MPV prednosti i mane

Opšte diskusije o markama i modelima automobila
Odgovori
Korisnikov avatar
elMaestro
Postovi: 3235
Pridružio se: 13 Jan 2012, 01:07
Garaža: C2

Re: MPV prednosti i mane

Post od elMaestro » 25 Avg 2013, 21:08

Mene je C4 Picasso (obican) odusevio prostorom kad sam prvi put seo u njega. Stvarno je svaki milimetar iskoriscen maksimalno. Inace, takodje jedan MPV koji mi se bas svidja je C3 Picasso. Ok, mnogi smatraju da je ruzan, ali je meni sasvim prihvatljiv, kad se malo bolje zagledam, cak i lep. Medjutim, ono sto se meni najvise svidja kod njega je enterijer. Spolja je, u odnosu na konkurenciju, moze se reci mali. Dok enterijer sasvim zadovoljava poterbe cetvoroclane porodice. Gledam cene u DE i vidim da za manje od 9k moze da se uveze lapo opremljen model , sa dizel motorom, 2-3 godine star. Licno bih ga rado vozio, npr. sa 1.6 HDI, pre nego Jazz, Roomster, Merivu ili 500L.
Slika
Slika
Slika
Slika
Slika
Имам једно потпитање...

Korisnikov avatar
Vladapetr
Postovi: 9821
Pridružio se: 26 Jan 2013, 10:50
Garaža: Skoda Kodiaq 2.0 TDI L&K / Jeep Compass 1.3 DDCT
Lokacija: Beograd

Re: MPV prednosti i mane

Post od Vladapetr » 25 Avg 2013, 21:23

Jedan drugar je uzeo Multiplu još davno, tada je bila baš egzotika. Na pitanje kakvi su mu utisci, kaže: "Kao u javnoj kući."
Što?
"Sramota me kad me neko vidi kako u nju ulazim, a sramota me i ako me vide da iz nje izlazim. Ali dok sam unutra, nema ništa lepše..." :rofl:

Kao ponosni vlasnik C-Maxa, mogu da podelim i neka svoja iskustva. Iako nisam bio neki zaluđenik za automobile znao sam nešto osnovno o njima i imao sam neke svoje favorite i potajne želje. Međutim, pre neku godinu ujak iz Amerike izrazi želju da pokloni auto ujaku koji je ovde. Kupio bi ga i dovezao neko od silne familije što imamo po Evropi, ujka iskešira koliko treba.
Ujak iz Bosne je naravno imao favorite tipa Golf 5, Passat, itd... na šta je Amerikanac komentarisao "i dalje niste naučili kakav je auto najbolji za porodicu" :loool: te mu poruči i plati Reno Scenic2. Vođen oduševljenjem koje je ovaj pokazao nakon par meseci eksploatacije, i moji su dobili takvog istog samo u drugoj boji. Oba su bila stara po 3-4 godine, besprekorni.

Nakon odlaska na jednu svadbu, gde sam posle 2 sata vožnje iz Scenica izašao isto onako sređen i ispeglan kako sam u njega i seo - MPV se ekspresno popeo na vrh liste mojih favorita, ostavivši daleko iza sebe sve brze i namunjene a opet niske modele automobila.
Lakoća kojom se u automobil seda i kako se iz njega izlazi, položaj u kojem se vozi i u kojem se voze, preglednost, prtljažnik... meni lično predstavljaju najbitnije stavke. Performanse mogu da se popravljaju izborom jačeg motora ili nekim prepravkama, a ionako sam reli vozač samo na momente :ludilo:

Mesecima sam se lomio koji MPV da kupim, hteo sam da izbegnem nešto od "mana" ovde nabrojanih.
C4 Picasso mi je bio prvi izbor, ali je otpao zbog politike da u 2.0hdi stavljaju samo neki "polu-automatik" menjač. Inače je i dalje najlepši na tržištu i sa ubedljivo najvećom šoferkom(koja se na vrhu može zatvoriti kliznim suncobranima).
Xsara Picasso je otpala zbog slabih motora i lošije opreme u kojoj se pravila.
Scenic2 je otpao zbog stanja u kojima sam ih ovde nalazio. Pogotovo su mi priče o "osetljivom Reno enterijeru" bile smešne znajući kako izgledaju ćaletov i ujakov posle 8-9 godina eksploatacije i 250k km - ovi što se prodaju ovde su ili prešli 3 puta toliko ili su ih vozili ljudi sa nekim opakim kožnim bolestima... A možda i oboje ;)

Na kraju sam, poučen dobrim iskustvom sa mojim starim Ford Focusom, odlučio da potražim C-Max.
2.0 motorom od 136ks sam kompezovao gubitak performansi koje uzrokuju gabariti MPV-a, mada onima koji nemaju povremenu potrebu da potope gas to uopšte nije ni potrebno. Auto mi je kraći nego stari karavan a prtljažnik im je isti - mereno ženinom metodom "spakuj sve kad ideš na letovanje" :sreckovic:
Na ovih 12500km do sada pređenih potrošnja mi je 8l, auto se vozi muški. Nemam potrebu za off-road vožnjom pa mi prednji pogon završava posao, gume su standardne 16" - ni tu nemam neke nepredviđene troškove... U svakom slučaju, MPV će ostati moj izbor još dugo vremena. Već sada natenane šmekam S-Max koji bi mogao da natrči za neku godinu kad dođu i dečica ;)
There are 10 kinds of people in the world:
those who understand binary and others who don't.

