Fiat Punto Classic - zamena sijalica centralne konzole

Uputstva, ilustracije, pitanja i odgovori
Korisnikov avatar
Saša
Postovi: 12985
Pridružio se: 13 Jan 2012, 08:07
Garaža: Renault Kadjar Equilibre 1.3 TCe 140 i Fiat Punto Classic 1.2 8V LPG Dynamic A/C
Lokacija: Novi Sad

Fiat Punto Classic - zamena sijalica centralne konzole

Post od Saša » 23 Mar 2015, 20:35

ZAMENA SIJALICA CENTRALNE KONZOLE

Na Puntu često znaju da pregore sijalice koje na centralnoj konzoli osvetljavaju komande (obrtaljke) ventilacije, klime i upaljača za cigarete, pa evo kako ih zameniti:

Slika

Prvo odvrnite dva vijka dole sa strana kod nogu (na Classicu su to imbusi).

Kod suvozača:

Slika

Kod vozača:

Slika

Još dva se nalaze u prostoru ispod pepeljare:

Slika

Time ste praktično oslobodili plastiku/poklopac koji prekriva konzolu. Sa gornje strane te plastike postoje još i četiri metalne žabice (crvene strelice):

Slika

Dakle, plastiku poklopca samo povučete pravo prema sebi (žuta strelica), sa akcentom na gornji deo zbog žabica i oslobodićete je. Bez brige, nećete ništa polomiti. Kod mog Punta koji je u "Dynamic" (srednjem) paketu opreme, taj poklopac nije u "komadu" sa plastikom koja se nastavlja oko menjača i poluge ručne kočnice, pa je sve ovo bilo vrlo jednostavno. Čak je i ne morate potpuno odvajati već je samo malo iskosite da možete prići sijalicama, odnosno obrtaljkama ventilacije.

Slika

Ako želite ipak da je kompletno skinete - moraćete odvojiti konektor upaljača (plava strelica na fotografiji gore) i onda je potpuno slobodna. Upaljač inače ima svoju posebnu sijalicu koja je "skrivena" u tom konektoru. Da saznate koje su neispravne - dajte kontakt ključem i upalite svetla. U mom slučaju bila je ispravna samo jedna (od ukupno 4):

Slika

Sijalica upaljača mi je bila takođe ispravna, pa je nisam morao menjati. Da biste lakše prišli pregorelim sijalicama, skinite ove okrugle obrtaljke - levu i desnu, odnosno od ventilatora i usmerivača vazduha. Samo ih povucite snažnije prema sebi, lako se skidaju. Pre toga ih obe okrenite u levo ili desno do kraja, pa ćete kada sve budete vraćali nazad znati kako da ih pravilno ubodete. Centralnu ne dirajte, ona je drugačijeg tipa jer je ujedno i prekidač klime.

Slika

Evo gde se nalaze i preostale sijalice:

Slika

Sada je na redu najzeznutiji deo posla - treba izvaditi te (ubodne) sijalice. Prstima nema šanse, vire im tek glavice a prilično su čvrsto ubodene. Postoji i posebna alatka za njihovo vađenje koja izgleda kao šrafciger sa gumenom cevčicom na vrhu, ali - ko to još ima u kućnoj varijanti? Možete ga improvizovati sa parčetom gumenog ili silikonskog creva prečnika 4-5 mm koje nabijete na sijaličicu i iščupate je napolje. Pošto nisam imao pri ruci ništa slično - poslužio sam se malim špicastim kleštima. No, ni sa njima nije bilo lako, špicevi klize sa stakla a ako preterate - polomićete sijalice. No, uz malo pažnje i osećaja sijaličice ipak idu napolje:

Slika

Evo konačno i njih. Čim su ovako "garave" - sve je jasno...

Slika

Poređenje sa novim:

Slika

Sijalice su dakle ubodnog tipa, 12V 1.2W. Ove koje sam ja kupio bile su marke Lucas i koštale su 25 dinara komad. Ima ih u svakoj prodavnici auto delova.

