Renault Grand Scenic 1.6 dCi Bose

Utisci nakon vožnje nekog automobila
Odgovori
Click
Postovi: 125
Pridružio se: 12 Apr 2014, 21:53
Garaža: C2 BBO5
Lokacija: BGD

Renault Grand Scenic 1.6 dCi Bose

Post od Click » 13 Apr 2014, 14:01

Renault važi za jednog od najinventivnijih proizvođaća automobila. Sada već pomalo davne 1996. godine francuski proizvođač je napravio hrabar iskorak u kompakt klasi ponudivši monovolumen na osnovi tada tek prezentovanog Meganea prve generacije. I može se reći da je Renault opet bio miljenik Fortune kada je prodajni rezultat u pitanju. Novo vozilo su kupovali svi oni kojima je uvek u vozilu nedostajao prostor, a Espace im se činio prevelikim i preskupim. Zadržavši kompaktne dimenzije, Scenic je omogućio dosta prostora jednoj prosečnoj evropskoj porodici, niske troškove održavanja i pristupačnu nabavnu cenu zahvaljujući širokoj paleti motora, opreme i prenosa. Da je Renault bio na pravom putu, uskoro je potvrdila prava navala vozila u istom segmentu. Sa drugom generacijom Meganea, sasvim očekivano, stigao je i novi Scenic, međutim sada u opciji i dve dužine, kratki, i duži, nazvan Grand Scenic. Prodajni rezltati su bili jako dobri, i logičan nastavak je usledio 2009. godine, kada je stigla i treća, aktuelna generacija francuskog kompakt minivena.
Ovaj put tržištu su odmah ponuđeni običan, kratki Scenic i njegova duža verzija, popularni Grand Scenic. Proizvođač se odlučio na nešto drugačiji dizajnerski pristup, tako da su sada u zadnjem delu ova dva modela potpuno različita i predstavljaju u tom delu potpuno zasebne modele. Prošle godine je usledila ozbiljnija restilizacija, da bi ove godine Scenic/ Grand Scenic porodica dobila još jedno lako zatezanje bora u cilju priklanjanja novom dizajnerskom pravcu koji je postavio Laurens van den Acker.
Grand Scenic se tehnički u potpunosti oslanja na platformu Meganea III, a proizvodnja se odvija u Renaultovoj fabrici u Douai-ju, koja je nedavno u potpunosti modernizovana.
Izgled redizajniranog Grand Scenica treće generacije je zaista upečatljiv. Na prednjem delu vozila ističe se veliki, gotovo vertikalno postavljen dijamant – logo francuskog proizvođača koji stoji na crnoj pozadini maske hladnjaka. Ksenonski farovi su eliptičnog oblika i daju notu ozbiljnosti nastupa prednjem delu vozila. U odbojniku su smeštene maglenke, ali dnevna svetla u LED tehnologiji koja tokom noći preuzimaju na sebe ulogu pozicionog svetla, svetleći sa 50% intenziteta u odnosu na dnevni mod. Upravo je ovaj detalj doprineo atraktivnom nastupu prednjeg dela vozila, koji veoma lako skreće na sebe pažnju. Bočne linije svakog monovolumena moraju da ispoštuju neka osnovna načela konstrukcije ovakvih vozila, u prvom redu je potrebno ispoštovati potrebu za velikim prostorom. Grand Scenic je uspeo da se blago distancira od klasičnog, kutijastog oblika zahvaljujući liniji krova koja se blago spušta ka zadnjem delu vozila. Na krovu se nalaze uzdužni nosači, koji povečavaju upotrebljivost vozila, pri čemu, zanimljivo, ne narušavaju akustičku udobnost na brzinama karakterističnim za auto put. Aluminijumski naplaci od 17 inča su vrlo atraktivnog izgleda u Bose paketu opreme. Zadnji deo vozila je takođe uspešno izbegao zamku „kombijevskog“ dizajna.
Zadnje svetlosne grupe imaju bumerang formu i pozicionirane su tako da su duboko usađene u zadnja krila, što je i glavna razlika u odnosu na Scenic, kod koga se ona pružaju na poklopac prtljažnika. Stop lampe su izuzetno atraktivne zahvaljujući LED tehnologiji. U odbojniku su smeštene zadnje maglenke. Zaista je potrebno još jednom istaći napor dizajnera da se Grand Scenic svojim izgledom distancira od klasičnog monovolumena, namenjenog prevozu više putnika. Atraktivan dizajn koji mu je podaren 2009. godine nije ništa izgubio na vrednosti, pri čemu je poboljšan lakim promenama prvenstveno prednjeg dela kako bi se ispoštovale ideje prikazane na dizajnerskoj studiji DeZir. Upravo zahvaljujući tim kvalitetima, o ovom vozilu će razmišljati možda i oni kojima su monovolumeni oduvek bili odbojni, hladni i dosadni.