Korisnikov avatar
ficha007
Postovi: 215
Pridružio se: 08 Avg 2013, 09:52
Garaža: Fiat Stilo 1.9 JTD SW 2005
Lokacija: Šid

Re: MPV prednosti i mane

Post od ficha007 » 25 Avg 2013, 21:37

Već sam pisao o kumu koji živi u BN-u i radi za Filip Moris. Službeni automobili su im upravo iz Forda i to uglavnom benzinci 1.6. Prvi mu je bio Focus II karavan, Ferrari crvene boje ( a inače su bili njegovi sponzori u F1 jedno vreme ), a sada je to C-max takođe crvene boje, 1.6 benzin. Baš juče smo bili u BN na dečijem rođendanu i uvek kada smo tamo detaljno zagledam taj auto kako spolja tako i unutra. Unutra je spejs-šatl sa gomilom opreme ( i potrebne i nepotrebne ).

Pozadi se sedi opušteno, ali pošto je kum "gabaritan" u svim pravcima i smerovima :rofl: kada pomeri sedište da ga prilagodi sebi, malko mi je tesno kada sedim iza njega ( imam 180cm ). Troje dosta lepo sede pozadi ako nisu "van klase", pa iz tog razloga veći S-max mi je takođe jedan od najlepših MPV vozila u klasi ( pored C4 ).

Pošto mi je prostor bitan ( pre svega prtljažnik ) uvek bih birao ove sa prefiskom "Grand", jer ako ti treba prtljažnik sedišta spustiš u pod, a ako ti treba dodatno sedište, ti ga izvadiš, a prtljag nabacaš u krovni kofer.

EDIT: takođe i Zafira. Nju sam neopravdano zapostavio.
Poslednja izmena od ficha007 u 25 Avg 2013, 21:46, izmenjeno 1 put ukupno.
Čvrstina vere, čistota duše, čestitost života.

"Dođu tako vremena kad pametan zaćuti, budala progovori, a fukara se obogati" I. Andrić

Korisnikov avatar
Misha
Postovi: 3689
Pridružio se: 13 Jan 2012, 17:55
Garaža: RAV4 2.2 D4D 4WD Executive
Lokacija: Novi Sad

Re: MPV prednosti i mane

Post od Misha » 25 Avg 2013, 21:40

ficha007 je napisao:Pošto mi je prostor bitan ( pre svega prtljažnik ) uvek bih birao ove sa prefiskom "Grand", jer ako ti treba prtljažnik sedišta spustiš u pod, a ako ti treba dodatno sedište, ti ga izvadiš, a prtljag nabacaš u krovni kofer.
Zato je mene Zafira i oduševila,velika ponuda prostora,varijabilna sedišta (7) a gepek zapremine 150-650-1700 litara (u zavisnosti od broja sedišta) i sve to u 4,3m. :thumbup:
Live TODAY as each breath is precious and will never come again.

Korisnikov avatar
crni
Banned
Postovi: 1702
Pridružio se: 13 Nov 2012, 09:15
Lokacija: Beograd-Jug

Re: MPV prednosti i mane

Post od crni » 25 Avg 2013, 22:48

500l i c3 pikaso...ostalo su trice i kucine
Ropstvo nikad nije iskorenjeno, samo se proširilo na druge rase.
-Čarls Bukovski-

Korisnikov avatar
Geza
Moderator
Postovi: 45816
Pridružio se: 06 Jan 2012, 11:49
Lokacija: Apsurdistan

Re: MPV prednosti i mane

Post od Geza » 28 Avg 2013, 22:07

Najgore je svađati se sa budalom. Prvo te spusti na svoj nivo, a onda te dotuče iskustvom...
Slika Slika

Korisnikov avatar
ficha007
Postovi: 215
Pridružio se: 08 Avg 2013, 09:52
Garaža: Fiat Stilo 1.9 JTD SW 2005
Lokacija: Šid

Re: MPV prednosti i mane

Post od ficha007 » 06 Sep 2013, 21:36

Što duže gledam ovaj C3 Picasso sve mi je lepši i lepši. Mada kada vidim C4 Grand-a i S-Maxa srce mi zaigra.

http://www.b92.net/automobili/vozili_sm ... _id=418385

http://www.b92.net/automobili/aktuelno. ... _id=749358

Slika
Čvrstina vere, čistota duše, čestitost života.

