TDI uporedno - Golf V vs Octavia A5

Utisci nakon vožnje nekog automobila

Da li mislite da je Skoda kvalitetna konkurencija VW-u?

Da, prevelika. VW se malo preracunao.
7
13%
Da, ali zna VW sta radi.
23
43%
Mozda, zavisi od modela do modela.
11
21%
Ne. Jos uvek ne otima kupce VWu, ali napredak je ocigledan.
8
15%
Ne. I dalje je Skoda dosta losija. Kvalitet je srazmeran nizoj ceni.
4
8%
 
Ukupno glasova: 53

Korisnikov avatar
pedja
član 001
Postovi: 14138
Pridružio se: 13 Jan 2012, 08:52
Garaža: SX4 1,6/120 TNG
Lokacija: Beograd

TDI uporedno - Golf V vs Octavia A5

Post od pedja » 27 Jan 2012, 19:51

Kao sto naziv kaze, pasce poredjenje dva rodjaka, sa istim pogonom
VW Golf V protiv Skoda Octavia A5, u oba slucaja 1.9TDI 77KW/105KS

Svima dobro poznati modeli. Oba iz iste porodice, ali sa razlicitim statusom u istoj. Mnogo je polemike bilo oko kvaliteta, vrednosti i ostalog, pogotovo kada je u pitanju VW (ovde zastupljen Golfom).

Vec neko vreme vozim sluzbenu Skodu, a od skoro imamo i Golfa. Danas sam ga prvi put i provozao, nekih 30ak km po gradu. Isuvise kratka relacija, ali dovoljno za neke utiske. Probacu da ih iznosim i u buducnosti, kako budem prelazio vise km, pre svega sa Golfom, jer sam se sa Skodom vec dosta druzio. Napominjem da navedene modele nikada ranije nisam vozio.

Skodu smo uzeli sa 6500km i sada je na 45-46000km. Inace je 2008.godiste.
Golf je uzet pre dva meseca, stanje na satu je 72000km. Godiste je 2008. ili 2009., ne secam se.

Da pocnem - poredjenje, zanemarujuci razliku u nivou opreme:
Mali servis, kao sto sam vec pisao: Octavia 14000, Golf 23000din

Golf V - prvi utisci:
Dobro: Peta vrata se zatvaraju neverovatno dobro. Mislim na sliu/lakocu, pasovanje. Mozda sitnica, ali je zapala za oko. Deluje malo upravljivije od Skode. Verovatno zbog toga sto je nesto nizi i nije predimenzionisan (Skodini prepusti, gepek i sl), a i na volanu imate nesto vise osecaja - direktniji je. Udobnija sedista, ali je ipak (jos) tvrdji preko rupa i lezecih. Cini mi se da ima dosta mesta za odlaganje svega i svacega, ali o tome kada se bolje upoznam sa njim. Bolje je zvucno izolovan od Skode. Otvori za ventilaciju su dobro reseni i rasporedjeni, a i automatska klima odlicno radi svoj posao.

Lose: Komande muzike su ala korejanci (od pre par godina). Razocarenje je tim vece jer je to ipak VW. Ultimativna marka, spartanska, ali "opravdano" skupa zbog kvaliteta. Crvc. Niti jedan taster nije u liniji sa ostalim (labavo stoje). Inace, kada se okrece dugme za pojacavanje zvuka, okrece se i "power" znak na njemu. Retrovizor ne moze da se preklopi. "Metalni" obruc na menjacu se izlizao, tj skinula se ta srebrna boja. Rucica menjaca mi je ruzna, kao i volan, ali to je subjektivno. Smeta mi sto nema indikator upaljenih oborenih svetala, negde na instrument tabli (ili je vrisnula sijalica :lol: )
Verovatno se mnogi nece sloziti, ali: prednji deo auta mi se uopste ne svidja, pogotovo kada se gleda ceono. Da ne kazem da je ruzan (ipak je Golf III nesto grdji od njega), ali nije lep na oko. Ostatak auta je fizicki OK.