Ulaskom u enterijer povoljan utisak o vozilu doživljava svoj dalji razvoj. Na svim sedištima ima dovoljno mesta, pri čemu se na prednjim sedi izuzetno udobno. Zahvaljujući širokom dijapazonu podešavanja položaja prednjih fotelja, kao i obruča upravljača, osobe različitih konstitucija će biti u stanju da nađu za sebe idealnu poziciju. Na zadnjim sedištima ima takođe dovoljno mesta, pri čemu je mesto u zadnjem redu u sredini ipak nešto uže i namenjeno je prvenstveno deci, ili onima sitnijeg rasta. Kome treba i na toj poziciji više mesta, treba definitivno da se odluči za veći monovolumen u klasi Espacea. U podu prtljažnika smeštena su još dva sedišta, koja će odlično poslužiti deci ili odraslima sitnijeg rasta, pri čemu ipak treba imati u vidu da nisu namenjena (pre)dugačkom boravku. Prtljažni prostor je veliki, sa preko 500 litara osnovne zapremine, pravilnog oblika i dobro tapaciran. Prava vrednost jednog monovolumena leži u njegovoj modularnosti i spremnosti unutrašnjeg prostora za transformaciju. Kao jedan od pionira na ovom polju, Renault ima mnogo toga da kaže i pokaže. Tako je i sa Grand Scenicom, koji omogućava pojedinačno vađenje svih sedišta, njihovu modularnost u pozicioniranju, obaranje naslona suvozačkog sedišta kada se dobija utovarni prostor dužine preko 2.7 metara. U svakom slučaju, vozilo predstavlja pravi primer modularnosti.
Udobnost boravka u vozilu je na vrhunskom nivou. Za to se staraju odlična sedišta, koja su u testiranom paketu opreme u kombinaciji tekstila i kože. Nama se zaista posebno dopao detalj sa kojim se još nismo susreli ni na jednom testiranom vozilu. Nasloni za glavu na prednjim, ali i zadnjim sedištima se vrlo lako pretvaraju u udobni jastuk zahvaljujući svojim bočnim ivicama koje je moguće podići i tako dobiti idealno ležište za glave putnika. Pomenuti nasloni su deo Dynamique & Bose paketa opreme, koji sa sobom donosi još i grejana prednja sedišta. Upravljač je takoše obložen kožom, kao i ručica šestostepenog manuelnog menjača. Prednja instrument tabla je obložena izuzetno mekanom plastikom, prijatnom na dodir, baš kao i gornji panel vrata. Renault je u poslednjih 5 godina značajno unapredio kvalitet svojih enterijera, što je i bio plan Carlosa Ghosna. Renesansa kvaliteta enterijera je započela sa modelom Lagune treće generacije i zaista je primetan napredak kvaliteta izrade i završne obrade. Instrument tabla je postavljena centralno, pri čemu se koristi TFT ekran za prikaz informacija o obrtajim motora, brzini kretanja, temperaturi rashladne tečnosti, kao i količini preostalog goriva. Na njemu su smešteni i podaci sa putnog kompjutera, kao i signalne lamice. Udesno od njega nalazi se ekran navigacionog uređaja, tačnije multimedije koji Renault definiše kao R link.
Na prednjoj konzoli centralno su postavljeni odličan audio uređaj koji potpisuje Bose, kao i komane automatskog dvozonskog klima uređaja. Oko ručice menjača smeštena je komanda električne parking kočnice, kao i mesta za povezivanje AUX kablova za audio uređaj. Između prednjih sedišta nalazi se klizna modularna konzola, na kojoj se nalaze komande pomenute multimedije. Slobodno možemo reći da bi Grand Scenic izgubio značajan deo svoje modularnosti ukoliko bi izgubio ovaj detalj svoje opreme. U podu vozila, i napred i pozadi, nalaze se ostave koje mogu poslužiti za razne sitnice. Ispod prednjih sedišta nalaze