Plate i životni standard u razvijenim zemljama

Razne teme, pitanja, iskustva
Odgovori
ikac2000
Postovi: 5857
Pridružio se: 08 Jul 2012, 22:50

Re: Plate i životni standard u razvijenim zemljama

Post od ikac2000 » 08 Jan 2019, 22:54

Nisi isao u glavnu ulicu u turskom delu :-)

Prosao sam pre neki da oko 21h, sve prepuno. 200m dalje kod svaba, nigde niko.

Korisnikov avatar
Pulp Fiction
Postovi: 1629
Pridružio se: 19 Jul 2015, 21:52
Garaža: Astra G 1.7 dti

Re: Plate i životni standard u razvijenim zemljama

Post od Pulp Fiction » 08 Jan 2019, 22:57

A zašto ih nema? Šta im omladina radi? Mislim jel poznaju oni termin ''blejanje''...Ja sam sa 23 godine u Frankfurtu bio 3 nedelje, i bilo je ljudi, ali ok to je ipak velik grad, i izlazio sam tamo i ništa drugačije nije bilo od našeg izlaska ribe polugole, sve pijano, zezanje standard ko i ovde... A npr. Alen koji je kao gradić je mrtav.

Ima i do toga da se zavuku u kuću, ali je više da idu kolima negde pa vise po tim tržnim centrima i tamo ''bleje'' pa zato ne viđaš po ulici nikoga. Valjda....

Korisnikov avatar
dragvorl
Site Admin
Postovi: 23804
Pridružio se: 06 Jan 2012, 13:03
Garaža: Fiat Stilo 1.9 MJ
Lokacija: NS
Kontakt:

Re: Plate i životni standard u razvijenim zemljama

Post od dragvorl » 08 Jan 2019, 23:04

ikac2000 je napisao:
08 Jan 2019, 22:54
Nisi isao u glavnu ulicu u turskom delu :-)

Prosao sam pre neki da oko 21h, sve prepuno. 200m dalje kod svaba, nigde niko.
Ma mani me toga, centar grada u nekom tako velegradu ili te turske, grcke i bugarske, srpske cetvrti i ulice. :) To je ipak za sada jos manjina i ne nesto na sta ces naleteti svaki dan, a i nema nekog razloga bas setati centrom svaki dan. Kad se odmakne verujem da je tipicno pusto, jer je sutra nur Arbeit! :kezo: Od ovih drzava gde sam bio i gde mi je najvise licilo na Srbiju i NS, a da nije Balkan, to je bilo u Poljskoj i to u provinciji, grad od 200k ljudi, zurka ludnica na ulicama, kafane i baste pune.
Pulp Fiction je napisao:
08 Jan 2019, 22:57
A zašto ih nema? Šta im omladina radi? Mislim jel poznaju oni termin ''blejanje''...Ja sam sa 23 godine u Frankfurtu bio 3 nedelje, i bilo je ljudi, ali ok to je ipak velik grad, i izlazio sam tamo i ništa drugačije nije bilo od našeg izlaska ribe polugole, sve pijano, zezanje standard ko i ovde... A npr. Alen koji je kao gradić je mrtav.

Ima i do toga da se zavuku u kuću, ali je više da idu kolima negde pa vise po tim tržnim centrima i tamo ''bleje'' pa zato ne viđaš po ulici nikoga. Valjda....
Ima jedna velika razlika u odnosu na Srbiju, a to je da deca vec od 15-16 godina mogu i normalno je da rade, ako nista drugo onda povremeno. Tako da nije samo bleja i cuga u kafani zivot.

In 2014, there were 330,000 people aged 15 to 24 out of work, according to new figures released by Germany's statistics office, Destatis, on Tuesday. The office puts the rate of youth unemployment in Germany at 7.7 percent, the lowest in the EU. In Spain, the rate stands at 53.2 percent, in Greece it is 52.4 percent.
SlikaSlika
Mauro Forghieri:"Power comes from speed, torque without speed is nothing"
Life is funny, skies are sunny, Bees make honey, who needs money

ikac2000
Postovi: 5857
Pridružio se: 08 Jul 2012, 22:50

Re: Plate i životni standard u razvijenim zemljama

Post od ikac2000 » 08 Jan 2019, 23:06

U Poljskoj je uvek odlican provod, uz vrlo civilizovane ljude mahom.

