Fiat Stilo zamena sajle menjača

Uputstva, ilustracije, pitanja i odgovori
Odgovori
Korisnikov avatar
dragvorl
Site Admin
Postovi: 23743
Pridružio se: 06 Jan 2012, 13:03
Garaža: Fiat Stilo 1.9 MJ
Lokacija: NS
Kontakt:

Fiat Stilo zamena sajle menjača

Post od dragvorl » 18 Apr 2013, 22:53

Drugaru na Stilu je menjač postepeno sve teze isao iz brzine u brzinu, pa smo odlucili da pogledamo. Jedan kraj sajle je na samom menjacu, i relativno se lako moze prici ispod haube, ali drugi kraj sajle je ispod rucice menjaca i moze mu se prici samo od dole, pa smo morali da skinemo auspuh, i pleh iznad auspuha i tek onda se moze prici kutiji sa polugicama u kojoj se nalaze krajevi sajli. Za to se mora jos skinuti i poklopac sa ove plasticne kutije.
Onda smo skinuli ovu sponu od sajle i na menjacu i na poluzi rucice i ustanovili da i dalje tesko ide, dakle u tome je bio kvar. Probali smo da podmazemo i razradimo, ali nikakvog poboljsanja nije bilo, fabricki je sajla dobro zatvorena bas da se ne bi moglo popravljati, mada sam se konsultovao i sa jednim poznanikom sa velikim iskustvom koji je rekao da kad jednom krene da oksidira sajli se moze produziti samo agonije, popravke nema, sem da neko to sve zameni novom, sto nismo hteli da pokusavamo. Uglavnom pogodilo se tako da nam je isti dan stigla sajla iz BG po ceni od 5300 din.
Samo da napomenem da postoje dve sajle, jedna koja vrsi pomeranje viljuske (napred nazad, 1-2, 3-4 i 5-R) i druga sajla za pomeranje rucice levo desno koja ustvari bira razlicite viljuske u menjacu. E, ovo sto smo menjali je bila ova prva sajla.
Uglavnom, tok posla je: skinuti sa menjaca i sa rucice sajlu, zatim se sajla na dva ili tri mesta vezuje za karoseriju i to treba osloboditi. Nakon toga se izvuce, postavi nova, i zatim se zatvore oplate i vrati auspuh. Samog posla ima mozda za 1,5-2 efektivno, ko je vest mozda i manje.
stara.jpg
Stara sajla
kutija.jpg
kutija `.jpg
Kutija sa zaokruzenim mestom gde se vezuje sajla za polugu
menjac.jpg
Mesto gde se sajla vezuje za menjac
SlikaSlika
Mauro Forghieri:"Power comes from speed, torque without speed is nothing"
Life is funny, skies are sunny, Bees make honey, who needs money

Korisnikov avatar
Heineken
Postovi: 6231
Pridružio se: 13 Jan 2012, 01:34
Garaža: Alfa Romeo Giulietta 2.0 JTDm-2 150
Lokacija: Šid, Srbija

Re: Fiat Stilo zamena sajle menjača

Post od Heineken » 18 Apr 2013, 23:24

Jel znas mozda da li je isti sistem sajli i na novom Bravu? Probao sam jednog Brava pre neki dan i menjac mu je bas zapinjao tj tesko isao u brzine( pogotovo u prvu), ako se to moze resiti izmenom tih sajli onda i nije neki problem..

Korisnikov avatar
dragvorl
Site Admin
Postovi: 23743
Pridružio se: 06 Jan 2012, 13:03
Garaža: Fiat Stilo 1.9 MJ
Lokacija: NS
Kontakt:

Re: Fiat Stilo zamena sajle menjača

Post od dragvorl » 18 Apr 2013, 23:38

Uopste nije nemoguce da je sistem vrlo slican.
SlikaSlika
Mauro Forghieri:"Power comes from speed, torque without speed is nothing"
Life is funny, skies are sunny, Bees make honey, who needs money

Korisnikov avatar
Heineken
Postovi: 6231
Pridružio se: 13 Jan 2012, 01:34
Garaža: Alfa Romeo Giulietta 2.0 JTDm-2 150
Lokacija: Šid, Srbija

Re: Fiat Stilo zamena sajle menjača

Post od Heineken » 19 Apr 2013, 00:04

:pivo:
Moram proveriti to posto mi je Bravo jedan od kandidata za auto.. :D

Korisnikov avatar
nidza
Postovi: 21044
Pridružio se: 26 Feb 2012, 22:23
Garaža: Oktavije dvije
Lokacija: N.B.G.

Re: Fiat Stilo zamena sajle menjača

Post od nidza » 19 Apr 2013, 21:45

Šta se brineš za mnogo noviji Bravo? Moj Stilo je 2004, i niko nije takao menjač niti sajle, a kupljen je 2007 sa raspalim krajevima na bužirima koji štite od vode i nečistoća. Majstori su dž, delovi još veći dž, a ništa i ne crkava posebno često da bi cena servisa bila neka briga. Samo ćuti i pegla.

