Isplativost električnih vozila

Opšte diskusije o markama i modelima automobila
Odgovori
kami
Postovi: 933
Pridružio se: 28 Avg 2012, 16:25
Lokacija: bg

Re: Isplativost električnih vozila

Post od kami » 16 Jul 2023, 22:43

Evzoni najmanji problem. MAK petrol na izlazu iz MKD ima brzi punjac.

Ajde napisi malo o putovanju. Gde si stajao? Gde si punio? Putne brzine?

Sent from my SM-N9860 using Tapatalk


Korisnikov avatar
aboki
Postovi: 143
Pridružio se: 18 Sep 2017, 22:23
Garaža: Renault Zoe R135, Renault Scenic 2 2.0T
Lokacija: Bečej

Re: Isplativost električnih vozila

Post od aboki » 16 Jul 2023, 23:02

Ne radi im taj DC vec par dana, samo AC. Krenuli u petak oko 14h, stali u Ikeu na rucak i na punjenje, pa nastavili do Nisa i hotela Zeleni Vir. Tu prenocili, oni imaju punjac. U subotu oko 10:30 nastavili dalje, granica 1h i 20min, stali u Kumanovo na burgere, sladoled i na punjac. Oko 1.5h pravili pauzu. Negde oko 17:30 okrenuli na Bogorodici i stali na Makpetrol i ono ne radi DC. Punili se na AC, ali ne do 100%, nocenje imali rezervisano u Sky Hotelu. To vece nikog na granici, da nismo imali nocenje i da je radio DC lagano bi stigli do Soluna npr, ali... Danas oko 10h stali u kolonu kod Lukoil pumpe u smeru ka Grckoj, sat vremena nam trebalo do Okte, ukupno 2h i 5min. U Cosmos stali na giros i lukumades. Sva 4 mesta zauzeta, pocnem da trazim gde ima blizu neki DC da platim malo da se dopunimo, kad izlazi čika sa Kiom i opet dz

E sad, tu mi resetovao trip, ne znam zbog cega. Nesto preko 20kwh je pisalo pre toga, sa sve granicama. Oko 1% baterije mi svuče na granici dok čekam na svakih 15-20min. Svaki put ukljucim Eco mod za granicu i klima bila na 21, na Evzoniju 21.5c Znaci nekih 0.52kwh na 20 minuta dok cekam na granici, u prevodu 1.56kwh na svakih sat vremena, odnosno sa punom baterijom mogu da cekam 33h na granici.

Tempomat bio na 110kmh, gde je ograničenje manje, onda po ograničenju. Dosta ze cuje kovitlanje vazduha, pretpostavljam zbog nosaca. Manje se cuje na 100kmh i dosta manje trosi, ali realno i ovo je sporo. Bez cekanja na granici oko 260-270km je domet sa takvom voznjom.

Nazad planiram jedno nocenje, pa cemo videti kako cemo

Za sad trosak goriva 0 din...

Sent from my motorola edge 20 pro using Tapatalk


Korisnikov avatar
havijer
Postovi: 3083
Pridružio se: 28 Mar 2015, 07:55
Garaža: I30 mk1 1,4
Lokacija: Kragujevac/GM

Re: Isplativost električnih vozila

Post od havijer » 16 Jul 2023, 23:22

Jeste trošak goriva 0 all realno jeste I cimanje kad sve pročitam tako kako si napisao.

Sent from my VOG-L29 using Tapatalk


Korisnikov avatar
McGruja
Site Admin
Postovi: 13415
Pridružio se: 06 Jan 2012, 13:48
Garaža: Suzuki Vitara 1.6 16v AT

Re: Isplativost električnih vozila

Post od McGruja » 17 Jul 2023, 06:11

Nije cimanje nego je sporo, ali valjda će se povećavati i ubrzavati infrastruktura punjača

dzonic87
Postovi: 1352
Pridružio se: 05 Okt 2016, 18:53
Garaža: Hyundai Tucson 2.0crdi (2016, 4wd)

Re: Isplativost električnih vozila

Post od dzonic87 » 17 Jul 2023, 06:13

Uvećavaće se i broj EV-a... Već sada na nekim mestima znaju da budu zauzeti svi punjači

Korisnikov avatar
carov2
Postovi: 4211
Pridružio se: 23 Apr 2012, 20:24
Garaža: Audi A4
Lokacija: Pirot, Kladovo
Kontakt:

Re: Isplativost električnih vozila

Post od carov2 » 17 Jul 2023, 06:57

Pritom, na svakih 250 km moraš da staneš, pa makar svuda bili besplatni i brzi punjači.

Svakako, interesantna avantura, zanimljivo za čitanje...

