Uklanjanje zvukova u kabini

Uputstva, ilustracije, pitanja i odgovori
Odgovori
Korisnikov avatar
Paja
Postovi: 14751
Pridružio se: 08 Jan 2012, 11:36
Garaža: Superb
Lokacija: Beograd, Zvezdara

Uklanjanje zvukova u kabini

Post od Paja » 19 Jan 2012, 11:35

Cvrčanje ventilatora kabine se javljalo kod mnogo primeraka PC-a, nekima je ventilator i menjan u garanciji, ali problem nije rešen.

Za rešenje ovog problema potrebno je
1. ključ
Slika
Šraf je verovatno 5mm, ali sam ja koristio nastavak od 5,5mm i nisam imao problema.
2. WD-40 ili neki drugi sprej za podmazivanje
3. 15 minuta vremena.

Postupak
Ventiilator se nalazi ispod instrument table kod suvozačkih nogu. Kod PC-a nije ničim zaštićen dok je Talijana bio pokriven parčetom filca.
Potrbno je leći na patosnicu tako da glava bude ka motoru i tada se ventilator sam ukaže. Ventilator se drži na tri šrafa koje je potrebno odšrafiti. Najteže je prići šrefu koji se nalazi skroz do motora jer je potrebno duboko zavući glavu da bi se video. Poza nije baš najprijatnija jer sajtna žulja leđa, ali nije neizdrživo.
Pored šrafova sa ventilatora je potrebno otkačiti džek elektro kabla. Kada ste ovo uradili ventilator vam je u rukama i izgleda ovako
Slika

Slika

Ukoliko u beloj korpi ventiltora ima neke prljavštime očistite je i nakon toga naprskajte sprej za podmazivanje po spoju korpe i metalne osovine koja je nosi.
Vratite ventilator i postupak je završen.
Cvrčanje će se verovatno čuti joč neko vreme dok se lubrikant lepo ne rasporedi po površinama, ali će ubrzo prestati.
Meni se ne čuje već godinu dana.

Korisnikov avatar
trojanac
Editor in Chief
Postovi: 30009
Pridružio se: 06 Jan 2012, 11:39
Garaža: KIA Ceed JD 1.4
Lokacija: Beograd
Kontakt:

Re: Uklanjanje zvukova u kabini

Post od trojanac » 22 Feb 2012, 18:34

U ovoj temi možete izneti svoja iskustva i opisati kako ste uklonili razne "cvrčke" u svom automobilu.
Posetite www.garaza.rs !

A170T
Postovi: 2132
Pridružio se: 30 Jun 2013, 13:47

Re: Uklanjanje zvukova u kabini

Post od A170T » 04 Mar 2024, 11:51

Gledam neke klipove automobila 2022/23 godište u kojima ništa ne tandrče, lupa, landara i razmislim ma šta su oni bolji od mene sa 24 god starijim autom i milion km više Slika Rešio sam da probam da uklonim sve moguće zvukove iz kabine i sedište je došlo na red. Kada u vožnji pritisnem rukom ovu tačku gde se nalazi filter vazduha, ništa se ne čuje. Iskoristio sam stari Mann filter vazduha koji sam ovako uglavio i zvukova više nema Slika Zašto baš filter vazduha? Njegovi krajevi su gumirani i neće napraviti oštećenja na sedištu. Probaću da smislim neko bolje rešenje, ali trenutno nemam ama baš nikakvu kvalitetniju ideju
Slika
good friday images for facebook

Послато са MI 9 помоћу Тапатока


Korisnikov avatar
123456
Postovi: 1961
Pridružio se: 30 Nov 2012, 05:14
Garaža: Nissan X-trail e-power Tekna
Lokacija: Slovenija

Re: Uklanjanje zvukova u kabini

Post od 123456 » 04 Mar 2024, 12:32

Praktično rešenje a i lepo se uklopilo u enterijer. Komotno može ostati tako.

Poslano z mojega RMX3241 z uporabo Tapatalk




Korisnikov avatar
Skipper
Postovi: 2311
Pridružio se: 26 Jul 2016, 21:02
Garaža: Toyota Avensis MK3
Lokacija: Beograd

Re: Uklanjanje zvukova u kabini

Post od Skipper » 04 Mar 2024, 13:02

Ja bih tu izbacio sedište ali filter bih ostavio.

Sent from my motorola edge 30 ultra using Tapatalk


Korisnikov avatar
zdushan
Postovi: 1642
Pridružio se: 12 Jan 2013, 13:02
Garaža: Škoda Superb 2.0 TDI 4x4
Lokacija: Beograd

Re: Uklanjanje zvukova u kabini

Post od zdushan » 04 Mar 2024, 13:06

Za čist vazduh nema kompromisa

Sent from my SM-S918B using Tapatalk


A170T
Postovi: 2132
Pridružio se: 30 Jun 2013, 13:47

Re: Uklanjanje zvukova u kabini

Post od A170T » 04 Mar 2024, 13:30

Pokušavao sam već u više navrata da otkrijem šta tačno i odakle lupa. Stabilizovao sam neke plastike ispod sedišta, vezivao vezicama ali nažalost problem se nalazi unutar samog sedišta gde ne mogu ništa da učinim. Za sada nemam neku konkretnu ideju kako da to rešim, ali doći će mi u nekom trenutku.

