Smart Fortwo

Utisci nakon vožnje nekog automobila
Korisnikov avatar
16_Valve_
Postovi: 918
Pridružio se: 17 Jan 2012, 12:32
Garaža: Golf 3 GTI 16V
Lokacija: Zrenjanin

Smart Fortwo

Post od 16_Valve_ » 25 Jan 2012, 18:59

Evo jednog zanimljivog automobila, koji nije bio u nasoj porodici. Naime, caletov prijatelj drzi vulkanizersku radnju "Vulco" i uzeo je za firmu novog Smart-a 2010-te godine i jedno popodne nam je dao auto da se vozamo, na cemu smo mu veoma zahvalni.

Radi se o verziji od 1000 kubika, 71ks i sekvencionalnim menjacem. Posto nikada pre nisam imao priliku da vozim automobil sa ovakvim menjacem, za mene je to bilo nesto veoma zanimljivo. Sam osecaj da samo trebam da pustim gas i pomerim rucicu menjaca napred ili nazad je nesto sto je za mene bilo novo. Automobil se moze podesiti da sam menja brzine, ali je mnogo zanimljivije to raditi rucno. Opremljen je takodje start&stop sistemom koji gasi motor kada stanete na semaforu i pali ga pritiskom na gas. To mi i nije bilo narocito zanimljivo jer sam u glavi stalno razmisljao koliko se samo alnaser trosi. Potrosnja ovog malise je u gradskim uslovima oko 4 litre. Ono sto me je najvise odusevilo u vezi sa ovim automobilom je to sto kada ga vozite imate utisak da ste u nekom automobilu srednje klase, sve do trenutka kada pogledate nazad i vidite da nema nicega :sreckovic: Ali dobro, auto savrseno sluzi svojoj svrsi, a to je da bude koristan u visoko urbanim mestima gde prostora za praking maltene i nema. Kvalitet izrade je na nivou Mercedesa, materijali su veoma prijatni i sve radi kao sat. Kada se covek "uhoda" sa menjacem, ovaj auto sa svojih 70-tak konja moze lepo da namuci i jace automobile na semaforu. Od opreme je ovaj model imao klimu, abs, esp... Motor koji mi je bio bukvalno odmah iza sedista nije pravio buku u voznji, cak se tesko moglo primetiti da nije napred jer je dobro izolovan.

Sto se tice mana ovog automobila, veoma ih je malo. Jedna od njih je svakako cena koju ne bi da navodim jer sam zaboravio tacan iznos koliko je izasao. Za gabarite ovog auta je visoka, ali je auto za grad zaista upotrebljiv. Gepeka skoro i da nema, ne mozete staviti ni omanje kuce nazad po meni.

Slika Slika Slika Slika
Demokratija je izmisljena da bi se pametni sputali, prostaci podrzali, bogati obogatili a siromasni osiromasili...

Korisnikov avatar
Dule
Postovi: 110
Pridružio se: 19 Jan 2012, 12:09
Garaža: S350 bluetec, CLS350 cdi, smart
Lokacija: Beograd

Re: Smart Fortwo

Post od Dule » 28 Jan 2012, 23:57

Slazem se da dosta oko napisanih stvari (imam model par god. stariji od ovog) ali samo u jednom bas ne. Nema teoretske sanse da u gradu trosi 4L kao sto si naveo (verujem da si podatak cuo samo) Kako god ga vozio u BG uslovima ne moze da trosi manje od 6L nema boga, dok je realnija cifra oko 7. Dok na otvorenom cifra od 4L se ostvaruje bez problema, tj. i ne porelazi 4,5
Slika

Korisnikov avatar
superboss
Postovi: 3771
Pridružio se: 13 Jan 2012, 02:09
Lokacija: Speck in the Sea

Re: Smart Fortwo

Post od superboss » 29 Jan 2012, 00:22

I ja se slazem delimicno. Za grad 4l je stvalo malo.

E sad, je i stari model ima start/stop sistem?
What i do for the livin'? I live for the livin'.

