Od kombija do kampera

Uputstva, ilustracije, pitanja i odgovori
Odgovori
Korisnikov avatar
ljuba
Postovi: 6743
Pridružio se: 19 Sep 2013, 19:52
Garaža: X-trail
Lokacija: Amst

Re: Od kombija do kampera

Post od ljuba » 01 Nov 2017, 21:08

Kupio (narucio), kod mene je malo skuplje ali je bar postarina dzabe, pa videcemo kako radi sutra...

Korisnikov avatar
ljuba
Postovi: 6743
Pridružio se: 19 Sep 2013, 19:52
Garaža: X-trail
Lokacija: Amst

Re: Od kombija do kampera

Post od ljuba » 04 Nov 2017, 14:47

Sredstvo ne radi ni najmanje...

Danas sam predao kombi na konverziju, pa sam diskutovao sa covekom oko daljnjih koraka. U principu je rekao da ostaju izolacija, elektrika i eventualno kozmetika. Interesantno da ugradnja gasne boce u luftiranu prostoriju/kutiju nije regulisana Holandskim zakonom, samo ako osiguravajuce drustvo to insistira.. Naravno rok od nedelju dana je postao dve a mozda tri nedelje :) posto radi zvanicnu konverziju u najlaksoj verziji (zbog poreza) a posle dodaje drugu opremu...

ljubitelj
Postovi: 10571
Pridružio se: 10 Sep 2012, 21:16
Lokacija: Beograd

Re: Od kombija do kampera

Post od ljubitelj » 04 Nov 2017, 21:08

Kod nas je ugradnja boce obavezna u ventiliranoj kutiji kao zakonom propisano vec jedno 40tak godina, prepisano iz nemackog zakona gde je to 50tak godina obavezno.
Ipak ja bih svakako stavio tu kutije, pre ili kasnije bice porozno crevo od reglera do prve metalne cevi od razvoda instalacije. A bolje spreciti nego leciti probleme koje moze da napravi TNG.

Korisnikov avatar
nikaragva
Postovi: 14754
Pridružio se: 13 Jan 2012, 09:03
Garaža: Zafir
Lokacija: Vulinjak

Re: Od kombija do kampera

Post od nikaragva » 05 Nov 2017, 09:30

To je za ciscenje sveze purpene. "stara" pur pena se cisti samo mehanicki.

Ljubo daj malo fotografija:)
Bio sam sad dve nedelje u Amsterdamu, mozda sam trebao svratiti da vidim projekat :)

Korisnikov avatar
ljuba
Postovi: 6743
Pridružio se: 19 Sep 2013, 19:52
Garaža: X-trail
Lokacija: Amst

Re: Od kombija do kampera

Post od ljuba » 05 Nov 2017, 09:45

Radio sam sve vreme u garazi uz lose svetlo pa nikako da ga slikam. Planiram da nabavim neko dobro led osvetljenje, treba mi i za rad, pa ce onda biti vise slika radova. Trenutno ce verovatno pauza od 3 nedelje dok je na zvanicnoj konverziji.

A sto se tice Amsterdama uvek mozes da se javis i da odemo na neko pice na brzaka... a ekstra ekspertize oko kombija nikada viska :)

Sledeci veci posao ce mi biti pasovanje/ pravljenje novog neba oko novog krova, pa onda presvlacenje sa necim lepim u Beogradu...

Korisnikov avatar
Delija
Postovi: 18945
Pridružio se: 13 Jan 2012, 08:48
Garaža: BMW M340i | Honda CR-V
Lokacija: NS
Kontakt:

Re: Od kombija do kampera

Post od Delija » 05 Nov 2017, 11:29

nikaragva je napisao:
05 Nov 2017, 09:30
To je za ciscenje sveze purpene. "stara" pur pena se cisti samo mehanicki.
Kao i silikon.
Life is not measured by the number of breaths you take but by the moments that take your breath away...

