Zamena ramena Fiat Stilo

Uputstva, ilustracije, pitanja i odgovori
Odgovori
Korisnikov avatar
dragvorl
Site Admin
Postovi: 23743
Pridružio se: 06 Jan 2012, 13:03
Garaža: Fiat Stilo 1.9 MJ
Lokacija: NS
Kontakt:

Zamena ramena Fiat Stilo

Post od dragvorl » 30 Dec 2012, 01:25

Drugaru se pojavio luft u kuglama na Stilu pa je odlucio da menja. Kod Stila se ne menjaju odvojeno kugle vec se menja celo rame. Uglavnom trazio je po NS ramena, ali postoje 2 tipa, sa manjom i vecom rupom u jednom silent bloku, u ovlascenom servisu takvo rame je kostalo vise od 6k dinara i nisu imali na stanju, a ovo sa manjom rupom je kostalo 3800 i imali su samo jedno na stanju, a nama su trebala oba. U jednoj drugoj radnji su isto imali samo jedno rame sa manjom rupom, a u trecoj su imali takodje sa manjom po nekoj ceni ~6k. Treba znati da manju rupu onda treba prosriti kod strugara sto je jos mozda oko 500 din, sto mu dodje oko 4k za rame. Kako se njemu zurilo nazvali smo Tejovica iz KG koji radi remont ramena i covek je jos taj dan poslao 2 ramena i stigla su sutradan, a mi smo poslali stara ramena u KG. Cena 2800, dakle kada se uzme u obzir postarina oko 1000 din je usteda po ramenu jer nema razbusivanja. Kvalitet cemo videti, ali koliko sam video preporuke su pozitivne. Zamenu smo radili u sopstvenoj reziji pa zato postavljam ovde slike. Na zalost demontazu nisam slikao, ali lako cete zamisliti jer je sve prosto i vrlo slicno montazi. Jedino sto je malo oduzilo demontazu je blago zapekla jedna kugla, ali smo i to resili. To inace hoce da bude jako velik problem i ponekad se tek ozbiljnom stegom moze skinuti kugla. Srafovi naravno podmazani toat mascu da ne zardjaju i sledeci put otezaju posao srecniku koji bude radio.

1. Remontovana ramena
1.jpg
2. Crvenim krugovima sam obelezio mesta gde se ramena pricvrscavaju na karoseriju, rame ovde nije jos montirano.
2.jpg
3. Slikano sa strane, leziste blize zadnjem delu vozila gde sraf prolazi vertikalno kroz silent blok, zaokruzeno.
3.jpg
4. Leziste blize prednjem delu vozila gde sraf prolazi horizontalno kroz silent blok, zaokruzeno.
4.jpg
5. Rame postavljeno i vidi se zadnje leziste ramena, sa strelicom sam oznacio sraf i njegov pravac.
5.jpg
6. Ovde se vide i prednje i zadnje leziste, sa vec montiranim ramenom, a strelicama sam oznacio kontra strane rupa, tj. navoje u koje ulaze srafovi
6.jpg
7. Na kraju se uz pomoc dizalice kugla ugura u svoje mesto u nosacu glavcine. Sve se dobro pritegne, vrate se tockovi i auto je spreman za voznju. :doubleup:
7.jpg
SlikaSlika
Mauro Forghieri:"Power comes from speed, torque without speed is nothing"
Life is funny, skies are sunny, Bees make honey, who needs money

Korisnikov avatar
AR33401
Postovi: 61
Pridružio se: 15 Jan 2012, 23:44
Garaža: Alfa Romeo 145 1.7 16v
Lokacija: Beograd, Zemun polje
Kontakt:

Re: Zamena ramena Fiat Stilo

Post od AR33401 » 30 Dec 2012, 12:24

:plusone:
Ne zaboravi reglazu trapa ;)

Korisnikov avatar
superboss
Postovi: 3771
Pridružio se: 13 Jan 2012, 02:09
Lokacija: Speck in the Sea

Re: Zamena ramena Fiat Stilo

Post od superboss » 30 Dec 2012, 12:35

Kod mene u zavicaju su poceli neke osetljivije delove trapa na stilu, da menjaju sa delovima sa novog brava(naravo koliko i sta moze).

Bolje su odradjeni, i dosta izdrzljiviji. Ja mislim da najvise menjaju prednje spone, jer su sileni na bravu mnogo bolje odradjeni. Ispravite me ako gresim.
What i do for the livin'? I live for the livin'.