Korisnikov avatar
NexT
Postovi: 13008
Pridružio se: 09 Jan 2012, 18:49
Garaža: E (W212)
Lokacija: Beograd

Re: Smart Fortwo

Post od NexT » 29 Jan 2012, 01:06

ne znam kakav je ovaj noviji model, ali ortakinja vozi stari... Materijali unutra i zavrsna obrada i nisu na nekom nivou. Jeste sve zanimljivo uradjeno, ali imam utisak kao da vozim plasticnu igracku :D I ovaj osecaj "srednje klase" mi je nesto falio :D

U svakom slucaju, zanimljiv autic, i za grad dusu dao :D

Stjepa
Postovi: 2200
Pridružio se: 13 Jan 2012, 02:36
Kontakt:

Re: Smart Fortwo

Post od Stjepa » 29 Jan 2012, 01:23

Prilazem suprotno misljenje o malisi. Na osnovu mog skromnog iskustva sa ovim dvosedom, primetio sam neocekivanu buku u kabini. Nije to sad bila neka nepodnosljiva buka, ali sam u jednom trenutku na stazi stao da proverim nije li mi sta ostalo otvoreno. Vrata, gepek, prozor na vratima, siber. Nista od toga. A zvuk je bio kao da je nesto otvoreno od pomenutih stvari.
Sto se tice pomenutog menjaca, radi se o automatizovanom manuelnom menjacu (to me je dragvorl naucio :smesko: ). Ja sam se sa pomenutim menjacem opasno svadjao. Odziv na gas mu se cekao nekoliko sekundi, 1, 2 max 3, ali u praksi je to predugacak period. U D modu nije razmisljao ni priblizno onako kako sam ja. Prebacio sam posle u +/- i tu je stepene menjao kako je meni odgovaralo, ali se odazivao isuvise kasno (dam gas na pola krivine i vec kad sam izasao ono se "javlja"). Auto je bio bukvalno nov kada sam ga vozio, tako da ne znam da li je trebalo vremena da se menjac "nauci".
Iz tog mini testa koji sam napravio sa doticnim vozilom, zakljucio sam:
-u kabini ima neku buku koja mi se ne svidja
-menjac mi nikako ne lezi
-gepek ne postoji
=> neprakticno vozilo po mom misljenju
-dizajnerski nikako ne stoji muskarac za volanom istog :mrgreen:
Tako da, neka se ne naljute vlasnici istog, ali vozilo je po meni za devojke koje bi ga koristile za izlaske po gradu. Za shoping im nije jer ih uvek ide vise od jedne i na kupuju gomilu stvari, pa se to nema gde sve spakovati u vozilo. Za put van grada im opet nije jer ne moze stati ni 1/5 stvari koje one redvno povuku za sobom. Po gradu ga lako mogu parkirati jer im je sve eto bas tu na dohvat ruke. Kao biciklu da parkiras. Simpatican im je (verovatno), a i one nama u njemu :mrgreen: Da zakeraju oko izolacije/buke motora nece jer nece to ni primetiti. Menjac... D mod i mogu da se i sminkaju i lakiraju i feniraju u isto vreme (jos da im se izmisli automatski volan da ne moraju i sa njim da se zamlacuju :lol: ).

Korisnikov avatar
16_Valve_
Postovi: 918
Pridružio se: 17 Jan 2012, 12:32
Garaža: Golf 3 GTI 16V
Lokacija: Zrenjanin

Re: Smart Fortwo

Post od 16_Valve_ » 30 Jan 2012, 12:57

Sto se tice potrosnje, to je potrosnja u Zrenjaninu, a ko je imao prilike da bar prodje kroz ZR zna da je to grad gde nema puno guzvi (sem u par navrata u toku dana) i da sam racunao opustenu voznju od 50-60km/h bez guzvi, zastoja. Nisam vozio stariji model, tako da ne bih da sudim o njemu. Mozda sam malo preterao kada sam rekao da je na nivou Mercedesa, ali sve u svemu za tako mali automobiil po meni je izrada odlicna. Sa menjacem nisam imao problema, u odnosu na drugovog Twinga sa istim takvim menjacem je ovaj Smart bio astronomski brz po pitanju promene stepena prenosa. E sad, mozda me je subjektivan osecaj prevario, jedno je voziti auto po stazi a drugo u saobracaju, na stazi se moze mnogo bolje videti kakav je auto....
Demokratija je izmisljena da bi se pametni sputali, prostaci podrzali, bogati obogatili a siromasni osiromasili...

