoBG » 03 Dec 2023, 15:56

ljubitelj je napisao:
02 Dec 2023, 22:50
do 6000 obrtaja ide bez greške
To su abnormalni brojevi obrtaja za plin. Prebacivanje na benzin u ekstremnim slučajevima nije zbog sagorevanja nego zbog nenormalnih temperatura koje pravi plin prilikom sagorevanja. A ako imate iridijumske ili svećice namenjene za plin zagorevanje/paljenje biće isto kao na benzinu. Zazor svećica treba da je manji na plinu. I onda je sve OK. Auto na plin NE SME da se forsirati...
ljubitelj je napisao:
02 Dec 2023, 22:50
edit: upalim motor na benzin, radi na leru, ostavim i sam se prebaci na plin i nastavi na leru. Mogu i da napustim vozilo, automatski je prelazak.
Tako treba da radi kod svih. Normalna procedura.
milosg je napisao:
02 Dec 2023, 22:53
Chevroletu se čuje klik,
Čujemo svi. Računar uključuje elektro ventil.
Saša je napisao:
02 Dec 2023, 23:36
i tada je to nestalo a pojebalo mi se i pokazivanje nivoa plina u boci.
Nije pojebao update softvera. Nego majstor nije podesio sve parametre sa novim programom. Ako niste gledali softevere plina, onda mnoge stvari vam nisu jasne. Svaki uređaj ima nivoe u % koje podešavaš kad se koja dioda isključuje. Može da bude da se sve osim jedne, isključe a boca puna plina. U grubo, prva - 83% napinjenosti, druga - 65, treća 45, četvrta 23, crvena/rezerva 10.

PS: održavati plinske uređaje samo u servisima koji su svanični za te uređaje

ljubitelj
Postovi: 10593
Pridružio se: 10 Sep 2012, 21:16
Lokacija: Beograd

Re: Auto u toku voznje prebaci sa plina na benzin?

Post od ljubitelj » 03 Dec 2023, 19:31

6000 obrtaja je sasvim normalno i na plinu, ne predstavlja ništa posebno, nikakvo termičko opterećenje (za ispravan inače motor).
Plin sagoreva sa nekih 30-50C + u odnosu na benzin, zanemarivo i ne smeta nijednom zdravom motoru.
Nema nikakvih nenormalnih temperatura.

A to sam pratio preko EGT senzora koji meri temp. izduvnih gasova, dakle u realnom vremenu.

ALi, smesa mora da bude adekvatna za plin, ne sme da bude siromašna jer onda drastično skače temperatura.
A to je isto i sa benzinom, i tamo drastično skače temperatura ako je siromašna smesa.

Uostalom strategija ECU kada se približi temperatura gornjoj dozvoljenoj (pa i temp. antifriza u rashladnom sistemu) je da zaliva sa viškom goriva i time hladi sagorevanje. To se isto radi i sa plinom, samo je potrebno obratiti pažnju da ne dodje do saturacije plinskih dizni.

A to se opet svodi da je potrebna stručna ugradnja onoga koji poznaje parametre rada SUS motora.

ZeljkoBG
Postovi: 92
Pridružio se: 07 Okt 2019, 12:00

Re: Auto u toku voznje prebaci sa plina na benzin?

Post od ZeljkoBG » 04 Dec 2023, 09:18

ljubitelj je napisao:
03 Dec 2023, 19:31
6000 obrtaja je sasvim normalno i na plinu, ne predstavlja ništa posebno, ...
Sve što si napisao je standard. odnosno to je to.

Da 6000 obrtaja nije ništa ili jeste ne možemo mi da znamo. Znaju oni koji prave te urađaje.
Pa kad pogledama softvere, po default, je prebacivanje od 5-6000. A na "osetljivijim" motorima zvanični servisi snižavaju cifru.

Korisnikov avatar
Saša
Postovi: 13045
Pridružio se: 13 Jan 2012, 08:07
Garaža: Renault Kadjar Equilibre 1.3 TCe 140 i Fiat Punto Classic 1.2 8V LPG Dynamic A/C
Lokacija: Novi Sad

Re: Auto u toku voznje prebaci sa plina na benzin?

