Renault Talisman ICONIC Energy TCe 200 EDC

Korisnikov avatar
trojanac
Editor in Chief
Postovi: 29864
Pridružio se: 06 Jan 2012, 11:39
Garaža: KIA Ceed JD 1.4
Lokacija: Beograd
Kontakt:

Renault Talisman ICONIC Energy TCe 200 EDC

Post od trojanac » 22 Jun 2018, 15:48

Od trenutka kada se pojavio Talisman ostavlja upečatljiv utisak. U krugovima automobilskih zaljubljenika već odavno se priča da je ovo jedan sjajan automobil. Prvi testovi cenjenih kolega su to i potvrdili. Renault je uspeo da napravi limuzinu D segmenta kojom može da parira čak i predstavnicima premium brendova, što nažalost nije bio slučaj sa modelima koji su mu prethodili. Zbog čega je Talisman toliko poseban? Možemo slobodno reći po svemu, no krenimo redom.

Dizajnerski tim Renaulta je napravio sjajan posao. Spoj blagih i oštrih linija čine ga istovremeno elegantnim i dinamičnim. Iako je u pitanju limuzina, zadnji deo više podseća na kupe, a posebno se izdvaja zadnja svetlosna grupa. Iako ima i negativnih komentara nama se zadnja svetla izuzetno dopadaju, pogotovo noću. Talisman neće sigurno ostati neprimećen čak i sa velike udaljenosti, kako noću tako i u uslovima lošije vidljivosti. Što osim sjajnog vizuelnog efekta ima uticaja i na bezbednost.

Slika

Velika maska hladnjaka sa hromiranim lajsnama i istaknutim Renaultovim znakom u sredini, na koju se nadovezuje prednja svetlosna grupa elegantnih linija, ostavlja snažan utisak.Uz niskoprofilne 18″ pneumatike na atraktivnim “Grandtour“ felnama Talisman izgleda još upečatljivije i definitivno spada u najatraktivnije modele D segmenta.

Slika

LED Pure Vision prednja svetla koja rade automatski kao i LED dnevna svetla u obliku slova C, koja danas krase gotovo kompletnu gamu Renault modela, čine prednji kraj Talismana vrlo zanimljivim. U noćnoj vožnji LED tehnologija omogućava fantastičnu preglednost i sa oborenim svetlima, tako da duga svetla skoro da i nisu potrebna. Dodatno svetla za maglu osvetljavaju krivinu kada automobil skreće.

Slika

Upravo je skretanje i vožnja kroz krivine bio najzanimljiviji deo testa jer naše test vozilo poseduje varijabilnu suspenziju kao i jedinstveni sistem upravljanja svih točkova, nazvan 4Control. Ovaj nesvakidašnji sistem funkcioniše uz pomoć električnog motora na zadnjoj osovini. Do brzine od 50 do 80 km/h zavisno od odabranog režima, zadnji točkovi se zaokreću u suprotnom pravcu od prednjih do ugla od 3.5 stepeni, kako bi se smanjio prečnik okretanja i poboljšala pokretljivost. Ovo u praksi znači da je u gradskoj vožnji Talisman okretan poput nekog manjeg gradskog automobila. Pri većiim brzinama zadnji točkovi prate smer kretanja prednjih te je na otvorenom putu vožnja Talismana poseban doživljaj i pravo uživanje. Zbog niskog težišta izuzetno je stabilan i vrlo precizno prati zadatu putanju, a pritom ostaje izuzetno udoban za putnike. Zahvaljujući 4 Control sistemu vozna dinamika je svakako među najboljima u klasi. U jeftinijim paketima opreme ovaj sistem se doplaćuje, ali nakon višednevnog testa uvereni smo da vredi svaki evro doplate.

Da bi ugođaj bio još potpuniji tu je Multisense sistem koji zavisno od odabranog načina rada menja parametre i utiče na servo asistenciju, reakciju motora i menjača, amortizere, zvuk motora ali i na osvetljenje u automobilu, izgled instrument table i multimedijalnog uređaja.