Korisnikov avatar
passenger
Postovi: 14231
Pridružio se: 07 Maj 2016, 10:20
Garaža: KIA Cee'd sw 1.6 crdi Opel Corsa C GSI

Re: Od kombija do kampera

Post od passenger » 05 Nov 2017, 11:40

I ja bih voleo da vidim projekat uzivo kad budem dolazio u AMS :)
''...and into the forest I go to lose my mind and find my soul''

Korisnikov avatar
dunx81
Postovi: 5576
Pridružio se: 13 Jan 2012, 08:20
Garaža: Civic 1.8
Lokacija: Zrenjanin

Re: Od kombija do kampera

Post od dunx81 » 05 Nov 2017, 11:50

Auto moto savez? :-)

t


Korisnikov avatar
Delija
Postovi: 18945
Pridružio se: 13 Jan 2012, 08:48
Garaža: BMW M340i | Honda CR-V
Lokacija: NS
Kontakt:

Re: Od kombija do kampera

Post od Delija » 05 Nov 2017, 11:52

:)

Amsterdam.
Life is not measured by the number of breaths you take but by the moments that take your breath away...

Korisnikov avatar
dunx81
Postovi: 5576
Pridružio se: 13 Jan 2012, 08:20
Garaža: Civic 1.8
Lokacija: Zrenjanin

Re: Od kombija do kampera

Post od dunx81 » 05 Nov 2017, 11:53

Ma zezam se

t


Korisnikov avatar
ljuba
Postovi: 6743
Pridružio se: 19 Sep 2013, 19:52
Garaža: X-trail
Lokacija: Amst

Re: Od kombija do kampera

Post od ljuba » 07 Nov 2017, 09:59

Trenutno razmisljam o invertorima. Ima vise vrsta, a ja gledam dve sa modifikovanom sinusoidom i sa "srebrnom" (kao cistom) sinusoidom. Razlika je oko 60% (skuplja naravno sa cistom). Da li neko ima iskustva sa njima? Ja ni sam nisam siguran sta da uzmem. U jednom trenutku cu da ugradim npr. ovaj panel set https://www.amperewinkel.nl/flexibel-se ... l-met-ogen. Neka cena za dobrar oretvarac do 600W kontinualno i 1200W max je ovaj https://www.amperewinkel.nl/samlex-pst- ... s-omvormer za 100Eur ima sa modifikovanom sinusoidom. Evo npr jedan polovan sa modifikovanom, mislim da bi ga dao za 80Eur https://link.marktplaats.nl/m1221151068

Najgore je sto nisam ni sam definisao za sta cu da ga koristim, osim onog starog, sto vece to bolje :) Mozda bi nespresso aparat stavio (oko 1260W), i TV (moze i na 12v) , mozda i frizider - mada i on je vise nego cesto na 12v specijalno te velicine. Kompjuter ce isto na 12v - osvetljenje je naravno 12V LED, i ima da se bira za sitne pare..

U svakom slucaju sada razmisljam o elektricnoj mrezi u kamperu - visokonaponskoj (220V AC) i niskonaponskoj (12V DC), kao i o njihovom prikljucku na spolja, kao i o releima koji ce upravljati sa svim tim - koji su skupi ko djavo :) i o akumulatoru (ekstra ili ne). Evo na istom sajtu jedan interesantni paket: https://www.amperewinkel.nl/energiesyst ... -voordelig

ljubitelj
Postovi: 10571
Pridružio se: 10 Sep 2012, 21:16
Lokacija: Beograd

Re: Od kombija do kampera

Post od ljubitelj » 07 Nov 2017, 10:30

Imam dooosta iskustva sa inverterima, oba tipa.
Cist sinus je isto sto i javna mreza pa je pogodno za sve tipove potrosaca.
Modifikovani sinus postoji u mnogo varijanti, neki inverteri su sa samo jednim oscilatorom 50Hz i jednom konverzijom a oni skuplji/bolji su dvostepeni. Prvi oscilator tipa 400Hz pa onda ide filter sa magnetnom akumulacijom potom drugi oscilator na 50Hz sa dodatnim filterom /akumulacijom.

Oni su vec veoma blizu sinusa.

