Ugradnja tempomata Fiat Stilo MJ

Uputstva, ilustracije, pitanja i odgovori
Korisnikov avatar
dragvorl
Site Admin
Postovi: 23743
Pridružio se: 06 Jan 2012, 13:03
Garaža: Fiat Stilo 1.9 MJ
Lokacija: NS
Kontakt:

Ugradnja tempomata Fiat Stilo MJ

Post od dragvorl » 27 Sep 2017, 23:49

E, pa da se konacno javim, i da ostane zabelezeno. Naime, od kako sam uzeo Stila hteo sam da ugradim tempomat jer ga nije imao fabricki. Kod Stila postoje bar 3 opcije kod ugradnje istog:
1)potpuna priprema, rucica tempomata se samo prikaci na konektor i radi
2)priprema izvucena u motornom prostoru, dalje treba sprovoditi zice
3)nepripremljen, treba izvlaciti zice sa ECU

Kod mene je na moje opste odusevljenje bila opcija 3, dakle najkomplikovanija. Hvala Bogu ima dosta toga o ovoj problematici napisano na netu, pa sam uspeo sve to da spojim u jedno i odradim ceo ovaj posao koji je potrajao. Da krenemo.
Od materijala je potrebno:
1)Rucica tempomata Fiat Stilo (mada odgovara i od Alfe 147 provereno) sa konektorom sa strane instalacije
2)Oko 8m zice, poprecnog preseka 0.35 mm2 sam ja koristio
3)Traka za bandaziranje, ja sam koristio tekstilnu PET traku (dakle ne izolir traku, nego pletenu) koja se inace koristi na auto kablovima
4)4 kom 968220-1 zenskih terminala za konektor na ECU (imam jos par u rezervi, ako nekom bude trebalo neka se javi na pp), mogu se naruciti na internetu http://eu.mouser.com/ProductDetail/TE-C ... CCDQ%3D%3D
5)Termobuzir adekvatne dimenzije
6)Male plasticne vezice
Po zelji
5)Fiat Ecuscan dijagnostika

Alat & ostalo: Nesto baznog alata i lemilica sa kalajem.



Prvo sto treba uraditi jeste skidanje oplate ispod volana da bi se utvrdilo da li eventualno postoji ozicenje i konektor za tempomat. Oplata se skida na 3 mala imbus vijka. Kako kod mene nije bilo konektora trebalo je nabaviti isti, a njega sam dobio zajedno sa polovnom rucicom tempomata koji na oglasima kosta oko 20e.
Posle toga treba pristupiti, tj. otkaciti jedan od konektora sa motornog racunara, i to onaj blizi putnickoj kabini. Sa konektora treba skinuti kapu koja pokriva kablove, uz presecanje plasticne vezice, sto je prilicno lako.
DSC_0118.JPG
DSC_0118.JPG (532.16 KiB) Pogledano 6921 put
DSC_0117.JPG
DSC_0117.JPG (539.51 KiB) Pogledano 6921 put
DSC_0119n.jpg
Skidanje kape
DSC_0119n.jpg (485.63 KiB) Pogledano 6921 put

Naime, u ovom konektoru nisu ubacene zice koje bi spojile tempomat sa racunarom, vec su umesto 4 teminala koji fale stavljeni zuti plasticni cepovi. Na ta mesta treba staviti terminale (zenski pin). Pre postavljanja terminala naravno treba izvuci plasticne cepove, a zatim i ljubicastu snalu kako bi se terminali mogli do kraja pozicionirati u odgovarajucim supljinama konektora. Nakon toga se pozicioniraju terminali, guraju se dok se ne cuje klik, zatim treba pokusati izvuci terminal iz supljine radi sigurnosti i provere ispravnog postavljanja.
DSC_0121.JPG
Terminali
DSC_0121.JPG (676.62 KiB) Pogledano 6921 put
DSC_0126n.jpg
Vadjenje snale
DSC_0126n.jpg (551.15 KiB) Pogledano 6921 put
DSC_0123n.jpg
Uklanjanje cepa
DSC_0123n.jpg (695.17 KiB) Pogledano 6921 put
DSC_0124n.jpg
Pozicioniranje terminala
DSC_0124n.jpg (688.06 KiB) Pogledano 6921 put

