Alfa Romeo - generalna tema

Opšte diskusije o markama i modelima automobila
Odgovori
Korisnikov avatar
Geza
Moderator
Postovi: 45740
Pridružio se: 06 Jan 2012, 11:49
Lokacija: Apsurdistan

Re: Alfa Romeo - generalna tema

Post od Geza » 19 Sep 2022, 20:05

Najgore je svađati se sa budalom. Prvo te spusti na svoj nivo, a onda te dotuče iskustvom...
Slika Slika

Korisnikov avatar
Geza
Moderator
Postovi: 45740
Pridružio se: 06 Jan 2012, 11:49
Lokacija: Apsurdistan

Re: Alfa Romeo - generalna tema

Post od Geza » 04 Okt 2022, 21:57

Najgore je svađati se sa budalom. Prvo te spusti na svoj nivo, a onda te dotuče iskustvom...
Slika Slika

Korisnikov avatar
DukeNS
Pobednik Garaža - Head 2 Head lige
Postovi: 7055
Pridružio se: 26 Nov 2012, 17:07
Lokacija: Ravnica

Re: Alfa Romeo - generalna tema

Post od DukeNS » 26 Okt 2022, 23:46






Malo se frljao nekim podacima i izjavama…

Korisnikov avatar
Geza
Moderator
Postovi: 45740
Pridružio se: 06 Jan 2012, 11:49
Lokacija: Apsurdistan

Re: Alfa Romeo - generalna tema

Post od Geza » 01 Nov 2022, 12:47

Najgore je svađati se sa budalom. Prvo te spusti na svoj nivo, a onda te dotuče iskustvom...
Slika Slika

Korisnikov avatar
Geza
Moderator
Postovi: 45740
Pridružio se: 06 Jan 2012, 11:49
Lokacija: Apsurdistan

Re: Alfa Romeo - generalna tema

Post od Geza » 10 Nov 2022, 19:36

Najgore je svađati se sa budalom. Prvo te spusti na svoj nivo, a onda te dotuče iskustvom...
Slika Slika

Korisnikov avatar
Geza
Moderator
Postovi: 45740
Pridružio se: 06 Jan 2012, 11:49
Lokacija: Apsurdistan

Re: Alfa Romeo - generalna tema

Post od Geza » 02 Dec 2022, 22:52

Najgore je svađati se sa budalom. Prvo te spusti na svoj nivo, a onda te dotuče iskustvom...
Slika Slika

Korisnikov avatar
DukeNS
Pobednik Garaža - Head 2 Head lige
Postovi: 7055
Pridružio se: 26 Nov 2012, 17:07
Lokacija: Ravnica

Re: Alfa Romeo - generalna tema

Post od DukeNS » 10 Dec 2022, 14:21

Gledam neki dokumentarac o Alfi, i kad su lansirali Stelvio i Djuliju u obnovljenoj Kasina fabrici, plan je bio da u 2020. proizvedu 400.000 vozila. :mrgreen:

Pre neki dan citam kako najavljuju prodaju 300.000 jedinica za 4-5 godina. Bokte, ko da sam kupio auto od Vucica… :D

horvat
Postovi: 207
Pridružio se: 10 Sep 2021, 15:37
Garaža: Alfa Romeo 159 2.2 jts
Lokacija: Subotica
Kontakt:

Re: Alfa Romeo - generalna tema

Post od horvat » 11 Dec 2022, 13:28

Hahaah. :D

Ko je duze u Alfa svetu, takve stvari mu nisu ni malo cudne. Mislim da je jedino 156 ispunio ta ocekivanja (mada ni za to nisam siguran), a svi ostali modeli su tako prosli, daleko ispod projektovanih brojki…


Sent from my iPhone using Tapatalk

Korisnikov avatar
starac vujadin
Postovi: 11396
Pridružio se: 13 Jan 2012, 20:58
Lokacija: Beograd

Re: Alfa Romeo - generalna tema

Post od starac vujadin » 11 Dec 2022, 18:00

Nije baš tako..bilo je dosta modela Alfe koji su se prodavaii u skladu sa očekivanjima, pa i bolje od toga. Druga stvar je koliko je fabrika zaradila para od njih, a to je druga (bitnija) stvar. I tu ima modela od kojih nije bilo neke zarade iako su se dobro prodavali, a ima i kola sa malom produkcijom, a koja su donela dosta dobru zaradu. U novije vreme vrlo uspešna je bila 156 (jedan od komercijalno najusupešnijih modela u istoriji i uopšte jedan od najboljih modela u istoriji), 147, GT, a uspešna je bila u Giulietta. Nesreća kod 159 i Giulie, npr je što su to kola koja su bila razvijana skoro od nule i one su trebalo da donesu novac na duži rok i na "drugu loptu", razvijanjem novih modela i eksplotacijom te iste platforme na naknadne modele, ali to se nije desilo. Nije bilo realno očekivati da će sami ti modlei doneti vleiku zaradu, ali sitina je da se i 159 i Giulia (kao noseći modeli) nisu prodaali koliko se očekivali...iz različitih razloga, ali to je neka druga priča.
Za razliku do njih Alfa GT, npr je bila razvijena na poznatoj tehnologiji, i sa malim budžetom, a prodavao se iznadprosečno dobro i dugo se proizvodio. Mito se nije mnog prodavao, ali je bio razvijen brzo i jeftino i nije neuspešan finansijski iako je podbacio u odnosu na planove.