se fioke, u koje je moguće odložiti razne sitnice. Kako bi ostao šampion modularnosti u svojoj klasi, i prtljažni prostor je morao biti urađen u stilu maksimalne praktičnosti i iskoristivosti. Na bočnim stranicama nalaze se praktične kuke, na koje je moguće okačiti manje kese kako bi se izbeglo njihovo tumbanje po velikom gepeku. Sadržaj prtljažnog prostora od neželjenih pogleda krije pomična roletna. Kako bi se omogućilo nesmetano korišćenje trećeg reda sedišta, logično je da se ona mora ukloniti, ali onda ostaje problem njenog odlaganja. Konstruktori su primenili slično rešenje koje je prvi put upotrebljeno na Laguni grandtour treće generacije. Naime, ispod podnice prtljažnika predviđeno je ležište za pomenutu roletnu tako da je uživenje svih putnika zagarantovano, a Grand Scenic je još jednom dokazao da je šampion na mnogim poljima.
Ergonomija unutrašnjeg prostora je zaista vrhunska. Sve komande su smeštene tamo gde bi i trebale da budu, njihovo korišćenje je lako, intuitivno i ne zamara vozača. Jedinu zamerku bismo uputili prekidaču za grejanje prednjih sedišta, koji je smešten na bočnoj strani istih, tako da kada su vrata zatvorena ostaje nedostupan pogledima, a njihovo korišćenje spada pomalo u domen ekvilibristike i upotrebe „po sećanju“. To bi ujedno bila i najveća zamerka testiranom vozilu, koja možda i neće smetati u tolikoj meri vlasniku ovog monovolumena.
Na EURONCAP testiranju Grand Scenic je 2009. godine dobio maksimalnih pet zvezdica. Zahvaljujući postojanju ABS-a sa BAS-om i EBD, zatim ESP-u, kao i prednjim, bočnim i zavesastim vazdušnim jastucima, uz zatezače pojaseva u dve faze i postojanju podsetnika za vezivanje na prednjim ali i zadnjim sedištima, aktuelni testirani monovolumen je osvojio svih pet zvezdica na pomenutom testu. Za zaštitu odraslih putnika osvojio je 91, a dece 76%. Zaštita pešaka je ocenjena sa 42, a prisustvo elektronskih sistema bezbednosne asistencije sa 99%. Ovi rezultati su još jednom potvrdili snažnu orijentisanost Renaulta ka proizvodnji bezbednih vozila.
Bose nivo opremljenosti u novijoj nomenklaturi paketa opreme Renaulta podrazumeva dugačak spisak standardne opreme. Renault je testirano vozilo opremio sa karticom „slobodne ruke“ koju je dovoljno imati u džepu. Prilikom povlačenja kvake sva vrata će se otključati, a startovanje motora se odvija preko start - stop dugmeta bez potrebe za stavljanjem kartice u čitač.
Po završenoj vožnji dovoljno je samo otići od vozila i ono će se zaključati samo, uz prateći zvučni i vizuelni signal, pri čemu će i preklopiti spoljne retrovizore. Spoljašnji retrovizori su elektropomični, grejani, dok su stakla tonirana. Unutrašnji retrovizor je elektrohromatski, odnosno ima sposobnost automatskog zatamnjivanja kada naiđe vozilo od pozadi u noćnim uslovima vožnje. Audio uređaj koga potpisuje Bose je zaista odličan, muzika se reprodukuje i na maksimalnom nivou intenziteta bez ikakve distorzije. Automatski dvozonski klima uređaj se stara za održavanje prijatne atmosfere u kabini, pri čemu ima sistem detekcije zagađenog vazduha i sam uključuje recirkulaciju vazduha u kabini. Indikator zaprljanog spoljneg vazduha se nalazi na informacionom displeju i jasno stavlja do znanja kada spoljni vazduh nema adekvatan kvalitet. R-link multimedijalni sistem poseduje ekran od 7 inča koji je osetljiv na dodir, pri čemu objedinjuje funkcije audio uređaja, navigacionog sistema, omogućuje povezivanje sa internetom, kao i sa USB medijima. „Naš“ Grand Scenic je bio opremljen i zanimljivim detaljima koji spadaju u dodatnu opremu, ali su itekako poželjni. Prvi na spisku su svakako biksenonski farovi koji prate pokrete upravljače, odlično osvetljavajući put ispred vozača. Takođe, Visio System