Terminali se postavljaju u sledece supljine na motoru 1.9 Multijet, sto nikako ne znaci da i na ostalim motorima (JTD i slicno) ide ista sema: terminal 77-ON (ukljucivanje tempomata na rucici), 38-RESume, 78- dodavanje brzine (+), 56 oduzimanje brzine (-), sa druge strane, na konektoru rucice je sledeci raspored: 1-resume, 2-stalni +, 4-ON, 5- oduzimanje brzine (-), 6-dodavanje brzine (+). Kada se to uradi potrebno je vratiti snalu na mesto. Pre vracanja poklopca ja sam obmotao ova 4 kabla navedenom PET tekstilnom trakom, zbog zastite kablova, a i sto blizeg izgleda fabrickom. Kada su kablovi tako obmotani mogu se vrlo lepo, skoro neprimetno sprovesti do pozarnog zida, a zatim i do same rucice. Ja sam to uradio prateci snop koji ide od motornog racunara ka pozarnom zidu, zatim levom stranom haube do gumenog zaptivaca gde prolazi jos nekoliko provodnika ka levom A stubu. Tu je i najlakse provuci kablove u putnicku kabinu, jer je na svim ostalim mestima vrlo tesko prici od strane motornog prostora pozarnom zidu, ali ni sa kabinske strane nije lakse. Dakle, skine se unutrasnja oplata A stuba i u samom dnu prostora na pozarnom zidu se moze videti mali gumeni cep, njega treba izvaditi, ja sam ga probusio busilicom, i nakon toga se kroz njega provuce prethodno pripremljeni snop od 4 provodnika. Nakon toga se cep i poklopac A stuba vrate na mesto (prostor za vracanje cepa je vrlo ogranicen, pa je posao prilicno otezan).
DSC_0137n.jpg
Provlacenje kroz pozarni zid
DSC_0137n.jpg (492.91 KiB) Pogledano 6921 put
Iz te pozicije kablove je vrlo jednostavno progurati do mesta gde se nalazi tempomat. Nakon toga sam ja zalemio konektor rucice tempomata za 4 provodnika. Treba znati da ovaj konektor ima 5 kontakata, a peti sluzi kao dovod pozitivnog pola. On se srecom moze vrlo lako izvuci zbog blizine kontakt brave, ja sam lemljenjem spojio ovaj kontakt na jedan od terminala kontakt brave koji je pod naponom cim se da kontakt na bravi. Nakon toga se moze namestiti rucica na mesto, na konusno leziste gde se sa strane volana pricvrscuje i jednim vijkom. Nakon toga sve se moze preliminarno probati, medjutim kod mene se nije pojavljivala informacija na ekranu pri ukljucenju tempomata, niti se ukljucivala signalna lampica na kontrolnoj tabli.
DSC_0128.JPG
Test voznja
DSC_0128.JPG (621.86 KiB) Pogledano 6921 put
Svejedno, probao sam tempomat u saobracaju, i on je bez greske radio. Treba imati na umu da tempomat ne radi uvek, dakle moraju da se ispune neki od uslova, a koliko znam u ovom slucaju mora se voziti bar u 3. stepenu prenosa i ne manjom brzinom od 30km/h, tako da se ne uplasite na prvu loptu da nesto ne valja.
Posle toga valja vratiti poklopac ispod volana na mesto, ali se mora prvo iseci adekvatno parce plastike gde prolazi tempomat, ja sam to uradio uz pomoc druga koji je vec prosao kroz ovaj poduhvat, nacrtali smo sablon, zatim preslikali kod mene i isekli skalpelom plastiku, ispalo je vise nego ok.
DSC_0176.JPG
Montirano
DSC_0176.JPG (562.69 KiB) Pogledano 6921 put
Opciono je da se ukljuci i signalizacija na tabli, kod mene kako sam vec pomenuo to nije radilo, na nekim modelima radi sve plug&play. Uputstvo za ukljucivanje sam nasao na jednom stranom forumu, pa da ne duzim ovde, kome bude trebalo neka pogleda na linku. Uglavnom treba ELM327 dijagnostika, mozda moze i neka druga. Uploadovacu ovde PDF sajta ovde, jer su slike vec nestale sa drugog foruma. Kacim i pdf-ove sa semom iz Fiatovog uputstva. Srecan rad! ;) :bravo:

DSC_0182.JPG
Display
DSC_0182.JPG (604.59 KiB) Pogledano 6921 put
Ovo uputstvo je informativnog karaktera i nije zvanicno uputstvo za rad, podaci mogu sadrzati greske, svaku intervenciju koju vrsite ide na vasu odgovornost.





SlikaSlika
Mauro Forghieri:"Power comes from speed, torque without speed is nothing"
Life is funny, skies are sunny, Bees make honey, who needs money

Korisnikov avatar
dragvorl
Site Admin
Postovi: 23743
Pridružio se: 06 Jan 2012, 13:03
Garaža: Fiat Stilo 1.9 MJ
Lokacija: NS
Kontakt:

Re: Ugradnja tempomata Fiat Stilo MJ

Post od dragvorl » 30 Sep 2017, 20:16

Bumpovacu temu jer je malo stariji datum postavljanja, mozda nekog interesuje.
SlikaSlika
Mauro Forghieri:"Power comes from speed, torque without speed is nothing"
Life is funny, skies are sunny, Bees make honey, who needs money

Korisnikov avatar
trojanac
Editor in Chief
Postovi: 29861
Pridružio se: 06 Jan 2012, 11:39
Garaža: KIA Ceed JD 1.4
Lokacija: Beograd
Kontakt:

Re: Ugradnja tempomata Fiat Stilo MJ

Post od trojanac » 30 Sep 2017, 21:30

Svaka čast kolega. Sigurno će biti zainteresovanih za ovu temu.
Posetite www.garaza.rs !

Korisnikov avatar
Saša
Postovi: 12985
Pridružio se: 13 Jan 2012, 08:07
Garaža: Renault Kadjar Equilibre 1.3 TCe 140 i Fiat Punto Classic 1.2 8V LPG Dynamic A/C
Lokacija: Novi Sad

Re: Ugradnja tempomata Fiat Stilo MJ

Post od Saša » 30 Sep 2017, 21:52

Dobar posao, bravo! Vrlo korisna stvar kada se izađe na autoput. :doubleup:

Korisnikov avatar
Polke
Postovi: 160
Pridružio se: 14 Jan 2012, 23:09
Garaža: Accord CL7 & Focus C519
Lokacija: Novi Sad

Re: Ugradnja tempomata Fiat Stilo MJ

Post od Polke » 30 Sep 2017, 21:56

Kolega, bas ozbiljan poduhvat, skidam kapu. Sta sledece planiras? Da pogodim, ima veze sa drl? :D

Korisnikov avatar
aviator
Banned
Postovi: 4112
Pridružio se: 24 Nov 2014, 10:41
Garaža: Peugeot 308 1.6 HDI

Re: Ugradnja tempomata Fiat Stilo MJ

Post od aviator » 30 Sep 2017, 22:00

Drl, posle ovog je p. dim :)

Korisnikov avatar
Polke
Postovi: 160
Pridružio se: 14 Jan 2012, 23:09
Garaža: Accord CL7 & Focus C519
Lokacija: Novi Sad

Re: Ugradnja tempomata Fiat Stilo MJ

Post od Polke » 30 Sep 2017, 22:51

Tome se I ja nadam, da odradimo dok je lepo vreme :D

Sent from my NEM-L21 using Tapatalk


Korisnikov avatar
dragvorl
Site Admin
Postovi: 23743
Pridružio se: 06 Jan 2012, 13:03
Garaža: Fiat Stilo 1.9 MJ
Lokacija: NS
Kontakt:

Re: Ugradnja tempomata Fiat Stilo MJ

Post od dragvorl » 01 Okt 2017, 03:37

:kezo:
SlikaSlika
Mauro Forghieri:"Power comes from speed, torque without speed is nothing"
Life is funny, skies are sunny, Bees make honey, who needs money

Korisnikov avatar
Risto
Postovi: 6023
Pridružio se: 24 Dec 2012, 23:51
Garaža: BMW 316d Sport Line, OEBB Desiro
Lokacija: Klagenfurt, AT

Re: Ugradnja tempomata Fiat Stilo MJ

Post od Risto » 01 Okt 2017, 08:27

Sjajan post, verujem da će biti od koristi mnogima.