Korisnikov avatar
sashicus
Postovi: 872
Pridružio se: 14 Jan 2012, 10:43
Garaža: lancia lybra 1.9 jtd
Lokacija: Nis

Re: Smart Fortwo

Post od sashicus » 30 Jan 2012, 14:56

Lepo vezujete pojas :glavomuzid:

Korisnikov avatar
16_Valve_
Postovi: 918
Pridružio se: 17 Jan 2012, 12:32
Garaža: Golf 3 GTI 16V
Lokacija: Zrenjanin

Re: Smart Fortwo

Post od 16_Valve_ » 30 Jan 2012, 17:12

To sam tek sada primetio :) Ne secam se da li smo bili vezani :ccc:
Demokratija je izmisljena da bi se pametni sputali, prostaci podrzali, bogati obogatili a siromasni osiromasili...

Korisnikov avatar
Sh@rance
Postovi: 1600
Pridružio se: 13 Jan 2012, 07:48
Garaža: Fiat Punto Classic 1.3 MultiJet & Cannondale Trail 7 er29
Lokacija: Obrenovac

Re: Smart Fortwo

Post od Sh@rance » 10 Feb 2012, 18:44

Zanimljivo u Obrenovcu isto ima Vulco Vulkanizerska radnja Crnogorcic. Voze bukvalno istog smarta i naravno sa istom reklamom isti kao taj sa slike :D. Meni se auto svidja iako je nepraktican.

Korisnikov avatar
starac vujadin
Postovi: 11396
Pridružio se: 13 Jan 2012, 20:58
Lokacija: Beograd

Re: Smart Fortwo

Post od starac vujadin » 10 Feb 2012, 22:11

Simpatican autic, ali bezobrazno skup za odrzavanje,a nije ni bas tako stedljiv kako izgleda. Menjac mu je uzasno spor i zbog toga ga nikad ne bih kupio. Kao postoji softver za njegovo brzi rad, ali i oni koji su ga ugradili nisu bas bili zadovoljni. Inace, super je osecaj u voznji, vozac se oseca vrlo komotno...Mogao bih da ga vozim, nije mi bas tako zenskast, ali menjac... :uf:

Korisnikov avatar
Dule
Postovi: 110
Pridružio se: 19 Jan 2012, 12:09
Garaža: S350 bluetec, CLS350 cdi, smart
Lokacija: Beograd

Re: Smart Fortwo

Post od Dule » 14 Feb 2012, 11:44

Menjac rak rana - :glavomuzid: Pouzdan je on, ali osecam da izmedju svakog saltanja na automastkom modu prodje oko 1,5s Da nema toga ovaj moj ispucavao bi stotku za 10-ak sec. ili i manje. Kad je na tiptronicu pa se razvuce u vise obrtaje malo je podnosljivije...

Skuplji je naravno za odrzavanje od malolitraznih vozila nize klase, ali nije nesto preterano. (naravno ne u ovl. servisu :naughty: )
Slika

Korisnikov avatar
Xepoj87
Postovi: 28022
Pridružio se: 13 Jan 2012, 01:37
Lokacija: Beograd

Re: Smart Fortwo

Post od Xepoj87 » 14 Feb 2012, 16:15

Nema sta,za odlazak do pijace gde nema mesta za parkiranje ili bilo gde na brzaka je dusu dalo.
Iskreno,veoma zgodan autic. Ali se tu prica zavrsava :)
Jedan onaj BRABUS cabrio mi uopste ne bi smetao da imam da prodjiram po gradu :)
Moram priznati,enterijer mi je bas zanimljiv :)
Veče u kome se svi slazu je protraceno.
Prvi znak gluposti je potpuno odsustvo stida.