Korisnikov avatar
dragvorl
Site Admin
Postovi: 23804
Pridružio se: 06 Jan 2012, 13:03
Garaža: Fiat Stilo 1.9 MJ
Lokacija: NS
Kontakt:

Re: Plate i životni standard u razvijenim zemljama

Post od dragvorl » 08 Jan 2019, 23:09

Nedavno sam bas pricao sa nekima, muvanje sa svim i svacim, pronalazenje rupa u zakonima, tehnicki preko veze i slicno su im specijaliteti, negde sam to vec video. :)
SlikaSlika
Mauro Forghieri:"Power comes from speed, torque without speed is nothing"
Life is funny, skies are sunny, Bees make honey, who needs money

Korisnikov avatar
Pulp Fiction
Postovi: 1629
Pridružio se: 19 Jul 2015, 21:52
Garaža: Astra G 1.7 dti

Re: Plate i životni standard u razvijenim zemljama

Post od Pulp Fiction » 08 Jan 2019, 23:14

Ma lepo je što rade, ali čemu ako u tim ranim 20-im neće da to troše to po kafanama :D

ikac2000
Postovi: 5857
Pridružio se: 08 Jul 2012, 22:50

Re: Plate i životni standard u razvijenim zemljama

Post od ikac2000 » 08 Jan 2019, 23:14

Poljska je tacno na sredini izmedju DE i Srb.

To sto si opisao je posledica komunizma i tranzicije, gde se odlicno razvila potreba prezivljavanja u oskudici, a sa druge strane nije ih slomilo 50 god komunizma.

Inace tehnicki pregledi kostaju isto u celoj zemlji, i nesto su ispod 3000 rsd. Na dve godine se rade.

Korisnikov avatar
dragvorl
Site Admin
Postovi: 23804
Pridružio se: 06 Jan 2012, 13:03
Garaža: Fiat Stilo 1.9 MJ
Lokacija: NS
Kontakt:

Re: Plate i životni standard u razvijenim zemljama

Post od dragvorl » 08 Jan 2019, 23:22

Meni oni vise lice na Srbiju sa malo vise para i kulture.
SlikaSlika
Mauro Forghieri:"Power comes from speed, torque without speed is nothing"
Life is funny, skies are sunny, Bees make honey, who needs money

Korisnikov avatar
snork
Postovi: 4878
Pridružio se: 13 Jan 2012, 07:50
Lokacija: Beograd