Korisnikov avatar
dragvorl
Site Admin
Postovi: 23743
Pridružio se: 06 Jan 2012, 13:03
Garaža: Fiat Stilo 1.9 MJ
Lokacija: NS
Kontakt:

Re: Zamena ramena Fiat Stilo

Post od dragvorl » 30 Dec 2012, 12:37

AR33401 je napisao::plusone:
Ne zaboravi reglazu trapa ;)
U sustini bi trebalo, ali ako su dimenzije kao od originalnih ramena ne bi nista smelo da se poremeti u geometriji. Hteo je on da menja i krajeve spona, da smo i to radili onda obavezno i geometrija.
SlikaSlika
Mauro Forghieri:"Power comes from speed, torque without speed is nothing"
Life is funny, skies are sunny, Bees make honey, who needs money

Korisnikov avatar
AR33401
Postovi: 61
Pridružio se: 15 Jan 2012, 23:44
Garaža: Alfa Romeo 145 1.7 16v
Lokacija: Beograd, Zemun polje
Kontakt:

Re: Zamena ramena Fiat Stilo

Post od AR33401 » 09 Jan 2013, 22:46

Ma uvek tu bude pomeranja nakon zamene viljuske, jer i ako su stari silen blokovi dobri, oni su "razgazeni" pa je drugaciji polozaj tocka. Ne odrazava se zamena viljuske ili silen bloka na sve automobile isto.
superboss je napisao:Kod mene u zavicaju su poceli neke osetljivije delove trapa na stilu, da menjaju sa delovima sa novog brava(naravo koliko i sta moze).

Bolje su odradjeni, i dosta izdrzljiviji. Ja mislim da najvise menjaju prednje spone, jer su sileni na bravu mnogo bolje odradjeni. Ispravite me ako gresim.
Spone su ti na letvi, a sileni na viljusci ;)

Korisnikov avatar
dragvorl
Site Admin
Postovi: 23743
Pridružio se: 06 Jan 2012, 13:03
Garaža: Fiat Stilo 1.9 MJ
Lokacija: NS
Kontakt:

Re: Zamena ramena Fiat Stilo

Post od dragvorl » 09 Jan 2013, 22:59

Sad tu vec idemo na teren zestoke teorije, koliko se tu nesto pomerilo, jer je i staro rame vec bilo razlokano sigurno, a sve se podesava na sponi. Pomerilo se sigurno, samo je pitanje koliko to utice na voznju u praksi, zasad nema primedbi. Inace neki proizvodjaci navode da se geometrija radi i nakon stavljanja novih guma.
SlikaSlika
Mauro Forghieri:"Power comes from speed, torque without speed is nothing"
Life is funny, skies are sunny, Bees make honey, who needs money

Korisnikov avatar
AR33401
Postovi: 61
Pridružio se: 15 Jan 2012, 23:44
Garaža: Alfa Romeo 145 1.7 16v
Lokacija: Beograd, Zemun polje
Kontakt:

Re: Zamena ramena Fiat Stilo

Post od AR33401 » 09 Jan 2013, 23:42

Nakon zamene guma je preporucljivo uraditi reglazu, ali sigurno nije neophodno. Silen blokovi na viljusci i te kako uticu na raspon tocka koji se (kao sto si i rekao) koriguje na sponama.

Korisnikov avatar
dragvorl
Site Admin
Postovi: 23743
Pridružio se: 06 Jan 2012, 13:03
Garaža: Fiat Stilo 1.9 MJ
Lokacija: NS
Kontakt:

Re: Zamena ramena Fiat Stilo

Post od dragvorl » 09 Jan 2013, 23:58

Uticu dasta, ali kada su razlokani ili nisu odgovarajuce dimenzionisani.
SlikaSlika
Mauro Forghieri:"Power comes from speed, torque without speed is nothing"
Life is funny, skies are sunny, Bees make honey, who needs money

ljubitelj
Postovi: 10548
Pridružio se: 10 Sep 2012, 21:16
Lokacija: Beograd

Re: Zamena ramena Fiat Stilo

Post od ljubitelj » 18 Jan 2013, 00:03

AR33401 je napisao:Nakon zamene guma je preporucljivo uraditi reglazu, ali sigurno nije neophodno. Silen blokovi na viljusci i te kako uticu na raspon tocka koji se (kao sto si i rekao) koriguje na sponama.
Kako moze silen blok da utice na promenu duzine viljuske ili nosaca viljuske na sasiji, i posledicno da to promeni raspon ?