"Dođu tako vremena kad pametan zaćuti, budala progovori, a fukara se obogati" I. Andrić

Rade
Postovi: 325
Pridružio se: 19 Apr 2012, 16:28
Garaža: škoda octavia 1.9 tdi
Lokacija: Sremski Karlovci

Re: MPV prednosti i mane

Post od Rade » 04 Okt 2013, 18:46

Ima li neko iskustva sa škodom roomster benzincem tipa održavanje,kvalitet.Meni deluje poprilično interesantno.http://www.skodasamardzic.rs/roomster-boje.aspx

Korisnikov avatar
trojanac
Editor in Chief
Postovi: 30008
Pridružio se: 06 Jan 2012, 11:39
Garaža: KIA Ceed JD 1.4
Lokacija: Beograd
Kontakt:

Re: MPV prednosti i mane

Post od trojanac » 04 Okt 2013, 23:21

Nema tu šta posebno oko održavanja, isto kao Fabia. Ja znam par službenih Roomster/Praktik i kažu da su sasvim ok, uz klasične mane manjih vanova (lošija stabilnost).
Posetite www.garaza.rs !

Korisnikov avatar
Uroš S.
Postovi: 10886
Pridružio se: 13 Jan 2012, 01:17
Garaža: Fabia 1.0 TSI DSG | Yamaha X-Max 300 TechMax 2023. | Polar Forester
Lokacija: Blokovi

Re: MPV prednosti i mane

Post od Uroš S. » 04 Okt 2013, 23:43

Rade je napisao:Ima li neko iskustva sa škodom roomster benzincem tipa održavanje,kvalitet.Meni deluje poprilično interesantno.http://www.skodasamardzic.rs/roomster-boje.aspx

Što se polovnih tiče, kao što je Trojanac rekao, isto kao i Fabija, masa zajedničkih delova. Jedino gledaj da izbegneš HTP motore(1.2l), prosto jer može da te služi fantastično, a može da se desi da ćeš ubrzo morati da menjaš polumotor. Zato pre biraj 1.4 i 1.6 benzince.

edit: sad vidim da gledaš nove. Onda ovo gore ne važi. Garancija 4 godine i pun gas. :)

Rade
Postovi: 325
Pridružio se: 19 Apr 2012, 16:28
Garaža: škoda octavia 1.9 tdi
Lokacija: Sremski Karlovci

Re: MPV prednosti i mane

Post od Rade » 05 Okt 2013, 18:29

Ma iskreno ne gledam nove nego sam gledao(polovne) boje ima par romstera 1.6 sa ugrađenim gasom pa me interesuje kakve su što se tiče održavanja i pouzdanosti da ne otvaram novu temu a već se govori o mpv vozilima.Ako neko ima neko iskustvo neka kaže meni se sviđaju deluju mi dosta interesantno a nešto po netu i nema puno informacija o njemu.Znam da treba izbegavati 1.2 motor .

Korisnikov avatar
nidza
Postovi: 21089
Pridružio se: 26 Feb 2012, 22:23
Garaža: Oktavije dvije
Lokacija: N.B.G.

Re: MPV prednosti i mane

Post od nidza » 05 Okt 2013, 20:58

Jako loše zvučno izolovan auto.

Tapatalk 4

Rade
Postovi: 325
Pridružio se: 19 Apr 2012, 16:28
Garaža: škoda octavia 1.9 tdi
Lokacija: Sremski Karlovci

Re: MPV prednosti i mane

Post od Rade » 05 Okt 2013, 21:02

Kako misliš i sa motorom 1.6 16 v,nemam nikog ko je ima da proverim.

Korisnikov avatar
zdushan
Postovi: 1642
Pridružio se: 12 Jan 2013, 13:02
Garaža: Škoda Superb 2.0 TDI 4x4
Lokacija: Beograd

Re: MPV prednosti i mane

Post od zdushan » 07 Okt 2013, 16:53

Zaboravili ste na Toyotu, ima i ona MPV-a za trku.

Prius Plus
Slika

Verso
Slika


Inace, Corolla Verso koja se vise ne proizvodi mi je bila ubedljivo br1 od MVP-eva.

Korisnikov avatar
trojanac
Editor in Chief
Postovi: 30008
Pridružio se: 06 Jan 2012, 11:39
Garaža: KIA Ceed JD 1.4
Lokacija: Beograd
Kontakt:

Re: MPV prednosti i mane

Post od trojanac » 28 Jan 2014, 00:12

Svi ste verovatno čuli za minivanove, a da li ste se zapitali kako su nastali i ko su “uzori“ današnjim modelima?

http://blog.garaza.rs/index.php/30-godina-minivana/
Posetite www.garaza.rs !

Odgovori