Re: Plate i životni standard u razvijenim zemljama

Post od snork » 09 Jan 2019, 07:04

srdjanyo je napisao:
08 Jan 2019, 08:22
Voze ih Hrvoje i Srboljub. Poneki Plamen i Stojko ili Ramiz i Ferid.
ljuba je napisao:
08 Jan 2019, 08:50
@snork ne mozes da zamislis nivo drame koja savremena (na prvom mestu zapadna a posle i sve ostale) civilizacija ima pred sobom. Zadnjih par generacija (klinci od '85 pa na dalje) su odgajanji u izobilju, sa fokusom na ispunjenju, uzivanju i kretivnim sposobnostima u svakom poslu. Trud i muka cesto dolaze opciono (u procesu ucenja i samog rada). Posto je uvek neko drugi za njih odradjivao vecinu teskih trenutaka u zivotu. Takvi sada trebaju da preuzmu odgovorne servisne (a i sve ostale :)) poslove. A ima ih bas mnogoooooo (u procentima oko 30% svih zaposlenih). Sve pozicije nedostaju i to u enormnim kolicinama.... Generecija koja je ceo sistem podigla (godiste 45-55) brzim tempom odlazi u penziju, a nema nikoga ko moze da ih odgovarajuce zameni - na prvom mestu posvecenost poslu, pa onda po iskustvu i espertizi kao i po upotrebi zdravog mozga. Oni su jos bili nauceni da mucnu glavom i da znaju gde im je mesto i sta treba da rade. I nije im bio cilj samo odradjivanje posla (pare) nego sam rad. Pri cemu se Holandija jos relativno dobro drzi u svemu tome, ali se klima po svim savovima.... Definitivno nagli razvoj AI i robotike ce dobar deo tih problema zakrpiti, ali covecanstvu se mracno pise. Sa pozitivne strane cela ova situacija je samo jedna standardna faza u novoj industriskoj revoluciji. Verovatno jedna od poslednjih koju je covek napravio (svojim umom :))
aviator je napisao:
08 Jan 2019, 09:00
Koliko sam ja razumeo, do pre nekoliko godina, monopol na medjugradski prevoz je imala železnica DB, da bi tek od nedavno, ministarstvo saobraćaja počelo da deli dozvole autoprevoznicima za medjugradski prevoz putnika, što je i otvorilo ovoliku tražnju za vozačima.

Hvala svima na odgovorima! :pivo:

Ljubo, i ja sam došao do sličnog zaključka - generacija rođena prvih 10-20 godina posle 2. svetskog rata je poslednja skroz "normalna" i "kompletna", koja je bila sposobna da izgradi čitav sistem od nule. Ovde u Srbiji se i dalje živi od rada te generacije, a ostalo je uglavnom presipanje iz šupljeg u prazno, bez stvaranja nove vrednosti. Fabrike menjaju vlasnike, ali nema gradnje novih. Štaviše, 90 % industrije koja je postojala pre 30 godina je ugašeno. Mladi često rešavaju stambeno pitanje tako što koriste ili prodaju nasleđene nepokretnosti.

Savršeno razumem da se od kada je sveta i veka stariji uvek žale kako je mlađa generacija lošija od njihove. :D Ali mislim da je sada, sa prelaskom iz industrijskog u informatičko (post-industrijsko) doba stvarno došlo do nekih suštinskih promena. Mada ne bih gledao tako crno na razvoj AI i dalje automatizacije ljudskog rada. I prva industrijska revolucija (mašine koje su zamenile manuelni rad) je dovela do pada cene robe i ukidanja mnogih poslova. Ali su zato stvoreni i mnogi novi, koji ranije nisu postojali.Isto to se dešava i sada. A generacija koja je sposobna da "podigne sistem od nule" će se pojaviti posle sledećeg svetskog rata. :)

ikac2000 je napisao:
08 Jan 2019, 12:20
Ta cena stana troclanu porodicu, 65 kvm, je za Keln u rangu nemackog dela. Stan je definitivno alfa i omega standarda. Neki Hrvati iz sireg kruga se vracaju za Slavoniju, jer ne mogu nizim poslovima da pokriju troskove, a osecaju se daleko iznad ostalih nacija pa tako i biraju situaciono nerealne stanove. Inace jedno od prvih pitanja Hrvata kada se sele u DE je u kom kraju zive Nemci :-) Stan i lokacija se uvek bira prema prihodu i projektovanom budzetu za buducnost, a ne prema kompleksima, mada cesto je nemoguce birati u vecim gradovima.
A kako se Nemci odnose prema Hrvatima? Da li je "ljubav" obostrana? :) Tretiraju li ih bolje od ostalih stranaca?

kragujevac je napisao:
08 Jan 2019, 13:48
Aman, šta je to "ostalo" što je u 1830 zatvoreno? Pa Edeka, Penny,Aldi,Lidl, Netto, Rewe, Media Markt, Saturn, Karstadt, Hoeffner, Segmueller, Kaufhof ovi ili oni......svi živi su otvoreni do 20.00, kakve malecne bakalnice pominješ. :ccc:
Ispade da se personal u tim radnjama od 18.00 pa na dalje samo dosadjuje, jel eto nikoga nema na ulicama. Ne pričajte svašta.
Kragujevac, nije ništa loše što na Zapadu ljudi generalno veče provode u svojim kućama, umesto da sede u kafićima. To samo znači da nema mnogo nezaposlenih. U Beogradu je npr. i u radno vreme i uveče i noću, gužva u gradskom prevozu i na ulicama. To uopšte nije pohvalno.
Ђенерал Јанковић