Ostaje vam samo da ubodete nove i sve vratite nazad. No, ni to nije bilo baš lako u ovoj "odškrinutoj varijanti", no uz malo vežbe uspeo sam da ih ponovo uz pomoć špicastih klešta bocnem kroz ove kružne otvore tamo gde treba. Proba da li svetle:

Slika

Mali savet: pre ubadanja sijalica pogledajte pažljivo u njihovu "rupu" odnosno njihova ležišta oko njih, da izbegnete nerviranje i vidite kako tačno treba da se ubodu. Naime, sijalica ima pozadi onaj spljošteni deo sa kontaktima i dve se ubadaju vertikalno, a dve horizontalno. Prvo ih kleštima ili cevčicom samo namestite u rupu, a onda ih prstom pritisnite da uđu u ležište do kraja.

Vratite zatim one kružne obrtaljke na njihova mesta, gurnite nazad plastiku poklopca koja ide preko njih, pritisnite je u gornjem delu da one 4 žabice uđu lepo u svoja ležišta, namestite je lepo i dole, zavrnite one vijke sa strana (namestite kako treba poklopce sa strana koje one ujedno drže), zavrnite i ona dva ispod pepeljare i to je to. Uživajte ponovo u "fabričkom" osvetljenju prekidača:

Slika

Napomena: ako vam je plastika centralne konzole izrađena iz jednog dela sa onim delom oko menjača i ručne ("Emotion" paket), moraćete sve da skinete, odnosno da odvrnete još 7 dodatnih vijaka: dva se nalaze ispod one "kože" oko menjača", dva su spolja sa strane takođe kod menjača, dva su sa strane kod ručne i jedan je ispod pepeljare pozadi.
Poslednja izmena od Saša u 23 Mar 2015, 20:54, izmenjeno 1 put ukupno.

Korisnikov avatar
Geza
Moderator
Postovi: 45621
Pridružio se: 06 Jan 2012, 11:49
Lokacija: Apsurdistan

Re: Fiat Punto Classic - zamena sijalica centralne konzole

Post od Geza » 23 Mar 2015, 20:41

Slika
Najgore je svađati se sa budalom. Prvo te spusti na svoj nivo, a onda te dotuče iskustvom...
Slika Slika

Korisnikov avatar
Velja
Banned
Postovi: 12135
Pridružio se: 06 Avg 2013, 18:43

Re: Fiat Punto Classic - zamena sijalica centralne konzole

Post od Velja » 23 Mar 2015, 21:19

Sašu za precenika :bravo:

ikac2000
Postovi: 5857
Pridružio se: 08 Jul 2012, 22:50

Re: Fiat Punto Classic - zamena sijalica centralne konzole

Post od ikac2000 » 23 Mar 2015, 21:28

Sasa, stavi, molim te i kako se doteze rucna.

Hvala

Korisnikov avatar
ivke74
Postovi: 318
Pridružio se: 21 Dec 2013, 13:07
Garaža: Punto emotion tng abs & Passat 1.9TDI & Toyota Yaris cross
Lokacija: Kosjeric

Re: Fiat Punto Classic - zamena sijalica centralne konzole

Post od ivke74 » 23 Mar 2015, 22:10

extra samo koja je sijalica kod upaljaca?

Korisnikov avatar
Saša
Postovi: 12985
Pridružio se: 13 Jan 2012, 08:07
Garaža: Renault Kadjar Equilibre 1.3 TCe 140 i Fiat Punto Classic 1.2 8V LPG Dynamic A/C
Lokacija: Novi Sad

Re: Одг: Fiat Punto Classic - zamena sijalica centralne konz

Post od Saša » 23 Mar 2015, 22:48

Nisam je vadio napolje, ali pretpostavljam da je ista kao i ove ostale 4 (ubodna, 12V 1.2W). Verovatno ćeš morati izvaditi napolje ceo upaljač da dođeš do nje. Gore sam takođe zaboravio da napišem koji je imbus ključ korišćen - 4 mm.

Korisnikov avatar
ivke74
Postovi: 318
Pridružio se: 21 Dec 2013, 13:07
Garaža: Punto emotion tng abs & Passat 1.9TDI & Toyota Yaris cross
Lokacija: Kosjeric

Re: Fiat Punto Classic - zamena sijalica centralne konzole

Post od ivke74 » 27 Mar 2015, 18:10

Da li je oznaka sijalica T5 1,2w?