Tapatalk HD

Korisnikov avatar
Heineken
Postovi: 6231
Pridružio se: 13 Jan 2012, 01:34
Garaža: Alfa Romeo Giulietta 2.0 JTDm-2 150
Lokacija: Šid, Srbija

Re: Fiat Stilo zamena sajle menjača

Post od Heineken » 19 Apr 2013, 21:55

Citao sam o Bravu po netu i vecinom nemaju problema sa menjacem, ovaj sto sam ja probao je strasan pa je verovatno problem do tih sajli. Za Stila znam da je jeftin za odrzavanje ima ga komsija i to kupljen u Sapcu sa magicnih 130.000 na satu naravno Jtd, covek ga cepa vec dve godine bez milosti i nije imao problema samo potrosni delovi, a i odrzavanje je kao sto kazes skroz prihvatljivo, Ako je verovati ljudima sa Fiat foruma ni za Bravo nije nista skuplje.. :doubleup:

Korisnikov avatar
dragvorl
Site Admin
Postovi: 23743
Pridružio se: 06 Jan 2012, 13:03
Garaža: Fiat Stilo 1.9 MJ
Lokacija: NS
Kontakt:

Re: Fiat Stilo zamena sajle menjača

Post od dragvorl » 19 Apr 2013, 22:26

Lako proveris po mom iskustvu iz ovog slucaja. Samo skines sponu sa kraja sajle na menjacu i vidis kako ide onda rucica a i menjac. Ako je rucica i dalje isto teska, a na menjacu rucica ide lako onda si nasao kvar.
SlikaSlika
Mauro Forghieri:"Power comes from speed, torque without speed is nothing"
Life is funny, skies are sunny, Bees make honey, who needs money

Korisnikov avatar
Heineken
Postovi: 6231
Pridružio se: 13 Jan 2012, 01:34
Garaža: Alfa Romeo Giulietta 2.0 JTDm-2 150
Lokacija: Šid, Srbija

Re: Fiat Stilo zamena sajle menjača

Post od Heineken » 19 Apr 2013, 22:33

:pivo: :doubleup:

Korisnikov avatar
stefanan
Postovi: 9518
Pridružio se: 16 Jan 2012, 17:46
Garaža: Fiat Stilo 1.9 mjet

Re: Fiat Stilo zamena sajle menjača

Post od stefanan » 27 Jul 2013, 23:08

Meni je majstor cistio sajle menjaca, evo 2 godine je radilo bez problema i tek je sad poceo opet malo da brljavi i nece lepo da vraca u pocetni polozaj (najvise se primeti pri prebacivanju iz 2. u 3.). Moracu da svratim opet neki dan, stilo ima probleme sa tim sajlama zaprljaju se brzo

Korisnikov avatar
dragvorl
Site Admin
Postovi: 23743
Pridružio se: 06 Jan 2012, 13:03
Garaža: Fiat Stilo 1.9 MJ
Lokacija: NS
Kontakt:

Re: Fiat Stilo zamena sajle menjača

Post od dragvorl » 28 Jul 2013, 01:50

Mi smo probali da podmazemo, nismo uspeli. mozda ima neka fora, ne znam, ali to kad krene da oksidira problem se samo odlaze. Doduse nije jeftina sajla, mozda ako se pravi izadje manje.
SlikaSlika
Mauro Forghieri:"Power comes from speed, torque without speed is nothing"
Life is funny, skies are sunny, Bees make honey, who needs money

Korisnikov avatar
stefanan
Postovi: 9518
Pridružio se: 16 Jan 2012, 17:46
Garaža: Fiat Stilo 1.9 mjet

Re: Fiat Stilo zamena sajle menjača

Post od stefanan » 29 Jul 2013, 23:40

Zakazano sutra u 9 kod majstora pa cemo da vidimo sta ce da se radi. Mada imam osecaj da ce morati nova,danas sam jedva saltao bukvalno sam morao rukom da navodim u trecu. Dal ce znati ovi u prodavnici ako im kazem da mi treba sajla sto pomera levo-desno ili mi treba serijski broj ?

Korisnikov avatar
dragvorl
Site Admin
Postovi: 23743
Pridružio se: 06 Jan 2012, 13:03
Garaža: Fiat Stilo 1.9 MJ
Lokacija: NS
Kontakt:

Re: Fiat Stilo zamena sajle menjača

Post od dragvorl » 30 Jul 2013, 04:46

Mi smo dali broj sa same sajle ali bi trebali da mogu prema broju sasije da izvade iz kataloga. Mislim da mozes i ti to da vidis na Eper online.
SlikaSlika
Mauro Forghieri:"Power comes from speed, torque without speed is nothing"
Life is funny, skies are sunny, Bees make honey, who needs money

Korisnikov avatar
stefanan
Postovi: 9518
Pridružio se: 16 Jan 2012, 17:46
Garaža: Fiat Stilo 1.9 mjet

Re: Fiat Stilo zamena sajle menjača

Post od stefanan » 01 Avg 2013, 14:24

Moj problem resen,ipak nisu bile sajle. Nije bas lako doci do sajli,treba da se skine akumulator i jos par stvari tu. Uglavnom kad smo to zavrsili, majstor mi je rekao da verovatno nisu sajle jer njemu izgledaju ok, vec tu ima i kao neki cilindar koji se obrce u svom lezistu (rekao mi je kako se zove taj deo ali sam zaboravio, mozda dragovorl zna), e pa on je poceo da zaglavljuje. Resenje je razraditi ga,ali problem je sto je zatvoren sa svih strana tako da prvo pokusajte samo na vrhu da stavite malo ulja,mozda upali ako nije mnogo zaribao. Moj jeste,pa je sledilo otvaranje i vadjenje tog valjka sto se vrti (prvo obavezno obeleziti pocetni polozaj u kojem se nalazi,da znate za povratak). Sledilo je malo smirglanja i mnogo podmazivanja i sad sve radi super :doubleup: Sve ukupno je trajalo vise od 2 sata

Odgovori