LE diode (LED)- sve sto trebate znati

Uputstva, ilustracije, pitanja i odgovori
Odgovori
Korisnikov avatar
nuk
Postovi: 7607
Pridružio se: 13 Jan 2012, 08:49
Garaža: Renault Espace 2.0dCi
Lokacija: Ns
Kontakt:

LE diode (LED)- sve sto trebate znati

Post od nuk » 02 Feb 2012, 12:12

LE diode imaju siroku primenu u svetu elektronike i elektrotehnike i veliku prednostu u odnosu na standardne sijalice i kao takve su u poslednje vreme dobile sve cescu primenu i u autoindustriji kako zbog vizuelnog efekta tako zbog vece iskoriscenosti i ustede energije.

Ovaj post moze da posluzi entuzijastima koji vole da se bakcu sa ovim stvarima a nisu upuceni u osnove elektrotehnike cisto kao smernica prilikom odabira samih dioda i postizanja zeljenog efekta prilikom koriscenja istih.



LED (Light Emitting Diode) znači LE Dioda ili LED, LED dioda je poluprovodični element koji svetli rekombinacijom elektrona tj. ne svetli grejanjem žarne niti kao klasična sijalica i zbog toga traje dugo (preko 100 000 sati, radeći NON-STOP), ne greje se i malo struje troši.


Slika
Slika


Materijal od kojeg su izrađeni "poluvodički kristali" u samoj diodi, referiraju kojom će ona bojom svetleti...

Poznate su zuta, zelena, crvena, narandzasta ali se dugo vremena nije moglo otkriti koje materijale treba stavit da se dobije plava boja, pa su konačno otkrili da je to Galij-Arsenid... bla bla nebitno...
E sad, kako su izumeli plavu sad nije bio problem pomješat palvu zelenu i crvenu (kao isnovne boje svjetla) i dobiti BELU...

Može se kupiti u istom kućištu i dioda sa više boja, (zelena-narančasta, crvena), tada ima više žica koje izlaze iz nje...
Slika


Dioda je upravljana strujom, to joj je nužno zlo, i te struje se kreću od 15 do 25mA za bilo koju klasičnu diodu...
Više od 30mA joj znatno skraćuje vek trajanja...

E sad, dioda ima jedan fenomen na sebi, a taj je da želi imati TAČNO ODREĐENI PAD NAPONA na sebi, bez obzira na napon koji mi spojimo!!!


Taj je napon
-----3V za bijele diode
-----0.7V za sve ostale diode


Šta to znači???

Kada spajamo diodu, moramo znati na koji napon je želimo spojiti???
Ako je napon na koji ju spajamo manji od noj potrebnih 0.7V ili3V) ona neće svetleti!!!
Ako je napon veći (12V recimo) tada bi ona MORALA preuzeti svih tih 12V (a rekli smo treba joj 0.7 ili 3V) i IZGORELA BI !!!

zato se mora u serijskoj vezi, staviti otpornik, koji će "pokupiti" ostatak napona koji njoj ne treba. Znači, ako crvenu diodu (0.7V) spojimo na 12V, otpornik MORA uzeti na sebe 11.3V (12V-0.7V)!!! A da pri tome osigura kroz nju struju od 15-25mA...



Slika



Kako znati koji otpornik staviti???




Jednostavna formula:
Otpor (omi)  =  (napon na koji spajamo diodu   - minus   napon diode) / strujom koju treba dioda

Za struju koju treba dioda ozimamo najčešće 20mA, znači u formulu uvrštavamo 0.02A!!!!

Primer:
napon na koji spajamo je 12V, dioda je bela znači napon diode je 3V:

(12-3)/0.02
R=450 OHMA!!!

Nemojte se začuditi ako u prodavnici  nemaju baš 450 oma, nego recimo ima 470 oma, nije toliko bitno ako je malo više ili niže, jer se otpornici ne proizvode u svim mogućim vrednostima, nego "stepenasto" (nije bitno zašto...), recimo 100 oma, pa 120, pa 150... itd... ako vam ispadne da trebate 133, ne sekirajte se, uzmite 150...