koji je nedavno doživeo promociju u Renault modelima kompaktnog segmenta (Megane porodica) omogućava praćenje linija na putu i osvetljenja okoline. Ovaj sistem koristi kameru visoke rezolucije koja je smeštena ispod unutrašnjeg retrovizora. Kada se pređe brzina kretanja od 70 km/h, sistem započinje nadzor nad kretanjem vozila i prilikom prelaska preko linije (isprekidane, ili pune, svejedno) bez aktiviranja odgovarajućeg pokazivača pravca vozača opominje zvučnim i vizuelnim signalom. Takođe, prati i saobraćajne znake na putu. Nama je najzanimljiviji bio način upravljanje radom farova u uslovima noćne vožnje. Prebacivanjem ručice svetala na auto režim sistem vrši nadzor nad osvetljenjem okoline u kojoj se vozilo kreće. Kada brzina kretanja premaši 45 km/h, ukoliko to uslovi dozvoljavaju (odsustvo drugih vozila na putu i kretanje neosvetljenim putem), sistem sam aktivira duga svetla. Kada brzina kretanja padne ispod 40 km/h, sistem se deaktivira, jer pri toj brzini kretanja nema potrebe za dugim svetlima. Na ovom mestu bismo zaista pohvalili inženjere koji su učestvovali u razvoju ovog sistema, jer testiranjem na neosvetljenim drumovima koji su dominantni u našoj zemlji on radi perfektno. Na vreme isključuje duga svetla, ne zaslepljujući druge učesnike u saobraćaju. Ovo važi i za vozila koja dolaze iz suprotnog smera, ali i za ona koja Grand Scenic pristiže. Iz našeg isksutva možemo reći da drugi proizvođači svoje sisteme ni blizu nisu tako dobro usavršili i izbalansirali. Zaista, doprinos Visio Systema bezbednosti je izvanredan jer omogućava vozaču da se opusti i uživa u maksimalnom osvetljenju puta ispred sebe.
U osnovnom paketu opreme nalaze se tempomat i limiter brzine. Prilikom parkiranja vozila od izuzetne pomoći su prednji i zadnji parking senzori, koji imaju i grafički prikaz na instrument tabli. Takođe, u Bose paketu opreme na zadnjem delu vozila nalazi se i kamera koja olakšava parkiranje i radi besprekorno čak i u noćnim uslovima vožnje.
Tkanine na delovima presvlaka na verzijama Dynamique, Bose i Privilège obrađene su Teflonom®. Renault je prvi automobilski proizvođač koji nudi tkaninu obrađenu tehnikom Teflon® Automotive High Protection. Te inovativne presvlake ne upijaju tečnosti na bazi vode i ulja što znatno olakšava njihovo čišćenje. Obrada Teflonom® štiti svako tekstilno vlakno ne menjajući mu izgled pri čemu ostaje isto prijatno i udobno, a presvlake će dugo izgledati poput novih. Sa premazom za zaštitu od mrlja i prljavštine, razvijenim u saradnji s markom DuPont, briga oko održavanja je sada znatno manja.
Za pogon testiranog Grand Scenica iskorišćen je novorazvijeni common rail dizel agregat radne zaprenime 1.6 litara koji razvija 130 ks.
Pripada najnovijoj generaciji dizel Renault agregata sa dCi oznakom. Na njegovom razvoju koji je koštao 230 miliona evra radilo je 160 inženjera i tehničara, a motor je u fazi ispitivaja na probnom stolu proveo preko 15.000 sati, što je ekvivalent 300.000 km teške eksploatacije. Testiranjem na stazi i poligonima ovaj motor u fazi razvoja prevalio je 700.000 km i na taj način prikupljeni su značajni podaci i dostignuta je očekivana pouzdanost u radu motora i pored činjenice da je 75% komponenti novo. On je radne zapremine 1.6 litara, poznat i pod kodnom oznakom R9M. Radi se o sasvim novom agregatu koji prati aktuelna stremljenja “downsizinga”. Iz nevelike radne zapremine dobijeno je 130 KS, uz obrtni moment od 320 Nm. Ovaj motor je zamena za poznati i provereni 1.9 dCi koji polako ide u zasluženu penziju. U vožnji se ponaša jako dobro, ne proizvodi vibracije i troši vrlo malo. Prosečna potrošnja na našem testu se kretala oko 6 litara. Motor snažno povlači već od 1700 obrt/min, pri čemu je pomalo anemičan ispod 1500 obrt/min.