Sent from my LE2121 using Tapatalk


Korisnikov avatar
aboki
Postovi: 143
Pridružio se: 18 Sep 2017, 22:23
Garaža: Renault Zoe R135, Renault Scenic 2 2.0T
Lokacija: Bečej

Re: Isplativost električnih vozila

Post od aboki » 17 Jul 2023, 07:00

Nije toliko problem infrastruktura, koliko je do auta koji vozim. Mada, postoje DC punjaci na pumpama koji se placaju. Ko ima auto sa vecom baterijom, bar 77kwh, taj moze dobaciti i sa jednim punjenjem. Meni se ne isplati da dam jos 15000e za tako nesto, da bih jednom godisnje isao na more, trenutno...
havijer je napisao:Jeste trošak goriva 0 all realno jeste I cimanje kad sve pročitam tako kako si napisao.

Sent from my VOG-L29 using Tapatalk
Pa ti slobodno preskoci post.

Cak sam zbog malog deteta pravio pauzu u Jagodini, a nisam napisao...

Sent from my motorola edge 20 pro using Tapatalk


Korisnikov avatar
aboki
Postovi: 143
Pridružio se: 18 Sep 2017, 22:23
Garaža: Renault Zoe R135, Renault Scenic 2 2.0T
Lokacija: Bečej

Re: Isplativost električnih vozila

Post od aboki » 17 Jul 2023, 07:07

carov2 je napisao:Pritom, na svakih 250 km moraš da staneš, pa makar svuda bili besplatni i brzi punjači.

Svakako, interesantna avantura, zanimljivo za čitanje...

Sent from my LE2121 using Tapatalk
Upao si mi dok sam pisao post Slika

Kazem, nije ovaj auto za ovakvu avanturu. Ja sam krenuo jer mi djavo nije dao mira, a i prosle godine u povratku smo dosli iz cuga 12h sa granicama i nisam mogao posle dete u sediste da stavim.

Po netu sto pratim Tesla 3 trosi oko 15-16kwh pri 130, ja ja 110 sa krovnim skoro 20. On sa baterijom od 77kwh opusteno stize da se puni max 2 puta, sa tim da mu treba 30min kod Aleksinca na Teslinom punjacu.

Sent from my motorola edge 20 pro using Tapatalk


Korisnikov avatar
nidza
Postovi: 21145
Pridružio se: 26 Feb 2012, 22:23
Garaža: Oktavije dvije
Lokacija: N.B.G.

Re: Isplativost električnih vozila

Post od nidza » 17 Jul 2023, 07:10

Realno svaka čast, dokazao si da može i sa EV kome uopšte to nije ni namena, u smeru putovanja u kome ne može biti manje razvijena infrastruktura za punjenje.

Zahvaljujem na pisanju.

Korisnikov avatar
havijer
Postovi: 3083
Pridružio se: 28 Mar 2015, 07:55
Garaža: I30 mk1 1,4
Lokacija: Kragujevac/GM

Re: Isplativost električnih vozila

Post od havijer » 17 Jul 2023, 07:21

aboki je napisao:Nije toliko problem infrastruktura, koliko je do auta koji vozim. Mada, postoje DC punjaci na pumpama koji se placaju. Ko ima auto sa vecom baterijom, bar 77kwh, taj moze dobaciti i sa jednim punjenjem. Meni se ne isplati da dam jos 15000e za tako nesto, da bih jednom godisnje isao na more, trenutno...
havijer je napisao:Jeste trošak goriva 0 all realno jeste I cimanje kad sve pročitam tako kako si napisao.

Sent from my VOG-L29 using Tapatalk
Pa ti slobodno preskoci post.

Cak sam zbog malog deteta pravio pauzu u Jagodini, a nisam napisao...

Sent from my motorola edge 20 pro using Tapatalk
Nisi dobro pročitao Slika

Sent from my VOG-L29 using Tapatalk


Korisnikov avatar
aboki
Postovi: 143
Pridružio se: 18 Sep 2017, 22:23
Garaža: Renault Zoe R135, Renault Scenic 2 2.0T
Lokacija: Bečej

Re: Isplativost električnih vozila

Post od aboki » 17 Jul 2023, 07:29

Izvinjavam se, pisao sam dok nisam popio jutarnju kafu 🫣

Sad kad kofein deluje, drugacije zvuci

Sent from my motorola edge 20 pro using Tapatalk


Korisnikov avatar
pedja
član 001
Postovi: 14277
Pridružio se: 13 Jan 2012, 08:52
Garaža: SX4 1,6/120 TNG
Lokacija: Beograd

Re: Isplativost električnih vozila

Post od pedja » 17 Jul 2023, 07:54

nidza je napisao:Realno svaka čast, dokazao si da može i sa EV kome uopšte to nije ni namena, u smeru putovanja u kome ne može biti manje razvijena infrastruktura za punjenje.

