Suzuki SX4 - generalna tema

Opšte diskusije o markama i modelima automobila
Odgovori
Korisnikov avatar
dragvorl
Site Admin
Postovi: 23815
Pridružio se: 06 Jan 2012, 13:03
Garaža: Fiat Stilo 1.9 MJ
Lokacija: NS
Kontakt:

Re: Suzuki SX4 - generalna tema

Post od dragvorl » 26 Avg 2023, 08:53

Onda uzmes originalnu. Nadjes broj dela (to sigurno znas kad vec radis sa automobilima) pa trazis, ako nema ovde ima preko, znas verovatno da je i u HU popularan auto, a na kraju krajeva ebay ili slicno.
SlikaSlika
Mauro Forghieri:"Power comes from speed, torque without speed is nothing"
Life is funny, skies are sunny, Bees make honey, who needs money

Korisnikov avatar
Bax
Postovi: 11103
Pridružio se: 11 Jan 2012, 22:37

Re: Suzuki SX4 - generalna tema

Post od Bax » 26 Avg 2023, 08:57

Sto bi uzimao originalnu kad je ona i problem?
Lepse je voziti slab auto brzo, nego snazan sporo.

Korisnikov avatar
Klaus
Postovi: 82
Pridružio se: 09 Dec 2019, 09:43
Garaža: Suzuki sx4
Lokacija: Beograd

Re: Suzuki SX4 - generalna tema

Post od Klaus » 26 Avg 2023, 09:15

Hvala na savetima.

Korisnikov avatar
Sloba
Site Admin
Postovi: 10574
Pridružio se: 06 Jan 2012, 12:03
Garaža: Ford Fiesta Ecoboost, Mazda CX-30 AWD
Lokacija: Novi Sad
Kontakt:

Re: Suzuki SX4 - generalna tema

Post od Sloba » 26 Avg 2023, 09:37

Problem je možda posle 10-15 godina... Neka pola od toga izgura nova, ok je. Treba biti svestan starosti celog automobila. Nije trap jača strana tih kola, meni su na 85-90k km oba ramena propala i pukla je prednja leva opruga. Nisam to očekivao od kola koja su kod mene od prvog dana i koja realno nisu imala težak život.

Ako je org deo 200€ i planiras da jos dugo vozis... Ja bih tako završio priču. Kod zamenskih pa još slanja sa drugog kraja sveta uvek je rizik pa može da košta i skuplje.

Sent from my MI 9 using Tapatalk



Korisnikov avatar
Klaus
Postovi: 82
Pridružio se: 09 Dec 2019, 09:43
Garaža: Suzuki sx4
Lokacija: Beograd

Re: Suzuki SX4 - generalna tema

Post od Klaus » 26 Avg 2023, 10:14

Dobio sam informaciju da je kod nas, kod ovlašćenog cena 30 i nešto hiljada ta greda. Iskreno to mi je suluda cena za dva parčeta lima. Ok, do 200 eura platio bih ali 300 teško, sem ako ne budem morao.

Ja sam za 6 meseci od kako sam kupio auto uložio 1400 eura. Nisam morao ali sam hteo da ga dovedem u stanje kakvo ja želim. Od servisa do seta kvačila, svih diskova i pločica, kompletnog trapa, guma felni itd, Neko bi rekao da sam kupio krša ali nije tako. 90 posto zamenjenih delova je bilo još uvek ispravno ali kupio sam auto koji sam želeo i želim ga u besprekornom stanju.

Iz tog razloga voleo bih da repariram gredu. Nije prioritetna ušteda u pitanju već smatram da mogu da je uradim kvalitetnije od originalne. Ne pričam o kvalifikacijama moje firme i mene (vlasnik sam firme) jer treba mi ipak verovati na reč da to mogu vrlo kvalitetno odraditi sa zaštitom koju ja želim i koja neće otpasti za godinu dana. Problem je vreme reparacije jer moram je raditi između dva posla što znači da će proći dosta dana dok je ne uradim. Zato želim da kupim drugu a ne da repariram već postojeću.