Octavia A5:
Lose:
Mala sedista, tvrd auto, zadnja klupa bas losa za duzu voznju. Veliki prepusti-nepregledna (senzori su keva). Rucica menjaca malo seta oko svoje ose (i to se odavno pojavilo), ali nije strasno (neko rece: superlepak i kraj :D). U voznji, desna noga udara u sredisnju konzolu, tj u ivicu, pa em je neprijatno, em konzola skripi i cvrci...

Dobro: Ovde je rucica menjaca meni lepsa nego na Golfu, plus bolje ulazi u brzine (verovatno nema veze sa fabrickim kvalitetom, vec sa istorijom dosadasnje voznje). Mesta na pretek, posebno u gepeku.
Deluje mi da Skoda bolje povlaci. Deluje nelogicno, ali nisam jedini sa tim utiskom (opet, istorija vozila).

--------

Za sada sam na strani Skode. Sutra da moram birati jedan od ova dva, izbor je jasan: Octavia (pre FL); pogotovo ako se u obzir uzme cena.

Kao sto rekoh, dodavacu utiske, kako vise budem vozio Golfa. Mada, nemam neku potrebu, ako ne vec ne moram, tako da cu se drzati Skode i ljubimca Clia :mrgreen: Nisam VW hejter, ali eto... Svakako je Golf dobar automobil, samo nisam dokucio zasto ima status koji ima. Mozda ce vreme pokazati...

Potrosnju nisam uporedjivao jer gorivo sipa kad ko stigne i koliko stigne, pa je tesko odraditi cep metodu. Za Skodu sam i uspevao jer je dosta i vozim, ali za Golfa jok. Uz to, iako ima vise opreme od Skode, Golf ne pokazuje prosecnu potrosnju, rastojanje do pumpe i sl. [ili nisam nasao odgovarajuci taster - mada nisam ni trazio, samo videh da ga nema na istom mestu kao u Skodi :rofl: ]. Kada smo kod boarda, na Golfu je cela tabla lepsa (bar danju, nisam uvece vozio, tako da ne znam koliko prija plavicasto svetlo), iako mi je i na Skodi skroz OK.

Mozda ce vam se neke stvari uciniti smesnim, ali to je ono sto zapazih, iz relativno kratkog druzenja sa Golfom.
Uz to, nisam neki "profi driver" koji po zvuku motora zna da li je kompresija u trecem cilindru dobra, vec obican vozac, kojem je automobil prevozno sredstvo, odnosno alatka koja sluzi za prevoz iz tacke A u tacku B.

Korisnikov avatar
dragan
Postovi: 9215
Pridružio se: 13 Jan 2012, 13:09
Garaža: BMW M340i, Peugeot 2008

Re: TDI uporedno - Golf V vs Octavia A5

Post od dragan » 28 Jan 2012, 11:35

:pivo:

Korisnikov avatar
Uroš S.
Postovi: 10885
Pridružio se: 13 Jan 2012, 01:17
Garaža: Fabia 1.0 TSI DSG | Yamaha X-Max 300 TechMax 2023. | Polar Forester
Lokacija: Blokovi

Re: TDI uporedno - Golf V vs Octavia A5

Post od Uroš S. » 28 Jan 2012, 11:43

U Golfu V sam se vozio samo pozadi ali Dusanova Oktavija 2.0FSI ima odlična prednja sedišta, ja baš nemam zamerku za tu klasu i namenu. Dok na primer imam zamerku na Fabijina sedišta napred.

Korisnikov avatar
Gaginh0
Postovi: 8779
Pridružio se: 13 Jan 2012, 06:16
Garaža: Sve najbolje!
Lokacija: In the middle of nowhere

Re: TDI uporedno - Golf V vs Octavia A5

Post od Gaginh0 » 28 Jan 2012, 12:44

Kako ne mogu da se preklope retrovizori? :shock:

Golfa sam nesto malo vozio tu po NS i okolini i to 2.0TDI, pa ne mogu bas suditi o njemu...