Slika

Predviđeni režimi su: Sport, Comfort, Eco i Neutral ali postoji i Perso koji se u potpunosti se može prilagoditi tako da po svemu odgovara vozaču. Nakon pokretanja automobil bira način rada koji je bio aktivan prilikom posljednjeg zaustavljanja. Iako u Sport režimu Talisman najbolje zvuči i reaguje, u gradu smo najviše koristili Eco režim. Bojazan da će biti previše uspavan nije bila opravdana. EDC menjač sa dvostrukim kvačilom je i u ECO režimu bio dovoljno brz kada je to bilo potrebno, a 200KS ispod haube je hitro odreagovalo na snažan pritisak papučice gasa.

Slika

Na dužim putovanjima svakako bi bilo najbolje odabrati Comfort režim rada jer se sa njim uključuje i masaža vozačkog sedišta. Suvozač će odmah biti ljubomoran jer ta opcija nije predviđena i za njega, ali će zato vozač moći da odabere između čak tri vrste masaže i da dodatno podesi brzinu i intezitet. Za one koji provode svakodnevno više sati u automobilu ova opcija će svakako biti od velikog značaja. Vozač ima na raspolaganju i takozvani „head up“ displej koji se otvara kada se startuje automobil i prikazuje najbitnije informacije o brzini kretnja i ograničenju u visini očiju.

Još jedna opcija na ovom automobilu je sjajna, a to je automatsko zaključavanje i otključavanje. Renault kartica koja dolazi u boji vozila se drži u džepu i tu se sva priča završava. Čim se vozač dovoljno približi auto se otključa, a kada se udalji sam se i zaključa. Nema potrebe pritiskati taster na bravi vrata kao kod nekih drugih automobila. Od svih handsfree sistema sa kojima smo se susretali ovaj radi ubedljivo najbolje. Boravak u Talismanu je izuzetno prijatan iz bilo koje pozicije. Iako se svrstava u D segment po dimenzijama je bliži E segmentu. Dugačak je čitavih 4865mm i širok 1868mm bez retrovizora dok je međuosovnsko rastojanje 2809mm što garantuje dovoljno prostora u kabini za sve putnike, pa i za tri odrasle osobe na zadnjim sedištima.Prtljag će se lako spakovati u 515 dm3, mada ostaje još malo mesta i u dnu prtljažnika gde je smešten rezervni točak. Iconic paket opreme koji poseduje test vozilo pored brojnih sistema koji vožnju čine zanimljivom poseduje sedišta presvučena kožom u sivoj boji. Prednja sedišta su elektro podesiva, a pored toga što su ventilirana poseduju i grejače.

Slika

Već smo spmenuli da je 1.6 TCe motor sa respektabilnih 200 konjskih snaga i 260Nm, u kombinaciji sa EDC automatskim menjačem bio na visini zadatka u svakoj prilici. Obzirom da je u pitanju već poznat i proveren motor, koji se ugrađuje u različitim verzijama u nekoliko modela, nema razloga da se sumnja u isti. Iako relativno male zapremine, a velike snage koju dobija uz pomoć turbo punjača, sa lakoćom vuče tonu i po tešku limuzinu. Potrudili smo se da ga isprobamo u svim režimima vožnje, jedino nismo testirali maksimalnu brzinu. I pored svega potrošnja jedva da prelazi 9 litara mešovite vožnje što je izvanredno. Mada bi značilo da je rezervoar zapremine 51 litar bar malo veći.

Slika

Svakako treba istaći i vrlo povoljnu cenu koja u ovom trenutku sa popustom, u ovoj kombinaciji motora i opreme iznosi tačno 30.790€. Zanimljivo je da se od benzinskih motora nudi samo jedan, upravo ovaj 1.6 TCe 200. U dizel verziji može se birati između nekoliko dCi motora, od 110, 130 ili 160KS. Sa najslabijim motorom i najnižim paketom opreme Talisman košta 19.990€. Mora se priznati da je i na ovom polju Renault zadao težak udarac konkurenciji.

