Isplativost električnih vozila

Opšte diskusije o markama i modelima automobila
Odgovori
risk
Postovi: 18
Pridružio se: 25 Feb 2024, 08:14

Re: Isplativost električnih vozila

Post od risk » 11 Apr 2024, 23:29

Dzoni_m je napisao:
11 Apr 2024, 15:34
...moj problem je stan....
Poseduješ ili iznajmljuješ? Srbija ili drugde?

Ako je u Srbiji, postoji opcija dodatnog brojila - isto kao kad menjaju grejanje po zgradi.

Naravno kućni savet ovo ono, i keš majstorima i šta već.

Punjači sami po sebi, nisu ništa specijalno, najviše što možda imaju je mikrokontroler, display, i triac u plastičnoj kutiji ako i toliko.

ljubitelj
Postovi: 10600
Pridružio se: 10 Sep 2012, 21:16
Lokacija: Beograd

Re: Isplativost električnih vozila

Post od ljubitelj » 12 Apr 2024, 07:30

nidza je napisao:
11 Apr 2024, 18:59
Previše se udubljuješ u zastarele informacije u poslednje vreme. Uradi fino jedan apdejt pa da sutra pričamo ispočetka. :)
Od pre par dana informacije, ajde daj presek tog updejta koji si uradio. Eto prilike da pričamo kada si već do sada izbegavao priču o baterijama na Tesli :)

Dzoni_m
Postovi: 1714
Pridružio se: 12 Jul 2013, 12:38
Garaža: BMW 118i, CX-5
Lokacija: DE

Re: Isplativost električnih vozila

Post od Dzoni_m » 12 Apr 2024, 08:40

risk je napisao:
Dzoni_m je napisao:
11 Apr 2024, 15:34
...moj problem je stan....
Poseduješ ili iznajmljuješ? Srbija ili drugde?

Ako je u Srbiji, postoji opcija dodatnog brojila - isto kao kad menjaju grejanje po zgradi.

Naravno kućni savet ovo ono, i keš majstorima i šta već.

Punjači sami po sebi, nisu ništa specijalno, najviše što možda imaju je mikrokontroler, display, i triac u plastičnoj kutiji ako i toliko.
Ne iznajmljujem, moj stan. Nemacka, nije Srb.

Do skoro je moglo sa posebnim brojilom. Ja imam sada dva auta, ali jedno parking mesto u mojoj zgradi, pa u susednoj zgradi iznajmljujem jos 2 mesta (bila u paru) i tu npr ima jedan punjac koji je vlasnik postavio i od kako je on to uradio krenula je frka pa su na skupstini stanara ostalih zgrada u kompleksu pokrenuta pitanja i na kraju je “zabranjeno” svako dalje postavljanje a ovaj sto je vec postavio je kao OK, ali vidim da je iskljucen punjac i da se ne koristi.
Problem je PP zastita. Inspektori traze pristup ne znam ni ja kako i jos 100 uslova zbog opoasnosti od pozara. A kada osiguranje to cuje……….premije skacu toliko da nikome ne pada na pamet.
Opet, niko nece ni rec reci ako izvuces obicna schuho uticnicu. Sporo jeste, al’ koga briga puni se celu noc. Sve moje kolege sa Teslama tako pune. Obicna schuko uticnica, zakacis kada je parkiran pa brate do jutra kog briga. Inace za mesec dana bice dostupna dva superpunjaca u mojm kraju, tako da i to postaje prilicno dostupno. Aldi i Lidl (obe prodavnice su bukvalno preko puta) imaju punjace, nisu brzi ali nisu ni spori. I to je opcija. Ali to je uvek pitanje koliko dugo ce biti tu, da li rade itd itd.
Razmisljao sam o svemu, uvek mi je u racunici tesno sa konkurentskim vozilom na klasican pogon, pri cemu mislim na auto od 250-300ks slicne velicine. Naravno, sitauciju dosta menjaju nove baterije u Tesli, jer degradacija istih je prilicno manja i nema ogranicenja kod punjenja, punis kako hoces, 100% mozes uvek (cak je i preporuceno). Ionako auto ne bi bio duze od 4-5 godina kod mene, ako i toliko. Diskretno su mi juce posle test voznje rekli da ako ne zurim (a ne zurim) da cekam i pratim, posto ne ocekuju da ce cene ostati iste. Ovde nisu spustali cene kada su ukinute subvencije pre par meseci.