Za oktaviju sam vec pisao kako se shebala ta centralna konzola od pritiska kolena vozaca! Sedista su napred manje vise ok, ali zadnja klupa je kao drvena klupa. Sedista se enromno lako prljaju, kvalitet plastike je los, tj ne otporan na habanje. Rucica menjaca zavisi od opreme, ne znam kakvu vi imate ali na mojoj je ovakva http://www.octinfo.com/largepic/octavia2/o2_inside.jpg i ne seta nigde. Imam jos utisaka, ali rucak je poceo :presrecan:
BOJ SE OVNA, BOJ SE GOVNA, A KAD ĆU ŽIVETI?

Slika

Korisnikov avatar
Misha
Postovi: 3689
Pridružio se: 13 Jan 2012, 17:55
Garaža: RAV4 2.2 D4D 4WD Executive
Lokacija: Novi Sad

Re: TDI uporedno - Golf V vs Octavia A5

Post od Misha » 28 Jan 2012, 13:19

Meni licno se vise svidja Octavia od Golfa. Komfor u kabini je manje vise identican,s tim da Octavia ima ogroman gepek. Cena servisa ide u korist Skode kao i kasko. Meni je to dovoljno razloga. Bila je akcija kod Samardzica za Octaviu 1.6 TDI elegance 17.100e sa met.bojom,odlicna kupovina. :P

Urose Fabija I ima bolja sedista od II. :mig:
Live TODAY as each breath is precious and will never come again.

Korisnikov avatar
Heineken
Postovi: 6231
Pridružio se: 13 Jan 2012, 01:34
Garaža: Alfa Romeo Giulietta 2.0 JTDm-2 150
Lokacija: Šid, Srbija

Re: TDI uporedno - Golf V vs Octavia A5

Post od Heineken » 28 Jan 2012, 13:26

Vozao sam se u oba modela. Stekao sam utisak da je Golf nesto zivahniji od Octavie. Najvise zameram Golfu kvalitet enterijera u Trendline opremi koji je po meni katastofa za VW, u visim paketima opreme je druga prica.. :D

Korisnikov avatar
pedja
član 001
Postovi: 14138
Pridružio se: 13 Jan 2012, 08:52
Garaža: SX4 1,6/120 TNG
Lokacija: Beograd

Re: TDI uporedno - Golf V vs Octavia A5

Post od pedja » 28 Jan 2012, 13:40

Gaginh0 je napisao:Kako ne mogu da se preklope retrovizori? :shock:
Sta znam, moze se pomeriti par cm i udara u vrata, tj staklo.
Ili postoji neka caka, samo sam u prolazi gurnu, posto sam ga ostavio na ulici. Isuvise je bilo hladno da bih se zezao sa time :D
Gaginh0 je napisao:Za oktaviju sam vec pisao kako se shebala ta centralna konzola od pritiska kolena vozaca! Sedista su napred manje vise ok, ali zadnja klupa je kao drvena klupa.
Potpisujem. Mada se centralna konzola jos drzi (ipak mu je manje od 50kkm), iako skripi.[/quote]
Gaginh0 je napisao: Sedista se enromno lako prljaju, kvalitet plastike je los, tj ne otporan na habanje. Rucica menjaca zavisi od opreme, ne znam kakvu vi imate ali na mojoj je ovakva http://www.octinfo.com/largepic/octavia2/o2_inside.jpg i ne seta nigde. Imam jos utisaka, ali rucak je poceo :presrecan:
Sa obzirom da je auto sluzbeni, sedista su u odlicnom stanju za sada. Enterijer takodje. Na Golfu je recimo izgreban na dosta mesta (nista strano, ali izgreban). Rucica menjaca je takva (druge boje) i svidja mi se, samo se vpomera par stepeni oko svoje ose - znaci kada je uhvatite i probate da je "zavrnete" pomera se.