Renault je izuzetno ponosan na rezultate koji novi motor ostvaruje. Troškovi održavanja su umanjeni zahvaljujući činjenici da je za pogon bregaste osovine upotrebljen lanac. Proizvođač je izuzetno ponosan na zaista malu potrošnju, u šta smo se uverili u praksi.
Deklarisana prosečna potrošnja je svega 4,4 litre na 100 km, odnosno, emisija CO2 je 115 g/km i to u modelima Scenic/Grand Scenic. Ovaj rezultat je zaista impozantan i daleko najbolji kada je ovaj segment automobila u pitanju. Ovako dobar rezultat Renault je postigao korišćenjem nekoliko rešenja, od kojih se neka po prvi put pojavljuju u konstrukciji motora. EGR ventil niskog pritiska je rešenje koje je prvi put primenjeno na nekom motoru proizvedenom u Evropi. On se nalazi dalje od turbine, tačnije iza filtera čvrstih čestica, čime je postignuto smanjenje emisije štetnih azotnih oksida, CO2 i naravno potrošnje.
Start – stop sistem je posebno razvijen za ovaj motor i projektovan je za preko 410.000 startovanja motora, što je znatno iznad 300.000 km i to najsurovije gradske eksploatacije automobila. Po rečima inženjera, izdržljivost ovog sistema je preko sedam puta veća od do sada korišćenih konvencionalnih anlasera. Prilikom kočenja ili usporavanja energija se gubi pretvaranjem u zagrevanje kočnog sistema. Upravo ovu energiju Renault je “uhvatio” i vratio u elektrosistem automobila, tačnije akumulator, omogućivši da se ona iskoristi za učestale startove i potrošnju električnih sistema dok je automobil u mirovanju, što produžava vek akumulatoru.
Termalni menadžment motora dodatno umanjuje potrošnju i emisiju CO2, skraćujući vreme koje je potrebno da bi motor dostigao svoju radnu temperaturu. To je postignuto ugradnjom ventila koji sprečava cirkulaciju rashladne tečnosti oko komora za sagorevanje dok se ne dostigne radna temperatura. Ovaj ventil sarađuje sa klasičnim termostatom, pri čemu prvi olakšava i ubrzava dostizanje radne temperature, dok drugi zadržava klasičnu ulogu regulisanja temperature motora kada ona već dostigne radni opseg.
Pumpa za ulje varijabilnog protoka predstavlja sledeću uštedu u energiji, jer umanjuje njen rad kada je potreba za protokom ulja smanjena i tako štedi gorivo.
Konstruktori motora značajnu pažnju posvetili su vrloženju vazduha u prostoru koji definišu klip i njegovo kretanje i glava motora. Osim toga, pažnja je posvečena i ubrizgavanju goriva u nekoliko faza, što takođe dovodi do mirnijeg rada i čistijeg izduva. Utisci iz eksploatacije su zaista vrlo, vrlo povoljni. Motor u svakom trenutku ima dovoljno snage, elastičan je, što se može pripisati činjenici da je čak 80% obrtnog momenta od 320 Nm dostupno već pri 1.500 o/min.
Ubrzanja na otvorenom putu i pored velike čeone površine ni u jednom trenutku ne ostavljaju mesto sumnji u efikasnost pogonske jedinice. Isključenjem start-stop sistema motor pokazuje da radi izuzetno diskretno u mestu, bez vibracija. Startovanje motora je lako i tiho, bez neprijatnih trzaja koje smo imali prilike da sretnemo kod konkurencije. Prenos snage je naravno na prednje točkove preko šestostepenog manuelnog menjača kratkih hodova koji se lako koristi.
Kočioni sistem je izuzetno potentan i sposoban je da lako izađe na kraj sa gotovo 1.6 tona teškim vozilom.
Grand Scenic je nakon jednonedeljnog druženja ostavio na nas izuzetno jake impresije. Kvalitetan, udoban, sa (pre)bogatim paketom opreme, bezbedan i jeftin u eksploataciji, predstavlja idealno porodično vozilo. Razgranata servisna mreža, kao i dobar imidž, sasvim su sigurno garant dobre prodaje. Pogonski agregat 1.6 dCi je na nas ostavio izuzetno pozitivan utisak, i pored početne sumnje u njegovu sposobnost da pokrene 1.6 tona teško vozilo.