Dobar glas daleko se čuje pa se rastajemo od Talismana u uverenju da će se dobar glas o njemu i održati u narednim godinama te da neće doživeti sudbinu njegovih prethodnika.



Tekst: Željko Jelisavac
Fotografije: Petar Jelisavac


http://blog.garaza.rs/garaza-test-renau ... e-200-edc/
Posetite www.garaza.rs !

Korisnikov avatar
aviator
Banned
Postovi: 4112
Pridružio se: 24 Nov 2014, 10:41
Garaža: Peugeot 308 1.6 HDI

Re: Garaža test: Renault Talisman ICONIC Energy TCe 200 EDC

Post od aviator » 23 Jun 2018, 00:12

Pri većiim brzinama zadnji točkovi prate smer kretanja prednjih...
:kezo:

Korisnikov avatar
superboss
Postovi: 3771
Pridružio se: 13 Jan 2012, 02:09
Lokacija: Speck in the Sea

Re: Garaža test: Renault Talisman ICONIC Energy TCe 200 EDC

Post od superboss » 23 Jun 2018, 01:02

Da li je talisman u suštini megan sedan?
What i do for the livin'? I live for the livin'.

Korisnikov avatar
Geza
Moderator
Postovi: 45621
Pridružio se: 06 Jan 2012, 11:49
Lokacija: Apsurdistan

Re: Garaža test: Renault Talisman ICONIC Energy TCe 200 EDC

Post od Geza » 23 Jun 2018, 01:05

Ne.

Najgore je svađati se sa budalom. Prvo te spusti na svoj nivo, a onda te dotuče iskustvom...
Slika Slika

Korisnikov avatar
superboss
Postovi: 3771
Pridružio se: 13 Jan 2012, 02:09
Lokacija: Speck in the Sea

Re: Garaža test: Renault Talisman ICONIC Energy TCe 200 EDC

Post od superboss » 23 Jun 2018, 13:45

Fala vi.

:thumbup:

Dobro deluje i sedan, ali jako jako liče.

Ne znam kako ide prodaja megana, ali za mene tenutno najlepši auto u toj klasi. Na slikama deluje odlično a tek uživo :bravo:
What i do for the livin'? I live for the livin'.

Korisnikov avatar
Pulp Fiction
Postovi: 1629
Pridružio se: 19 Jul 2015, 21:52
Garaža: Astra G 1.7 dti

Re: Garaža test: Renault Talisman ICONIC Energy TCe 200 EDC

Post od Pulp Fiction » 23 Jun 2018, 14:54

Meni su takođe ok, malo me nervira ovaj infotainment što je uspravno postavljen, da je vodoravno čini mi se da bi bilo šire i preglednije. Mada onda bi to značilo promenu celog dizajnerskog pravca jer su im svi takvi. Ne znam ko još ima ovako uspravan ekran. 90% su čini mi se po dužini.

Korisnikov avatar
aviator
Banned
Postovi: 4112
Pridružio se: 24 Nov 2014, 10:41
Garaža: Peugeot 308 1.6 HDI

Re: Garaža test: Renault Talisman ICONIC Energy TCe 200 EDC

Post od aviator » 23 Jun 2018, 15:16

To sam i ja pomenuo jednom šefu projekta dizajna enterijera.
Odgovor je prilično uverljiv.
- Navigacije su pretežno uključene tokom vožnje, a portret mod je adekvatniji, jer je putanja uvek vertikalno.
- Podela ekrana na dve aplikacije izgleda "prirodnije".