Korisnikov avatar
Saša
Postovi: 12985
Pridružio se: 13 Jan 2012, 08:07
Garaža: Renault Kadjar Equilibre 1.3 TCe 140 i Fiat Punto Classic 1.2 8V LPG Dynamic A/C
Lokacija: Novi Sad

Re: Fiat Punto Classic - zamena sijalica centralne konzole

Post od Saša » 27 Mar 2015, 22:22

Jeste, to su te.

Korisnikov avatar
branja
Postovi: 3726
Pridružio se: 25 Feb 2015, 10:44
Garaža: jtd,bajo moj; cannondale bad boy
Lokacija: Pančevo

Re: Fiat Punto Classic - zamena sijalica centralne konzole

Post od branja » 10 Apr 2015, 10:09

Hvala. Uzecu neke u boji.

a kako se menja na dugmetu za klimu?
Slika

Korisnikov avatar
ivke74
Postovi: 318
Pridružio se: 21 Dec 2013, 13:07
Garaža: Punto emotion tng abs & Passat 1.9TDI & Toyota Yaris cross
Lokacija: Kosjeric

Re: Fiat Punto Classic - zamena sijalica centralne konzole

Post od ivke74 » 10 Apr 2015, 12:58

toga se nisam setio ali ona mi radi verovatno se izvuce prekidac za paljenje klime i ventilacije i sijalica je sigurno unutra tako je na upaljacu kada sam menjao mora da se izvuce i rasklopi ,sijalica se nalazi unutra u plasticnom lezaju nije komplikovano sve je prosto uradjeno.naravno da Sasa nije postavio post nebih se usudio sam da menjam.

Korisnikov avatar
branja
Postovi: 3726
Pridružio se: 25 Feb 2015, 10:44
Garaža: jtd,bajo moj; cannondale bad boy
Lokacija: Pančevo

Re: Fiat Punto Classic - zamena sijalica centralne konzole

Post od branja » 10 Apr 2015, 18:53

Mala dopuna, za emotion ima jedan imbus koji drzi pepeljaru, pa tek onda sa kljucem 10 odvrnete srav koji drzi plastiku.


Poslato sa Lumia 925
Slika

Korisnikov avatar
ivke74
Postovi: 318
Pridružio se: 21 Dec 2013, 13:07
Garaža: Punto emotion tng abs & Passat 1.9TDI & Toyota Yaris cross
Lokacija: Kosjeric

Re: Fiat Punto Classic - zamena sijalica centralne konzole

Post od ivke74 » 10 Apr 2015, 21:41

Ja nisam skidao pepeljaru dva inbus srafa ispod pepeljare dva inbus srafa sa strane konzole dva krstasta ispod manzetne menjaca i dva krstasta sa strane plastike menjaca i skida se samo siva plastika, crna plastika oko rucne ostaje.

Korisnikov avatar
branja
Postovi: 3726
Pridružio se: 25 Feb 2015, 10:44
Garaža: jtd,bajo moj; cannondale bad boy
Lokacija: Pančevo

Re: Fiat Punto Classic - zamena sijalica centralne konzole

Post od branja » 11 Apr 2015, 12:09

kod mene nije tako
Slika

crveno inbus 3, a plavo matica 10
Slika

Korisnikov avatar
ivke74
Postovi: 318
Pridružio se: 21 Dec 2013, 13:07
Garaža: Punto emotion tng abs & Passat 1.9TDI & Toyota Yaris cross
Lokacija: Kosjeric

Re: Fiat Punto Classic - zamena sijalica centralne konzole

Post od ivke74 » 11 Apr 2015, 19:44

‚ja to nisam skidao samo sivu plastiku od centralne table , crnu plastiku oko rucne i menjaca nisam dirao.

Korisnikov avatar
branja
Postovi: 3726
Pridružio se: 25 Feb 2015, 10:44
Garaža: jtd,bajo moj; cannondale bad boy
Lokacija: Pančevo

Re: Fiat Punto Classic - zamena sijalica centralne konzole

Post od branja » 12 Apr 2015, 11:29

U mojoj opremi ne moze tako, zato sam i napisao.

Poslato sa Lumia 925
Slika

Odgovori