E sad, što ako želimo spojiti više LED-ica???
Pa možemo ih spojiti više puta onako kao gore, znači svaka dioda ima svoj otpor...

Ali to je malo glupo, jer otpor na sebe u gornjem primjeru vuče rekli smo 12-3=9V... To znači da bi komotno mogli još s tih 9V napajati još jednu ili dve diode po 3V...
Pa se ukupno tri diode spoje u seriju i stavi otpornik drugačije vrijednosti:


Slika



Pri tome paziti na red spajanja, da neku ne okrenete obrnuto, jer tada kroz celi krug neće teći struja!!!

E asd, kakav otpornik???

Opet:
Napon na koji spajamo (12V) - napon diode (3 puta po 3 V) / 0.02A

I to izađe
150 OHM!!!

E sad bi neko pitao, a zašto ako imamo 12V i trebamo 4 diode bele, zašto ne spojimo 4 (jer je 4 puta 3V)=12V i netrebamo otpornik!!!

U teoriji, DA, ali to se NIKADA NE RADI!!!!! JEr, ako se naših 12V povisi i za 0.01V iz bilo kog razloga, turiranje recimo... Naše diode će trpeti i izgoreti!!! A ako se smanji na 11.9V, diode neće raditi...

Zato je bolje recimo staviti 3 diode i otpornik, i ostaviti malo napona na otporu da on vrši "regulaciju" na diodama!!!!!!!

Što ako trebamo spojiti recimo 100 dioda na 12V??

Pa spojićemo tri na jedan otpor kao gore, pa onda posebno za sebe novi komplet opet tri zasebno, pa onda opet tri, i tako dalje i tako dalje!!!


Slika

(doduše imaćemo 99, a onu zadnju 100tu ćemo spojiti na prvi naveden nacin...


ZAŠTO DIODE NE SMEMO SPAJATI PARALELNO??

Ako bi dve diode spojili paralelno, tada bi obe delile isti napon (osnova paralelnog spoja), a posto dve diode po pravilu ne mogu biti iste 10000% u potpunosti, kao što ni dva brata blizanca nisu 10000% ista, onda će jedna raditi na recimo 0.7001 V, a druga će raditi na 0.6999V,  onda bi ova od 0.6999 svetlela, i taj će napon slati ovoj od 0.7001V  koji joj neće biti dovoljan da bi svetlela... (ovo je karikirano, ali o tome se radi!!!!!!!!!!!)
Znači NE spajati na jedan otpor više dioda paralelno!!!!


Slika


još nekoliko napomena:

Dioda provodi struju SAMO U JEDNOM SMERU i to, plus na anodu a minus na katodu, od čega je anoda uvek ona duža elektroda:

Vidi sliku:


Slika



*ovo sve se manje vise odnosi kako na LED, tako i na SMD
*vodite racuna prilikom lemljenja dioda, svako pregrevanje dovodi do pregorevanja iste (posebno se odnosi na SMD jer su jako sitne i nezgodne za lemljenje)
*namerno ili slucajno dovodjenje 12V na pojedinacnu diodu dovodi do crkavanja iste dok im "kontra" polaritet ne moze naskoditi, samo nece raditi
*ko nece da se bakce sa lemljenjem otpornika savetujem koriscenje SMD u segmentima- na trakicama, segmenti sa po 3 diode, rade na 12V (pogodno za osvetljenje unutrasnjosti i td.)

Korisnikov avatar
trojanac
Editor in Chief
Postovi: 30016
Pridružio se: 06 Jan 2012, 11:39
Garaža: KIA Ceed JD 1.4
Lokacija: Beograd
Kontakt:

Re: LE diode (LED)- sve sto trebate znati

Post od trojanac » 03 Feb 2012, 02:53

:bravo: :bravo:
Posetite www.garaza.rs !

Odgovori