Sent from my iPad using Tapatalk

Korisnikov avatar
trojanac
Editor in Chief
Postovi: 30037
Pridružio se: 06 Jan 2012, 11:39
Garaža: KIA Ceed JD 1.4
Lokacija: Beograd
Kontakt:

Re: Isplativost električnih vozila

Post od trojanac » 12 Apr 2024, 09:43

Mazda beše do Novembra?

Sent from my 2201116SG using Tapatalk

Posetite www.garaza.rs !

Korisnikov avatar
ljuba
Postovi: 6766
Pridružio se: 19 Sep 2013, 19:52
Garaža: X-trail
Lokacija: Amst

Re: Isplativost električnih vozila

Post od ljuba » 12 Apr 2024, 11:02

Evo kod nas (NL) vlada trenutno razmislja da produzi period gratis poreza na elektricne automobile na jos 5 godina. Trebalo je da istekne ove godine, i stedi se otprilike 80-130Eur mesecno u zavisnosti od velicine auta. Zeleli su da placaju isti porez kao i benziski automobili, a zbog tezine porez bi bio dostas veci. Ali ce definitivno ukinuti olaksice za plug-in hibride i hibride.... ciji ce porez biti oko duplo skuplji (kao benziski)

Moraju posto je skoro potpuno stala prodaja elektricnih, plus dolazi jako velika kolicina polovnih na trziste... A i cena punjenja je eksplodirala, mada se malo smirila ove godine, ali i dalje skuplje nego benzinci... Nama bar ne nedostaje punjaca i super punjaca ....

Korisnikov avatar
123456
Postovi: 1968
Pridružio se: 30 Nov 2012, 05:14
Garaža: Nissan X-trail e-power Tekna
Lokacija: Slovenija

Re: Isplativost električnih vozila

Post od 123456 » 12 Apr 2024, 11:14

Problem je što kada se popravi infrastruktura što se tiče punjenja da može recimo da parira benzinskim pumpama, popravi se i cena pa punjenje bude isto kao da sipas gorivo.

Ali dobro, električni auto i nema smisla ako ga ne punis kod kuće.

Poslano z mojega RMX3241 z uporabo Tapatalk




Dzoni_m
Postovi: 1714
Pridružio se: 12 Jul 2013, 12:38
Garaža: BMW 118i, CX-5
Lokacija: DE

Isplativost električnih vozila

Post od Dzoni_m » 12 Apr 2024, 11:37

Tasko da ce prodati ista ako cena punjenja bude kao da sipas gorivo. Onda niko nije lud.

I licno mislim da se broj EV-a nece drasticno uvecavati u narednih par godina dok se ne napravi pomak oko cena zamenskih baterija i infrastrukuture. Ko kupi nov EV, on sigurno ne razmislja o bateriji a infrastrukutra ni sada nije crna, ali pod uslovom da broj EV-a ostane isti.

Ali potpuno podrzavam ukidanje svih subvencija za EV. Moraju da placaju isto kao i svi ostali. To ce naterati one koji zele zaista da prave dobar EV, da ga i dalje prave a ne na silu kao sto sada rade, a pogotvu da zaustave one krseve iz Kine. Imao sam tu “cast” da vozim ono BYD sranje od EV-a, ono je katastrofalan auto. Filip Visnjic ono moze da hvali jedino.

Sent from my iPad using Tapatalk

Korisnikov avatar
123456
Postovi: 1968
Pridružio se: 30 Nov 2012, 05:14
Garaža: Nissan X-trail e-power Tekna
Lokacija: Slovenija

Re: Isplativost električnih vozila

Post od 123456 » 12 Apr 2024, 11:47


Dzoni_m je napisao:Tasko da ce prodati ista ako cena punjenja bude kao da sipas gorivo. Onda niko nije lud.

Sent from my iPad using Tapatalk
Pa trenutna cena punjenja na brzim punjacima je približna ceni goriva.
Ali je punjenje kući drastično jeftinije. S tim što sa masivnom upotrebom bi i cena struje skočila.



Poslano z mojega RMX3241 z uporabo Tapatalk


Korisnikov avatar
nidza
Postovi: 21101
Pridružio se: 26 Feb 2012, 22:23
Garaža: Oktavije dvije
Lokacija: N.B.G.

