BMW X5 30d (F15)

Utisci nakon vožnje nekog automobila
Floyd
Postovi: 19654
Pridružio se: 13 Jan 2012, 09:18

BMW X5 30d (F15)

Post od Floyd » 16 Nov 2013, 23:43

Pre 10ak dana sam dobio pozivnicu za zvanicnu premijeru nove X5-ice...pozivnice inace dobijam od dilera za promociju svakog novog modela ali ne idem na svaku.

Posto me, kao sto je vec poznato, SUV-ovi generalno ne zanimaju puno, nisam ni planirao da idem ali kako jutros nisam imao pametnija posla, odem da vidim novi model jednog od najpopularnijih SUV-ova (SAV, kako god) danasnjice.
Prezentacija je organizovana veoma lepo a pored novog X5 prezentirali su i xDrive pogon tako da je bilo dosta modela sa tim sistemom za probu.

Samo dva X5 su bili dostupni za voznju a interesovanje za taj model ogromno. Nisam hteo da se "guram" jer opet kazem, to je tip auta koji me ne zanima preterano ali igrom slucaja u razgovoru sa mojim prodavcem (sa kojim sam dobar) o sasvim drugom modelu (koji se jos ne proizvodi), ponudi mi da probam X5 i na moje izjavu da nemam vremena da cekam, kaze "ako hoces, odmah dobijas kljuc" i tu ja prihvatim :)

X5 me je kao pojava odusevio kad sam ga video uzivo jutros...dok sam ga gledao na slikama i na YT, bio sam, mogu slobodno da kazem, ravnodusan. Uzivo izgleda mnoooogo bolje, agresivnije i definitivno lepse od prethodnika. Enterijer je jako zanimljivo uradjen i mnogo manje monoton nego kod starog modela. Kao test primerci, bili su dostupni M50d i 30d a ja sam dobio ovaj drugi jer je prvi vec bio uzet iako sam hteo bas njega :pardon:

Kao sto se vidi iz naslova, motor je najpopularniji BMW-ov dizel u visem segmentu. U pitanju je 3.0 redni sestak dizel, 258ks, 560 Nm, koji je i najslabiji motor za X5-icu na CH trzistu. Po mom misljenju, ovaj motor je sasvim zadovoljavajuci za ovaj tip auta...koji ja licno nikako ne mogu da uparim sa sportskom voznjom, niti me dok sam za volanom takvog auta, gruba voznja privlaci. Do 100-tke po fabrickim specifikacijama stize za 6.9s sto je i vise nego dovoljno za jedan SUV. Primerak koji sam vozio od opreme ima bukvalno svasta ali ne bih da nabrajam pojedinacno nego cu se kroz tekst osvrnuti na neke stvari.

Voznju sam zapoceo izlaskom na autoput koji je u blizini. Auto se sasvim lepo ponasa na autoputu. Udoban je, pregledan i veoma startan cak i sa ovim baznim motorom. Izolacija je mnogo bolja nego na seriji 3 i 5 (pre svega mislim na 3-ojku), pa se motor bukvalno ne cuje u kabini vec po ponasanju osetis da je dizel. Posle voznje na autoputu gde sam testirao naglo ubrzanje (pri ukljucenju) i promene pravca na velikim brzinama, gde se pokazao odlicno, odlazim na regionalni brdoviti i krivudav put. I na takvim putevima ova grdosija tj. djip :) se vozi bukvalno kao auto. Povlaci silovito, lepo prolazi kroz krivine i super koci. Nisam imao prilike da ga provozam van asfalta iako vidim da ima neka silna podesavanja za offroad voznju ali na putu od mene dobija visoku ocenu.

Ono sto me je sve vreme nerviralo je hebeni HUD koji je kod ovih novih modela odlicno uradjen, u boji i super se vidi ali meni odvraca paznju i smeta mi a nisam znao kako da ga iskljucim...da budem iskren, nisam se ni trudio da pronadjem.

HI-FI Professional sistem me je oborio s nogu. Ja imam HI-FI (koji je 2. nivo) ali ovaj je za par klasa bolji. Nisam audiofil da detaljnije objasnim razlike ali samo cu reci da je razlika uocljiva, cak i nama amaterima :) Zavaljeni u komfort fotelju, uz odlicnu zvucnu izloaciju i veoma dobar zvucni sistem, voznja i putovanje je pravo uzivanje :)

Treci red sedista (vidite na slici) koji se sklapa je takodje dodatna oprema. Moze da bude korisno kao privremeno resenje ali tesko da ce tu stati neko osim dece mladjeg uzrasta.