Slika

Slika

Slika

Slika

izvpr: Renault klub Srbija, autor moja malenkost
Najviše nas ubijaju ljudi koji su nam nekada davali razlog da živimo.

Korisnikov avatar
methane.master
Postovi: 21560
Pridružio se: 13 Jan 2012, 10:30
Garaža: Clio III ph2 1,2 16V

Re: Renault Grand Scenic 1.6 dCi Bose

Post od methane.master » 13 Apr 2014, 22:47

Tek sada videh ovu temu. Odličan Scenic. Odličan motor i zaista bih da ga imam u narednom automobilu. :thumbup:
Širim haos!

Korisnikov avatar
swemir
Postovi: 3835
Pridružio se: 13 Jan 2012, 09:52
Lokacija: Novi Sad
Kontakt:

Re: Renault Grand Scenic 1.6 dCi Bose

Post od swemir » 13 Apr 2014, 23:33

Zanimljiv tekst. Nisam znao to resenje sa teflonom u materijalu obloge sedista za trajnost i lako odrzavanje..

Sent from my GT-I9105P using Tapatalk

Korisnikov avatar
dragan
Postovi: 9215
Pridružio se: 13 Jan 2012, 13:09
Garaža: BMW M340i, Peugeot 2008

Re: Renault Grand Scenic 1.6 dCi Bose

Post od dragan » 14 Apr 2014, 15:44

juce sam se vozio u grand seniku 3 1.9dci 130ks, pre svega auto je ko omanja garsonjera, a i ide sasvim korektno s obzirom na velicinu... nisam nesto strucnjak za ovu klasu automobila, ali je svakako jedna od klasa gde reno po mnogo cemu postavlja standarde u svojoj cenovnoj klasi.

Korisnikov avatar
ljuba
Postovi: 6697
Pridružio se: 19 Sep 2013, 19:52
Garaža: X-trail
Lokacija: Amst

Re: Renault Grand Scenic 1.6 dCi Bose

Post od ljuba » 14 Apr 2014, 17:55

Senic III je u Holandiji na jako losem glasu zbog elektricnih problemcica u prvim serijama 2010 i 2011. Par poznanika ih je imalo i svi su imali vece ili manje probleme, a dosta njih je ostalo na putu us poruku zovite servis :) meni licno se ne svidja dizajn, a dizajn scenic II mi se i dalje svidja, osim sto nikako da svarim avangardnu komandnu tablu..

Korisnikov avatar
nuk
Postovi: 7607
Pridružio se: 13 Jan 2012, 08:49
Garaža: Renault Espace 2.0dCi
Lokacija: Ns
Kontakt:

Re: Renault Grand Scenic 1.6 dCi Bose

Post od nuk » 14 Apr 2014, 20:50

Tabla je daleko od avangardne i u drugoj i u trecoj generaciji ali razumem to nesvidjanje :)

Mene nekako treca generacija "ne radi" kao druga, ne znam sta bih konkretno zamerio ali nekako mi nije to- to. Mlak dizajn i ne toliki napredak u odnosu na drugu generaciju koja je postavila neke standarde u klasi.
Na zalost, jos uvek nisam imao priliku da provozam primerak u konkretnom paketu opreme, ali verujem da je Click bio realan u hvalospevima :D
Svakako odlican te(k)st :doubleup:

Click
Postovi: 125
Pridružio se: 12 Apr 2014, 21:53
Garaža: C2 BBO5
Lokacija: BGD

Re: Renault Grand Scenic 1.6 dCi Bose

Post od Click » 14 Apr 2014, 21:29

Motor je odlican, zaista lepo povlaci sa 130 ks i 320 Nm. Oprema je fantasticna.
Prvi modeli su izasli 2009 i cudi me to sto cujem od Ljube za kvarove elektronike, ovaj model pre redizajna je zaista bio jako visoko kotiran na listi autobilda u pogledu pouzdanosti, a nakon 100.000 km.. (dauertest)
Od problema: zamena prednjih i zadnjih disk plocica, sijalice dnevnog svetla i baterije kljuc kartice..

http://www.autobild.de/artikel/renault- ... 70571.html
Najviše nas ubijaju ljudi koji su nam nekada davali razlog da živimo.

Odgovori