Eh da, na Golfu, tockic za podesavanje nagiba naslona sedista je gladak, tj nema nijedan zubac ili nesto sto bi olaksalo okretanje, tj poboljsalo grip, tj hvat. Navikao sam da bude kao zupcanik.

Korisnikov avatar
Texonja
Postovi: 4510
Pridružio se: 13 Jan 2012, 01:09
Garaža: X3
Lokacija: Poker table

Re: TDI uporedno - Golf V vs Octavia A5

Post od Texonja » 28 Jan 2012, 14:42

misha je napisao:Meni licno se vise svidja Octavia od Golfa. Komfor u kabini je manje vise identican,s tim da Octavia ima ogroman gepek. Cena servisa ide u korist Skode kao i kasko. Meni je to dovoljno razloga.
Ovo je rezonsko razmisljanje i ovo su pravi argumenti. :doubleup:
Ostalo (oko izgrebanosti koju Pedja pominje) zavisi i ko ga je vozio i od spleta okolnosti. Moj Golf nema nijednu ogrebotinu, a komsijin BMW 530d koji je mladji 3 god je sav izgreban. Da li to znaci nesto? Znaci... da je on bahati stvor koji ne pazi na auto :mrgreen: i nema nikakve veze sa kvalitetom materijala.

Kao i svi, imam i ja neke utiske i razmisljanja oko ova dva auta... Menjac Golfa V je vaistinu ruzan (kao i svi VW manuelni menjaci nakon njega), ali to je licni utisak. Meni se ne dopada i bolji je kod Skode, tj bolji je skoro svaki u danasnjoj auto-industriji od tog "glavicj" VW menjaca. Slicno mislim i o volanu, barem ovom "trendline" volanu. Skodin volan sa druge strane je mozda jos gori, narocito onaj "cetvorokraki".
Vecina stvari koje se navode svode se na to ko je sta navikao i kako se kome dopada, a sustina je da Skoda ne moze da parira Wagenu oko zavrsne obrade i kvaliteta materijala. Isto je i za ponasanje na putu. Istina je da deo vece cene Golfa povlaci i "badge" na haubi (VW vs Svraka :)), ali je takodje istina i da je Golf kvalitetnije vozilo od Octavie. Skuplji je za kupiti, skuplji za odrzavanje, skuplji je kasko, u rizicnijoj je grupi za kradju, ima manji gepek, pa ko hoce jeftinije i sa vecim gepekom moze da uzme Octaviu i da kaze da je pobedio ako to zadovoljava njegove prohteve (i po meni da obavi jednu vrlo racionalnu kupovinu). Ko hoce malo bolje od toga, a ne treba mu king-size gepek, doda jos para i uzme Golfa (i kaze da nije pravio kompromis).
Everything happens for a reason. Sometimes the reason is that you're stupid and make bad decisions!

Korisnikov avatar
swemir
Postovi: 3835
Pridružio se: 13 Jan 2012, 09:52
Lokacija: Novi Sad
Kontakt:

Re: TDI uporedno - Golf V vs Octavia A5

Post od swemir » 28 Jan 2012, 15:39

verujem da je sam motor bolji u vw, nego u skodi, jer su koristeni bolji i skuplji koperanti...

to jest ja mislim da su kvalitetnije komponente, sto ne znaci da je tako.

od delova kao sto su vodena pumpa, kais, turbina, pumpa ulja, spaneri..........
moze da se bira klasa, verujem da se tu prave razlike

Korisnikov avatar
Uroš S.
Postovi: 10885
Pridružio se: 13 Jan 2012, 01:17
Garaža: Fabia 1.0 TSI DSG | Yamaha X-Max 300 TechMax 2023. | Polar Forester
Lokacija: Blokovi

Re: TDI uporedno - Golf V vs Octavia A5

Post od Uroš S. » 28 Jan 2012, 15:42

Swemir, ja mislim da će pre motori biti isti nego ostatak proizvoda. Jer motori izlaze po pravilu iz iste fabrike, kao što npr. samo Česi prave 1.2TSI za sve, Audi, Škoda, VW, SEAT. A na ostalim stvarima može da se uštine, limu, zaštiti, staklima, materijalima enterijera, sedištima...