Sent from my Nexus 5X using Tapatalk


Korisnikov avatar
passenger
Postovi: 14231
Pridružio se: 07 Maj 2016, 10:20
Garaža: KIA Cee'd sw 1.6 crdi Opel Corsa C GSI

Re: Ugradnja tempomata Fiat Stilo MJ

Post od passenger » 01 Okt 2017, 10:08

Nisam čitao, ne treba mi, ali svaka čast Draže.
''...and into the forest I go to lose my mind and find my soul''

Korisnikov avatar
Saša
Postovi: 12985
Pridružio se: 13 Jan 2012, 08:07
Garaža: Renault Kadjar Equilibre 1.3 TCe 140 i Fiat Punto Classic 1.2 8V LPG Dynamic A/C
Lokacija: Novi Sad

Re: Ugradnja tempomata Fiat Stilo MJ

Post od Saša » 01 Okt 2017, 11:21

A ja to ne mogu da ugradim u svog Punta... šmrc. :(

Korisnikov avatar
dragvorl
Site Admin
Postovi: 23743
Pridružio se: 06 Jan 2012, 13:03
Garaža: Fiat Stilo 1.9 MJ
Lokacija: NS
Kontakt:

Re: Ugradnja tempomata Fiat Stilo MJ

Post od dragvorl » 01 Okt 2017, 12:25

Hvala. Sto ne mozes, razlikuje se ECU?
SlikaSlika
Mauro Forghieri:"Power comes from speed, torque without speed is nothing"
Life is funny, skies are sunny, Bees make honey, who needs money

Korisnikov avatar
Saša
Postovi: 12985
Pridružio se: 13 Jan 2012, 08:07
Garaža: Renault Kadjar Equilibre 1.3 TCe 140 i Fiat Punto Classic 1.2 8V LPG Dynamic A/C
Lokacija: Novi Sad

Re: Ugradnja tempomata Fiat Stilo MJ

Post od Saša » 01 Okt 2017, 12:31

Ne, nije problem ECU, nego auto mora imati motorizovanu klapnu gasa (da bi mogao "sam" da dodaje i smanjuje gas). Punto 1.2 8V ima pedalu i klapnu povezane klasično, sajlom i Fiat zato nije ni napravio tempomat za njega. 1.2 16V, 1.4 16V i tako dalje - može, ali ovaj moj nažalost ne može. :(

p.s. Sad će Ljubitelj da uleti i obrazloži da ima i takvih tempomata za sajlu... :D No za Punta 1.2 8V to nažalost ne postoji. :(

Korisnikov avatar
superboss
Postovi: 3771
Pridružio se: 13 Jan 2012, 02:09
Lokacija: Speck in the Sea

Re: Ugradnja tempomata Fiat Stilo MJ

Post od superboss » 01 Okt 2017, 14:12

Saša, rukavica ti je bačena, mada ne sumnjam da i sam radiš na nekom tutorijalu :D
What i do for the livin'? I live for the livin'.

Korisnikov avatar
Saša
Postovi: 12985
Pridružio se: 13 Jan 2012, 08:07
Garaža: Renault Kadjar Equilibre 1.3 TCe 140 i Fiat Punto Classic 1.2 8V LPG Dynamic A/C
Lokacija: Novi Sad

Re: Ugradnja tempomata Fiat Stilo MJ

Post od Saša » 01 Okt 2017, 14:14

Napraviću mu ručni gas kao što je imao Fića i eto sirotinjskog tempomata. :kezo:

Odgovori