Zahvaljujem na pisanju.
Može i biciklom.
Može i Fićom.

Gledao sam i onu gospođu koja se peške zaputila negde iz Irske, do Jerusalima, ili gde već. Prošla Srbiju uspešno.

Realno, može. Samo je pitanje volje, vremena i resursa, ali može.

--

Što se puta ovakvim EV tiče, to je idealan način da ljudi prave pauze kada treba, te da na put idu opušteno. Da ručaju, odmore, prenoće, umesto trke da se zorom bude na plaži.

Da li je cena vožnje stvarno nula?
Nije. Obroci, noćenja (dva)...sve je to trošak, koji bi bio manji da se išlo na tradicionalna goriva.

Plug-in hibrid, i to dizel, recimo E klasa, pravi je izbor :D

-

Ja na benzin/plin stanem X puta, proskitam nekuda, protegnem noge, jedem. Ne bi mi bio preveliki problem ni ovakav put. Ipak, ne bih želeo da zavisim od autonomije i punjača, na ovaj način, niti da kalkulišem.

Svaka čast na odluci da se krene na put, kao i na lepom opisu kako to izgleda, bez nekog posebnog romansiranja. @aboki je lepo opisao (bar na Rešo forumu) nabavku vozila, kao i primarnu svrhu nabavke i svaki post je izuzetno koristan, za neka buduća vremena, koja će sigurno doći. Predaleko je otišla elektrifikacija, da bi se zaustavila.

TapaT


kami
Postovi: 933
Pridružio se: 28 Avg 2012, 16:25
Lokacija: bg

Re: Isplativost električnih vozila

Post od kami » 17 Jul 2023, 08:25


aboki je napisao:
carov2 je napisao:Pritom, na svakih 250 km moraš da staneš, pa makar svuda bili besplatni i brzi punjači.

Svakako, interesantna avantura, zanimljivo za čitanje...

Sent from my LE2121 using Tapatalk
Upao si mi dok sam pisao post Slika

Kazem, nije ovaj auto za ovakvu avanturu. Ja sam krenuo jer mi djavo nije dao mira, a i prosle godine u povratku smo dosli iz cuga 12h sa granicama i nisam mogao posle dete u sediste da stavim.

Po netu sto pratim Tesla 3 trosi oko 15-16kwh pri 130, ja ja 110 sa krovnim skoro 20. On sa baterijom od 77kwh opusteno stize da se puni max 2 puta, sa tim da mu treba 30min kod Aleksinca na Teslinom punjacu.

Sent from my motorola edge 20 pro using Tapatalk
Tesko bre da trosi 15-16kWh na 130.

Sent from my SM-N9860 using Tapatalk


Korisnikov avatar
trojanac
Editor in Chief
Postovi: 30226
Pridružio se: 06 Jan 2012, 11:39
Garaža: KIA Ceed JD 1.4
Lokacija: Beograd
Kontakt:

Re: Isplativost električnih vozila

Post od trojanac » 17 Jul 2023, 08:35

Uz dobro planiranje sve je moguće. Ja se jedino ne bih lako odlučio krenuti sa malim detetom.

Sent from my 2201116SG using Tapatalk

Posetite www.garaza.rs !

Korisnikov avatar
ljuba
Postovi: 6812
Pridružio se: 19 Sep 2013, 19:52
Garaža: X-trail
Lokacija: Amst

Re: Isplativost električnih vozila

Post od ljuba » 17 Jul 2023, 08:44

Nema sanse da toliko trosi Tesla. Evo moj kolega je preao oko 70.000km po Holandiji sa 3kom, i na oko 110km/h mu trosi od 17-25kW/100km u zavisnosti kakvo je vreme (vruce/hladno povecava se drasticno) i kakav je saobracaj... Inace po autoputevima on jedva prelazi 260km izmedju dva punjenja, a kaze mu board cesto posle punjenja da mu je rangde 400+km, a ima i ekstrema gde jedva dogura do 200km...

Inace putovanje elektricnim autom je bas avantura sa svim negativnim i po kojom pozitivnom stvari... Za 10+ godina bice sigurno bolje. Interesantno je kako vi imate jos besplatna punjenja, to ne vidjam u zapadnoj evropi vec barem 5 godina.... Inace meni najvise smeta / nervira nepouzdanost same tacke punjenja koja moze da ili ne radi u opste ili ne prima tvoju karticu / auto iz bilo kog glupog softverskog / hardverskog razloga, a ti skoro prazan ....
Recimo Holandjani imaju enormnih problema kada svi krenu za deciji raspust ka Austriji, Francuskoj, Spaniji ili Hrvatskoj a onda naprave haos na punilistima usput, pa se ceka satima u redovima, a infrastruktura kao nije bas ultra losa kroz Nemacku :) ili Francusku (gde je losija dosta :))

Odgovori