Korisnikov avatar
McGruja
Site Admin
Postovi: 13405
Pridružio se: 06 Jan 2012, 13:48
Garaža: Suzuki Vitara 1.6 16v AT

Re: TDI uporedno - Golf V vs Octavia A5

Post od McGruja » 28 Jan 2012, 15:44

A i Skoda je laksa znacajno od Golfa, zato bolje ide

Tapatalk Rules, excuse my brevity :)

Korisnikov avatar
Gaginh0
Postovi: 8779
Pridružio se: 13 Jan 2012, 06:16
Garaža: Sve najbolje!
Lokacija: In the middle of nowhere

Re: TDI uporedno - Golf V vs Octavia A5

Post od Gaginh0 » 28 Jan 2012, 16:05

Mogu slikati ovih dana, ili evo sad cu slikati kako se sjebala centralna konzola, naslon na vozacevim vratima i prednje sediste, evo me za koji minut...
BOJ SE OVNA, BOJ SE GOVNA, A KAD ĆU ŽIVETI?

Slika

Korisnikov avatar
Grujic
Moderator
Postovi: 13155
Pridružio se: 06 Jan 2012, 12:39
Garaža: Bmw 320d e90 & 316i E36 Kupe
Lokacija: Beograd

Re: TDI uporedno - Golf V vs Octavia A5

Post od Grujic » 28 Jan 2012, 16:06

Aj bas slikaj, to za centralnu konzolu iskreno nisam nesto primetio

Korisnikov avatar
swemir
Postovi: 3835
Pridružio se: 13 Jan 2012, 09:52
Lokacija: Novi Sad
Kontakt:

Re: TDI uporedno - Golf V vs Octavia A5

Post od swemir » 28 Jan 2012, 16:17

da, na ostalim stvarima sigurno ustede...


Ali ja mislim i da ustede i na motoru. znaju oni gde ce koji zavrsiti, i u fabrici imaju vise traka, tako da to nije problem sortitati komponente...

to dokazuje i 2.0 tdi u audiju, koji nije imao probleme neke kao onaj u vw...

verujem da u istoj fabrici nije porblem praviti klase porizvoda istog motora. Profit je sve, i ne verujem da ide ista komponenta u 2.0 tdi koji ide u audi, i onaj koji ide u octaviju...

odnosno sumnjam da su isti koperanti i klase proizvoda istih koperanata

Korisnikov avatar
Gaginh0
Postovi: 8779
Pridružio se: 13 Jan 2012, 06:16
Garaža: Sve najbolje!
Lokacija: In the middle of nowhere

Re: TDI uporedno - Golf V vs Octavia A5

Post od Gaginh0 » 28 Jan 2012, 16:19

Centralna konzola
SlikaSlika

Naslon za ruku na vratima i gornji deo, verovatno se digla ta guma zbog vozacevog lakta.
SlikaSlika

Sediste se uleglo (delimicno krivica vozaca, jer moj cale varira izmedju 110 i 140kg)
Slika

Brazde od pojasa po B stubu i pragu
SlikaSlika

Jedina do sad pozitivna stvar je sto se nije skinula ova gima na prekidacima od podizaca, tj evo nedavno tek malo ovaj za prednji levi prozor, koji se najvise i koristi.
Slika

KLIK ZA VECE SLIKE!

Sve ostalo je manje vise oke :mig:
BOJ SE OVNA, BOJ SE GOVNA, A KAD ĆU ŽIVETI?

Slika

Odgovori