Post od Saša » 04 Dec 2023, 09:37

ZeljkoBG je napisao:
03 Dec 2023, 15:56
Nije pojebao update softvera. Nego majstor nije podesio sve parametre sa novim programom. Ako niste gledali softevere plina, onda mnoge stvari vam nisu jasne. Svaki uređaj ima nivoe u % koje podešavaš kad se koja dioda isključuje. Može da bude da se sve osim jedne, isključe a boca puna plina. U grubo, prva - 83% napinjenosti, druga - 65, treća 45, četvrta 23, crvena/rezerva 10.

PS: održavati plinske uređaje samo u servisima koji su svanični za te uređaje
I ja sam uvek pre za ovlašćene servise ali problem je što ni zvanični nekad nisu dovoljno stručni ili su jednostavno preskupi za neke stvari. Dizne sam recimo morao menjati kod neovlašćenog servisera jer ovlašćeni Fiat servis to popravlja tako što originalni set dizni menja originalnim i to je tada koštalo preko 400 evra. Taj originalni izgleda nije montiran još u fabrici kako treba (stavljen je bukvalno naopačke na motoru) i znao je da ljudima zato da crkava na 20-25.000 pređenih kilometara (što se desilo jednom mom drugaru - meni je crkao na 84.000 km) a ovlašćeni servis se naravno pravio mutav i nije hteo to da prizna u garanciji. I šta sad - da stavim isti takav (preskup) set dizni i molim se Bogu mi da ne crkne za sledećih 20-25.000 km (što je kod mene godinu dana vožnje)? Pa da opet sve plaćam iznova?

Našao sam zato dobrog majstora (čak u Lazarevcu) koji mi je zamenio dizne za 150 evra i evo te dizne su sada na autu preko 150.000 km (garancija je bila dve godine i 100.000 km). Tada mi je rekao da su te (Lovato) dizne maltene večne a i ako neka crkne - mogu da se repariraju ili može da se zameni samo ta jedna (što nije bio slučaj sa originalnim setom dizni). Loša stvar je što eto taj detalj sa prikazivanjem nivoa u rezervoaru nije podešen kako treba.

Sada auto po pitanju plina kada zatreba teram kod jedinog majstora u NS-u koji je specijalizovan za Landirenzo a on opet ne ume da podesi taj nivo, odnosno rekao mi je da tu nema šta da se podešava (!?). Sa njim inače nisam nimalo zadovoljan ali nemam previše izbora (srećom pa ga ne posećujem često).

ZeljkoBG
Postovi: 92
Pridružio se: 07 Okt 2019, 12:00

Re: Auto u toku voznje prebaci sa plina na benzin?

Post od ZeljkoBG » 04 Dec 2023, 11:33

U Fiatov servis ne moraš da ideš. Pošto si napisao da je Landi Renco onda imaš izbor. Nije kao za BRC 3-4 servisa. cela Srbija.

Bgd, Oblakovska 70, valjda, je Eko Luka uvoznik i imaju servis. Inače su iz Kragujevca.

Na Landiiju isto ima podešavanje nivoa. To će da uradi majstor za minut.

Korisnikov avatar
Dare4x4
Postovi: 3163
Pridružio se: 22 Avg 2014, 17:00

Re: Auto u toku voznje prebaci sa plina na benzin?

Post od Dare4x4 » 04 Dec 2023, 15:06

Baš me zanima kako je normalno voziti na 6000 obrtaja, bilo koji auto, na bilo koje gorivo.
Pogotovo za plin to nije normalno jer na plin se ne voze trke nego se vozi zbog uštede.

Korisnikov avatar
dunx81
Postovi: 5578
Pridružio se: 13 Jan 2012, 08:20
Garaža: Civic 1.8
Lokacija: Zrenjanin
Birthday

Re: Auto u toku voznje prebaci sa plina na benzin?

Post od dunx81 » 04 Dec 2023, 16:59

Kod Stag-a ima neka fora da se pre punjenja (skroz prazne) boce da kontakt,odradi neka kombinacija tasterom za prebacivanje i kontaktom pa se tako kalibriše pokazivač.