Nisam ja neka stipsa nego ne daje mi se trista evra bez veze jer mi vređaju inteligenciju. Slične stvari radim u svojoj firmi svaki dan i znam koliko to na kraju može da košta i vredi.

Korisnikov avatar
Geza
Moderator
Postovi: 45909
Pridružio se: 06 Jan 2012, 11:49
Lokacija: Apsurdistan

Re: Suzuki SX4 - generalna tema

Post od Geza » 26 Avg 2023, 10:23

Uzmi drugu na otpadu, zameni, repariraj tvoju i vrati.
Najgore je svađati se sa budalom. Prvo te spusti na svoj nivo, a onda te dotuče iskustvom...
Slika Slika

Korisnikov avatar
Klaus
Postovi: 82
Pridružio se: 09 Dec 2019, 09:43
Garaža: Suzuki sx4
Lokacija: Beograd

Re: Suzuki SX4 - generalna tema

Post od Klaus » 26 Avg 2023, 10:33

Vidiš nisam razmišljao u tom pravcu, to je baš dobra ideja. Moja je u super stanju od dole, malo skidanja korozije a od gore verovatno nije katastrofa.
Nemam vremena da zujim po otpadima a ove što sam zvao preko telefona ili kažu da nemaju a ako imaju mrzi ih da mi pošalju na viber sliku da vidim stepen oštećenja. Zato sam i postavio ovde pitanje da vidim da li neko ima ili mi mogu preporučiti nekog kooperativnog.

Hvala na savetu zaista je odličan, to mi je sat vremena posla i ništa ne gubim.👍

Korisnikov avatar
Klaus
Postovi: 82
Pridružio se: 09 Dec 2019, 09:43
Garaža: Suzuki sx4
Lokacija: Beograd

Re: Suzuki SX4 - generalna tema

Post od Klaus » 26 Avg 2023, 20:12

Našao sam jednu polovnu gredu, prodavac kaže da je u odličnom stanju. Na žalost nije za 4x4 već za one sa prednjim pogonom. Cena je 70 eura. Ako nekoga zanima nek mi se javi da mu prosledim kontakt.

Korisnikov avatar
Klaus
Postovi: 82
Pridružio se: 09 Dec 2019, 09:43
Garaža: Suzuki sx4
Lokacija: Beograd

Re: Suzuki SX4 - generalna tema

Post od Klaus » 05 Sep 2023, 11:27

Našao sam gredu sa auta 2014 godište, greda u top stanju, cena 80 eura. Malo skidanja površinske rđe i posle proces zaštite i farbanja. Inače niko ne prodaje ispod 70 eura. Eto, možda nekom zatreba..

Korisnikov avatar
Uroš S.
Postovi: 10887
Pridružio se: 13 Jan 2012, 01:17
Garaža: Fabia 1.0 TSI DSG | Yamaha X-Max 300 TechMax 2023. | Polar Forester
Lokacija: Blokovi

Re: Suzuki SX4 - generalna tema

Post od Uroš S. » 05 Sep 2023, 17:04

Suludo dati 80€ za 10 godina staru isto tako krš, i farbati i drkati se, sa veoma upitnim da ne kažem skoro izvesnim sranjem od rezultata, kad je nov deo 250€, ako već planiraš da ga voziš još 10 godina. Po meni najgluplja solucija od svih koje su bile u opticaju.


Sent from my iPhone using Tapatalk

Korisnikov avatar
Klaus
Postovi: 82
Pridružio se: 09 Dec 2019, 09:43
Garaža: Suzuki sx4
Lokacija: Beograd

Re: Suzuki SX4 - generalna tema

Post od Klaus » 05 Sep 2023, 18:47

Šta da ti kažem. Nekome je to glupo a nekome dobra ideja. Nemam potrebu ikoga da ubeđujem da je moj put ispravan. Video sam šta sam kupio, skinuo boju, stigao do metala i prezadovoljan sam stanjem. Da li ja umem da je uradim da izdrži 10 godina, pokušaću. Valjda mi mojih 25 godina iskustva rada sa metalom daje dobru šansu da uspem.
Mislio sam da postavljam slike sli stvarno nemam živaca za hejt.