Послато са MI 9 помоћу Тапатока


Korisnikov avatar
Bax
Postovi: 11079
Pridružio se: 11 Jan 2012, 22:37

Re: Uklanjanje zvukova u kabini

Post od Bax » 04 Mar 2024, 13:47

Ja sam skidao te tekstile sa sedista, obicno imas zip koji se optusti, ili neki patent i svuces textil.....
Lepse je voziti slab auto brzo, nego snazan sporo.

Korisnikov avatar
elMaestro
Postovi: 3235
Pridružio se: 13 Jan 2012, 01:07
Garaža: C2

Re: Uklanjanje zvukova u kabini

Post od elMaestro » 04 Mar 2024, 19:19

Ovo je kao moj komšija nekada na jugiću što je radio kad mu je grejanje non stop pičilo - otvarao prozore, ali grejanje rešavao nije. :D

Bolje probaj nađi šta i zašto lupa. :)
Имам једно потпитање...

A170T
Postovi: 2132
Pridružio se: 30 Jun 2013, 13:47

Re: Uklanjanje zvukova u kabini

Post od A170T » 04 Mar 2024, 19:49

Znam da je najbolje da se to otvori i da se nađe šta lupa, ali mislim da je sve to fabrički zatvoreno i da ću napraviti još veći problem.

Послато са MI 9 помоћу Тапатока


Korisnikov avatar
Bax
Postovi: 11079
Pridružio se: 11 Jan 2012, 22:37

Re: Uklanjanje zvukova u kabini

Post od Bax » 04 Mar 2024, 22:04

Ako vise ne skripi,i ne smeta ti nek stoji tako.
Cilj opravdava sredstvo.....
Lepse je voziti slab auto brzo, nego snazan sporo.

A170T
Postovi: 2132
Pridružio se: 30 Jun 2013, 13:47

Re: Uklanjanje zvukova u kabini

Post od A170T » 04 Mar 2024, 22:30

U većini slučajeva zadnja klupa se ne koristi, čak i kada mi zatreba u roku od sekunde mogu da sklonim filter. Pokušavao sam da smislim neku foru da tu nešto uglavim, ali nisam našao ništa konkretno.

Послато са MI 9 помоћу Тапатока


Korisnikov avatar
OMP
Postovi: 8046
Pridružio se: 15 Feb 2013, 11:57
Garaža: GP TJet
Lokacija: Krusevac

Re: Uklanjanje zvukova u kabini

Post od OMP » 05 Mar 2024, 11:35

Pa ne mozes nista da uglavis a da to ne bude ruzno ili da ne smeta tako da ili vozi ovako ili rasturaj sediste pa trazi problem.
Ovaj filter me podseti kad je kolega na sluzbenom autu ovako uglavio parce drvene grede posto mu je pukao naslon, to je trebalo da bude resenje za dan dva dok se ne nadje drugo sediste ali vozio je on to neko solidno vreme :)

ljubitelj
Postovi: 10588
Pridružio se: 10 Sep 2012, 21:16
Lokacija: Beograd

Re: Uklanjanje zvukova u kabini

Post od ljubitelj » 06 Mar 2024, 19:44

Privremena rešenja su najtrajnija rešenja.
Od banalnih do stvavno bitnih.
Npr Dušanovački most u BGD je privremeno rešenje na 3 godine bilo a eno ga stoji decenijama.
Montažni mostić a ispod autoput.
I stajaće još decenijama kao privremeno rešenje..

A170T
Postovi: 2132
Pridružio se: 30 Jun 2013, 13:47

Re: Uklanjanje zvukova u kabini

Post od A170T » 06 Mar 2024, 23:07

Danas sam imao još neke radove sa ciljem smanjenja buke. Juče sam primetio da i gepek vrata pomalo vibriraju preko neravnina, kada sam se vratio kući prodrmam vrata spolja i zaista se pomeraju. Razmišljao sam i setim se da zadnja polica koju sam skoro skinuo možda ima neku ulogu stabilizacije gepek vrata, što se i jeste ispostavilo kao tačno.
Problem sa tom zadnjom policom koji vučem od kupovine auta jeste da je levi kanap koji služi da se polica prikači na gepek vrata kraći od desnog za nekoliko milimetara i pri zatvaranju g. vrata uvek bi se taj levi kanap raskačio i polica bi se držala samo na desnom. Znači ja 10 godina nisam našao za shodno da rešim taj problem, jutros ga rešio starom pertlom i sa par vezica u roku od 15-20 min. Zatim, vidim da gepek vrata imaju neke suplje gumene kvadratiće koji služe da polica ostvari kontakt sa gepek vratima što stvara uzajamnu stabilizaciju. Isekao sam male parčiće drveta, oblikovao ih, uglavio ih unutar tih supljih gumenih kvadratica... Polica je stabilna i čvrsta, gepek vrata su stabilizovana policom i više nema apsolutno nikakvih pomeranja. Nisam nigde vozio danas, ali probaću za neki dan kako se čuje u vožnji.
Slika

Послато са MI 9 помоћу Тапатока

Odgovori