Korisnikov avatar
zdushan
Postovi: 1645
Pridružio se: 12 Jan 2013, 13:02
Garaža: Škoda Superb 2.0 TDI 4x4
Lokacija: Beograd

Re: Auto u toku voznje prebaci sa plina na benzin?

Post od zdushan » 04 Dec 2023, 17:10

Kako šljaka plin na svemircu?

Sent from my SM-A715F using Tapatalk


Korisnikov avatar
dunx81
Postovi: 5578
Pridružio se: 13 Jan 2012, 08:20
Garaža: Civic 1.8
Lokacija: Zrenjanin
Birthday

Re: Auto u toku voznje prebaci sa plina na benzin?

Post od dunx81 » 04 Dec 2023, 18:21

Ovih 15.000km bez greške.

ljubitelj
Postovi: 10593
Pridružio se: 10 Sep 2012, 21:16
Lokacija: Beograd

Re: Auto u toku voznje prebaci sa plina na benzin?

Post od ljubitelj » 04 Dec 2023, 19:10

ZeljkoBG je napisao:
04 Dec 2023, 09:18
ljubitelj je napisao:
03 Dec 2023, 19:31
6000 obrtaja je sasvim normalno i na plinu, ne predstavlja ništa posebno, ...
Sve što si napisao je standard. odnosno to je to.

Da 6000 obrtaja nije ništa ili jeste ne možemo mi da znamo. Znaju oni koji prave te urađaje.
Pa kad pogledama softvere, po default, je prebacivanje od 5-6000. A na "osetljivijim" motorima zvanični servisi snižavaju cifru.
Pa oni koji prave uredjaje znaju, i naravno da možemo i mi da znamo jer je mnogo miliona motora dobilo uredjaje na plin i prilično tačno se zna kako koji motori podnose plin.
Ne postoji default prebacivanje od 5-6000 u softveru kao neka blokada, barem ja nisam video ni kod poljskih ni kod italijanskih proizvodjača a dosta sam i video u zadnjih 20tak godina.

To da ima nekvalitetnih motora, iliti osetljivih, jeste da ima i oni imaju razna zaobilaženja tih svojih problema.
Od snižavanja obrtaja, ugradnje brizgaljki ili vakuum kapalice sa aditivom, i još raznih trikova.
Pa opet nekim motorima ništa ne pomaže da rade dugotrajno i korektno na plin.

Prosto takvi su, proizvodjači plinskih uredjaja su ih stavili na crnu listu, i prosto u takve motore se ne ugradjuje plin.

To sve za motore sa indirektnim ubrizgavanjem ili karburatorom, za motore sa direktnim ubrizgavanjem je svašta nešto od modela do modela motora potrebno obratiti pažnju.
A kod nekih i istovremeno ubrizgavanje i benzina i plina i to zbog benzinskih dizni pre svega.

ljubitelj
Postovi: 10593
Pridružio se: 10 Sep 2012, 21:16
Lokacija: Beograd

Re: Auto u toku voznje prebaci sa plina na benzin?

Post od ljubitelj » 04 Dec 2023, 19:17

Dare4x4 je napisao:
04 Dec 2023, 15:06
Baš me zanima kako je normalno voziti na 6000 obrtaja, bilo koji auto, na bilo koje gorivo.
Pogotovo za plin to nije normalno jer na plin se ne voze trke nego se vozi zbog uštede.
Prosto je normalno, motor je pravljen da bez ikakvih problema dostigne takve obrtaje i da se baš ništa ne dogodi motoru.
Nema govora da se motor "raspada", "kvari", ili šta god ako se predje u vožnji imaginarnih 2,000, 3500, 4668 ili ma koliko obrtaja koji su ispod zone crvenog na obrtomeru.

Upravo je crvenom i označena zona u koju ne treba duže i češće zalaziti ali i tamo ako se povremeno uleti opet se ništa ne desi motoru.
Svi obrtaji motora unutar nekih 600-700 pa do 6000-7000 su sasvim uobičajeni radni opseg benzinaca a kako ko individualno koristi motor je potpuno nebitno za to koje su sposobnosti motora.

Odgovori