Korisnikov avatar
trojanac
Editor in Chief
Postovi: 29864
Pridružio se: 06 Jan 2012, 11:39
Garaža: KIA Ceed JD 1.4
Lokacija: Beograd
Kontakt:

Re: Garaža test: Renault Talisman ICONIC Energy TCe 200 EDC

Post od trojanac » 24 Jun 2018, 06:42

superboss je napisao:
23 Jun 2018, 13:45
Dobro deluje i sedan, ali jako jako liče.
Da, mešam ih i ja izdalje. Još uvek ih nema dovoljno pa da se viđaju svaki dan, onda bi ih lakše raspozanavali. Ne može se to staviti kao mana ovog automobila već više kao zamerka dizajnerima koji su ih maltene preslikali otpozadi.
Pulp Fiction je napisao:
23 Jun 2018, 14:54
Meni su takođe ok, malo me nervira ovaj infotainment što je uspravno postavljen, da je vodoravno čini mi se da bi bilo šire i preglednije. Mada onda bi to značilo promenu celog dizajnerskog pravca jer su im svi takvi. Ne znam ko još ima ovako uspravan ekran. 90% su čini mi se po dužini.
Veruj mi da sjajno izgleda i kad kreneš da koristiš ne poželiš da bude horizontalan. Velik je ekran i lepo su odradili software, prilagodili ga, tako da je stvarno vrlo funkcionalan i pritom lepo izgleda.
Posetite www.garaza.rs !

Korisnikov avatar
shandu90
Postovi: 12278
Pridružio se: 22 Jan 2016, 23:13
Garaža: Opel Astra J 1.4 Turbo
Lokacija: Novi Sad

Re: Garaža test: Renault Talisman ICONIC Energy TCe 200 EDC

Post od shandu90 » 24 Jun 2018, 12:02

Prelep auto ali me je razocaralo sto ne ostavlja utisak masivnosti unutra. Nekako je supalj, nedorecen.

Sent from my P10 Lite using Tapatalk


Korisnikov avatar
Laki021
Postovi: 13095
Pridružio se: 13 Jan 2012, 01:41
Garaža: BMW 540i xDrive
Lokacija: Zurich

Re: Garaža test: Renault Talisman ICONIC Energy TCe 200 EDC

Post od Laki021 » 24 Jun 2018, 12:07

Ubedljivo najlepsi auto u klasi.

maniaxxx
Postovi: 6343
Pridružio se: 14 Nov 2012, 20:34
Lokacija: Slovenija

Re: Garaža test: Renault Talisman ICONIC Energy TCe 200 EDC

Post od maniaxxx » 24 Jun 2018, 12:07

Mozda je bio do novog 508.

Korisnikov avatar
Laki021
Postovi: 13095
Pridružio se: 13 Jan 2012, 01:41
Garaža: BMW 540i xDrive
Lokacija: Zurich

Re: Garaža test: Renault Talisman ICONIC Energy TCe 200 EDC

Post od Laki021 » 24 Jun 2018, 12:10

Ma kakvi, 508 je samo namunjen. Talisman ima mnogo ozbiljniji izgled.

Korisnikov avatar
Velja
Banned
Postovi: 12135
Pridružio se: 06 Avg 2013, 18:43

Re: Garaža test: Renault Talisman ICONIC Energy TCe 200 EDC

Post od Velja » 24 Jun 2018, 12:59

+1

maniaxxx
Postovi: 6343
Pridružio se: 14 Nov 2012, 20:34
Lokacija: Slovenija

Re: Garaža test: Renault Talisman ICONIC Energy TCe 200 EDC

Post od maniaxxx » 24 Jun 2018, 19:01

Laki021 je napisao:
24 Jun 2018, 12:10
Ma kakvi, 508 je samo namunjen. Talisman ima mnogo ozbiljniji izgled.
Ovde se ne slažem sa tobom, ali dobro, to je več stvar ukusa.

Superb III
Postovi: 748
Pridružio se: 16 Maj 2016, 23:15
Lokacija: Makedonija

Re: Garaža test: Renault Talisman ICONIC Energy TCe 200 EDC

Post od Superb III » 24 Jun 2018, 19:20

Laki021 je napisao:
24 Jun 2018, 12:07
Ubedljivo najlepsi auto u klasi.
:rofl: :loool:
Zato se i najbolje prodaje :dobarvic:

Odgovori