Na slikama se ne vidi da se srafovi/podloske viljuske podesavaju niti da su viljuske slicovane, barem ja ne vidim.

Pitam jer je vrlo retko naici na automobile gde se radi reglaza trapova,elemenata vesanja iole novije konstrukcije.

Korisnikov avatar
dragvorl
Site Admin
Postovi: 23743
Pridružio se: 06 Jan 2012, 13:03
Garaža: Fiat Stilo 1.9 MJ
Lokacija: NS
Kontakt:

Re: Zamena ramena Fiat Stilo

Post od dragvorl » 18 Jan 2013, 00:10

Moze da utice jedino ako se pohaba pa pocne da "zvace", ali ipak nije bio u tom stadijumu ni stari sajlent blok. A podesavanje naravno nema, jedino sto se moze podesavati je na krajevima spona i to nismo dirali.
SlikaSlika
Mauro Forghieri:"Power comes from speed, torque without speed is nothing"
Life is funny, skies are sunny, Bees make honey, who needs money

Korisnikov avatar
AR33401
Postovi: 61
Pridružio se: 15 Jan 2012, 23:44
Garaža: Alfa Romeo 145 1.7 16v
Lokacija: Beograd, Zemun polje
Kontakt:

Re: Zamena ramena Fiat Stilo

Post od AR33401 » 18 Jan 2013, 01:32

Silent blok je od gume, koja trpi strahovita opterecenja i vremenom se deformise. Nova viljuska, za razliku od stare koja je presla ko zna koliko hiljada kilometara, ce SIGURNO zauzeti drugaciji polozaj nego ta prethodna i ako rupe gde se srafi viljuska nisu slicovane i tome slicno. Samim tim ce i tocak zauzeti drugi polozaj, odnosno uglove. Milimetri su u pitanju koji znatno uticu na raspon tocka, potpisujem. Kod nekih vozila je to mnogo vise izrazeno nego kod drugih. Zameni zadnji silen blok na prednjoj viljusci na fabiji i nemoj da centriras trap. Suludo! Pozdravis se sa gumama, a i volan ce te malo nervirati jer ce biti iskosen (pomeren raspon tocka).
Zasto se trap "rasteluje" recimo posle 20000km? Sta se to pomerilo? Pa nisu se sigurno spone same izokretale (pri tom moraju same da se otpuste pa same i da se dotegnu). Poenta je bas u silen blokovima koji se vremenom deformisu i menjaju uglove tocka (zatur, nagib i raspon).

Korisnikov avatar
dragvorl
Site Admin
Postovi: 23743
Pridružio se: 06 Jan 2012, 13:03
Garaža: Fiat Stilo 1.9 MJ
Lokacija: NS
Kontakt:

Re: Zamena ramena Fiat Stilo

Post od dragvorl » 18 Jan 2013, 01:43

To je ona prica sto tu moramo pricati o egzaktnim dimenzijama za svako oslanjanje, eto vidis na Fabiji se poremeti stosta, na Stilu se takvi simptomi ne javljaju za sad. A onda opet moze da se postavi pitanje, ako se rame menja na 50 kkm od novog i opet se vrati u fabricku dimenziju (novi element), onda je i geometrija teoretski ista. Puno je tu pitanja koja mogu da se otkriju jedino odlaskom na podesavanje geometrije. Imamo inace posebnu temu o geometriji oslanjanja, pa bi bilo dobro da nastavimo tamo o generalnom divanu, a ovde da se usresredimo na konkretan slucaj i eventualna pitanja oko servisne intervencije.
SlikaSlika
Mauro Forghieri:"Power comes from speed, torque without speed is nothing"
Life is funny, skies are sunny, Bees make honey, who needs money

Korisnikov avatar
milos87popovic
Banned
Postovi: 62
Pridružio se: 12 Apr 2013, 01:38
Garaža: Fiat Stilo 1.9 JTD
Lokacija: Beograd

Re: Zamena ramena Fiat Stilo

Post od milos87popovic » 13 Apr 2013, 11:21

Koliko košta otprilike zamena silent blokova kod nekog majstora? Trebao bih menjati pa da znam koliko para da spremim...?

Odgovori