Korisnikov avatar
cozmo
Postovi: 5036
Pridružio se: 13 Jan 2012, 08:50
Garaža: Peugeot 307 1.6 HDI, Citroen Xsara Picasso 2.0 HDI
Lokacija: Novi Sad

Re: Smart Fortwo

Post od cozmo » 25 Apr 2012, 14:24

Da dodam i ja nesto posto je kolega kupio novog pre par meseci:

- Bucniji je malo i nije kultivisan toliko. Kao sto je stjepa rekao kao da je nesto otvoreno (bucniji je od mog auta matorog)
- Potrosnja po gradu mu je 6,5 litara u proseku
- Korektno ide, nije neki performer ali moze se vozi 140 kome ne smeta buka i udari vetra i osecaj nesigurnosti. Menjac kasni, das gas i tek onda zuuuujiuuu (kao kosacica neka). Mislio sam da ce da ide ludo ali cvrc. Nekako skakovit osecaj, ceka se malo pa onda pogura. Doduse, ne trza.
- Vec preko 100kmh nije mi nesto prebezbedan. Solidan je osecaj, ali ne bih ga duze vozio autoputem vecim brzinama
- Cudan je na rupe ali mi je zanimljivo kako ide u krivine kao po sinama
- Start stop sistem je super.. Inace, nisam naisao na auto koji se brze "podize" kad je ladan (prvi start). Bukvalno motor startuje kao da vec je u pogonu. Zanimljivo. Rekao bih pola od pola kljuca :mrgreen:
- Lagan je za voznju po gradu i parkiranje. Eto jedine prednosti.
- Na putevima koji imaju ugibljenja i nagibe nije bas dobar. Malo je jezovit osecaj.
- Po snegu ume da klize i sa zimskim gumama
- Gepek koji je vise tu zbog simbolicnog naziva

Meni je sve nekako tanusno unutra. I materijali i zvuk zatvaranja vrata... sta znam. Ovako za pokretljivost po gradu nije lose, ali nije za duzi put.
"This is Chief Inspector Clouseau’s residence. This is Chief Inspector Clouseau speaking on the pheun.”

Korisnikov avatar
trojanac
Editor in Chief
Postovi: 30009
Pridružio se: 06 Jan 2012, 11:39
Garaža: KIA Ceed JD 1.4
Lokacija: Beograd
Kontakt:

Re: Smart Fortwo

Post od trojanac » 25 Apr 2012, 16:14

Po meni, samo dobro izreklamiran i zato ga i kupuju, Inače, kao auto nikad ne bi prošao kod bilo kog ozbiljnijeg i zahtevnijeg vozača. Za mene to i nije auto. :mrgreen:

Ne kažem da su Aygo, Twingo, 500 i slični, za klasu bolji, ali svakako jesu ozbiljniji automobili i uvek bi pre birao neki takav.
Posetite www.garaza.rs !

Korisnikov avatar
cozmo
Postovi: 5036
Pridružio se: 13 Jan 2012, 08:50
Garaža: Peugeot 307 1.6 HDI, Citroen Xsara Picasso 2.0 HDI
Lokacija: Novi Sad

Re: Smart Fortwo

Post od cozmo » 25 Apr 2012, 16:31

Ja sam probao C1 prosle godine i to je ipak auto u odnosu na Smart. Smart je za grad - ko ima mogucnosti finansijskih za dva automobila, ovo je odlican izbor za zavrsavanje poslica po gradu i odlazak na posao recimo. Stvarno prodje i stane gde oces. Kilometraze u gradu su sitne, brzine male, a uvek treba prostora za parking i guranje. Vrlo je ekoloski nastrojen i dobija se subvencija za njega od 100.000 din, pogotovo sa start stop sistemom.

Kome novac nije problem, moze da ima igracku za grad koja se dobro snalazi u tom okruzenju. Pod uslovom da nema potrebe da vozi vise osoba i stvari.

Komsinica ga vozi na poslu i odlicno im radi posao u gradu.
"This is Chief Inspector Clouseau’s residence. This is Chief Inspector Clouseau speaking on the pheun.”

Odgovori