Uradi sam - Opšta tema

Uputstva, ilustracije, pitanja i odgovori
Odgovori
Korisnikov avatar
Cp6uH
Postovi: 1155
Pridružio se: 28 Jan 2013, 13:50
Garaža: Toyota Corolla TSn
Lokacija: Beograd
Kontakt:

Re: Uradi sam - Opšta tema

Post od Cp6uH » 20 Jul 2015, 21:16

Mislim da je kugla za menjač 70€ u Toyoti

M9

Korisnikov avatar
Uroš S.
Postovi: 10885
Pridružio se: 13 Jan 2012, 01:17
Garaža: Fabia 1.0 TSI DSG | Yamaha X-Max 300 TechMax 2023. | Polar Forester
Lokacija: Blokovi

Re: Uradi sam - Opšta tema

Post od Uroš S. » 20 Jul 2015, 22:13

Ja još nisam video taj aftermarket kožni menjač a da se iz susedne galaksije ne vidi da je rađen.

consigliere91
Postovi: 17
Pridružio se: 17 Mar 2019, 19:33
Garaža: Renault Captur 0.9 TCe
Lokacija: Beograd

Re: Uradi sam - Opšta tema

Post od consigliere91 » 30 Mar 2019, 14:23

Pozdrav svima! Da ne otvaram posebnu temu za sitan problemcic koji imam, pitacu ovde. Kako se tacno zove ovaj metalni deo u faru ispred sijalice?
Slika

Rekao bih da mu to dodje kao neki "usmerivac svetlosti", samo sto ne mogu nikako da pronadjem tacan naziv. Imao sam udes prosle godine i tom prilikom je bio ostecen desni far. Posto na originalnom faru nemam taj deo, majstor genijalac je porucio i ugradio far koji ima to cudo ispred sijalice. I sada me nervira sto se farovi razlikuju, tj. drugacije svetle. Razmisljao sam da li da negde pronadjem samo taj deo i ubacim ga i u levi far ili da jednostavno izvadim iz tog desnog (deluje mi da moze da se izvuce), da budu jednaki. Mozda bih pre drugu varijantu, posto primecujem da na desnom faru baca bas jako svetlo zbog tog "usmerivaca", skoro kao da je ukljuceno dugo svetlo. Hvala.

Samo da napomenem da je u pitanju Seat Ibiza 1.2 2008 (2002-2008).

Korisnikov avatar
OMP
Postovi: 7970
Pridružio se: 15 Feb 2013, 11:57
Garaža: GP TJet
Lokacija: Krusevac

Re: Uradi sam - Opšta tema

Post od OMP » 31 Mar 2019, 21:54

to je kapica fara neki je zovu sesiric nema neki poseban naziv, mislim da ti je lakse da skines tu postojecu na novom faru nego da na starom budzis ako ti vec stari far to nema znaci da moze bez nje, nemaju svi farovi tu kapicu

Korisnikov avatar
Saša
Postovi: 12985
Pridružio se: 13 Jan 2012, 08:07
Garaža: Renault Kadjar Equilibre 1.3 TCe 140 i Fiat Punto Classic 1.2 8V LPG Dynamic A/C
Lokacija: Novi Sad

Re: Uradi sam - Opšta tema

Post od Saša » 01 Apr 2019, 01:07

Da, možeš to slobodno izbaciti iz ako koristiš halogen sijalicu koja na vrhu već ima onu metalnu kapicu. Ta kapica u faru je služila kod farova sa običnim/starijim "balon" tipovima sijalica da se ne bi direktno sa čela videla usijana nit, odnosno da se time ne bi zaslepljivali oni koji dolaze u susret.

Korisnikov avatar
Eskimko
Postovi: 515
Pridružio se: 14 Jan 2018, 22:15
Garaža: Citroën C5 X7 Exclusive 2.0 HDI
Lokacija: Smederevo

Re: Uradi sam - Opšta tema

Post od Eskimko » 01 Maj 2019, 22:51

Uvek sam se pitao cemu to sluzi i zasto moj punto ima a neki nemaju :o

Korisnikov avatar
Geza
Moderator
Postovi: 45621
Pridružio se: 06 Jan 2012, 11:49
Lokacija: Apsurdistan

Re: Uradi sam - Opšta tema

Post od Geza » 04 Jun 2020, 22:14

Najgore je svađati se sa budalom. Prvo te spusti na svoj nivo, a onda te dotuče iskustvom...
Slika Slika

Gajbotron
Postovi: 6
Pridružio se: 25 Jun 2021, 11:03

Re: Uradi sam - Opšta tema

Post od Gajbotron » 04 Avg 2021, 10:03

Za sve koji imaju KIA Sportage a ne mogu PODIZATI suvozacko sediste po visini, alternativno resenje moze biti SEAT RISER, moze se uraditi od kvadratne cevke i postaviti ispod zadnja dva nosaca sedista ali naravno neophodni su duzi srafovi ciji je NAVOJ NESTANDARDAN (1.25 je korak navoja ako se secam dobro oznake)..... Ja sam odradio to u svom vozilu, evo par slika:

Slika

Slika

Slika

Slika




Posto bih stavljao i napred risere (malo su nizi od prednjih) trebace mi tih srafova sa takvim navojem ali nisam uspeo da ih nadjem kod nas, (ove prve sam iz inostranstva dobio), ako neko zna gde ih ima u razlicitim duzinama neka pise ovde, hvala !!!

ljubitelj
Postovi: 10547
Pridružio se: 10 Sep 2012, 21:16
Lokacija: Beograd

Re: Uradi sam - Opšta tema

Post od ljubitelj » 04 Avg 2021, 10:11

S obzirom na kritičnu bezbednost tih šrafova osim navoja jako je bitan materijal. Fabrički šraf je verovatno 12.9 kvaliteta.
Meni na slici ne deluje baš bezbedno taj šuplji distancer, mislim da bi trebalo da je od pune cevi i dosta duži tako da ima površinu sličnu originalnom mestu na podu. Unutar kvadratne cevi stavio bih dodatno da šraf prolazi kroz debelozidnu cevku ili poslagao nekoliko matica tako da se popuni prostor izmedju gornje i donje horizontalne povšrine cevi, da ne može da se spljošti cev.

Možda je dobro da nadješ nekog iskusnog mašinca da ti da savet i eventualno napravi proračun da li je dobro odabran materijal po karakteristikama i debljini (mislim pre svega na šraf) za ne daj bože da se dogodi sudar.

Zar nema podešavanje visine sedište na nekoliko nivoa? To odavno imaju skoro svi automobili predvidjeno bilo preko ručice /motora bilo izmenom mesta bočnih šrafova na ramu sedišta.

Korak 1,25mm je (jedan od) standardan kod šrafova.

Gajbotron
Postovi: 6
Pridružio se: 25 Jun 2021, 11:03

Re: Uradi sam - Opšta tema

Post od Gajbotron » 04 Avg 2021, 10:24

Sraf je od jaceg materijala, zato sam i pitao ako neko zna da me uputi gde kod nas ima istih u prodaji.....

Zid cevi je dovoljno debeo i ne verujem da je statika / sigurnost sedista i malo ugrozena ovom modifikacijom, sve se lepo zategne i to je to.

Sediste nema podizanje u visinu, samo naprd-nazad, verivatno jedno od najvecih razocarenja u ovaj auto nakon kupovine.... apsolutno mi nije palo na pamet da proveravam tu funkcionalnost pri kupovini a iskusna lasica iz KIA auto salona u BGu naravno precutala je sve te sitnice.....

lami
Postovi: 3257
Pridružio se: 19 Feb 2017, 15:34
Lokacija: Smederevo

Re: Uradi sam - Opšta tema

Post od lami » 04 Avg 2021, 10:27

Ljubitelj, dosta automobila nema podesavanje po visini suvozacevog sedista. Kod C3 iz 2018 nije bilo cak ni u opciji da se doplati, dok je 207 iz 2008 imala to podesavanje. Jbg, stednja.
Jedino da se nadje vozavevo sediste na otpadu negde i zameni celo ili bar taj donji mehanizam.

Послато са SM-G973F помоћу Тапатока



Korisnikov avatar
A170T
Postovi: 2102
Pridružio se: 30 Jun 2013, 13:47

Re: Uradi sam - Opšta tema

Post od A170T » 06 Sep 2023, 18:55

Znate li neku uradi sam foru za saniranje ogrebotina na soferšajbni? Ogrebotina je oko 1mm, ali je nešto duža. Ne mora da bude nešto spec, ali bar da je malo prikrije. Da probam nekim polir pastama?

Послато са MI 9 помоћу Тапатока


Korisnikov avatar
McGruja
Site Admin
Postovi: 13405
Pridružio se: 06 Jan 2012, 13:48
Garaža: Suzuki Vitara 1.6 16v AT

Re: Uradi sam - Opšta tema

Post od McGruja » 06 Sep 2023, 19:07

Ja ne bih staklo polirao, napraviš dioptriju

Korisnikov avatar
A170T
Postovi: 2102
Pridružio se: 30 Jun 2013, 13:47

Re: Uradi sam - Opšta tema

Post od A170T » 06 Sep 2023, 20:12

Ta ogrebotina se nalazi u gornjem desnom uglu, tako da sa pozicije vozača ne smeta previše osim ako baš gledaš u nju. Čak i da nešto poremetim neće biti od velikog značaja. Polir pasta mi je prva pala na pamet, možda postoje i neka bolja sredstva.

Послато са MI 9 помоћу Тапатока


Janja
Postovi: 11
Pridružio se: 02 Sep 2020, 16:43

Re: Uradi sam - Opšta tema

Post od Janja » 06 Sep 2023, 20:23

Meni su stakla katastrofa... Auto je u inostranstvu bio napolju, sva stakla su izgrebana... Jedino zamena, poliranjem se pravi diopteija, a i zavisi kolko košta...

Sent from my COL-L29 using Tapatalk


Odgovori