Potrosaci koji koriste klasican trafo su osetljivi na invertere koji nisu sinus, umeju trafoi da zvece, da se pregrevaju, uredjaji krenu da bruje.
Na sinusnim inverterima toga nema.

Potrosaci sa bilo kojom vrstom prekidackog napajanja ili cisto termicki potrosaci ne reaguju na tip invertera, svejedno je koji za dobar rad.

Takodje, elektro motori (razni alati tipa busilice, brusilice, pumpe itd) treba da se napajaju cistim sinusom, znaci takav inverter je pozeljan za kampera jer ce se pre ili kasnije pojaviti zelja da se tako nesto koristi.

Jos nesto, deklarisana snaga kod cistog sinusa je bas toliko se navede za inverter. Kod tih modifikovanih snaga u W i snaga u VA zna da dosta varira pa cesto inverter od npr 600VA modifikovani sinus ne moze da podrzi vise od 350W realnog potrosaca.

Najjednostavnije je kupiti cist sinus UPS sa prikljuckom za dodatnu bateriju, tada je sve automatski od punjenja iz mreze, nadzora nad baterijom, prenaponskih i podnaponskim zastita, uz jasnu dijagnostiku, daljinsko upravljanje i nadzor, nesto tipa APC, Eaton i slicno.
Najkomfornije ali i najskuplje resenje.
Samo inverter sa modifikovanim sinusom bez kontrole rada i dijagnostike je najjeftinije resenje.

Prema budzetu i potrebi nadje se optimalni model.

Za frizider (grejac na 12v ili grejac na 230V), za sijalice i slicno nije bitno koji tip invertera.

Korisnikov avatar
ljuba
Postovi: 6743
Pridružio se: 19 Sep 2013, 19:52
Garaža: X-trail
Lokacija: Amst

Re: Od kombija do kampera

Post od ljuba » 07 Nov 2017, 10:39

Hvala ti na ideji. Toga tek ima jeftino, samo nisam siguran kako bi ostali aparati reagovali na UPS izvor. Njih polovnih tek ima dzabe. Evo npr jedan https://link.marktplaats.nl/m1218920359 ili pak ovaj https://link.marktplaats.nl/m1220102254 , u svakom slucaju sa inteligencijom i akumulatorom za ispod 100Eur ceo paket... https://link.marktplaats.nl/m1215923462 U svakom slucaju vredi razmisljati...

Znam da su u mojoj staroj firmi tokom bombardovanja kuvali kafu i caj na UPS, za to dobro radi :)

PS: Sada ozbiljno razmisljam da za ovaj zadnji ponudim 50Eur, plus je akumulator zamenjen 2016 https://link.marktplaats.nl/m1220635868
Poslednja izmena od ljuba u 07 Nov 2017, 10:44, izmenjeno 1 put ukupno.

ljubitelj
Postovi: 10571
Pridružio se: 10 Sep 2012, 21:16
Lokacija: Beograd

Re: Od kombija do kampera

Post od ljubitelj » 07 Nov 2017, 10:44

Ja sam tako sa UPSom i dodatnom baterijom godinama koristio bez problema.
Uredjaji nemaju pojma da li je inverter u okviru UPSa ili inverter kao samostalna jedinica, bitnije je koji tip invertera i njegov kvalitet.
UPS znaju firme da jeftino prodaju/bace jer se "pokvario" tj potrebna je zamena baterije(a).

Korisnikov avatar
ljuba
Postovi: 6743
Pridružio se: 19 Sep 2013, 19:52
Garaža: X-trail
Lokacija: Amst

Re: Od kombija do kampera

Post od ljuba » 07 Nov 2017, 10:46

I ja sam to koristio '90 ali sam se bas mucio sa baterijma i duzinom rada, mada sam koristio neke no-name UPSove, ovo bi trebalo da je kvalitet. Jedino je problem sto su oni cesto projektovani za kraci rad... U svakom slucaju nece se baciti 50Eur :)

PS: Dao sam ponudu od 40Eur pa da idem da ga vidim :)

Odgovori