Re: Isplativost električnih vozila

Post od nidza » 12 Apr 2024, 13:59

ljubitelj je napisao:
12 Apr 2024, 07:30
nidza je napisao:
11 Apr 2024, 18:59
Previše se udubljuješ u zastarele informacije u poslednje vreme. Uradi fino jedan apdejt pa da sutra pričamo ispočetka. :)
Od pre par dana informacije, ajde daj presek tog updejta koji si uradio. Eto prilike da pričamo kada si već do sada izbegavao priču o baterijama na Tesli :)
Ne izbegavam, nego se mimoilazimo u par godina sa informacijama. Nema tu materijala za priču, isuviše brzo se stvari menjaju da bi pričali o stvarima od pre 5 godina.

kami
Postovi: 933
Pridružio se: 28 Avg 2012, 16:25
Lokacija: bg

Re: Isplativost električnih vozila

Post od kami » 12 Apr 2024, 16:14

123456 je napisao:
Dzoni_m je napisao:Tasko da ce prodati ista ako cena punjenja bude kao da sipas gorivo. Onda niko nije lud.

Sent from my iPad using Tapatalk
Pa trenutna cena punjenja na brzim punjacima je približna ceni goriva.
Ali je punjenje kući drastično jeftinije. S tim što sa masivnom upotrebom bi i cena struje skočila.



Poslano z mojega RMX3241 z uporabo Tapatalk
Generalni, punjenje na brzim punjacima je skuplje nego voziti nekog benzinca. Pola sata na 50kw punjacu je 1500 din za 25kwh. To je oko 150km u gradu i 100km na auto putu pri 120-130kmh. Pričam o golf klasi.
Preko su cene po kWh i baš je šareno. Od 40centi do 70 centi za kWh.

Sent from my SM-S918B using Tapatalk


Korisnikov avatar
nidza
Postovi: 21101
Pridružio se: 26 Feb 2012, 22:23
Garaža: Oktavije dvije
Lokacija: N.B.G.

Re: Isplativost električnih vozila

Post od nidza » 12 Apr 2024, 19:13

Potpuno je nebitno koliko je skup brzi punjač, važnije je da je dostupan. Potreban ti je par puta godišnje, a ostalo vreme punih kod kuće za 20x manje para nego benzin.

Kabal
Postovi: 2892
Pridružio se: 05 Avg 2015, 10:01
Garaža: Volvo XC60 D5 AWD
Lokacija: Novi Sad

Re: Isplativost električnih vozila

Post od Kabal » 12 Apr 2024, 20:37

Ti i dalje nisi presao na ev?

Sent from my SM-S918B using Tapatalk


Korisnikov avatar
nidza
Postovi: 21101
Pridružio se: 26 Feb 2012, 22:23
Garaža: Oktavije dvije
Lokacija: N.B.G.

Re: Isplativost električnih vozila

Post od nidza » 12 Apr 2024, 22:17

Nemam gde da držim tri auta.

ljubitelj
Postovi: 10600
Pridružio se: 10 Sep 2012, 21:16
Lokacija: Beograd

Re: Isplativost električnih vozila

Post od ljubitelj » 13 Apr 2024, 07:56

nidza je napisao:
12 Apr 2024, 13:59
ljubitelj je napisao:
12 Apr 2024, 07:30
nidza je napisao:
11 Apr 2024, 18:59
Previše se udubljuješ u zastarele informacije u poslednje vreme. Uradi fino jedan apdejt pa da sutra pričamo ispočetka. :)
Od pre par dana informacije, ajde daj presek tog updejta koji si uradio. Eto prilike da pričamo kada si već do sada izbegavao priču o baterijama na Tesli :)
Ne izbegavam, nego se mimoilazimo u par godina sa informacijama. Nema tu materijala za priču, isuviše brzo se stvari menjaju da bi pričali o stvarima od pre 5 godina.
Tako je, treba pratiti sadašnje stanje, upravo sam zato naveo baš sveže stanje stvari. Informacije od 07. aprila.2024.
Gde češ svežiji update :)

Korisnikov avatar
Sinisa G.
Postovi: 2430
Pridružio se: 11 Feb 2014, 11:25
Garaža: GTS, EVO500, GSI
Lokacija: Beograd, Grac

Re: Isplativost električnih vozila

Post od Sinisa G. » 13 Apr 2024, 08:05

nidza je napisao:
12 Apr 2024, 22:17
Nemam gde da držim tri auta.
Pa prodas dva, sta ti tesko? :mrgreen:

Odgovori