Što se tiče Stelvia i Giulie koliko ima do Alfe, ima i više od toga do prelaznog perioda u auto industriji, pregrupisavanja unutar Foat koncerna i menjanja stategije, a i smrt Markjonea je doprinela tome, a na sve to Alfa nije imala uticaja.

Korisnikov avatar
Geza
Moderator
Postovi: 45740
Pridružio se: 06 Jan 2012, 11:49
Lokacija: Apsurdistan

Re: Alfa Romeo - generalna tema

Post od Geza » 11 Dec 2022, 23:10

Najgore je svađati se sa budalom. Prvo te spusti na svoj nivo, a onda te dotuče iskustvom...
Slika Slika

horvat
Postovi: 207
Pridružio se: 10 Sep 2021, 15:37
Garaža: Alfa Romeo 159 2.2 jts
Lokacija: Subotica
Kontakt:

Re: Alfa Romeo - generalna tema

Post od horvat » 12 Dec 2022, 09:30

starac vujadin je napisao:
11 Dec 2022, 18:00
a uspešna je bila u Giulietta.
A znao sam da ce se neko javiti. O zaradi i troskovima razvoja nije bilo reci, samo o ispunjavanju prodajih ciljeva. Ukratko - nop...

Slika

Slika

Korisnikov avatar
nidza
Postovi: 21081
Pridružio se: 26 Feb 2012, 22:23
Garaža: Oktavije dvije
Lokacija: N.B.G.

Re: Alfa Romeo - generalna tema

Post od nidza » 12 Dec 2022, 10:03

Konkurencija je teška u C i D, ne može to tek tako da se razgrne i zažmuri na nepovoljan odnos uloženog dobijenog, a tržište ne prašta. Cuore Sportivo nije samo značka, a pogotovo danas kada svi umeju da naprave auto.

Korisnikov avatar
starac vujadin
Postovi: 11396
Pridružio se: 13 Jan 2012, 20:58
Lokacija: Beograd

Re: Alfa Romeo - generalna tema

Post od starac vujadin » 12 Dec 2022, 16:19

horvat je napisao:
12 Dec 2022, 09:30
starac vujadin je napisao:
11 Dec 2022, 18:00
a uspešna je bila u Giulietta.
A znao sam da ce se neko javiti. O zaradi i troskovima razvoja nije bilo reci, samo o ispunjavanju prodajih ciljeva. Ukratko - nop...

Slika

Slika
Naravno da se neko javi na materijalno pogrešnu konstataciju da su svi sem 156 (a i to možda :P ) podbacili. Ja sam priču proširio u normalnom, celovitom kontekstu, a tema je krenula od Duke u neobaveznom, pomalo šaljivom tonu. Sigurno mi ti nećeš određivati margine dokle mogu da idem i teme kojih bi striktno trebalo da se držim.
U svakom slučaju Duke ne treba da bude nesećan što vozi auto koji se nije prodao u onom obimu kolko je planirano. Nije to nužno znak dobrog ili lošeg izbora. Ono što je interesantno kod Giulie i Stelvia što su ovaj put imali i veliku podršku i hvaljenje medija, ali nije pomoglo, za razliku od ranijih modela koji su često morali da trpe nekad opravdano, a vrlo često i neopravdane kritike vrlo brzo po premijeri. Kažemn neopravdane sa sigurnošću, a ne subjektivno jer se to pokazalo kasnije, uglavnom kada prestane proizvodnja.

Korisnikov avatar
carov2
Postovi: 4162
Pridružio se: 23 Apr 2012, 20:24
Garaža: Audi A4
Lokacija: Pirot, Kladovo
Kontakt:

Re: Alfa Romeo - generalna tema

Post od carov2 » 12 Dec 2022, 20:20

...i Starac nije "neko".

Udario alfista na alfistu, to se retko viđa. (Van ARCS)

Sent from my SM-F936B using Tapatalk


Korisnikov avatar
DukeNS
Pobednik Garaža - Head 2 Head lige
Postovi: 7055
Pridružio se: 26 Nov 2012, 17:07
Lokacija: Ravnica

Re: Alfa Romeo - generalna tema

Post od DukeNS » 12 Dec 2022, 21:29

starac vujadin je napisao:
12 Dec 2022, 16:19

U svakom slučaju Duke ne treba da bude nesećan što vozi auto koji se nije prodao u onom obimu kolko je planirano. Nije to nužno znak dobrog ili lošeg izbora.

Taman posla da sam nesrećan. Napravili su sjajan posao da se vrate iz mrtvih, ali i sam si rekao da su ih mnoge okolnosti sprečile u tome. Ovo je odličan primer i kako se stečena reputacija teško može vratiti na pravi kolosek, ma koliko dobar proizvod napravio. Neki drugi brendovi sebi danas dopuštaju prilične kikseve, ali su toliko jaki da im to ne poljulja poziciju. Alfa nema taj luksuz...

Svega toga sam ja bio svestan i dobro promislio pre kupovine. Samo sam se zezao malo u onom postu. 17.000 km za 8 meseci (a prosek mi je bio 12.000 godišnje) dovoljno govori o zadovoljstvu kupca. :)

Odgovori