Korisnikov avatar
McGruja
Site Admin
Postovi: 13409
Pridružio se: 06 Jan 2012, 13:48
Garaža: Suzuki Vitara 1.6 16v AT

Re: Plate i životni standard u razvijenim zemljama

Post od McGruja » 09 Jan 2019, 07:06

Ili je prevoz loš :)

Korisnikov avatar
Heinz
Postovi: 19260
Pridružio se: 12 Mar 2012, 19:27
Garaža: Civic FK2 1.8
Lokacija: Voždovac

Re: Plate i životni standard u razvijenim zemljama

Post od Heinz » 09 Jan 2019, 07:56

Beograd je prava metropola, za razliku od mnogih drugih gradova. Zašto NY ne spava npr (nisam bio, tako kažu)? :)

ljubitelj
Postovi: 10585
Pridružio se: 10 Sep 2012, 21:16
Lokacija: Beograd

Re: Plate i životni standard u razvijenim zemljama

Post od ljubitelj » 09 Jan 2019, 09:39

ikac2000 je napisao:
08 Jan 2019, 22:54
Nisi isao u glavnu ulicu u turskom delu :-)

Prosao sam pre neki da oko 21h, sve prepuno. 200m dalje kod svaba, nigde niko.
Pa da, Turski, Arapski i slicno delovi grada. Bogatiji delovi grada sa Nemcima su puste ulice.

Korisnikov avatar
kragujevac
Postovi: 3398
Pridružio se: 16 Jul 2016, 08:46
Garaža: Jaguar XF 4.2 V8
Lokacija: Minhen/BRD

Re: Plate i životni standard u razvijenim zemljama

Post od kragujevac » 09 Jan 2019, 10:48

snork je napisao:
09 Jan 2019, 07:04
A kako se Nemci odnose prema Hrvatima? Da li je "ljubav" obostrana? :) Tretiraju li ih bolje od ostalih stranaca?
Hrvati samo uobražavaju da ih Nemci nešto posebno gotive, a u principu na njih gledaju kao i na bilo koju drugu naciju, Kakav će odnos imati prema nekom strancu zavisi u prvoj liniji od toga koliko je taj stranac naučio nemački jezik (tako je bar u Bavarskoj koja je prilično konzervativna).
Za bolesnike postoji bolnica, za ludake ludnica. Samo za budale nema ništa, zato ih se toliko i nakotilo.
Ljuba Moljac

Korisnikov avatar
dragvorl
Site Admin
Postovi: 23804
Pridružio se: 06 Jan 2012, 13:03
Garaža: Fiat Stilo 1.9 MJ
Lokacija: NS
Kontakt:

Re: Plate i životni standard u razvijenim zemljama

Post od dragvorl » 09 Jan 2019, 15:10

I da li se ponasa normalno. A to odakle si je mnogo manje bitno. Bas ih briga da li je Jugovic, Siptar ili iz Ukrajne, ako ne pravi probleme tako je svejedno.
SlikaSlika
Mauro Forghieri:"Power comes from speed, torque without speed is nothing"
Life is funny, skies are sunny, Bees make honey, who needs money

Korisnikov avatar
jaksa
Postovi: 3567
Pridružio se: 13 Jan 2012, 08:15
Garaža: Jugo 45

Re: Plate i životni standard u razvijenim zemljama

Post od jaksa » 09 Jan 2019, 16:09

Heinz je napisao:
09 Jan 2019, 07:56
Beograd je prava metropola, za razliku od mnogih drugih gradova. Zašto NY ne spava npr (nisam bio, tako kažu)? :)

:)

Odgovori