Kabina je veoma prostrana (mozda se Laki nece sloziti samnom :) ) i komforno se sedi kako napred tako i na zadnjoj klupi. Prtljaznik je ogroman, ne znam tacnu zapreminu a mrzi me da trazim ali sigurno staju televizori i jos po nesto ;)

Prosecna potrosnja koja je bila trenutno registrovana na autu (nisam resetovao) je 11.5 l.

To je to sto mi sad ovako ukratko pada napamet...ako se neceg setim, dopisacu.

Da li cu preci u dzipadzije?

Iako priznajem da se voznja u ovom autu veoma svidja, kad pomislim da za istu lovu (cca 100k chf) mogu da vozim Masera, sumnjam da bih se opredelio za ovaj auto.
Da mi treba tako prostran auto, odabrao bih ga sigurno pre bilo kog kuravana...posebno ako se ima u vidu da je identicno opremljen
BMW 530d xDrive Touring, zanemarljivo jeftiniji.

p.s. Oprostite na mali broj slika i losiji kvalitet jer su bas brzinski odradjene...na 4°C mi je bilo prijatnije da sedim u zagrejanom komfort sedistu i da se vozikam nego da pravim photo session :pardon:

Slika

Slika

Slika

Slika

Slika

Slika

Slika

Korisnikov avatar
Laki021
Postovi: 13095
Pridružio se: 13 Jan 2012, 01:41
Garaža: BMW 540i xDrive
Lokacija: Zurich

Re: BMW X5 30d (F15)

Post od Laki021 » 17 Nov 2013, 00:17

Jesi isao da ga probas a nisi zvao???

Floyd
Postovi: 19654
Pridružio se: 13 Jan 2012, 09:18

Re: BMW X5 30d (F15)

Post od Floyd » 17 Nov 2013, 00:19

Nisam ni znao da cu da ga probam a jos manje da cu da idem na promociju jer je bio neki drugi plan za vikend.
Ali ako hoces, mozemo da se organizujemo jedan dan za M50d jer mi je rekao prodavac da ce moci da mi ga rezervise drugi put posto danas nije moglo...a ja hteo bas njega...ne zbog X5 koliko zbog motora ;)

Korisnikov avatar
Laki021
Postovi: 13095
Pridružio se: 13 Jan 2012, 01:41
Garaža: BMW 540i xDrive
Lokacija: Zurich

Re: BMW X5 30d (F15)

Post od Laki021 » 17 Nov 2013, 00:22

Ne, necu, ne zanima me, zasto bi me ti zanimalo, ne znam odakle ti ta ideja :)

Rezervisi!!!

Korisnikov avatar
trojanac
Editor in Chief
Postovi: 29862
Pridružio se: 06 Jan 2012, 11:39
Garaža: KIA Ceed JD 1.4
Lokacija: Beograd
Kontakt:

Re: BMW X5 30d (F15)

Post od trojanac » 17 Nov 2013, 08:41

Kao što si i sam rekao, na slikama izgleda malo bezveze. Uživo je sigurno bolji utisak. Enterijer mi deluje ok, ali spolja :ccc: .
Ne znam koje su ostale performanse, ali ubrzanje dovoljno govori i meni to deluje zaista dovoljno, bar za naše uslove i puteve. Doduše, baš sam juče komentarisao da X5 i X6 ne bih nikad kupio, eventualno X3, mada bi rado u budućnosti vozio SUV ako bi imao mogućnosti.
Posetite www.garaza.rs !

Korisnikov avatar
nidza
Postovi: 21044
Pridružio se: 26 Feb 2012, 22:23
Garaža: Oktavije dvije
Lokacija: N.B.G.

Re: BMW X5 30d (F15)

Post od nidza » 17 Nov 2013, 08:59

SUV je za tete. :-) Pravi muškarci sede 10cm od asfalta.

Nisam nikad bio pobornik ovakvih sprava, ali svako poštovanje sa moje strane. Moć i prestiž samo pršte kad vidim dobro skockan X5/6.