Korisnikov avatar
Dare4x4
Postovi: 3169
Pridružio se: 22 Avg 2014, 17:00

Re: Suzuki SX4 - generalna tema

Post od Dare4x4 » 05 Sep 2023, 19:08

Slobodno postavi slike, bar zbog nas koji volimo da sami sređujemo neke stvari na autu. Ja ne mislim da je kupovina glupa. Ako greda nije trula, šta ima veze koliko je stara. Očistiš, zaštitiš kvalitetno i biće bolja nego nova. Ne znam kako izgleda ali obrati pažnju ako ima šupljine da i u njih ubaciš neki vosak kako ne bi istrulila iznutra.

Korisnikov avatar
Klaus
Postovi: 82
Pridružio se: 09 Dec 2019, 09:43
Garaža: Suzuki sx4
Lokacija: Beograd

Re: Suzuki SX4 - generalna tema

Post od Klaus » 05 Sep 2023, 19:33

Slike neću postavljatu jer više nemam želje ali nije problem da ako nekome treba pomoć odgovorim na PP. Svaka moja dalja polemika u ovoj temi značila bi da opravdavam svoj postupak kupovine polovne.

Za one koji imaju isti problem kao ja. Kineske aftermarket grede prodaju se od 200-250 eura. Čuo sam da je original kod nas preko 300 eura. Polovne sa autimobila starih oko 10-11 godina su još uvek u dobrom stanju i potrebno je vrlo malo rada da dobiješ originalnu gredu u dobrom stanju. Nije kod tih greda loš lim nego slaba zaštita. Ja mislim da umem da uradim bolju zaštitu od Mađara.

Korisnikov avatar
Uroš S.
Postovi: 10887
Pridružio se: 13 Jan 2012, 01:17
Garaža: Fabia 1.0 TSI DSG | Yamaha X-Max 300 TechMax 2023. | Polar Forester
Lokacija: Blokovi

Re: Suzuki SX4 - generalna tema

Post od Uroš S. » 05 Sep 2023, 19:45

Suprotno mišljenje od tvog nije hejt, bar nije u ovom slučaju. Meni deluje ekonomski neisplativo, ali to sam samo ja.

Rđa je, po mom skromnom znanju, nepovratan hemijski proces, ne može da se zaustavi kad krene, osim neko potapanje u kiselinu i industrijsko “zatvaranje” metala namenskim sredstvom, a sumnjam da iko može to da odradi u DIY varijanti.


Sent from my iPhone using Tapatalk

Korisnikov avatar
Klaus
Postovi: 82
Pridružio se: 09 Dec 2019, 09:43
Garaža: Suzuki sx4
Lokacija: Beograd

Re: Suzuki SX4 - generalna tema

Post od Klaus » 05 Sep 2023, 20:16

Nisi čitao od samog početka moje postove gde sam rekao da živim od rada sa metalom. O automobilima znam mnogo više nego što se iz mojih postova može zaključiti jer je moj posao vezan za automobile.
Ne voziš Suzuki sx4 i zato verovatno ne znaš kolika je bitnost ove grede, mosta ili kako već za bezbednost. Sa ovom gredom koju sad imam na autu mogu voziti 10 godina ovaj auto, Menjam je jer je zarđala, ružna, nervira me. Hoću da bude crna i izgleda kao nova a da nije Kina. Ja volim besprekoran automobil i tako i održavam. Na mom nema turskih i kineskih delova. Kažu da nisam normalan koliko ulažem u auto ali eto, volim ovaj auto jer od svih automobila koje sam mogao kupiti baš mi je ovakav trebao.

Na kraju. Pošto radim sa metalom, imam sve moguće alate i sredstva zaštite i dosta znanja. Može se zaustaviti rđanje ako rđu očistiš, određenim sredstvima tretiraš, zaustaviš prodor kiseonika i vlage i naravno sve to zaštititi u slojevima razne namene. Znači može, ko hoće ali treba da se radi, ja živim od rada a ovo mi je u opisu posla.

Odgovori