Kako povezati alternator od Yuga?

Uputstva, ilustracije, pitanja i odgovori
Odgovori
posetilac
Postovi: 6
Pridružio se: 12 Nov 2017, 16:59

Kako povezati alternator od Yuga?

Post od posetilac » 12 Nov 2017, 17:06

Alternator od YUGA želim da stavim na traktor...

Na alternatoru Ima nekoliko oznaka

B+ Ide na akumulator

D+ Ide na kontrolnu lampicu .Gde ide druga žica od lampice?Da li na kontakt bravu ?

M -? Da li je to masa?Zar ne dobija masa kada se alternator zašrafi? Ako spojim unimerom M sa telom/šasijom alternatora nema kontakt,tj. unimer ne "pišti"

Korisnikov avatar
Dare4x4
Postovi: 3101
Pridružio se: 22 Avg 2014, 17:00

Re: Kako povezati alternator od Yuga?

Post od Dare4x4 » 12 Nov 2017, 19:16

B+ (battery plus) ide na plus akumulatora, mada ga neki vežu i na alnaser tamo gde dolazi debeli kabal sa plus kleme. Kod IMT traktora je zgodno jer su vrlo blizu alnaser i alternator.
Drugi kontakt ima oznaku D+ (dinamo plus) ili C (control) i nju povezuješ na jednu žicu od lampice. Drugu žicu lampice povezuješ na kontakt bravu, tako da dobije plus kada daš kontakt. U tom trenutku. sa brave imaš plus, a žica D+ se ponaša kao masa jer alternator ne puni, pa lampica svetli. Kada krene da puni, na izlazu D+ se zaista pojavi plus, pa onda lampica na oba svoja priključka ima plus i samim tim se gasi. Ništa više od ove dve žice ne treba da povezuješ.

posetilac
Postovi: 6
Pridružio se: 12 Nov 2017, 16:59

Re: Kako povezati alternator od Yuga?

Post od posetilac » 12 Nov 2017, 22:23

Pogledao sam na alternatoru...

Ako je D+ masa ,kada je motor ugašen a postaje plus kada motor radi onda bi trebalo da ako spojim unimerom D+ sa telom/šasijom alternatora ,unimer "pišti",zar ne?

Probao sam kada motor ne radi i spojio D+ i telo alternatora i nisu u kontaktu,...

Kako će onda sijalica dobiti masu sa D+?

Korisnikov avatar
Dare4x4
Postovi: 3101
Pridružio se: 22 Avg 2014, 17:00

Re: Kako povezati alternator od Yuga?

Post od Dare4x4 » 12 Nov 2017, 22:36

Slobodno poveži kako sam ti rekao i videćeš da će lampica da svetli.
Ima logike to što ti kažeš ali nije to direktna veza na masu da bi unimer pištao. Prebaci na merenje otpora i trebalo bi da pokaže neku vrednost. Preko tog D+ i lampice alternator dobija pobudu i kreće da puni. Bez kontrolne lampice ( ili ako staviš LED umesto sijalice) alternator neće puniti.
Ako si ugradio alternetor, lako ćeš isprobati ovo što ti pričam. Ako nisi, poveži telo alternatora na masu, onda D+ na lampicu, a drugu žicu sa lampice na + i videćeš da će svetleti. Ja imam na mom IMT 533 alternator od Yuga 45 i povezan je kako sam opisao i radi godinama već. Čak je neko vreme traktor vožen bez akumulatora i alternator nije crkao iako su neki tvrdili da će stradati. Stara dobra Iskra ;)

posetilac
Postovi: 6
Pridružio se: 12 Nov 2017, 16:59

Re: Kako povezati alternator od Yuga?

Post od posetilac » 12 Nov 2017, 22:52

Lampica ima ležište sa dve papučice...na jednu spojim žicu od D+ a na drugu papučicu + sa kontakt brave ili ne mora sa brave već možda može i sa bilo kog izvora +(imam jednu žicu + ,koja ima struje kada uključim kontakt,a nije sa kontakt brave)?

Korisnikov avatar
Dare4x4
Postovi: 3101
Pridružio se: 22 Avg 2014, 17:00

Re: Kako povezati alternator od Yuga?

Post od Dare4x4 » 12 Nov 2017, 23:11

U suštini bitno je da imaš plus kada daš kontakt jer ako vežeš stalni plus onda nećeš imati načina da ugasiš lampicu kada ugasiš traktor.
Koji traktor je u pitanju ?

posetilac
Postovi: 6
Pridružio se: 12 Nov 2017, 16:59

Re: Kako povezati alternator od Yuga?

Post od posetilac » 13 Nov 2017, 09:24

U pitanju je MTZ 52.
Kod njega postoji prekidač za "masu".Kada se on uključi tek onda ima stalnu struju i onda sija lampica...
Ne znam šta znači oznaka M na alternatoru od YUGA?

Korisnikov avatar
Dare4x4
Postovi: 3101
Pridružio se: 22 Avg 2014, 17:00

Re: Kako povezati alternator od Yuga?

Post od Dare4x4 » 13 Nov 2017, 11:23

Zaista ne znam. Možda izlaz za obrtomer, ko zna... Svakako će raditi bez toga.

Odgovori