Tapatalk 4

Korisnikov avatar
trojanac
Editor in Chief
Postovi: 29862
Pridružio se: 06 Jan 2012, 11:39
Garaža: KIA Ceed JD 1.4
Lokacija: Beograd
Kontakt:

Re: BMW X5 30d (F15)

Post od trojanac » 17 Nov 2013, 10:43

Samo da ne skrenemo u temu "Terenac - moda ili potreba". :aneces:
Posetite www.garaza.rs !

ftj
Postovi: 12985
Pridružio se: 26 Jan 2012, 11:43
Garaža: vw golf 2.0
Lokacija: Beograd

Re: BMW X5 30d (F15)

Post od ftj » 17 Nov 2013, 12:02

Meni je ekstra i na slikama. I sta kazes ide zadovoljavajuce? Kako rastu standardi... :)

Korisnikov avatar
NidzaV8
Banned
Postovi: 591
Pridružio se: 17 Okt 2013, 09:50

Re: BMW X5 30d (F15)

Post od NidzaV8 » 17 Nov 2013, 12:07

Floyd da li si imao prilike da provozas jos neki suv , pa da imas sa cime da ga uporedis ?
U sustini lepo izgleda , ali da bi bio big boss kako ga kod nas reklamiraju na bilbordima treba dodatne opreme podosta sto je i logicno .

Floyd
Postovi: 19654
Pridružio se: 13 Jan 2012, 09:18

Re: BMW X5 30d (F15)

Post od Floyd » 17 Nov 2013, 17:45

SUV je za mene bolji izbor od karavana ako je potreban veliki i prostran automobil.
ftj je napisao:Meni je ekstra i na slikama. I sta kazes ide zadovoljavajuce? Kako rastu standardi... :)
Nije da rastu standardi nego sam to napisao u kontekstu da bi vecina odbacila ovaj (bazni) motor kao "preslab" za toliku grdosiju a zapravo je odlican. Jaci dizel je osetno skuplji kao i 50i benzinac...ako ovaj trosi 11l, postavlja se pitanje ima li smisla uzeti V8 benzinjaru koji ce bez blama da pije minimum 20.
NidzaV8 je napisao:Floyd da li si imao prilike da provozas jos neki suv , pa da imas sa cime da ga uporedis ?
Nisam jer kao sto rekoh, to nije tip auta koji me posebno privlaci...ova voznja je ispala spontano.
Da kupujem takav auto, probao bi sigurno i RR Sport, Cayenne i ML.

Korisnikov avatar
Laki021
Postovi: 13095
Pridružio se: 13 Jan 2012, 01:41
Garaža: BMW 540i xDrive
Lokacija: Zurich

Re: BMW X5 30d (F15)

Post od Laki021 » 17 Nov 2013, 18:06

I na kraju kupio X5 :)

Floyd
Postovi: 19654
Pridružio se: 13 Jan 2012, 09:18

Re: BMW X5 30d (F15)

Post od Floyd » 17 Nov 2013, 18:21

Pa vrlo verovatno :)

ML je sigurno najbolji terenac od nabrojanih ali ja tako skup automobili ne bi ni ganjao po nekom offroad-u tako da mi taj detalj ne bi igrao neku ulogu.
Porsche i dizel ne idu u istoj recenici (posebno ne VW-ov) a S je dosta skuplji, kako u startu tako i u eksploataciji pa bi tu pobedio razum...
RR Sport s druge strane, tek sa V8 dizelom nudi iste performanse kao ovaj Bimmer :)

Korisnikov avatar
Laki021
Postovi: 13095
Pridružio se: 13 Jan 2012, 01:41
Garaža: BMW 540i xDrive
Lokacija: Zurich

Re: BMW X5 30d (F15)

Post od Laki021 » 17 Nov 2013, 18:56

A i Porscheov volan deluje ko sa decije igracke da su skinuli...

Korisnikov avatar
Risto
Postovi: 6023
Pridružio se: 24 Dec 2012, 23:51
Garaža: BMW 316d Sport Line, OEBB Desiro
Lokacija: Klagenfurt, AT

Re: BMW X5 30d (F15)

Post od Risto » 17 Nov 2013, 23:15

Ne znam, meni ovaj X5 jos nikako nije "sjeo" kako treba... Prosli X5 mi se bas svidja i dan danas mi je jedan od ljepsih SUV modela te klase ali ovo :naughty:

U toj klasi bi birao izmedju RR Sporta i ML sa tendencijom da bi ipak kupio ML 350 CDI sa AMG stylingom i 21" felnama :D

Floyd
Postovi: 19654
Pridružio se: 13 Jan 2012, 09:18

Re: BMW X5 30d (F15)

Post od Floyd » 17 Nov 2013, 23:48

Prosli je smesan pored ovog kad stoje jedan pored drugog :)
Laki021 je napisao:A i Porscheov volan deluje ko sa decije igracke da su skinuli...
Ni meni se ne svidja.
A komande na volanu su verovatno neka mega giga oprema kod Porsche-a jer sam vidjao bas opremljene primerke bez toga :zbunjen:

Odgovori